2013 Bazan Bay 5K

Sidney, BC
Mar 10, 2013
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Geoff Martinson M25-29 2:55/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 4:41/mi 14:32
2 Ryan Brockerville M20-24 2:55/km 1 Point Grey Track Club 4:41/mi 14:32
3 Clifford Childs M20-24 2:56/km 2 Miscellaneous Archived Teams 4:44/mi 14:40
4 Forrest Simpson M20-24 2:57/km 3 4:45/mi 14:45
5 Simon Whitfield M35-39 2:58/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 4:47/mi 14:50
6 Patrick Psotka M20-24 2:58/km 4 Miscellaneous Archived Teams 4:47/mi 14:50
7 Matthew Sharpe M20-24 2:59/km 5 Running Room 4:47/mi 14:52
8 Kevin Friesen M25-29 2:59/km 2 Point Grey Track Club 4:48/mi 14:54
9 Jim Finlayson M40-44 2:59/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 4:49/mi 14:55
10 Joel Deschiffart M16-19 3:01/km 1 Bastion Running Club 4:52/mi 15:05
11 Lehm Maguire M16-19 3:02/km 2 4:52/mi 15:06
12 Ryan Huff M25-29 3:02/km 3 Point Grey Track Club 4:52/mi 15:07
13 Mark Wilkie M25-29 3:02/km 4 Point Grey Track Club 4:53/mi 15:09
14 Dylan Gant M25-29 3:03/km 5 Point Grey Track Club 4:54/mi 15:11
15 Carlos Lesser M20-24 3:03/km 6 LiveFit Coaching 4:54/mi 15:12
16 Russell Pennock M16-19 3:03/km 3 4:54/mi 15:13
17 Kevin O'Connor M45-49 3:03/km 1 Point Grey Track Club 4:55/mi 15:15
18 Nicholas Walker M30-34 3:05/km 1 Frontrunners 4:58/mi 15:25
19 Connor Foreman M16-19 3:06/km 4 National Triathlon Training Centre 4:59/mi 15:28
20 Sean Chester M25-29 3:07/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 5:00/mi 15:32
21 Logan Roots M20-24 3:07/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 5:01/mi 15:34
22 Derek Vinge M30-34 3:08/km 2 PT Performance Training 5:02/mi 15:38
23 Jonathan Gendron M25-29 3:08/km 7 Frontrunners 5:02/mi 15:38
24 Craig Odermatt M40-44 3:08/km 2 Frontrunners 5:03/mi 15:40
25 Peter Oxland M16-19 3:11/km 5 5:07/mi 15:52
26 Bruce Deacon M45-49 3:11/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:07/mi 15:53
27 Thomas Oxland M16-19 3:12/km 6 5:09/mi 15:59
28 Aaron Thomas M20-24 3:13/km 8 National Triathlon Training Centre 5:10/mi 16:02
29 Kelly Guest M35-39 3:13/km 2 LiveFit Coaching 5:10/mi 16:03
30 Ian Searle M20-24 3:13/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 5:10/mi 16:03
31 Michael Milic M01-15 3:14/km 1 Miscellaneous Archived Teams 5:11/mi 16:06
32 Mike Chandler M30-34 3:14/km 3 Frontrunners 5:12/mi 16:09
33 Erik Evans M16-19 3:15/km 7 Kelly's Kids 5:13/mi 16:13
34 Byron Trajan M30-34 3:15/km 4 Bastion Running Club 5:14/mi 16:14
35 Jasper Blake M40-44 3:15/km 3 B78 5:14/mi 16:14
36 John Pexman M16-19 3:16/km 8 5:15/mi 16:18
37 Trevor Feeney M30-34 3:17/km 5 Point Grey Track Club 5:17/mi 16:24
38 Ellen Pennock F20-24 3:18/km 1 National Triathlon Training Centre 5:18/mi 16:29
39 Laurence Coogan M40-44 3:18/km 4 5:18/mi 16:29
40 Aaron Weidman M25-29 3:18/km 8 Point Grey Track Club 5:19/mi 16:29
41 Rowan Doherty M16-19 3:18/km 9 5:19/mi 16:31
42 Vince Brotherston M45-49 3:19/km 3 Comox Valley Road Runners 5:21/mi 16:35
43 Andrew Hall M20-24 3:20/km 10 LiveFit Coaching 5:21/mi 16:36
44 Sabrina Wilkie F25-29 3:21/km 1 Point Grey Track Club 5:22/mi 16:41
45 Brad Crowe M30-34 3:21/km 6 Comox Valley Road Runners 5:24/mi 16:45
46 Jordan Kinghorn M16-19 3:22/km 10 LiveFit Coaching 5:24/mi 16:48
47 Jerry Loeb M35-39 3:22/km 3 5:25/mi 16:51
48 Carsten Lapointe M16-19 3:23/km 11 Miscellaneous Archived Teams 5:26/mi 16:53
49 Alex Coates F20-24 3:24/km 2 National Triathlon Training Centre 5:27/mi 16:58
50 Cobus De Klerk M30-34 3:23/km 7 5:27/mi 16:59
51 Clay Ward M25-29 3:24/km 9 PT Performance Training 5:28/mi 16:59
52 Chris Callendar M30-34 3:25/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 5:29/mi 17:02
53 James Cook M20-24 3:25/km 11 Mercury Rising Triathlon 5:30/mi 17:03
54 Erin Burrett F30-34 3:25/km 1 Bastion Running Club 5:30/mi 17:03
55 Jen Millar F30-34 3:25/km 2 Human Powered Racing 5:30/mi 17:04
56 Richard Light M40-44 3:26/km 5 CeeVacs Running Club 5:31/mi 17:09
57 Mike Neill M40-44 3:26/km 6 Human Powered Racing 5:31/mi 17:10
58 Hugh Trenchard M45-49 3:27/km 4 5:32/mi 17:12
59 Tim Robinson M25-29 3:27/km 10 Victoria Flatliners 5:32/mi 17:13
60 Hicham Elamiri M40-44 3:27/km 7 Victoria Flatliners 5:33/mi 17:15
61 Dan Smith M50-54 3:28/km 1 LifeSport 5:35/mi 17:19
62 Melissa Ross F30-34 3:28/km 3 Oceanside Running Club 5:35/mi 17:21
63 Claire Morgan F35-39 3:29/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:36/mi 17:23
64 Damian Allen M30-34 3:29/km 9 Bastion Running Club 5:36/mi 17:24
65 Bryan Portman M40-44 3:29/km 8 5:37/mi 17:26
66 Garth Campbell M50-54 3:30/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:37/mi 17:26
67 Perrin Peterson M20-24 3:30/km 12 Victoria Flatliners 5:38/mi 17:29
68 Kashi Tanaka M35-39 3:30/km 4 5:38/mi 17:32
69 Michael Lewis M30-34 3:31/km 10 Victoria Flatliners 5:39/mi 17:33
70 Darren Tannas M30-34 3:31/km 11 Wounded Gazelles 5:40/mi 17:37
71 Daniel Girard M40-44 3:31/km 9 5:40/mi 17:39
72 Alison Hooper F20-24 3:33/km 3 National Triathlon Training Centre 5:42/mi 17:43
73 Ryan Flagg M30-34 3:33/km 12 5:42/mi 17:44
74 Gary Duncan M55-59 3:33/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:43/mi 17:45
75 Max McCulloch M01-15 3:33/km 2 5:42/mi 17:48
76 Deirdre Moran F20-24 3:34/km 4 Miscellaneous Archived Teams 5:44/mi 17:49
77 Darren Skuja M50-54 3:34/km 3 5:44/mi 17:49
78 Mark Pinckard M50-54 3:34/km 4 Kajaks 5:44/mi 17:50
79 Julien Marceau M25-29 3:34/km 11 Frontrunners 5:44/mi 17:51
80 Andy Bas M20-24 3:35/km 13 Frontrunners 5:45/mi 17:52
81 Jim Barwise M45-49 3:34/km 5 5:44/mi 17:52
82 Jen Moroz F25-29 3:35/km 2 Point Grey Track Club 5:46/mi 17:56
83 Miles Huynh M01-15 3:35/km 3 5:46/mi 17:58
84 Christopher Linstead M25-29 3:36/km 12 Victoria Flatliners 5:47/mi 17:58
85 Jordan Brietzke M25-29 3:36/km 13 Frontrunners 5:47/mi 17:59
86 Shannon Thompson F30-34 3:36/km 4 Van Running 5:47/mi 17:59
87 James Hiebert M30-34 3:36/km 13 5:47/mi 17:59
88 Holden Gill M16-19 3:36/km 12 Bastion Running Club 5:47/mi 18:00
89 Jed Grieve M40-44 3:36/km 10 5:48/mi 18:01
90 Gareth Saunders M20-24 3:36/km 14 Bastion Running Club 5:47/mi 18:01
91 Mike Janes M25-29 3:36/km 14 5:48/mi 18:02
92 Daniel Chamberlain M30-34 3:37/km 14 5:48/mi 18:03
93 Shari Boyle F40-44 3:37/km 1 5:49/mi 18:04
94 Conor Doherty M16-19 3:37/km 13 5:49/mi 18:05
95 Jim Nelson M35-39 3:37/km 5 5:49/mi 18:05
96 Alistair Vigier M20-24 3:37/km 15 5:49/mi 18:07
97 Michael Buchanan M30-34 3:37/km 15 5:49/mi 18:08
98 Wayne Crowe M55-59 3:38/km 2 Comox Valley Road Runners 5:51/mi 18:10
99 Katherine Moore F35-39 3:38/km 2 Point Grey Track Club 5:51/mi 18:10
100 Megan Kinghorn F16-19 3:38/km 1 LiveFit Coaching 5:51/mi 18:11
  Rank Name Division Time
1 Geoff Martinson M25-29 14:32
2 Ryan Brockerville M20-24 14:32
3 Clifford Childs M20-24 14:40
4 Forrest Simpson M20-24 14:45
5 Simon Whitfield M35-39 14:50
6 Patrick Psotka M20-24 14:50
7 Matthew Sharpe M20-24 14:52
8 Kevin Friesen M25-29 14:54
9 Jim Finlayson M40-44 14:55
10 Joel Deschiffart M16-19 15:05
11 Lehm Maguire M16-19 15:06
12 Ryan Huff M25-29 15:07
13 Mark Wilkie M25-29 15:09
14 Dylan Gant M25-29 15:11
15 Carlos Lesser M20-24 15:12
16 Russell Pennock M16-19 15:13
17 Kevin O'Connor M45-49 15:15
18 Nicholas Walker M30-34 15:25
19 Connor Foreman M16-19 15:28
20 Sean Chester M25-29 15:32
21 Logan Roots M20-24 15:34
22 Derek Vinge M30-34 15:38
23 Jonathan Gendron M25-29 15:38
24 Craig Odermatt M40-44 15:40
25 Peter Oxland M16-19 15:52
26 Bruce Deacon M45-49 15:53
27 Thomas Oxland M16-19 15:59
28 Aaron Thomas M20-24 16:02
29 Kelly Guest M35-39 16:03
30 Ian Searle M20-24 16:03
31 Michael Milic M01-15 16:06
32 Mike Chandler M30-34 16:09
33 Erik Evans M16-19 16:13
34 Byron Trajan M30-34 16:14
35 Jasper Blake M40-44 16:14
36 John Pexman M16-19 16:18
37 Trevor Feeney M30-34 16:24
38 Ellen Pennock F20-24 16:29
39 Laurence Coogan M40-44 16:29
40 Aaron Weidman M25-29 16:29
41 Rowan Doherty M16-19 16:31
42 Vince Brotherston M45-49 16:35
43 Andrew Hall M20-24 16:36
44 Sabrina Wilkie F25-29 16:41
45 Brad Crowe M30-34 16:45
46 Jordan Kinghorn M16-19 16:48
47 Jerry Loeb M35-39 16:51
48 Carsten Lapointe M16-19 16:53
49 Alex Coates F20-24 16:58
50 Cobus De Klerk M30-34 16:59
51 Clay Ward M25-29 16:59
52 Chris Callendar M30-34 17:02
53 James Cook M20-24 17:03
54 Erin Burrett F30-34 17:03
55 Jen Millar F30-34 17:04
56 Richard Light M40-44 17:09
57 Mike Neill M40-44 17:10
58 Hugh Trenchard M45-49 17:12
59 Tim Robinson M25-29 17:13
60 Hicham Elamiri M40-44 17:15
61 Dan Smith M50-54 17:19
62 Melissa Ross F30-34 17:21
63 Claire Morgan F35-39 17:23
64 Damian Allen M30-34 17:24
65 Bryan Portman M40-44 17:26
66 Garth Campbell M50-54 17:26
67 Perrin Peterson M20-24 17:29
68 Kashi Tanaka M35-39 17:32
69 Michael Lewis M30-34 17:33
70 Darren Tannas M30-34 17:37
71 Daniel Girard M40-44 17:39
72 Alison Hooper F20-24 17:43
73 Ryan Flagg M30-34 17:44
74 Gary Duncan M55-59 17:45
75 Max McCulloch M01-15 17:48
76 Deirdre Moran F20-24 17:49
77 Darren Skuja M50-54 17:49
78 Mark Pinckard M50-54 17:50
79 Julien Marceau M25-29 17:51
80 Andy Bas M20-24 17:52
81 Jim Barwise M45-49 17:52
82 Jen Moroz F25-29 17:56
83 Miles Huynh M01-15 17:58
84 Christopher Linstead M25-29 17:58
85 Jordan Brietzke M25-29 17:59
86 Shannon Thompson F30-34 17:59
87 James Hiebert M30-34 17:59
88 Holden Gill M16-19 18:00
89 Jed Grieve M40-44 18:01
90 Gareth Saunders M20-24 18:01
91 Mike Janes M25-29 18:02
92 Daniel Chamberlain M30-34 18:03
93 Shari Boyle F40-44 18:04
94 Conor Doherty M16-19 18:05
95 Jim Nelson M35-39 18:05
96 Alistair Vigier M20-24 18:07
97 Michael Buchanan M30-34 18:08
98 Wayne Crowe M55-59 18:10
99 Katherine Moore F35-39 18:10
100 Megan Kinghorn F16-19 18:11
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Desirae Ridenour F01-15 18:15.00 Desirae Ridenour 18:22.00 2012
Ellen Pennock F20-24 16:29.00 Paula Findlay 16:33.00 2011
Sabrina Wilkie F25-29 16:41.00 Katie Vermeulen 16:46.00 2005
Michael Milic M01-15 16:06.00 Robbie Cracknell 17:08.00 2005
Joel Deschiffart M16-19 15:05.00 Kevin Friesen 15:19.00 2005
Ryan Brockerville M20-24 14:32.00 Dylan Haight 14:48.00 2012
Jim Finlayson M40-44 14:55.00 Steve Bachop 15:25.00 2006
Kevin O'Connor M45-49 15:15.00 Robert Hasegawa 16:29.00 2010
Gary Duncan M55-59 17:45.00 Andrew Haigh 18:05.00 2011
  Name Division Time
Desirae Ridenour F01-15 18:15.00
Previous Record Holder Desirae Ridenour
Previous Record 18:22.00
Year of Record 2012
Ellen Pennock F20-24 16:29.00
Previous Record Holder Paula Findlay
Previous Record 16:33.00
Year of Record 2011
Sabrina Wilkie F25-29 16:41.00
Previous Record Holder Katie Vermeulen
Previous Record 16:46.00
Year of Record 2005
Michael Milic M01-15 16:06.00
Previous Record Holder Robbie Cracknell
Previous Record 17:08.00
Year of Record 2005
Joel Deschiffart M16-19 15:05.00
Previous Record Holder Kevin Friesen
Previous Record 15:19.00
Year of Record 2005
Ryan Brockerville M20-24 14:32.00
Previous Record Holder Dylan Haight
Previous Record 14:48.00
Year of Record 2012
Jim Finlayson M40-44 14:55.00
Previous Record Holder Steve Bachop
Previous Record 15:25.00
Year of Record 2006
Kevin O'Connor M45-49 15:15.00
Previous Record Holder Robert Hasegawa
Previous Record 16:29.00
Year of Record 2010
Gary Duncan M55-59 17:45.00
Previous Record Holder Andrew Haigh
Previous Record 18:05.00
Year of Record 2011
Name Results
2019 Bazan Bay 5K Results
2018 Bazan Bay 5K Results
2017 Bazan Bay 5K Results
2016 Bazan Bay 5K Results
2015 Bazan Bay 5K Results
2014 Bazan Bay 5k Results
2012 Bazan Bay 5k Results
2011 Bazan Bay 5k Results
2010 Bazan Bay 5k Results
2009 Bazan Bay 5k Results
2008 Bazan Bay 5k Results
2007 Bazan Bay 5k Results
2006 Bazan Bay 5k Results
2005 Bazan Bay 5k Results
2004 Bazan Bay 5K Results
2003 Bazan Bay 5K Results
2002 Bazan Bay 5K Results