1986 Nanaimo Ten Miler

Nanaimo, BC
Apr 13, 1986
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Mike Gold M20-24 3:44/km 1 Pilgrin Cove Pacers 6:00/mi 1:00:00
2 Mike Leroux M20-24 3:48/km 2 Pilgrin Cove Pacers 6:07/mi 1:01:12
3 Andrew Mehl M30-34 3:50/km 1 6:10/mi 1:01:36
4 Brian Connon M40-44 3:50/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:11/mi 1:01:46
5 Dave Miller M40-44 3:51/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 1:01:56
6 Keith Wakelin M20-24 3:53/km 3 Comox Valley Road Runners 6:15/mi 1:02:27
7 Jim Ramsey M35-39 4:03/km 1 CeeVacs Running Club 6:32/mi 1:05:18
8 Denis Sutton M30-34 4:05/km 2 Team West Coast 6:35/mi 1:05:46
9 Steve Barr M30-34 4:07/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:37/mi 1:06:08
10 Don Brown M35-39 4:08/km 2 Bastion Running Club 6:40/mi 1:06:37
11 Laurie Upton M35-39 4:11/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:44/mi 1:07:18
12 Don Switzer M30-34 4:12/km 4 Pilgrin Cove Pacers 6:46/mi 1:07:42
13 Mike Ellis M40-44 4:14/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:48/mi 1:08:00
14 John Bones M35-39 4:14/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:49/mi 1:08:12
15 Rudy Marchildon M30-34 4:18/km 5 Bastion Running Club 6:55/mi 1:09:08
16 Austin Perry M20-24 4:18/km 4 Pilgrin Cove Pacers 6:55/mi 1:09:14
17 Paul Le Comte M30-34 4:19/km 6 Miscellaneous Archived Teams 6:57/mi 1:09:33
18 John Crouch M40-44 4:20/km 4 Comox Valley Road Runners 6:59/mi 1:09:46
19 Jim Winter M20-24 4:23/km 5 7:03/mi 1:10:31
20 Rick Hart M16-19 4:27/km 1 Miscellaneous Archived Teams 7:09/mi 1:11:34
21 Bill Hollingshead M40-44 4:33/km 5 Bastion Running Club 7:20/mi 1:13:20
22 Charles Ireland M50-54 4:37/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 7:26/mi 1:14:17
23 Eddie McMullen M20-24 4:37/km 6 7:27/mi 1:14:25
24 Dan Harlow M40-44 4:40/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 7:31/mi 1:15:08
25 Al Randall M35-39 4:41/km 5 7:32/mi 1:15:23
26 Allan Torgerson M40-44 4:43/km 7 Bastion Running Club 7:35/mi 1:15:53
27 Alan Dolphin M40-44 4:47/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 7:41/mi 1:16:54
28 Larry Burroughs M35-39 4:51/km 6 University of Victoria 7:48/mi 1:17:57
29 Sheron Chrysler F20-24 4:54/km 1 CeeVacs Running Club 7:53/mi 1:18:45
30 Maurice Tarrant M50-54 4:56/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 7:57/mi 1:19:26
31 Dan Hart M16-19 5:00/km 2 Miscellaneous Archived Teams 8:03/mi 1:20:25
32 James Balicki M30-34 5:00/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 8:03/mi 1:20:33
33 Brian Davis M30-34 5:01/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 8:04/mi 1:20:42
34 Les Black M16-19 5:03/km 3 Comox Valley Road Runners 8:08/mi 1:21:16
35 Sally Balchin F20-24 5:13/km 2 Bastion Running Club 8:24/mi 1:23:57
36 Trish Jennings F30-34 5:32/km 1 Bastion Running Club 8:54/mi 1:29:00
37 Larry Rogers M50-54 6:00/km 3 Arrowsmith Radical Runners 9:39/mi 1:36:30
38 Alan Filtness M60-64 6:01/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 9:40/mi 1:36:42
39 Edwin Johnston M16-19 6:11/km 4 Miscellaneous Archived Teams 9:57/mi 1:39:26
40 David Dudek M16-19 6:15/km 5 Bastion Running Club 10:03/mi 1:40:31
41 Janet Germann F30-34 6:16/km 2 CeeVacs Running Club 10:06/mi 1:40:58
42 Sue Daniel F20-24 6:18/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 10:08/mi 1:41:24
43 Yolande Girard F30-34 6:27/km 3 Arrowsmith Radical Runners 10:24/mi 1:43:56
44 Colleen Tesluk F40-44 6:29/km 1 Triangle Mountain Athletic Club 10:27/mi 1:44:25
45 Suzanne Gagnon F20-24 6:32/km 4 Bastion Running Club 10:31/mi 1:45:08
46 Sonja Hanelt F16-19 6:37/km 1 Miscellaneous Archived Teams 10:40/mi 1:46:36
47 David Hall M50-54 6:47/km 4 Pilgrin Cove Pacers 10:55/mi 1:49:08
48 Brent Harder M60-64 6:59/km 2 Comox Valley Road Runners 11:14/mi 1:52:21
49 Sandy Auburn F30-34 7:06/km 4 11:26/mi 1:54:18
50 Craig Blunt M16-19 7:10/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 11:33/mi 1:55:27
51 Lisa Robillard F16-19 7:18/km 2 Bastion Running Club 11:45/mi 1:57:32
52 Bob Reid M35-39 7:22/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 11:51/mi 1:58:26
53 Marion Kirby F40-44 7:22/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 11:51/mi 1:58:26
54 Gordon Rempel M50-54 7:34/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 12:11/mi 2:01:54
55 Barbara Ringstad F40-44 7:34/km 3 Team West Coast 12:11/mi 2:01:54
56 Catherine Fockler F30-34 7:39/km 5 Comox Valley Road Runners 12:19/mi 2:03:13
57 Leona Winstone F30-34 8:35/km 6 Arrowsmith Radical Runners 13:48/mi 2:18:04
58 Marilyn McCrimmon F30-34 8:38/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 13:53/mi 2:18:54
59 Dauna Walker F30-34 8:43/km 8 14:01/mi 2:20:10
60 Barb Wakelin F20-24 9:04/km 5 Comox Valley Road Runners 14:36/mi 2:25:58
61 Uschi Hanelt F40-44 9:17/km 4 Miscellaneous Archived Teams 14:56/mi 2:29:18
62 Joan Stirling F30-34 9:20/km 9 Arrowsmith Radical Runners 15:02/mi 2:30:17
63 Diana DePol F40-44 9:32/km 5 15:20/mi 2:33:18
64 John Harris M60-64 10:02/km 3 YMCA-YWCA 16:08/mi 2:41:24
65 Sylvia Davidson F40-44 10:02/km 6 16:08/mi 2:41:24
66 Marjorie Readings F40-44 10:38/km 7 Bastion Running Club 17:06/mi 2:51:02
67 Robert Watson M50-54 11:46/km 6 Arrowsmith Radical Runners 18:56/mi 3:09:24
68 Rosamund Dashwood F60-64 12:07/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 19:30/mi 3:15:03
69 Barb Mallory F40-44 12:29/km 8 Arrowsmith Radical Runners 20:06/mi 3:21:02
70 Jytte Haagensen F50-54 15:24/km 1 Pilgrin Cove Pacers 24:47/mi 4:07:46
71 Christina King F50-54 56:58/km 2 YMCA-YWCA 1:31:40/mi 15:16:43
  Rank Name Division Time
1 Mike Gold M20-24 1:00:00
2 Mike Leroux M20-24 1:01:12
3 Andrew Mehl M30-34 1:01:36
4 Brian Connon M40-44 1:01:46
5 Dave Miller M40-44 1:01:56
6 Keith Wakelin M20-24 1:02:27
7 Jim Ramsey M35-39 1:05:18
8 Denis Sutton M30-34 1:05:46
9 Steve Barr M30-34 1:06:08
10 Don Brown M35-39 1:06:37
11 Laurie Upton M35-39 1:07:18
12 Don Switzer M30-34 1:07:42
13 Mike Ellis M40-44 1:08:00
14 John Bones M35-39 1:08:12
15 Rudy Marchildon M30-34 1:09:08
16 Austin Perry M20-24 1:09:14
17 Paul Le Comte M30-34 1:09:33
18 John Crouch M40-44 1:09:46
19 Jim Winter M20-24 1:10:31
20 Rick Hart M16-19 1:11:34
21 Bill Hollingshead M40-44 1:13:20
22 Charles Ireland M50-54 1:14:17
23 Eddie McMullen M20-24 1:14:25
24 Dan Harlow M40-44 1:15:08
25 Al Randall M35-39 1:15:23
26 Allan Torgerson M40-44 1:15:53
27 Alan Dolphin M40-44 1:16:54
28 Larry Burroughs M35-39 1:17:57
29 Sheron Chrysler F20-24 1:18:45
30 Maurice Tarrant M50-54 1:19:26
31 Dan Hart M16-19 1:20:25
32 James Balicki M30-34 1:20:33
33 Brian Davis M30-34 1:20:42
34 Les Black M16-19 1:21:16
35 Sally Balchin F20-24 1:23:57
36 Trish Jennings F30-34 1:29:00
37 Larry Rogers M50-54 1:36:30
38 Alan Filtness M60-64 1:36:42
39 Edwin Johnston M16-19 1:39:26
40 David Dudek M16-19 1:40:31
41 Janet Germann F30-34 1:40:58
42 Sue Daniel F20-24 1:41:24
43 Yolande Girard F30-34 1:43:56
44 Colleen Tesluk F40-44 1:44:25
45 Suzanne Gagnon F20-24 1:45:08
46 Sonja Hanelt F16-19 1:46:36
47 David Hall M50-54 1:49:08
48 Brent Harder M60-64 1:52:21
49 Sandy Auburn F30-34 1:54:18
50 Craig Blunt M16-19 1:55:27
51 Lisa Robillard F16-19 1:57:32
52 Bob Reid M35-39 1:58:26
53 Marion Kirby F40-44 1:58:26
54 Gordon Rempel M50-54 2:01:54
55 Barbara Ringstad F40-44 2:01:54
56 Catherine Fockler F30-34 2:03:13
57 Leona Winstone F30-34 2:18:04
58 Marilyn McCrimmon F30-34 2:18:54
59 Dauna Walker F30-34 2:20:10
60 Barb Wakelin F20-24 2:25:58
61 Uschi Hanelt F40-44 2:29:18
62 Joan Stirling F30-34 2:30:17
63 Diana DePol F40-44 2:33:18
64 John Harris M60-64 2:41:24
65 Sylvia Davidson F40-44 2:41:24
66 Marjorie Readings F40-44 2:51:02
67 Robert Watson M50-54 3:09:24
68 Rosamund Dashwood F60-64 3:15:03
69 Barb Mallory F40-44 3:21:02
70 Jytte Haagensen F50-54 4:07:46
71 Christina King F50-54 15:16:43
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Results
1987 Nanaimo 8k Results