2001 Hatley Castle 8K

Colwood, BC
Feb 18, 2001
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Steve Osaduik M20-24 3:19/km 1 Frontrunners 5:20/mi 26:32
2 Chad dePol M25-29 3:20/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:21/mi 26:37
3 Alex Coffin M30-34 3:22/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:25/mi 26:55
4 David Matte M25-29 3:25/km 2 Bastion Running Club 5:30/mi 27:22
5 Steven Royer M35-39 3:27/km 1 Comox Valley Road Runners 5:33/mi 27:33
6 Dave Harmsworth M25-29 3:27/km 3 Island Road Racers 5:33/mi 27:33
7 Dean Baldwin M25-29 3:27/km 4 Running Room 5:33/mi 27:37
8 Matteas Baker M20-24 3:35/km 2 Frontrunners 5:46/mi 28:40
9 Iain Brambell M25-29 3:38/km 5 Island Road Racers 5:50/mi 29:02
10 George Timmins M35-39 3:38/km 2 Bastion Running Club 5:51/mi 29:05
11 Andreas Mehl M45-49 3:38/km 1 Team West Coast 5:51/mi 29:07
12 Barbora Brych F30-34 3:39/km 1 Island Runner 5:52/mi 29:11
13 Chris Paul M35-39 3:40/km 3 Island Road Racers 5:55/mi 29:23
14 Colin Adamson M20-24 3:42/km 3 5:58/mi 29:38
15 Simon Timmer M55-59 3:42/km 1 CeeVacs Running Club 5:58/mi 29:39
16 Mike Hales M20-24 3:43/km 4 National Triathlon Centre 5:59/mi 29:44
17 Bruce Martell M30-34 3:44/km 2 6:01/mi 29:54
18 Brad Potentier M40-44 3:46/km 1 CeeVacs Running Club 6:03/mi 30:05
19 Kibben Guy M20-24 3:46/km 5 6:03/mi 30:06
20 Keith Wakelin M40-44 3:47/km 2 Comox Valley Road Runners 6:06/mi 30:17
21 Donald Paterson M40-44 3:48/km 3 6:07/mi 30:22
22 Paul Karchut M16-19 3:48/km 1 Team West Coast 6:07/mi 30:23
23 Darcy Bell M16-19 3:49/km 2 6:08/mi 30:30
24 Flemming Sorvin M30-34 3:49/km 3 Miscellaneous Archived Teams 6:08/mi 30:31
25 Andria Dyck F25-29 3:49/km 1 Island Pacific Racing Team 6:09/mi 30:35
26 Pierre Ballester M35-39 3:50/km 4 Island Road Racers 6:10/mi 30:40
27 Tony Van Dermeer M40-44 3:51/km 4 Campbell River Athletic Club 6:11/mi 30:44
28 Ian Myerscough M35-39 3:51/km 5 6:12/mi 30:50
29 Herb Phillips M60-64 3:51/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:51
30 David Schmidt M40-44 3:52/km 5 CeeVacs Running Club 6:14/mi 30:58
31 Jamie Haynes M16-19 3:53/km 3 6:14/mi 31:00
32 Gary Guymer M35-39 3:53/km 6 Running Room 6:14/mi 31:00
33 Rob Grant M55-59 3:53/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:15/mi 31:04
34 Silas Wiefelspuett M20-24 3:54/km 6 6:16/mi 31:08
35 Matthew Ward M01-15 3:54/km 1 6:16/mi 31:10
36 Jason Carvalho M20-24 3:55/km 7 6:18/mi 31:20
37 Steven Earle M45-49 3:55/km 2 Bastion Running Club 6:19/mi 31:23
38 Kathy Rung F25-29 3:55/km 2 Comox Valley Road Runners 6:19/mi 31:24
39 Steven Mitchell M35-39 3:56/km 7 Team West Coast 6:20/mi 31:27
40 Ryan McGimpsey M25-29 3:56/km 6 6:20/mi 31:29
41 Sylvan Smyth M30-34 3:58/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:23/mi 31:46
42 Jim Huzzey M45-49 3:59/km 3 6:25/mi 31:52
43 Tim Loewen M35-39 4:01/km 8 6:27/mi 32:06
44 Andrew McCartney M01-15 4:01/km 2 Victoria Track and Field Club 6:28/mi 32:09
45 Darren Froese M40-44 4:02/km 6 6:29/mi 32:13
46 Charlene Waldner F30-34 4:03/km 2 Team West Coast 6:31/mi 32:22
47 Gwyn Woodson F50-54 4:03/km 1 Team West Coast 6:32/mi 32:27
48 Bruce Henning M40-44 4:04/km 7 Team West Coast 6:33/mi 32:33
49 Colleen Grady F35-39 4:04/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:33/mi 32:34
50 John Greaves M25-29 4:05/km 7 Island Road Racers 6:34/mi 32:38
51 David Gordon M45-49 4:05/km 4 Campbell River Athletic Club 6:34/mi 32:40
52 John Touliopoulos M35-39 4:05/km 9 6:34/mi 32:41
53 Bob Kerr M45-49 4:06/km 5 CeeVacs Running Club 6:36/mi 32:48
54 Stefan Schovanek M30-34 4:08/km 5 Comox Valley Road Runners 6:39/mi 33:01
55 Ridley Doolittle M20-24 4:09/km 8 6:41/mi 33:15
56 John Crouch M60-64 4:09/km 2 Team West Coast 6:41/mi 33:15
57 Rick Hannah M30-34 4:09/km 6 6:42/mi 33:16
58 Rick Laing M50-54 4:11/km 1 6:44/mi 33:26
59 Kathy Davidson F40-44 4:11/km 1 Team West Coast 6:44/mi 33:28
60 Ian Woodson M45-49 4:11/km 6 Team West Coast 6:45/mi 33:31
61 Scott MacDonald M30-34 4:11/km 7 6:45/mi 33:32
62 Sheron Chrysler F40-44 4:11/km 2 CeeVacs Running Club 6:45/mi 33:32
63 John Tucker M50-54 4:12/km 2 Island Road Racers 6:45/mi 33:33
64 Adele Wilson F40-44 4:12/km 3 Vancouver Falcons Athletic Club 6:46/mi 33:39
65 Natasha Sawatsky F25-29 4:13/km 3 Team West Coast 6:47/mi 33:44
66 Adrienne Attorp F01-15 4:13/km 1 Victoria Track and Field Club 6:48/mi 33:47
67 Les Wheeler M45-49 4:15/km 7 Team West Coast 6:50/mi 33:57
68 Morgan Harker M25-29 4:15/km 8 Miscellaneous Archived Teams 6:50/mi 34:00
69 Ken Bonner M55-59 4:15/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:50/mi 34:00
70 Wendy Davies F40-44 4:16/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:51/mi 34:05
71 Henry Thom M35-39 4:16/km 10 6:52/mi 34:07
72 Joan Harmsworth F30-34 4:16/km 3 Island Road Racers 6:52/mi 34:10
73 Kevin Campbell M20-24 4:17/km 9 6:53/mi 34:14
74 Bob Flindell M45-49 4:17/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 6:54/mi 34:18
75 Charles Protheroe M16-19 4:18/km 4 Victoria Track and Field Club 6:55/mi 34:24
76 David Talbot M35-39 4:18/km 11 Team West Coast 6:55/mi 34:25
77 Mike Ellis M60-64 4:19/km 3 Team West Coast 6:56/mi 34:29
78 John Botelho M40-44 4:19/km 8 Team West Coast 6:56/mi 34:30
79 Carol Tickner F35-39 4:19/km 2 Team West Coast 6:57/mi 34:34
80 Rod McCrimmon M50-54 4:19/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:57/mi 34:35
81 Karen Fry F30-34 4:20/km 4 Bastion Running Club 6:59/mi 34:43
82 Bobbie Jensen F30-34 4:21/km 5 7:00/mi 34:50
83 Marco Zammarrelli M30-34 4:21/km 8 Miscellaneous Archived Teams 7:00/mi 34:50
84 Ed Light M30-34 4:22/km 9 7:01/mi 34:54
85 Pano Skrivanos M20-24 4:22/km 10 7:02/mi 34:57
86 Parks Tabelon M25-29 4:23/km 9 7:02/mi 35:00
87 Cliff DeSchepper M35-39 4:23/km 12 Island Road Racers 7:03/mi 35:01
88 Holly Schmidt F35-39 4:23/km 3 CeeVacs Running Club 7:03/mi 35:05
89 Carl Stovel M55-59 4:23/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 7:04/mi 35:06
90 Don Peterson M30-34 4:24/km 10 7:05/mi 35:11
91 Larry Puszka M35-39 4:24/km 13 Island Road Racers 7:05/mi 35:12
92 Dave Faubert M40-44 4:25/km 9 Comox Valley Road Runners 7:06/mi 35:18
93 James Olson M40-44 4:25/km 10 Frontrunners 7:06/mi 35:19
94 Keith Blakemore M40-44 4:25/km 11 7:06/mi 35:20
95 Shirley McComb F40-44 4:25/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 7:06/mi 35:20
96 Eric Timmins M01-15 4:26/km 3 Bastion Running Club 7:09/mi 35:31
97 Allison Randall F35-39 4:27/km 4 7:09/mi 35:33
98 Ted Watson M45-49 4:27/km 9 CeeVacs Running Club 7:09/mi 35:34
99 Jennifer Louis F25-29 4:28/km 4 Frontrunners 7:12/mi 35:46
100 Dawn Kardos F35-39 4:28/km 5 Comox Valley Road Runners 7:12/mi 35:47
  Rank Name Division Time
1 Steve Osaduik M20-24 26:32
2 Chad dePol M25-29 26:37
3 Alex Coffin M30-34 26:55
4 David Matte M25-29 27:22
5 Steven Royer M35-39 27:33
6 Dave Harmsworth M25-29 27:33
7 Dean Baldwin M25-29 27:37
8 Matteas Baker M20-24 28:40
9 Iain Brambell M25-29 29:02
10 George Timmins M35-39 29:05
11 Andreas Mehl M45-49 29:07
12 Barbora Brych F30-34 29:11
13 Chris Paul M35-39 29:23
14 Colin Adamson M20-24 29:38
15 Simon Timmer M55-59 29:39
16 Mike Hales M20-24 29:44
17 Bruce Martell M30-34 29:54
18 Brad Potentier M40-44 30:05
19 Kibben Guy M20-24 30:06
20 Keith Wakelin M40-44 30:17
21 Donald Paterson M40-44 30:22
22 Paul Karchut M16-19 30:23
23 Darcy Bell M16-19 30:30
24 Flemming Sorvin M30-34 30:31
25 Andria Dyck F25-29 30:35
26 Pierre Ballester M35-39 30:40
27 Tony Van Dermeer M40-44 30:44
28 Ian Myerscough M35-39 30:50
29 Herb Phillips M60-64 30:51
30 David Schmidt M40-44 30:58
31 Jamie Haynes M16-19 31:00
32 Gary Guymer M35-39 31:00
33 Rob Grant M55-59 31:04
34 Silas Wiefelspuett M20-24 31:08
35 Matthew Ward M01-15 31:10
36 Jason Carvalho M20-24 31:20
37 Steven Earle M45-49 31:23
38 Kathy Rung F25-29 31:24
39 Steven Mitchell M35-39 31:27
40 Ryan McGimpsey M25-29 31:29
41 Sylvan Smyth M30-34 31:46
42 Jim Huzzey M45-49 31:52
43 Tim Loewen M35-39 32:06
44 Andrew McCartney M01-15 32:09
45 Darren Froese M40-44 32:13
46 Charlene Waldner F30-34 32:22
47 Gwyn Woodson F50-54 32:27
48 Bruce Henning M40-44 32:33
49 Colleen Grady F35-39 32:34
50 John Greaves M25-29 32:38
51 David Gordon M45-49 32:40
52 John Touliopoulos M35-39 32:41
53 Bob Kerr M45-49 32:48
54 Stefan Schovanek M30-34 33:01
55 Ridley Doolittle M20-24 33:15
56 John Crouch M60-64 33:15
57 Rick Hannah M30-34 33:16
58 Rick Laing M50-54 33:26
59 Kathy Davidson F40-44 33:28
60 Ian Woodson M45-49 33:31
61 Scott MacDonald M30-34 33:32
62 Sheron Chrysler F40-44 33:32
63 John Tucker M50-54 33:33
64 Adele Wilson F40-44 33:39
65 Natasha Sawatsky F25-29 33:44
66 Adrienne Attorp F01-15 33:47
67 Les Wheeler M45-49 33:57
68 Morgan Harker M25-29 34:00
69 Ken Bonner M55-59 34:00
70 Wendy Davies F40-44 34:05
71 Henry Thom M35-39 34:07
72 Joan Harmsworth F30-34 34:10
73 Kevin Campbell M20-24 34:14
74 Bob Flindell M45-49 34:18
75 Charles Protheroe M16-19 34:24
76 David Talbot M35-39 34:25
77 Mike Ellis M60-64 34:29
78 John Botelho M40-44 34:30
79 Carol Tickner F35-39 34:34
80 Rod McCrimmon M50-54 34:35
81 Karen Fry F30-34 34:43
82 Bobbie Jensen F30-34 34:50
83 Marco Zammarrelli M30-34 34:50
84 Ed Light M30-34 34:54
85 Pano Skrivanos M20-24 34:57
86 Parks Tabelon M25-29 35:00
87 Cliff DeSchepper M35-39 35:01
88 Holly Schmidt F35-39 35:05
89 Carl Stovel M55-59 35:06
90 Don Peterson M30-34 35:11
91 Larry Puszka M35-39 35:12
92 Dave Faubert M40-44 35:18
93 James Olson M40-44 35:19
94 Keith Blakemore M40-44 35:20
95 Shirley McComb F40-44 35:20
96 Eric Timmins M01-15 35:31
97 Allison Randall F35-39 35:33
98 Ted Watson M45-49 35:34
99 Jennifer Louis F25-29 35:46
100 Dawn Kardos F35-39 35:47
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Adrienne Attorp F01-15 33:47.00 Tessa Logan 37:55.00 2000
Barbora Brych F30-34 29:11.00 Hilary Watt 30:50.00 1999
Gwyn Woodson F50-54 32:27.00 Karen Knott 37:46.00 2000
Susan Norrington F55-59 47:47.00 Georgie Clapham 48:02.00 1999
Steve Osaduik M20-24 26:32.00 David Matte 26:41.00 2000
Simon Timmer M55-59 29:39.00 Rob Grant 31:22.00 2000
  Name Division Time
Adrienne Attorp F01-15 33:47.00
Previous Record Holder Tessa Logan
Previous Record 37:55.00
Year of Record 2000
Barbora Brych F30-34 29:11.00
Previous Record Holder Hilary Watt
Previous Record 30:50.00
Year of Record 1999
Gwyn Woodson F50-54 32:27.00
Previous Record Holder Karen Knott
Previous Record 37:46.00
Year of Record 2000
Susan Norrington F55-59 47:47.00
Previous Record Holder Georgie Clapham
Previous Record 48:02.00
Year of Record 1999
Steve Osaduik M20-24 26:32.00
Previous Record Holder David Matte
Previous Record 26:41.00
Year of Record 2000
Simon Timmer M55-59 29:39.00
Previous Record Holder Rob Grant
Previous Record 31:22.00
Year of Record 2000
Name Results
2019 Hatley Castle 8K Results
2018 Hatley Castle 8K Results
2017 Hatley Castle 8K Results
2016 Hatley Castle 8K Results
2015 Hatley Castle 8K Results
2014 Hatley Castle 8k Results
2013 Hatley Castle 8k Results
2012 Hatley Castle 8k Results
2011 Hatley Castle 8k Results
2010 Hatley Castle 8k Results
2009 Hatley Castle 8k Results
2008 Hatley Castle 8k Results
2007 Hatley Castle 8k Results
2006 Hatley Castle 8k Results
2005 Hatley Castle 8k Results
2004 Hatley Castle 8K Results
2003 Hatley Castle 8K Results
2002 Hatley Castle 8K Results
2000 Hatley Castle 8K Results
1999 Hatley Castle 8K Results