2004 Hatley Castle 8K

Colwood, BC
Feb 22, 2004
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Steve Osaduik M25-29 3:11/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:07/mi 25:26
2 Steven Murenbeeld M20-24 3:16/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:16/mi 26:11
3 Mike Smedley M30-34 3:17/km 1 National Triathlon Centre 5:17/mi 26:18
4 Kelvin Broad M40-44 3:18/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:18/mi 26:22
5 Mark Cryderman M30-34 3:22/km 2 River Runners 5:25/mi 26:55
6 Adam Campbell M25-29 3:22/km 2 Frontrunners 5:25/mi 26:56
7 Keith Butler M40-44 3:24/km 2 Island Runner 5:28/mi 27:11
8 David Kunnas M20-24 3:25/km 2 5:31/mi 27:24
9 Kevin Friesen M16-19 3:26/km 1 Bastion Running Club 5:31/mi 27:25
10 Nick Hastie M20-24 3:28/km 3 National Triathlon Centre 5:35/mi 27:46
11 Cliff Kennell M35-39 3:31/km 1 Island Runner 5:39/mi 28:05
12 Jonathan Withey M25-29 3:31/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 5:40/mi 28:09
13 Travis Chater M20-24 3:33/km 4 Team X Triathlon Club 5:43/mi 28:24
14 Trevor Wurtele M25-29 3:34/km 4 5:44/mi 28:31
15 Rob Harmsworth M35-39 3:35/km 2 Island Road Racers 5:46/mi 28:41
16 Julio Cooper M20-24 3:35/km 5 5:47/mi 28:43
17 Dave Reed M50-54 3:36/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:48/mi 28:50
18 Silas Wiefelspuett M20-24 3:37/km 6 Team X Triathlon Club 5:49/mi 28:56
19 Kevin Searle M40-44 3:40/km 3 5:54/mi 29:20
20 Chris Gordon M16-19 3:41/km 2 5:56/mi 29:30
21 Ken Chew M35-39 3:41/km 3 Island Road Racers 5:56/mi 29:31
22 Carolyn Murray F25-29 3:42/km 1 National Triathlon Centre 5:57/mi 29:33
23 Mathieu O'Halloran M16-19 3:43/km 3 National Triathlon Centre 5:58/mi 29:42
24 Andrew Green M40-44 3:44/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:00/mi 29:48
25 Bruce Martell M35-39 3:45/km 4 6:01/mi 29:56
26 Shayne Stokes M30-34 3:47/km 3 Oceanside Running Club 6:05/mi 30:14
27 Quentin Pollock M45-49 3:47/km 1 6:06/mi 30:17
28 Gary Croome M30-34 3:47/km 4 Team West Coast 6:06/mi 30:18
29 Jim Barwise M40-44 3:48/km 5 6:08/mi 30:28
30 Ken Gourlay M35-39 3:49/km 5 Oak Bay Bicycles 6:09/mi 30:34
31 Dean Baldwin M30-34 3:50/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:10/mi 30:37
32 Brad Cunningham M25-29 3:50/km 5 Frontrunners 6:10/mi 30:39
33 Gary Duncan M45-49 3:51/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:47
34 Bruce Schlatter M35-39 3:51/km 6 Island Road Racers 6:12/mi 30:49
35 Hugh Trenchard M35-39 3:51/km 7 Island Road Racers 6:12/mi 30:50
36 Robbie Cracknell M01-15 3:51/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:51
37 Debbie Scott F45-49 3:52/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:13/mi 30:54
38 Aaron Holmgren M20-24 3:53/km 7 6:14/mi 31:00
39 Gabor Herner M45-49 3:53/km 3 Miscellaneous Archived Teams 6:14/mi 31:00
40 John Greaves M30-34 3:54/km 6 Island Road Racers 6:16/mi 31:08
41 David Matthew M35-39 3:54/km 8 6:17/mi 31:15
42 Jonathan Howse M16-19 3:55/km 4 6:18/mi 31:20
43 Rob Grant M55-59 3:55/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:18/mi 31:21
44 Lance Watson M35-39 3:55/km 9 National Triathlon Centre 6:19/mi 31:23
45 Rob Dibden M40-44 3:56/km 6 Miscellaneous Archived Teams 6:20/mi 31:29
46 Tereza Macel F30-34 3:56/km 1 Frontrunners 6:20/mi 31:30
47 Tim Storm M45-49 3:56/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:20/mi 31:31
48 Reuben Jentink M16-19 3:57/km 5 6:21/mi 31:32
49 John Catterall M40-44 3:57/km 7 Team West Coast 6:22/mi 31:37
50 Richard Palfrey M50-54 3:57/km 2 Miscellaneous Archived Teams 6:22/mi 31:39
51 Lorne Neil M30-34 3:58/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 6:22/mi 31:41
52 Dave Cleveland M30-34 3:58/km 8 6:23/mi 31:42
53 Bill Corsan M30-34 3:58/km 9 6:23/mi 31:44
54 Tim Dewailly M20-24 3:58/km 8 6:23/mi 31:45
55 Tara Ross F20-24 3:58/km 1 National Triathlon Centre 6:24/mi 31:47
56 Bill Boothman M35-39 3:59/km 10 Team West Coast 6:24/mi 31:50
57 Jen Maclean F25-29 3:59/km 2 Frontrunners 6:24/mi 31:50
58 Kathy Rung F25-29 3:59/km 3 Comox Valley Road Runners 6:24/mi 31:51
59 Gord Evans M45-49 3:59/km 5 6:25/mi 31:53
60 David Miller M40-44 3:59/km 8 Peninsula Plodders 6:25/mi 31:54
61 Rui Batista M40-44 3:59/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 6:25/mi 31:55
62 Peter Moore M55-59 4:00/km 2 Comox Valley Road Runners 6:26/mi 31:58
63 Drew Dewan M30-34 4:00/km 10 6:26/mi 31:59
64 Graeme Benn M16-19 4:00/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:27/mi 32:02
65 Paul Regensburg M35-39 4:01/km 11 National Triathlon Centre 6:28/mi 32:08
66 Steven Shelford M25-29 4:02/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:29/mi 32:12
67 Thalia Castillo F25-29 4:02/km 4 National Triathlon Centre 6:29/mi 32:13
68 John Thompson M40-44 4:02/km 10 CeeVacs Running Club 6:29/mi 32:16
69 Cory Horner M20-24 4:04/km 9 Miscellaneous Archived Teams 6:32/mi 32:28
70 Rene McKibbin F35-39 4:04/km 1 Lions Gate Road Runners 6:32/mi 32:30
71 Genvieve Pellerin F25-29 4:04/km 5 National Triathlon Centre 6:32/mi 32:31
72 Jim Huzzey M45-49 4:04/km 6 6:33/mi 32:33
73 Peter Poland M40-44 4:04/km 11 Oceanside Running Club 6:33/mi 32:35
74 Bobbie Jensen F30-34 4:05/km 2 Bastion Running Club 6:34/mi 32:40
75 Frank Graham M45-49 4:06/km 7 Comox Valley Road Runners 6:36/mi 32:47
76 Karen Fry F35-39 4:07/km 2 Bastion Running Club 6:37/mi 32:52
77 Ken Bonner M60-64 4:07/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:37/mi 32:53
78 David Mate M30-34 4:07/km 11 Island Road Racers 6:37/mi 32:54
79 Delbert Horrocks M55-59 4:07/km 3 Bastion Running Club 6:38/mi 32:56
80 Jonathan Van Drunen M20-24 4:08/km 10 6:39/mi 33:03
81 Pano Skrivanos M25-29 4:08/km 7 Island Road Racers 6:39/mi 33:04
82 Erik MacKinnon M20-24 4:08/km 11 6:40/mi 33:06
83 Don Peterson M35-39 4:08/km 12 Island Road Racers 6:40/mi 33:07
84 Tiffany Evans F30-34 4:09/km 3 Laker Girls 6:41/mi 33:12
85 Janet Nielsen F20-24 4:10/km 2 National Triathlon Centre 6:43/mi 33:24
86 Sheldon Croden M30-34 4:11/km 12 Prairie Inn Harriers Running Club 6:44/mi 33:27
87 Ray Baker M45-49 4:11/km 8 Team West Coast 6:44/mi 33:29
88 Larissa Shumuk F25-29 4:11/km 6 Team X Triathlon Club 6:44/mi 33:29
89 John Tucker M50-54 4:11/km 3 Island Road Racers 6:45/mi 33:31
90 Gwyn Woodson F50-54 4:12/km 1 Island Road Racers 6:45/mi 33:35
91 Stacey Butterfield F25-29 4:12/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 6:46/mi 33:36
92 Larry Puszka M40-44 4:13/km 12 Island Road Racers 6:47/mi 33:44
93 Kevin Stenner M20-24 4:13/km 12 Team X Triathlon Club 6:48/mi 33:48
94 Karl Klein M60-64 4:13/km 2 6:48/mi 33:48
95 Brendan Piovesan M20-24 4:14/km 13 Team X Triathlon Club 6:48/mi 33:49
96 Ian Esplen M25-29 4:14/km 8 Island Road Racers 6:48/mi 33:49
97 Colin Buss M35-39 4:14/km 13 River Runners 6:49/mi 33:55
98 Billy Hicks M35-39 4:15/km 14 6:51/mi 34:01
99 Jeff Lewis M35-39 4:15/km 15 6:51/mi 34:01
100 Robert Prins M55-59 4:15/km 4 Team West Coast 6:51/mi 34:03
  Rank Name Division Time
1 Steve Osaduik M25-29 25:26
2 Steven Murenbeeld M20-24 26:11
3 Mike Smedley M30-34 26:18
4 Kelvin Broad M40-44 26:22
5 Mark Cryderman M30-34 26:55
6 Adam Campbell M25-29 26:56
7 Keith Butler M40-44 27:11
8 David Kunnas M20-24 27:24
9 Kevin Friesen M16-19 27:25
10 Nick Hastie M20-24 27:46
11 Cliff Kennell M35-39 28:05
12 Jonathan Withey M25-29 28:09
13 Travis Chater M20-24 28:24
14 Trevor Wurtele M25-29 28:31
15 Rob Harmsworth M35-39 28:41
16 Julio Cooper M20-24 28:43
17 Dave Reed M50-54 28:50
18 Silas Wiefelspuett M20-24 28:56
19 Kevin Searle M40-44 29:20
20 Chris Gordon M16-19 29:30
21 Ken Chew M35-39 29:31
22 Carolyn Murray F25-29 29:33
23 Mathieu O'Halloran M16-19 29:42
24 Andrew Green M40-44 29:48
25 Bruce Martell M35-39 29:56
26 Shayne Stokes M30-34 30:14
27 Quentin Pollock M45-49 30:17
28 Gary Croome M30-34 30:18
29 Jim Barwise M40-44 30:28
30 Ken Gourlay M35-39 30:34
31 Dean Baldwin M30-34 30:37
32 Brad Cunningham M25-29 30:39
33 Gary Duncan M45-49 30:47
34 Bruce Schlatter M35-39 30:49
35 Hugh Trenchard M35-39 30:50
36 Robbie Cracknell M01-15 30:51
37 Debbie Scott F45-49 30:54
38 Aaron Holmgren M20-24 31:00
39 Gabor Herner M45-49 31:00
40 John Greaves M30-34 31:08
41 David Matthew M35-39 31:15
42 Jonathan Howse M16-19 31:20
43 Rob Grant M55-59 31:21
44 Lance Watson M35-39 31:23
45 Rob Dibden M40-44 31:29
46 Tereza Macel F30-34 31:30
47 Tim Storm M45-49 31:31
48 Reuben Jentink M16-19 31:32
49 John Catterall M40-44 31:37
50 Richard Palfrey M50-54 31:39
51 Lorne Neil M30-34 31:41
52 Dave Cleveland M30-34 31:42
53 Bill Corsan M30-34 31:44
54 Tim Dewailly M20-24 31:45
55 Tara Ross F20-24 31:47
56 Bill Boothman M35-39 31:50
57 Jen Maclean F25-29 31:50
58 Kathy Rung F25-29 31:51
59 Gord Evans M45-49 31:53
60 David Miller M40-44 31:54
61 Rui Batista M40-44 31:55
62 Peter Moore M55-59 31:58
63 Drew Dewan M30-34 31:59
64 Graeme Benn M16-19 32:02
65 Paul Regensburg M35-39 32:08
66 Steven Shelford M25-29 32:12
67 Thalia Castillo F25-29 32:13
68 John Thompson M40-44 32:16
69 Cory Horner M20-24 32:28
70 Rene McKibbin F35-39 32:30
71 Genvieve Pellerin F25-29 32:31
72 Jim Huzzey M45-49 32:33
73 Peter Poland M40-44 32:35
74 Bobbie Jensen F30-34 32:40
75 Frank Graham M45-49 32:47
76 Karen Fry F35-39 32:52
77 Ken Bonner M60-64 32:53
78 David Mate M30-34 32:54
79 Delbert Horrocks M55-59 32:56
80 Jonathan Van Drunen M20-24 33:03
81 Pano Skrivanos M25-29 33:04
82 Erik MacKinnon M20-24 33:06
83 Don Peterson M35-39 33:07
84 Tiffany Evans F30-34 33:12
85 Janet Nielsen F20-24 33:24
86 Sheldon Croden M30-34 33:27
87 Ray Baker M45-49 33:29
88 Larissa Shumuk F25-29 33:29
89 John Tucker M50-54 33:31
90 Gwyn Woodson F50-54 33:35
91 Stacey Butterfield F25-29 33:36
92 Larry Puszka M40-44 33:44
93 Kevin Stenner M20-24 33:48
94 Karl Klein M60-64 33:48
95 Brendan Piovesan M20-24 33:49
96 Ian Esplen M25-29 33:49
97 Colin Buss M35-39 33:55
98 Billy Hicks M35-39 34:01
99 Jeff Lewis M35-39 34:01
100 Robert Prins M55-59 34:03
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Debbie Scott F45-49 30:54.00 Gwyn Woodson 32:09.00 2000
MaryAnn Hartley F55-59 37:11.00 Barb Ringstad 40:31.00 2002
Cheryl Wood F60-64 39:12.00 Shirley Gray 44:43.00 2003
Robbie Cracknell M01-15 30:51.00 Mike Seager 31:07.00 2000
Kevin Friesen M16-19 27:25.00 Derek Corcoran 27:38.00 2000
Steve Osaduik M25-29 25:26.00 James Morrison 26:07.00 2000
Kelvin Broad M40-44 26:22.00 Gordon Christie 27:24.00 2003
Dave Reed M50-54 28:50.00 Andreas Mehl 29:16.00 2002
  Name Division Time
Debbie Scott F45-49 30:54.00
Previous Record Holder Gwyn Woodson
Previous Record 32:09.00
Year of Record 2000
MaryAnn Hartley F55-59 37:11.00
Previous Record Holder Barb Ringstad
Previous Record 40:31.00
Year of Record 2002
Cheryl Wood F60-64 39:12.00
Previous Record Holder Shirley Gray
Previous Record 44:43.00
Year of Record 2003
Robbie Cracknell M01-15 30:51.00
Previous Record Holder Mike Seager
Previous Record 31:07.00
Year of Record 2000
Kevin Friesen M16-19 27:25.00
Previous Record Holder Derek Corcoran
Previous Record 27:38.00
Year of Record 2000
Steve Osaduik M25-29 25:26.00
Previous Record Holder James Morrison
Previous Record 26:07.00
Year of Record 2000
Kelvin Broad M40-44 26:22.00
Previous Record Holder Gordon Christie
Previous Record 27:24.00
Year of Record 2003
Dave Reed M50-54 28:50.00
Previous Record Holder Andreas Mehl
Previous Record 29:16.00
Year of Record 2002
Name Results
2019 Hatley Castle 8K Results
2018 Hatley Castle 8K Results
2017 Hatley Castle 8K Results
2016 Hatley Castle 8K Results
2015 Hatley Castle 8K Results
2014 Hatley Castle 8k Results
2013 Hatley Castle 8k Results
2012 Hatley Castle 8k Results
2011 Hatley Castle 8k Results
2010 Hatley Castle 8k Results
2009 Hatley Castle 8k Results
2008 Hatley Castle 8k Results
2007 Hatley Castle 8k Results
2006 Hatley Castle 8k Results
2005 Hatley Castle 8k Results
2003 Hatley Castle 8K Results
2002 Hatley Castle 8K Results
2001 Hatley Castle 8K Results
2000 Hatley Castle 8K Results
1999 Hatley Castle 8K Results