2001 Cedar 12K

Cedar, BC
Feb 04, 2001
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 David Matte M25-29 3:18/km 1 Bastion Running Club 5:19/mi 39:36
2 Rob Harmsworth M35-39 3:20/km 1 Island Road Racers 5:21/mi 39:57
3 Steven Royer M35-39 3:22/km 2 Comox Valley Road Runners 5:25/mi 40:25
4 Rob Reid M45-49 3:25/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:30/mi 41:03
5 Darren Skuja M35-39 3:26/km 3 Comox Valley Road Runners 5:31/mi 41:09
6 Alex Coffin M30-34 3:26/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:32/mi 41:17
7 Dean Baldwin M25-29 3:31/km 2 5:40/mi 42:17
8 Bernard O'Ree M35-39 3:33/km 4 Bastion Running Club 5:43/mi 42:38
9 David DePasquale M35-39 3:35/km 5 Bastion Running Club 5:45/mi 42:54
10 Darren Mealing M30-34 3:35/km 2 5:46/mi 42:58
11 George Timmins M35-39 3:35/km 6 Bastion Running Club 5:46/mi 43:00
12 Ian MacDonald M35-39 3:36/km 7 5:47/mi 43:06
13 Andreas Mehl M45-49 3:37/km 2 Team West Coast 5:48/mi 43:18
14 Pierre Ballester M35-39 3:37/km 8 Island Road Racers 5:48/mi 43:18
15 Cliff Kennell M30-34 3:37/km 3 Island Runner 5:49/mi 43:20
16 Rob Hasegawa M35-39 3:38/km 9 Cedar Hill Sports Therapy 5:51/mi 43:34
17 Matthew Fedoruk M25-29 3:39/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 5:52/mi 43:48
18 Joe Mendonca M40-44 3:41/km 1 Island Road Racers 5:56/mi 44:17
19 John Edgington M40-44 3:43/km 2 5:58/mi 44:31
20 Robin Dutton M25-29 3:43/km 4 Frontrunners 5:59/mi 44:37
21 Keith Wakelin M40-44 3:43/km 3 Comox Valley Road Runners 5:59/mi 44:38
22 Simon Timmer M55-59 3:44/km 1 CeeVacs Running Club 6:00/mi 44:45
23 Bruce Martell M30-34 3:44/km 4 6:00/mi 44:46
24 Brent Blackhall M35-39 3:44/km 10 Island Road Racers 6:00/mi 44:47
25 Simon Cowell M30-34 3:45/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:01/mi 44:54
26 Sandy Stewart M40-44 3:46/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:04/mi 45:16
27 Scott Hare M35-39 3:47/km 11 6:05/mi 45:23
28 Donald Paterson M40-44 3:47/km 5 6:05/mi 45:24
29 Larry Ness M45-49 3:47/km 3 Campbell River Athletic Club 6:06/mi 45:28
30 Tim Hanley M35-39 3:48/km 12 Island Road Racers 6:06/mi 45:32
31 Brodie Guild M30-34 3:48/km 6 Oceanside Running Club 6:07/mi 45:40
32 Darcy Bell M16-19 3:49/km 1 6:08/mi 45:47
33 David Schmidt M40-44 3:49/km 6 CeeVacs Running Club 6:09/mi 45:48
34 Tony Van Dermeer M40-44 3:50/km 7 Campbell River Athletic Club 6:11/mi 46:05
35 Nancy Baxendale F40-44 3:51/km 1 CeeVacs Running Club 6:12/mi 46:11
36 Andria Dyck F25-29 3:52/km 1 Island Pacific Racing Team 6:13/mi 46:18
37 Sylvan Smyth M30-34 3:55/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 6:18/mi 46:56
38 Stuart Denholm M40-44 3:55/km 8 6:18/mi 46:58
39 Steven Mitchell M35-39 3:55/km 13 Team West Coast 6:19/mi 47:06
40 Bob Cook M50-54 3:56/km 1 Bastion Running Club 6:20/mi 47:11
41 Kathy Rung F25-29 3:56/km 2 Comox Valley Road Runners 6:20/mi 47:17
42 Tim Coogan M35-39 3:57/km 14 CeeVacs Running Club 6:22/mi 47:29
43 Steven Earle M45-49 3:59/km 4 Bastion Running Club 6:24/mi 47:42
44 Gary Guymer M35-39 3:59/km 15 Running Room 6:24/mi 47:43
45 Sandy Forman M50-54 3:59/km 2 6:24/mi 47:46
46 Bill Hollingshead M60-64 3:59/km 1 Bastion Running Club 6:25/mi 47:48
47 Tim Loewen M35-39 3:59/km 16 6:25/mi 47:49
48 Darren Froese M40-44 3:59/km 9 6:25/mi 47:51
49 Miles Hensel M40-44 4:00/km 10 Bastion Running Club 6:26/mi 47:55
50 Hubert Bunce M40-44 4:00/km 11 Bastion Running Club 6:26/mi 47:56
51 Dan Harlow M55-59 4:00/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:26/mi 47:57
52 Paul Karchut M16-19 4:00/km 2 Team West Coast 6:26/mi 47:59
53 Erin Bower F16-19 4:00/km 1 CeeVacs Running Club 6:26/mi 48:00
54 John Crouch M60-64 4:00/km 2 Team West Coast 6:26/mi 48:01
55 David Gordon M45-49 4:00/km 5 Campbell River Athletic Club 6:27/mi 48:04
56 Colleen Grady F35-39 4:01/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:27/mi 48:07
57 John Touliopoulos M35-39 4:01/km 17 6:29/mi 48:17
58 Blair King M30-34 4:02/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 6:29/mi 48:20
59 Catherine Gill F35-39 4:02/km 2 Bastion Running Club 6:29/mi 48:23
60 Gwyn Woodson F50-54 4:02/km 1 Team West Coast 6:30/mi 48:25
61 Bruce Henning M40-44 4:02/km 12 Team West Coast 6:30/mi 48:27
62 Jason Carvalho M20-24 4:03/km 1 6:30/mi 48:31
63 Barry Darby M35-39 4:03/km 18 6:31/mi 48:36
64 Laura Leno F45-49 4:03/km 1 Team West Coast 6:32/mi 48:41
65 Bob Kerr M45-49 4:04/km 6 CeeVacs Running Club 6:32/mi 48:42
66 Rick Hannah M30-34 4:04/km 9 6:33/mi 48:52
67 Stefan Schovanek M30-34 4:05/km 10 Comox Valley Road Runners 6:34/mi 48:56
68 Bruce Schlatter M35-39 4:05/km 19 6:35/mi 49:04
69 Randy Steel M40-44 4:06/km 13 Bastion Running Club 6:37/mi 49:17
70 Kathy Davidson F40-44 4:07/km 2 Team West Coast 6:37/mi 49:18
71 Frank Graham M40-44 4:07/km 14 Comox Valley Road Runners 6:37/mi 49:19
72 Robin Arbuthnot M45-49 4:07/km 7 Bastion Running Club 6:37/mi 49:21
73 John Tucker M50-54 4:07/km 3 Island Road Racers 6:38/mi 49:26
74 John Langelo M40-44 4:08/km 15 CeeVacs Running Club 6:38/mi 49:30
75 Sheron Chrysler F40-44 4:08/km 3 CeeVacs Running Club 6:39/mi 49:33
76 John Botelho M40-44 4:08/km 16 Team West Coast 6:40/mi 49:42
77 Rod McCrimmon M50-54 4:09/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:40/mi 49:45
78 Kim Gagliano F40-44 4:09/km 4 Bastion Running Club 6:41/mi 49:51
79 Spin D.R. M50-54 4:09/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:41/mi 49:53
80 Sandi Begg F30-34 4:09/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:42/mi 49:54
81 Bill Walker M50-54 4:10/km 6 Team West Coast 6:42/mi 49:56
82 Shirley McComb F40-44 4:10/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:42/mi 49:59
83 Alan Rudson M35-39 4:10/km 20 6:42/mi 50:00
84 Ian Ripley M45-49 4:10/km 8 Sooke Trail and Road Runners 6:43/mi 50:04
85 Mike Ellis M60-64 4:10/km 3 Team West Coast 6:43/mi 50:05
86 Tasha Sawatsky F25-29 4:11/km 3 Team West Coast 6:44/mi 50:11
87 Kraig Kimoto M30-34 4:11/km 11 6:44/mi 50:16
88 Alex Kardos M01-15 4:12/km 1 Comox Valley Road Runners 6:45/mi 50:22
89 Claire Townsend F25-29 4:12/km 4 6:46/mi 50:25
90 Joan Harmsworth F30-34 4:14/km 2 Island Road Racers 6:49/mi 50:47
91 Stephen Baker M60-64 4:14/km 4 Team West Coast 6:49/mi 50:52
92 Shelagh Germyn F40-44 4:15/km 6 Campbell River Athletic Club 6:50/mi 50:55
93 Gary Vermette M50-54 4:16/km 7 CeeVacs Running Club 6:52/mi 51:11
94 Brian Henning M40-44 4:16/km 17 6:52/mi 51:14
95 David Brown M35-39 4:17/km 21 Team West Coast 6:54/mi 51:26
96 Greig Wilkie M50-54 4:20/km 8 Team West Coast 6:58/mi 51:55
97 Mark Simpson M45-49 4:20/km 9 6:59/mi 52:03
98 John Coulson M30-34 4:21/km 12 6:59/mi 52:06
99 Charles Pratheroe M16-19 4:21/km 3 Victoria Track and Field Club 7:00/mi 52:11
100 Sean Holoryd M01-15 4:21/km 2 7:00/mi 52:11
  Rank Name Division Time
1 David Matte M25-29 39:36
2 Rob Harmsworth M35-39 39:57
3 Steven Royer M35-39 40:25
4 Rob Reid M45-49 41:03
5 Darren Skuja M35-39 41:09
6 Alex Coffin M30-34 41:17
7 Dean Baldwin M25-29 42:17
8 Bernard O'Ree M35-39 42:38
9 David DePasquale M35-39 42:54
10 Darren Mealing M30-34 42:58
11 George Timmins M35-39 43:00
12 Ian MacDonald M35-39 43:06
13 Andreas Mehl M45-49 43:18
14 Pierre Ballester M35-39 43:18
15 Cliff Kennell M30-34 43:20
16 Rob Hasegawa M35-39 43:34
17 Matthew Fedoruk M25-29 43:48
18 Joe Mendonca M40-44 44:17
19 John Edgington M40-44 44:31
20 Robin Dutton M25-29 44:37
21 Keith Wakelin M40-44 44:38
22 Simon Timmer M55-59 44:45
23 Bruce Martell M30-34 44:46
24 Brent Blackhall M35-39 44:47
25 Simon Cowell M30-34 44:54
26 Sandy Stewart M40-44 45:16
27 Scott Hare M35-39 45:23
28 Donald Paterson M40-44 45:24
29 Larry Ness M45-49 45:28
30 Tim Hanley M35-39 45:32
31 Brodie Guild M30-34 45:40
32 Darcy Bell M16-19 45:47
33 David Schmidt M40-44 45:48
34 Tony Van Dermeer M40-44 46:05
35 Nancy Baxendale F40-44 46:11
36 Andria Dyck F25-29 46:18
37 Sylvan Smyth M30-34 46:56
38 Stuart Denholm M40-44 46:58
39 Steven Mitchell M35-39 47:06
40 Bob Cook M50-54 47:11
41 Kathy Rung F25-29 47:17
42 Tim Coogan M35-39 47:29
43 Steven Earle M45-49 47:42
44 Gary Guymer M35-39 47:43
45 Sandy Forman M50-54 47:46
46 Bill Hollingshead M60-64 47:48
47 Tim Loewen M35-39 47:49
48 Darren Froese M40-44 47:51
49 Miles Hensel M40-44 47:55
50 Hubert Bunce M40-44 47:56
51 Dan Harlow M55-59 47:57
52 Paul Karchut M16-19 47:59
53 Erin Bower F16-19 48:00
54 John Crouch M60-64 48:01
55 David Gordon M45-49 48:04
56 Colleen Grady F35-39 48:07
57 John Touliopoulos M35-39 48:17
58 Blair King M30-34 48:20
59 Catherine Gill F35-39 48:23
60 Gwyn Woodson F50-54 48:25
61 Bruce Henning M40-44 48:27
62 Jason Carvalho M20-24 48:31
63 Barry Darby M35-39 48:36
64 Laura Leno F45-49 48:41
65 Bob Kerr M45-49 48:42
66 Rick Hannah M30-34 48:52
67 Stefan Schovanek M30-34 48:56
68 Bruce Schlatter M35-39 49:04
69 Randy Steel M40-44 49:17
70 Kathy Davidson F40-44 49:18
71 Frank Graham M40-44 49:19
72 Robin Arbuthnot M45-49 49:21
73 John Tucker M50-54 49:26
74 John Langelo M40-44 49:30
75 Sheron Chrysler F40-44 49:33
76 John Botelho M40-44 49:42
77 Rod McCrimmon M50-54 49:45
78 Kim Gagliano F40-44 49:51
79 Spin D.R. M50-54 49:53
80 Sandi Begg F30-34 49:54
81 Bill Walker M50-54 49:56
82 Shirley McComb F40-44 49:59
83 Alan Rudson M35-39 50:00
84 Ian Ripley M45-49 50:04
85 Mike Ellis M60-64 50:05
86 Tasha Sawatsky F25-29 50:11
87 Kraig Kimoto M30-34 50:16
88 Alex Kardos M01-15 50:22
89 Claire Townsend F25-29 50:25
90 Joan Harmsworth F30-34 50:47
91 Stephen Baker M60-64 50:52
92 Shelagh Germyn F40-44 50:55
93 Gary Vermette M50-54 51:11
94 Brian Henning M40-44 51:14
95 David Brown M35-39 51:26
96 Greig Wilkie M50-54 51:55
97 Mark Simpson M45-49 52:03
98 John Coulson M30-34 52:06
99 Charles Pratheroe M16-19 52:11
100 Sean Holoryd M01-15 52:11
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Erin Bower F16-19 48:00.00 Jackie Dawes 52:58.00 2000
Andria Dyck F25-29 46:18.00 Tasha Sawatsky 48:51.00 2000
Gwyn Woodson F50-54 48:25.00 Karen Knott 55:01.00 2000
Merell Harlow F60-64 1:09:55.00 Josephine Hees 1:13:51.00 2000
Alex Kardos M01-15 50:22.00 Matthew Ward 51:16.00 2000
Rob Harmsworth M35-39 39:57.00 Steve Bachop 40:23.00 2000
Rob Reid M45-49 41:03.00 Andreas Mehl 43:04.00 2000
Bill Hollingshead M60-64 47:48.00 Mike Ellis 48:40.00 2000
  Name Division Time
Erin Bower F16-19 48:00.00
Previous Record Holder Jackie Dawes
Previous Record 52:58.00
Year of Record 2000
Andria Dyck F25-29 46:18.00
Previous Record Holder Tasha Sawatsky
Previous Record 48:51.00
Year of Record 2000
Gwyn Woodson F50-54 48:25.00
Previous Record Holder Karen Knott
Previous Record 55:01.00
Year of Record 2000
Merell Harlow F60-64 1:09:55.00
Previous Record Holder Josephine Hees
Previous Record 1:13:51.00
Year of Record 2000
Alex Kardos M01-15 50:22.00
Previous Record Holder Matthew Ward
Previous Record 51:16.00
Year of Record 2000
Rob Harmsworth M35-39 39:57.00
Previous Record Holder Steve Bachop
Previous Record 40:23.00
Year of Record 2000
Rob Reid M45-49 41:03.00
Previous Record Holder Andreas Mehl
Previous Record 43:04.00
Year of Record 2000
Bill Hollingshead M60-64 47:48.00
Previous Record Holder Mike Ellis
Previous Record 48:40.00
Year of Record 2000
Name Results
2019 Cedar 12K Results
2018 Cedar 12K Results
2017 Cedar 12K Results
2016 Cedar 12K Results
2015 Cedar 12K Results
2014 Cedar 12k Results
2013 Cedar 12k Results
2011 Cedar 12k Results
2010 Cedar 12k Results
2009 Cedar 12k Results
2008 Cedar 12k Results
2007 Cedar 12k Results
2006 Cedar 12k Results
2005 Cedar 12k Results
2004 Cedar 12K Results
2003 Cedar 12K Results
2002 Cedar 12K Results
2000 Cedar 12K Results