2002 Cedar 12K

Cedar, BC
Feb 10, 2002
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Steve Osaduik M20-24 3:08/km 1 Frontrunners 5:03/mi 37:37
2 David Matte M25-29 3:16/km 1 Pacific Athletics 5:16/mi 39:14
3 Peter Reid M30-34 3:21/km 1 5:23/mi 40:12
4 Don King M30-34 3:22/km 2 5:26/mi 40:29
5 Steven Royer M35-39 3:24/km 1 Comox Valley Road Runners 5:28/mi 40:48
6 Michael Basanta M35-39 3:26/km 2 5:32/mi 41:13
7 Rumon Carter M25-29 3:27/km 2 Frontrunners 5:33/mi 41:24
8 David DePasquale M35-39 3:30/km 3 Bastion Running Club 5:37/mi 41:55
9 Mike Stone M25-29 3:30/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 5:38/mi 41:58
10 Greg Stubbs M20-24 3:30/km 2 National Triathlon Centre 5:38/mi 42:00
11 Cliff Kennell M35-39 3:30/km 4 Island Runner 5:38/mi 42:04
12 Mark Creery M25-29 3:35/km 4 Pacific Athletics 5:46/mi 42:57
13 Hugh Trenchard M30-34 3:36/km 3 Island Road Racers 5:47/mi 43:11
14 Stephen Struthers M16-19 3:36/km 1 Bastion Running Club 5:48/mi 43:16
15 Andreas Mehl M50-54 3:37/km 1 Team West Coast 5:49/mi 43:25
16 Bruce Martell M30-34 3:37/km 4 5:49/mi 43:26
17 Brodie Guild M30-34 3:37/km 5 Oceanside Running Club 5:50/mi 43:28
18 Tim Loewen M35-39 3:40/km 5 5:54/mi 44:03
19 Keith Wakelin M40-44 3:42/km 1 Comox Valley Road Runners 5:57/mi 44:19
20 John Edgington M40-44 3:42/km 2 5:57/mi 44:24
21 Ken Chew M35-39 3:44/km 6 Island Road Racers 6:00/mi 44:43
22 Geoffrey Dunbrack M16-19 3:44/km 2 6:00/mi 44:45
23 Ian Esplen M20-24 3:46/km 3 Team West Coast 6:04/mi 45:14
24 Shayne Stokes M30-34 3:46/km 6 Oceanside Running Club 6:04/mi 45:17
25 Bill Corsan M25-29 3:47/km 5 6:05/mi 45:21
26 Tony Vandermeer M40-44 3:48/km 3 Campbell River Athletic Club 6:07/mi 45:33
27 Steven Shelford M25-29 3:50/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:11/mi 46:03
28 Nancy Baxendale F40-44 3:52/km 1 CeeVacs Running Club 6:14/mi 46:26
29 Tim Hanley M35-39 3:52/km 7 Island Road Racers 6:14/mi 46:26
30 Steven Mitchell M35-39 3:52/km 8 Team West Coast 6:14/mi 46:28
31 Darren Mealing M30-34 3:53/km 7 6:15/mi 46:35
32 Steven Earle M45-49 3:53/km 1 Bastion Running Club 6:16/mi 46:41
33 Bob Cook M50-54 3:54/km 2 Bastion Running Club 6:16/mi 46:42
34 Sue Schlatter F35-39 3:54/km 1 Hershey Harriers 6:17/mi 46:48
35 Kathy Rung F25-29 3:54/km 1 Comox Valley Road Runners 6:17/mi 46:50
36 Brian Newlove M35-39 3:55/km 9 6:18/mi 47:00
37 John Quested M55-59 3:57/km 1 Team West Coast 6:21/mi 47:22
38 Mike Jorgensen M40-44 3:57/km 4 6:22/mi 47:27
39 Hubert Bunce M40-44 3:58/km 5 Bastion Running Club 6:22/mi 47:30
40 Nicholas Bassett M50-54 3:58/km 3 Bastion Running Club 6:24/mi 47:41
41 Tony Marquardt M40-44 3:59/km 6 Team West Coast 6:24/mi 47:44
42 Doug Kolot M30-34 3:59/km 8 Island Road Racers 6:25/mi 47:50
43 Ian Wilson M45-49 3:59/km 2 6:25/mi 47:53
44 William Argue M45-49 4:00/km 3 6:26/mi 47:56
45 Don Peterson M30-34 4:00/km 9 6:26/mi 47:57
46 Greg Ryan M45-49 4:00/km 4 6:26/mi 47:57
47 John Touliopoulos M35-39 4:00/km 10 Island Road Racers 6:27/mi 48:03
48 Len Nimoy M30-34 4:01/km 10 Miscellaneous Archived Teams 6:28/mi 48:10
49 Robin Arbuthnot M45-49 4:01/km 5 Bastion Running Club 6:28/mi 48:11
50 Ken Jones M35-39 4:01/km 11 Bastion Running Club 6:28/mi 48:14
51 Carla Dunn F30-34 4:01/km 1 Oceanside Running Club 6:28/mi 48:15
52 Rob Grant M55-59 4:01/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:29/mi 48:17
53 Nick Filipchuk M16-19 4:02/km 3 6:29/mi 48:19
54 Robert Dunbrack M50-54 4:02/km 4 6:29/mi 48:22
55 John Botelho M40-44 4:02/km 7 Team West Coast 6:29/mi 48:23
56 Sheron Chrysler F40-44 4:02/km 2 CeeVacs Running Club 6:30/mi 48:25
57 Bruce Henning M40-44 4:02/km 8 Team West Coast 6:30/mi 48:29
58 Laura Leno F45-49 4:03/km 1 Team West Coast 6:30/mi 48:31
59 Bob Flindell M45-49 4:03/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:31/mi 48:34
60 Walter Cantwell M30-34 4:03/km 11 Prairie Inn Harriers Running Club 6:31/mi 48:34
61 Ben Parfitt M40-44 4:03/km 9 6:31/mi 48:36
62 John Crouch M60-64 4:03/km 1 Team West Coast 6:31/mi 48:37
63 Wayne Lackner M40-44 4:03/km 10 Island Road Racers 6:32/mi 48:40
64 Menno Jongsma M30-34 4:04/km 12 Bastion Running Club 6:33/mi 48:50
65 Bill Hollingshead M60-64 4:05/km 2 Bastion Running Club 6:33/mi 48:54
66 Steve Hanna M45-49 4:06/km 7 Comox Valley Road Runners 6:35/mi 49:06
67 Alex Kardos M01-15 4:08/km 1 Comox Valley Road Runners 6:39/mi 49:35
68 Karl Klein M55-59 4:09/km 3 Campbell River Athletic Club 6:40/mi 49:44
69 Gary Duncan M45-49 4:09/km 8 Miscellaneous Archived Teams 6:41/mi 49:47
70 Randy Steel M40-44 4:09/km 11 Bastion Running Club 6:41/mi 49:49
71 Sandi Begg F35-39 4:09/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:41/mi 49:50
72 Alan Murray M55-59 4:09/km 4 Comox Valley Road Runners 6:41/mi 49:50
73 Sean Chester M16-19 4:09/km 4 6:41/mi 49:52
74 Rick Hannah M30-34 4:09/km 13 6:42/mi 49:54
75 Myron Knippshild M40-44 4:10/km 12 CeeVacs Running Club 6:42/mi 49:55
76 John Tucker M50-54 4:10/km 5 Island Road Racers 6:42/mi 49:56
77 Clint Lien M35-39 4:11/km 12 UVic Tri Club 6:44/mi 50:10
78 Graeme Benn M01-15 4:11/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:44/mi 50:11
79 David Clough M45-49 4:11/km 9 CeeVacs Running Club 6:44/mi 50:14
80 Ray Billings M45-49 4:13/km 10 CeeVacs Running Club 6:47/mi 50:33
81 Herb Stark Jr. M01-15 4:13/km 3 Team West Coast 6:47/mi 50:35
82 Sheryl Karras F35-39 4:13/km 3 Hash House Harriers 6:48/mi 50:40
83 Janine Frank F40-44 4:14/km 3 CeeVacs Running Club 6:49/mi 50:53
84 Joan Harmsworth F30-34 4:15/km 2 Island Road Racers 6:50/mi 50:55
85 Herb Stark Sr. M55-59 4:15/km 5 Team West Coast 6:50/mi 50:56
86 Stephen Baker M60-64 4:16/km 3 Team West Coast 6:51/mi 51:07
87 Bob Snelling M50-54 4:16/km 6 Team West Coast 6:52/mi 51:12
88 Mike Ellis M65-69 4:16/km 1 Team West Coast 6:53/mi 51:17
89 Ken Bonner M60-64 4:17/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:54/mi 51:26
90 Shelagh Germyn F45-49 4:18/km 2 Comox Valley Road Runners 6:54/mi 51:30
91 Monica Armour F40-44 4:18/km 4 CeeVacs Running Club 6:55/mi 51:34
92 Mark Jess M25-29 4:18/km 7 6:55/mi 51:36
93 Jacqueline Lewis F35-39 4:19/km 4 6:57/mi 51:48
94 Leigh Lundgren M40-44 4:19/km 13 6:57/mi 51:49
95 Brian Henning M40-44 4:19/km 14 Team West Coast 6:57/mi 51:52
96 Terence Miranda M30-34 4:20/km 14 6:58/mi 51:54
97 Marguerite Masson F45-49 4:20/km 3 Comox Valley Road Runners 6:58/mi 51:56
98 Kim Gagliano F40-44 4:22/km 5 Bastion Running Club 7:02/mi 52:23
99 Greig Wilkie M55-59 4:22/km 6 Team West Coast 7:02/mi 52:26
100 John Hannon M55-59 4:23/km 7 Bastion Running Club 7:02/mi 52:30
  Rank Name Division Time
1 Steve Osaduik M20-24 37:37
2 David Matte M25-29 39:14
3 Peter Reid M30-34 40:12
4 Don King M30-34 40:29
5 Steven Royer M35-39 40:48
6 Michael Basanta M35-39 41:13
7 Rumon Carter M25-29 41:24
8 David DePasquale M35-39 41:55
9 Mike Stone M25-29 41:58
10 Greg Stubbs M20-24 42:00
11 Cliff Kennell M35-39 42:04
12 Mark Creery M25-29 42:57
13 Hugh Trenchard M30-34 43:11
14 Stephen Struthers M16-19 43:16
15 Andreas Mehl M50-54 43:25
16 Bruce Martell M30-34 43:26
17 Brodie Guild M30-34 43:28
18 Tim Loewen M35-39 44:03
19 Keith Wakelin M40-44 44:19
20 John Edgington M40-44 44:24
21 Ken Chew M35-39 44:43
22 Geoffrey Dunbrack M16-19 44:45
23 Ian Esplen M20-24 45:14
24 Shayne Stokes M30-34 45:17
25 Bill Corsan M25-29 45:21
26 Tony Vandermeer M40-44 45:33
27 Steven Shelford M25-29 46:03
28 Nancy Baxendale F40-44 46:26
29 Tim Hanley M35-39 46:26
30 Steven Mitchell M35-39 46:28
31 Darren Mealing M30-34 46:35
32 Steven Earle M45-49 46:41
33 Bob Cook M50-54 46:42
34 Sue Schlatter F35-39 46:48
35 Kathy Rung F25-29 46:50
36 Brian Newlove M35-39 47:00
37 John Quested M55-59 47:22
38 Mike Jorgensen M40-44 47:27
39 Hubert Bunce M40-44 47:30
40 Nicholas Bassett M50-54 47:41
41 Tony Marquardt M40-44 47:44
42 Doug Kolot M30-34 47:50
43 Ian Wilson M45-49 47:53
44 William Argue M45-49 47:56
45 Don Peterson M30-34 47:57
46 Greg Ryan M45-49 47:57
47 John Touliopoulos M35-39 48:03
48 Len Nimoy M30-34 48:10
49 Robin Arbuthnot M45-49 48:11
50 Ken Jones M35-39 48:14
51 Carla Dunn F30-34 48:15
52 Rob Grant M55-59 48:17
53 Nick Filipchuk M16-19 48:19
54 Robert Dunbrack M50-54 48:22
55 John Botelho M40-44 48:23
56 Sheron Chrysler F40-44 48:25
57 Bruce Henning M40-44 48:29
58 Laura Leno F45-49 48:31
59 Bob Flindell M45-49 48:34
60 Walter Cantwell M30-34 48:34
61 Ben Parfitt M40-44 48:36
62 John Crouch M60-64 48:37
63 Wayne Lackner M40-44 48:40
64 Menno Jongsma M30-34 48:50
65 Bill Hollingshead M60-64 48:54
66 Steve Hanna M45-49 49:06
67 Alex Kardos M01-15 49:35
68 Karl Klein M55-59 49:44
69 Gary Duncan M45-49 49:47
70 Randy Steel M40-44 49:49
71 Sandi Begg F35-39 49:50
72 Alan Murray M55-59 49:50
73 Sean Chester M16-19 49:52
74 Rick Hannah M30-34 49:54
75 Myron Knippshild M40-44 49:55
76 John Tucker M50-54 49:56
77 Clint Lien M35-39 50:10
78 Graeme Benn M01-15 50:11
79 David Clough M45-49 50:14
80 Ray Billings M45-49 50:33
81 Herb Stark Jr. M01-15 50:35
82 Sheryl Karras F35-39 50:40
83 Janine Frank F40-44 50:53
84 Joan Harmsworth F30-34 50:55
85 Herb Stark Sr. M55-59 50:56
86 Stephen Baker M60-64 51:07
87 Bob Snelling M50-54 51:12
88 Mike Ellis M65-69 51:17
89 Ken Bonner M60-64 51:26
90 Shelagh Germyn F45-49 51:30
91 Monica Armour F40-44 51:34
92 Mark Jess M25-29 51:36
93 Jacqueline Lewis F35-39 51:48
94 Leigh Lundgren M40-44 51:49
95 Brian Henning M40-44 51:52
96 Terence Miranda M30-34 51:54
97 Marguerite Masson F45-49 51:56
98 Kim Gagliano F40-44 52:23
99 Greig Wilkie M55-59 52:26
100 John Hannon M55-59 52:30
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Carla Dunn F30-34 48:15.00 Sharon Shew 48:40.00 2000
Sue Schlatter F35-39 46:48.00 Catherine Gill 47:08.00 2000
Norma Alison F60-64 1:06:39.00 Merell Harlow 1:09:55.00 2001
Alex Kardos M01-15 49:35.00 Alex Kardos 50:22.00 2001
Steve Osaduik M20-24 37:37.00 David Matte 39:04.00 2000
Andreas Mehl M50-54 43:25.00 John Ingram 45:11.00 2000
Mike Ellis M65-69 51:17.00 Charlie Ireland 52:39.00 2000
  Name Division Time
Carla Dunn F30-34 48:15.00
Previous Record Holder Sharon Shew
Previous Record 48:40.00
Year of Record 2000
Sue Schlatter F35-39 46:48.00
Previous Record Holder Catherine Gill
Previous Record 47:08.00
Year of Record 2000
Norma Alison F60-64 1:06:39.00
Previous Record Holder Merell Harlow
Previous Record 1:09:55.00
Year of Record 2001
Alex Kardos M01-15 49:35.00
Previous Record Holder Alex Kardos
Previous Record 50:22.00
Year of Record 2001
Steve Osaduik M20-24 37:37.00
Previous Record Holder David Matte
Previous Record 39:04.00
Year of Record 2000
Andreas Mehl M50-54 43:25.00
Previous Record Holder John Ingram
Previous Record 45:11.00
Year of Record 2000
Mike Ellis M65-69 51:17.00
Previous Record Holder Charlie Ireland
Previous Record 52:39.00
Year of Record 2000
Name Results
2019 Cedar 12K Results
2018 Cedar 12K Results
2017 Cedar 12K Results
2016 Cedar 12K Results
2015 Cedar 12K Results
2014 Cedar 12k Results
2013 Cedar 12k Results
2011 Cedar 12k Results
2010 Cedar 12k Results
2009 Cedar 12k Results
2008 Cedar 12k Results
2007 Cedar 12k Results
2006 Cedar 12k Results
2005 Cedar 12k Results
2004 Cedar 12K Results
2003 Cedar 12K Results
2001 Cedar 12K Results
2000 Cedar 12K Results