2003 Cedar 12K

Cedar, BC
Feb 09, 2003
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Jim Finlayson M30-34 3:12/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:09/mi 38:26
2 David Matte M25-29 3:15/km 1 Bastion Running Club 5:14/mi 38:58
3 Todd Howard M30-34 3:17/km 2 Island Runner 5:18/mi 39:28
4 Steve Osaduik M20-24 3:23/km 1 Frontrunners 5:26/mi 40:34
5 Steven Royer M35-39 3:25/km 1 Comox Valley Road Runners 5:30/mi 41:02
6 Cliff Kennell M35-39 3:26/km 2 Island Runner 5:31/mi 41:09
7 Rob Harmsworth M35-39 3:26/km 3 Island Road Racers 5:32/mi 41:13
8 David DePasquale M35-39 3:27/km 4 Bastion Running Club 5:33/mi 41:22
9 Jonathan Caron M25-29 3:29/km 2 National Triathlon Centre 5:37/mi 41:53
10 Ian Hallam M30-34 3:30/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 5:37/mi 41:56
11 Brodie Guild M30-34 3:30/km 4 Oceanside Running Club 5:38/mi 42:01
12 Lucy Smith F35-39 3:31/km 1 National Triathlon Centre 5:39/mi 42:06
13 Jason Carvalho M25-29 3:34/km 3 Bastion Running Club 5:44/mi 42:47
14 Rumon Carter M25-29 3:34/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 5:45/mi 42:53
15 Luke Dickinson M20-24 3:35/km 2 University of Victoria Vikes 5:45/mi 42:56
16 John Greaves M30-34 3:35/km 5 Island Road Racers 5:46/mi 43:02
17 Colin Adamson M25-29 3:36/km 5 5:47/mi 43:08
18 Mike Stone M25-29 3:36/km 6 Island Road Racers 5:47/mi 43:09
19 Rob Reid M45-49 3:38/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:52/mi 43:41
20 John Loewen M30-34 3:39/km 6 Bastion Running Club 5:53/mi 43:53
21 Felix Todd Healy M35-39 3:40/km 5 Team West Coast 5:53/mi 43:55
22 Rob Crawford M35-39 3:40/km 6 Island Road Racers 5:54/mi 43:56
23 Ken Chew M35-39 3:40/km 7 Island Road Racers 5:55/mi 44:04
24 Michael Lord M30-34 3:41/km 7 5:56/mi 44:17
25 Darren Froese M40-44 3:44/km 1 6:00/mi 44:45
26 Walter Cantwell M35-39 3:45/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 6:03/mi 45:03
27 Nigel Beattie M50-54 3:45/km 1 6:03/mi 45:04
28 Shayne Stokes M30-34 3:46/km 8 Oceanside Running Club 6:04/mi 45:11
29 Bill Corsan M25-29 3:48/km 7 6:07/mi 45:38
30 Rhys Harrison M55-59 3:48/km 1 Oceanside Running Club 6:07/mi 45:40
31 Tim Tanton M35-39 3:49/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 6:08/mi 45:46
32 Scott McQueen M30-34 3:49/km 9 6:09/mi 45:50
33 Tim Hanley M35-39 3:52/km 10 Island Road Racers 6:13/mi 46:22
34 Graeme Hill M16-19 3:52/km 1 Bastion Running Club 6:14/mi 46:28
35 Eric Murphy M45-49 3:52/km 2 6:14/mi 46:29
36 Kathy Rung F25-29 3:53/km 1 Comox Valley Road Runners 6:14/mi 46:30
37 Jesse McClinton M20-24 3:53/km 3 UVic Tri Club 6:15/mi 46:34
38 Ian Esplen M25-29 3:53/km 8 Team West Coast 6:15/mi 46:37
39 Myron Knippshild M40-44 3:53/km 2 CeeVacs Running Club 6:15/mi 46:39
40 Sylvan Smyth M30-34 3:54/km 10 Prairie Inn Harriers Running Club 6:17/mi 46:51
41 Adam Lawrence M30-34 3:55/km 11 Prairie Inn Harriers Running Club 6:18/mi 47:00
42 Ian Myerscough M40-44 3:56/km 3 Miscellaneous Archived Teams 6:19/mi 47:09
43 Rob Grant M55-59 3:56/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:20/mi 47:15
44 John Botelho M40-44 3:57/km 4 Team West Coast 6:21/mi 47:23
45 Richard Hannah M35-39 3:57/km 11 6:22/mi 47:25
46 Bob Flindell M50-54 3:58/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:22/mi 47:32
47 Rui Batista M40-44 3:58/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:23/mi 47:37
48 Tony Marquardt M40-44 3:58/km 6 Team West Coast 6:23/mi 47:39
49 Derek Kasper M50-54 3:59/km 3 Island Road Racers 6:24/mi 47:45
50 Bill Hollingshead M60-64 3:59/km 1 Bastion Running Club 6:25/mi 47:50
51 Karen Fry F35-39 4:00/km 2 Bastion Running Club 6:26/mi 47:55
52 Robin Arbuthnot M45-49 4:00/km 3 Bastion Running Club 6:27/mi 48:02
53 John Thompson M40-44 4:01/km 7 CeeVacs Running Club 6:28/mi 48:14
54 Bob Cook M50-54 4:01/km 4 Bastion Running Club 6:28/mi 48:16
55 Normon Thibault M35-39 4:02/km 12 Bastion Running Club 6:29/mi 48:18
56 Reuben Jentink M01-15 4:02/km 1 6:29/mi 48:19
57 Ben Parfitt M40-44 4:02/km 8 6:29/mi 48:20
58 Wendy Simms F30-34 4:02/km 1 Bastion Running Club 6:29/mi 48:22
59 Tasha Dilay F30-34 4:02/km 2 Team West Coast 6:30/mi 48:28
60 Bob Janicki M45-49 4:02/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:30/mi 48:28
61 Ken Jones M35-39 4:03/km 13 Bastion Running Club 6:31/mi 48:32
62 Scott Lovely M35-39 4:03/km 14 CeeVacs Running Club 6:31/mi 48:34
63 Gary MacGillivray M40-44 4:03/km 9 Island Road Racers 6:31/mi 48:35
64 Don Peterson M30-34 4:03/km 12 6:31/mi 48:36
65 John Quested M55-59 4:04/km 3 Team West Coast 6:32/mi 48:46
66 Aaron Amar M30-34 4:04/km 13 Bastion Running Club 6:33/mi 48:47
67 Rebecca Marshall F30-34 4:04/km 3 6:33/mi 48:51
68 Jordon Dagg M40-44 4:04/km 10 6:33/mi 48:53
69 Stuart Denholm M40-44 4:05/km 11 Bastion Running Club 6:34/mi 48:57
70 Gareth Ronald-Jones M20-24 4:05/km 4 6:34/mi 48:59
71 Gary Croome M30-34 4:05/km 14 Team West Coast 6:34/mi 48:59
72 Gary Duncan M45-49 4:05/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:34/mi 49:00
73 Jim Guthrie M60-64 4:05/km 2 Comox Valley Road Runners 6:34/mi 49:00
74 Casimir Dowd M20-24 4:06/km 5 6:36/mi 49:10
75 Tony Gomerich M30-34 4:07/km 15 6:38/mi 49:26
76 Roger Walmsley M45-49 4:07/km 6 6:38/mi 49:28
77 Bobbie Jensen F30-34 4:08/km 4 Bastion Running Club 6:38/mi 49:30
78 Tim Storm M45-49 4:08/km 7 6:38/mi 49:31
79 Scot Hawes M35-39 4:08/km 15 6:39/mi 49:34
80 Daniel Larche M30-34 4:08/km 16 6:39/mi 49:37
81 Brian MacDonald M45-49 4:08/km 8 Bastion Running Club 6:40/mi 49:39
82 Patrick Moulden M25-29 4:09/km 9 6:40/mi 49:46
83 Steve Gidden M30-34 4:09/km 17 Team West Coast 6:41/mi 49:52
84 Norm Olsen M35-39 4:09/km 16 6:41/mi 49:53
85 Jeff Lewis M35-39 4:10/km 17 6:42/mi 49:56
86 Kim Gagliano F40-44 4:10/km 1 Bastion Running Club 6:42/mi 50:01
87 Graeme Benn M01-15 4:10/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:43/mi 50:05
88 Helena Watling F40-44 4:10/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:43/mi 50:06
89 Alan Rudson M35-39 4:11/km 18 6:44/mi 50:10
90 Charlene Waldner F30-34 4:12/km 5 6:45/mi 50:21
91 Zlatko Zvekich M55-59 4:12/km 4 Bastion Running Club 6:46/mi 50:29
92 Karl Klein M60-64 4:13/km 3 Campbell River Athletic Club 6:47/mi 50:35
93 Al Randall M55-59 4:13/km 5 6:47/mi 50:38
94 Nicholas Bassett M50-54 4:13/km 5 Bastion Running Club 6:48/mi 50:39
95 Jack Meredith M55-59 4:13/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:48/mi 50:41
96 Wendy Davies F45-49 4:14/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:48/mi 50:45
97 Douglas Jimmo M35-39 4:14/km 19 6:49/mi 50:46
98 Gwyn Woodson F50-54 4:14/km 1 Island Road Racers 6:49/mi 50:49
99 Shaun Neligan M30-34 4:14/km 18 6:49/mi 50:49
100 Leigh Lundgren M40-44 4:14/km 12 6:49/mi 50:51
  Rank Name Division Time
1 Jim Finlayson M30-34 38:26
2 David Matte M25-29 38:58
3 Todd Howard M30-34 39:28
4 Steve Osaduik M20-24 40:34
5 Steven Royer M35-39 41:02
6 Cliff Kennell M35-39 41:09
7 Rob Harmsworth M35-39 41:13
8 David DePasquale M35-39 41:22
9 Jonathan Caron M25-29 41:53
10 Ian Hallam M30-34 41:56
11 Brodie Guild M30-34 42:01
12 Lucy Smith F35-39 42:06
13 Jason Carvalho M25-29 42:47
14 Rumon Carter M25-29 42:53
15 Luke Dickinson M20-24 42:56
16 John Greaves M30-34 43:02
17 Colin Adamson M25-29 43:08
18 Mike Stone M25-29 43:09
19 Rob Reid M45-49 43:41
20 John Loewen M30-34 43:53
21 Felix Todd Healy M35-39 43:55
22 Rob Crawford M35-39 43:56
23 Ken Chew M35-39 44:04
24 Michael Lord M30-34 44:17
25 Darren Froese M40-44 44:45
26 Walter Cantwell M35-39 45:03
27 Nigel Beattie M50-54 45:04
28 Shayne Stokes M30-34 45:11
29 Bill Corsan M25-29 45:38
30 Rhys Harrison M55-59 45:40
31 Tim Tanton M35-39 45:46
32 Scott McQueen M30-34 45:50
33 Tim Hanley M35-39 46:22
34 Graeme Hill M16-19 46:28
35 Eric Murphy M45-49 46:29
36 Kathy Rung F25-29 46:30
37 Jesse McClinton M20-24 46:34
38 Ian Esplen M25-29 46:37
39 Myron Knippshild M40-44 46:39
40 Sylvan Smyth M30-34 46:51
41 Adam Lawrence M30-34 47:00
42 Ian Myerscough M40-44 47:09
43 Rob Grant M55-59 47:15
44 John Botelho M40-44 47:23
45 Richard Hannah M35-39 47:25
46 Bob Flindell M50-54 47:32
47 Rui Batista M40-44 47:37
48 Tony Marquardt M40-44 47:39
49 Derek Kasper M50-54 47:45
50 Bill Hollingshead M60-64 47:50
51 Karen Fry F35-39 47:55
52 Robin Arbuthnot M45-49 48:02
53 John Thompson M40-44 48:14
54 Bob Cook M50-54 48:16
55 Normon Thibault M35-39 48:18
56 Reuben Jentink M01-15 48:19
57 Ben Parfitt M40-44 48:20
58 Wendy Simms F30-34 48:22
59 Tasha Dilay F30-34 48:28
60 Bob Janicki M45-49 48:28
61 Ken Jones M35-39 48:32
62 Scott Lovely M35-39 48:34
63 Gary MacGillivray M40-44 48:35
64 Don Peterson M30-34 48:36
65 John Quested M55-59 48:46
66 Aaron Amar M30-34 48:47
67 Rebecca Marshall F30-34 48:51
68 Jordon Dagg M40-44 48:53
69 Stuart Denholm M40-44 48:57
70 Gareth Ronald-Jones M20-24 48:59
71 Gary Croome M30-34 48:59
72 Gary Duncan M45-49 49:00
73 Jim Guthrie M60-64 49:00
74 Casimir Dowd M20-24 49:10
75 Tony Gomerich M30-34 49:26
76 Roger Walmsley M45-49 49:28
77 Bobbie Jensen F30-34 49:30
78 Tim Storm M45-49 49:31
79 Scot Hawes M35-39 49:34
80 Daniel Larche M30-34 49:37
81 Brian MacDonald M45-49 49:39
82 Patrick Moulden M25-29 49:46
83 Steve Gidden M30-34 49:52
84 Norm Olsen M35-39 49:53
85 Jeff Lewis M35-39 49:56
86 Kim Gagliano F40-44 50:01
87 Graeme Benn M01-15 50:05
88 Helena Watling F40-44 50:06
89 Alan Rudson M35-39 50:10
90 Charlene Waldner F30-34 50:21
91 Zlatko Zvekich M55-59 50:29
92 Karl Klein M60-64 50:35
93 Al Randall M55-59 50:38
94 Nicholas Bassett M50-54 50:39
95 Jack Meredith M55-59 50:41
96 Wendy Davies F45-49 50:45
97 Douglas Jimmo M35-39 50:46
98 Gwyn Woodson F50-54 50:49
99 Shaun Neligan M30-34 50:49
100 Leigh Lundgren M40-44 50:51
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Lucy Smith F35-39 42:06.00 Ulla Marquette 44:56.00 2000
  Name Division Time
Lucy Smith F35-39 42:06.00
Previous Record Holder Ulla Marquette
Previous Record 44:56.00
Year of Record 2000
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Lucy Smith F35-39 42:06.00 Sue Schlatter 46:48.00 2002
Marjorie Eden F60-64 1:03:35.00 Norma Alison 1:06:39.00 2002
Marie Fisher F70-74 1:15:55.00 Minke Vanderweide 1:34:59.00 2000
Reuben Jentink M01-15 48:19.00 Alex Kardos 49:35.00 2002
Mike Ellis M65-69 51:07.00 Mike Ellis 51:17.00 2002
Arthur Taylor M75-79 1:01:26.00 Arthur Simmons 1:18:55.00 2000
  Name Division Time
Lucy Smith F35-39 42:06.00
Previous Record Holder Sue Schlatter
Previous Record 46:48.00
Year of Record 2002
Marjorie Eden F60-64 1:03:35.00
Previous Record Holder Norma Alison
Previous Record 1:06:39.00
Year of Record 2002
Marie Fisher F70-74 1:15:55.00
Previous Record Holder Minke Vanderweide
Previous Record 1:34:59.00
Year of Record 2000
Reuben Jentink M01-15 48:19.00
Previous Record Holder Alex Kardos
Previous Record 49:35.00
Year of Record 2002
Mike Ellis M65-69 51:07.00
Previous Record Holder Mike Ellis
Previous Record 51:17.00
Year of Record 2002
Arthur Taylor M75-79 1:01:26.00
Previous Record Holder Arthur Simmons
Previous Record 1:18:55.00
Year of Record 2000
Name Results
2019 Cedar 12K Results
2018 Cedar 12K Results
2017 Cedar 12K Results
2016 Cedar 12K Results
2015 Cedar 12K Results
2014 Cedar 12k Results
2013 Cedar 12k Results
2011 Cedar 12k Results
2010 Cedar 12k Results
2009 Cedar 12k Results
2008 Cedar 12k Results
2007 Cedar 12k Results
2006 Cedar 12k Results
2005 Cedar 12k Results
2004 Cedar 12K Results
2002 Cedar 12K Results
2001 Cedar 12K Results
2000 Cedar 12K Results