2006 Bazan Bay 5k

Sidney, BC
Mar 12, 2006
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
201 Robert Cross M50-54 4:15/km 20 Bastion Running Club 6:50/mi 21:14
202 Marie-Claude Poirier F25-29 4:15/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 6:50/mi 21:14
203 Daniel Jack M55-59 4:15/km 8 Peninsula Plodders 6:51/mi 21:16
204 Marty Shatzko M35-39 4:16/km 25 Human Powered Racing 6:52/mi 21:19
205 Stephen Cook M45-49 4:16/km 20 Royal Roads Running Club 6:52/mi 21:20
206 Keijo Isomaa M55-59 4:16/km 9 6:52/mi 21:21
207 David Kazakoff M40-44 4:17/km 25 Oceanside Running Club 6:53/mi 21:23
208 Terry Ridley M45-49 4:17/km 21 6:53/mi 21:24
209 Janet Oxler F50-54 4:17/km 1 Bastion Running Club 6:54/mi 21:25
210 Lukasz Awlasiewicz M20-24 4:17/km 9 6:54/mi 21:25
211 Lloyd Ferguson M45-49 4:17/km 22 Apex Runners 6:54/mi 21:26
212 Mike Mullaley M60-64 4:17/km 5 Bastion Running Club 6:54/mi 21:26
213 Katie Munro F20-24 4:17/km 5 Peninsula Runners 6:54/mi 21:26
214 Mark Jess M30-34 4:17/km 20 6:54/mi 21:27
215 Shailie Sanbrooks F20-24 4:18/km 6 6:55/mi 21:28
216 Bob Janicki M45-49 4:18/km 23 Prairie Inn Harriers Running Club 6:55/mi 21:29
217 Mike St. Pierre M20-24 4:18/km 10 6:56/mi 21:31
218 Patricia Roney F20-24 4:19/km 7 6:57/mi 21:35
219 Maurice Tarrant M75-79 4:19/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:57/mi 21:36
220 Deanne Orrell F30-34 4:19/km 7 Bastion Running Club 6:57/mi 21:37
221 Matt Ridley M16-19 4:20/km 12 6:58/mi 21:39
222 Dianne Dennis F45-49 4:20/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:58/mi 21:39
223 Teri Bacon F40-44 4:20/km 3 6:58/mi 21:40
224 Jonathan Smirl M25-29 4:20/km 19 6:58/mi 21:40
225 Jennifer Diana F25-29 4:20/km 10 6:59/mi 21:41
226 Carey DeMeo F40-44 4:20/km 4 6:59/mi 21:41
227 Allan Ozawa M35-39 4:20/km 26 6:59/mi 21:42
228 Andrew Pagett M35-39 4:22/km 27 Prairie Inn Harriers Running Club 7:01/mi 21:48
229 Garfield Saunders M65-69 4:22/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 7:01/mi 21:49
230 Duane Woods M35-39 4:22/km 28 Peninsula Runners 7:01/mi 21:49
231 Lorne Morrow M45-49 4:22/km 24 7:02/mi 21:50
232 Frank Towler M60-64 4:22/km 6 7:02/mi 21:50
233 Laura Smith F40-44 4:22/km 5 Sooke Trail and Road Runners 7:02/mi 21:51
234 Marcia Stromsmoe F55-59 4:22/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 7:02/mi 21:51
235 Dennis Melander M55-59 4:22/km 10 7:02/mi 21:51
236 Nolan Stubbs M01-15 4:22/km 5 Peninsula Track & Field Club 7:02/mi 21:52
237 Coleen Robb F35-39 4:22/km 11 Apex Runners 7:02/mi 21:52
238 Sarah Critchley F35-39 4:22/km 12 Peninsula Runners 7:02/mi 21:52
239 Gareth Langdon M01-15 4:23/km 6 Peninsula Track & Field Club 7:03/mi 21:53
240 Bruce Busby M50-54 4:23/km 21 7:03/mi 21:54
241 Chris Wille M25-29 4:23/km 20 7:03/mi 21:54
242 Scarlett Desmarais F01-15 4:23/km 2 Kelly's Kids 7:03/mi 21:55
243 Roslyn Smith F55-59 4:23/km 3 Comox Valley Road Runners 7:03/mi 21:55
244 Robert Hare M45-49 4:23/km 25 Team West Coast 7:04/mi 21:56
245 Carla Rhodes F20-24 4:23/km 8 Miscellaneous Archived Teams 7:04/mi 21:56
246 Sean Grant M40-44 4:23/km 26 Y Tri Club 7:04/mi 21:57
247 Claire Lindsay F35-39 4:24/km 13 7:05/mi 22:01
248 Tara Sawyer F30-34 4:24/km 8 7:06/mi 22:02
249 Lorinda Raynor F50-54 4:24/km 2 Team West Coast 7:06/mi 22:02
250 Mike Hucal M40-44 4:25/km 27 7:06/mi 22:03
251 Shelagh Machin F50-54 4:25/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 7:06/mi 22:03
252 Roberta Tower F45-49 4:25/km 5 Apex Runners 7:06/mi 22:04
253 Karl Benn M55-59 4:25/km 11 Prairie Inn Harriers Running Club 7:06/mi 22:04
254 Laura Wyatt F45-49 4:25/km 6 Comox Valley Road Runners 7:06/mi 22:05
255 Suzanne Flannigan F45-49 4:25/km 7 Team West Coast 7:07/mi 22:06
256 Preben Rasmussen M55-59 4:25/km 12 Arrowsmith Radical Runners 7:07/mi 22:06
257 Silvia Fehr F40-44 4:25/km 6 Peninsula Plodders 7:07/mi 22:06
258 Peter Heerschop M40-44 4:25/km 28 Miscellaneous Archived Teams 7:07/mi 22:07
259 john crow M60-64 4:25/km 7 7:07/mi 22:07
260 Michael Jess M25-29 4:25/km 21 7:07/mi 22:07
261 Karen Allison F50-54 4:26/km 4 Royal Roads Running Club 7:07/mi 22:08
262 Corie Price F55-59 4:26/km 4 7:08/mi 22:09
263 Susan Robb F45-49 4:26/km 8 Peninsula Runners 7:08/mi 22:09
264 Earladeen MacGregor F25-29 4:26/km 11 7:08/mi 22:10
265 James Bradbury M60-64 4:26/km 8 7:09/mi 22:12
266 Jackie Eddy F50-54 4:27/km 5 Sooke Trail and Road Runners 7:09/mi 22:13
267 Karla Mellson F25-29 4:27/km 12 Miscellaneous Archived Teams 7:09/mi 22:14
268 Joan MacArthur F40-44 4:27/km 7 7:10/mi 22:15
269 Lynn Ross F45-49 4:27/km 9 Peninsula Plodders 7:10/mi 22:15
270 John Downing M65-69 4:27/km 5 CeeVacs Running Club 7:10/mi 22:17
271 Mark Gillis M50-54 4:28/km 22 7:11/mi 22:19
272 Chris Siver M35-39 4:28/km 29 7:11/mi 22:19
273 Jasmin Fredette M30-34 4:28/km 21 7:11/mi 22:20
274 Derek Shrubsde M30-34 4:28/km 22 7:11/mi 22:20
275 Sarah West F30-34 4:28/km 9 7:12/mi 22:21
276 Sharon MacAdams F45-49 4:28/km 10 7:12/mi 22:21
277 Tony Specht M35-39 4:28/km 30 7:12/mi 22:22
278 Felice Griffiths F25-29 4:29/km 13 Prairie Inn Harriers Running Club 7:12/mi 22:23
279 Sharon Dawson F45-49 4:30/km 11 Oceanside Running Club 7:14/mi 22:28
280 Elizabeth Swiggum F35-39 4:30/km 14 7:14/mi 22:28
281 Hans Walbohm M65-69 4:30/km 6 CeeVacs Running Club 7:14/mi 22:29
282 Rose Houle F45-49 4:30/km 12 Bastion Running Club 7:15/mi 22:30
283 Margaret Symon F50-54 4:31/km 6 7:15/mi 22:33
284 Philip Choo M45-49 4:31/km 26 7:15/mi 22:33
285 Nicholas Fox M25-29 4:31/km 22 UVic Tri Club 7:16/mi 22:34
286 Kelly Schellenberg F45-49 4:31/km 13 CeeVacs Running Club 7:16/mi 22:34
287 Don Emerson M50-54 4:31/km 23 Oceanside Running Club 7:16/mi 22:35
288 Eddy Berrouard M40-44 4:31/km 29 7:16/mi 22:35
289 James Kerr M50-54 4:31/km 24 Y Tri Club 7:16/mi 22:36
290 Barry Roscoe M45-49 4:31/km 27 7:16/mi 22:36
291 Stephanie Keane F30-34 4:32/km 10 Lions Gate Road Runners 7:18/mi 22:42
292 James Coccola M20-24 4:33/km 11 7:19/mi 22:43
293 Sheila Campbell F25-29 4:33/km 14 Laker Girls 7:19/mi 22:44
294 Paul Christopher M50-54 4:33/km 25 Prairie Inn Harriers Running Club 7:20/mi 22:47
295 Steve Wilson M40-44 4:33/km 30 Prairie Inn Harriers Running Club 7:20/mi 22:47
296 Brent Chan M35-39 4:34/km 31 Prairie Inn Harriers Running Club 7:20/mi 22:48
297 Lawrence Surges M50-54 4:34/km 26 Royal Roads Running Club 7:20/mi 22:48
298 Jim Price M55-59 4:34/km 13 7:21/mi 22:49
299 Michael Stubbs M50-54 4:34/km 27 7:21/mi 22:50
300 Alison Shirley F30-34 4:34/km 11 Peninsula Runners 7:21/mi 22:51
  Rank Name Division Time
201 Robert Cross M50-54 21:14
202 Marie-Claude Poirier F25-29 21:14
203 Daniel Jack M55-59 21:16
204 Marty Shatzko M35-39 21:19
205 Stephen Cook M45-49 21:20
206 Keijo Isomaa M55-59 21:21
207 David Kazakoff M40-44 21:23
208 Terry Ridley M45-49 21:24
209 Janet Oxler F50-54 21:25
210 Lukasz Awlasiewicz M20-24 21:25
211 Lloyd Ferguson M45-49 21:26
212 Mike Mullaley M60-64 21:26
213 Katie Munro F20-24 21:26
214 Mark Jess M30-34 21:27
215 Shailie Sanbrooks F20-24 21:28
216 Bob Janicki M45-49 21:29
217 Mike St. Pierre M20-24 21:31
218 Patricia Roney F20-24 21:35
219 Maurice Tarrant M75-79 21:36
220 Deanne Orrell F30-34 21:37
221 Matt Ridley M16-19 21:39
222 Dianne Dennis F45-49 21:39
223 Teri Bacon F40-44 21:40
224 Jonathan Smirl M25-29 21:40
225 Jennifer Diana F25-29 21:41
226 Carey DeMeo F40-44 21:41
227 Allan Ozawa M35-39 21:42
228 Andrew Pagett M35-39 21:48
229 Garfield Saunders M65-69 21:49
230 Duane Woods M35-39 21:49
231 Lorne Morrow M45-49 21:50
232 Frank Towler M60-64 21:50
233 Laura Smith F40-44 21:51
234 Marcia Stromsmoe F55-59 21:51
235 Dennis Melander M55-59 21:51
236 Nolan Stubbs M01-15 21:52
237 Coleen Robb F35-39 21:52
238 Sarah Critchley F35-39 21:52
239 Gareth Langdon M01-15 21:53
240 Bruce Busby M50-54 21:54
241 Chris Wille M25-29 21:54
242 Scarlett Desmarais F01-15 21:55
243 Roslyn Smith F55-59 21:55
244 Robert Hare M45-49 21:56
245 Carla Rhodes F20-24 21:56
246 Sean Grant M40-44 21:57
247 Claire Lindsay F35-39 22:01
248 Tara Sawyer F30-34 22:02
249 Lorinda Raynor F50-54 22:02
250 Mike Hucal M40-44 22:03
251 Shelagh Machin F50-54 22:03
252 Roberta Tower F45-49 22:04
253 Karl Benn M55-59 22:04
254 Laura Wyatt F45-49 22:05
255 Suzanne Flannigan F45-49 22:06
256 Preben Rasmussen M55-59 22:06
257 Silvia Fehr F40-44 22:06
258 Peter Heerschop M40-44 22:07
259 john crow M60-64 22:07
260 Michael Jess M25-29 22:07
261 Karen Allison F50-54 22:08
262 Corie Price F55-59 22:09
263 Susan Robb F45-49 22:09
264 Earladeen MacGregor F25-29 22:10
265 James Bradbury M60-64 22:12
266 Jackie Eddy F50-54 22:13
267 Karla Mellson F25-29 22:14
268 Joan MacArthur F40-44 22:15
269 Lynn Ross F45-49 22:15
270 John Downing M65-69 22:17
271 Mark Gillis M50-54 22:19
272 Chris Siver M35-39 22:19
273 Jasmin Fredette M30-34 22:20
274 Derek Shrubsde M30-34 22:20
275 Sarah West F30-34 22:21
276 Sharon MacAdams F45-49 22:21
277 Tony Specht M35-39 22:22
278 Felice Griffiths F25-29 22:23
279 Sharon Dawson F45-49 22:28
280 Elizabeth Swiggum F35-39 22:28
281 Hans Walbohm M65-69 22:29
282 Rose Houle F45-49 22:30
283 Margaret Symon F50-54 22:33
284 Philip Choo M45-49 22:33
285 Nicholas Fox M25-29 22:34
286 Kelly Schellenberg F45-49 22:34
287 Don Emerson M50-54 22:35
288 Eddy Berrouard M40-44 22:35
289 James Kerr M50-54 22:36
290 Barry Roscoe M45-49 22:36
291 Stephanie Keane F30-34 22:42
292 James Coccola M20-24 22:43
293 Sheila Campbell F25-29 22:44
294 Paul Christopher M50-54 22:47
295 Steve Wilson M40-44 22:47
296 Brent Chan M35-39 22:48
297 Lawrence Surges M50-54 22:48
298 Jim Price M55-59 22:49
299 Michael Stubbs M50-54 22:50
300 Alison Shirley F30-34 22:51
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Sophie Trageser F16-19 18:01.00 Kirsten Sweetland 18:32.00 2005
Gwyn Woodson F55-59 20:03.00 MaryAnn Hartley 20:57.00 2005
Sandra Bastedo F60-64 20:46.00 Sandra Bastedo 21:02.00 2005
Georgie Clapham F65-69 27:42.00 Georgie Clapham 28:11.00 2005
Steve Bachop M40-44 15:25.00 Norman Tinkham 15:42.00 2005
  Name Division Time
Sophie Trageser F16-19 18:01.00
Previous Record Holder Kirsten Sweetland
Previous Record 18:32.00
Year of Record 2005
Gwyn Woodson F55-59 20:03.00
Previous Record Holder MaryAnn Hartley
Previous Record 20:57.00
Year of Record 2005
Sandra Bastedo F60-64 20:46.00
Previous Record Holder Sandra Bastedo
Previous Record 21:02.00
Year of Record 2005
Georgie Clapham F65-69 27:42.00
Previous Record Holder Georgie Clapham
Previous Record 28:11.00
Year of Record 2005
Steve Bachop M40-44 15:25.00
Previous Record Holder Norman Tinkham
Previous Record 15:42.00
Year of Record 2005
Name Results
2019 Synergy Health Management Ltd. Bazan Bay 5K Results
2018 Synergy Health Management Ltd. Bazan Bay 5K Results
2017 Synergy Health Management Ltd. Bazan Bay 5K Results
2016 Synergy Health Management Ltd. Bazan Bay 5K Results
2015 Bazan Bay 5K Results
2014 Bazan Bay 5k Results
2013 Bazan Bay 5K Results
2012 Bazan Bay 5k Results
2011 Bazan Bay 5k Results
2010 Bazan Bay 5k Results
2009 Bazan Bay 5k Results
2008 Bazan Bay 5k Results
2007 Bazan Bay 5k Results
2005 Bazan Bay 5k Results
2004 Bazan Bay 5K Results
2003 Bazan Bay 5K Results
2002 Bazan Bay 5K Results