2002 Harriers Pioneer 8k

Saanichton, BC
Jan 13, 2002
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Jim Finlayson M30-34 3:09/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:04/mi 25:11
2 Keith Butler M40-44 3:10/km 1 Island Runner 5:06/mi 25:21
3 David Matte M25-29 3:11/km 1 Pacific Athletics 5:07/mi 25:26
4 James Davison M25-29 3:11/km 2 Hershey Harriers 5:08/mi 25:31
5 Rob Harmsworth M35-39 3:12/km 1 Island Road Racers 5:09/mi 25:34
6 Richard Lee M40-44 3:12/km 2 5:09/mi 25:38
7 Simon DeJongh M25-29 3:13/km 3 PacificSport 5:10/mi 25:41
8 Don King M30-34 3:13/km 2 5:11/mi 25:44
9 Peter Reid M30-34 3:14/km 3 5:13/mi 25:55
10 Luke Dragstra M25-29 3:16/km 4 National Triathlon Centre 5:16/mi 26:09
11 Nicholas Walker M16-19 3:18/km 1 5:19/mi 26:28
12 Rumon Carter M25-29 3:22/km 5 Frontrunners 5:24/mi 26:52
13 Travis Chater M16-19 3:22/km 2 UVic Tri Club 5:25/mi 26:54
14 James Morrison M25-29 3:22/km 6 Pacific Athletics 5:26/mi 26:59
15 Colin Edwards M25-29 3:23/km 7 National Triathlon Centre 5:26/mi 27:00
16 Greg Stubbs M20-24 3:23/km 1 National Triathlon Centre 5:27/mi 27:04
17 Cliff Kennell M35-39 3:23/km 2 Island Runner 5:27/mi 27:05
18 Geoffrey Dunbrack M16-19 3:23/km 3 5:27/mi 27:05
19 Ruari Carther M20-24 3:25/km 2 5:30/mi 27:20
20 Mark Creery M25-29 3:25/km 8 Pacific Athletics 5:31/mi 27:24
21 Ian Bullock M20-24 3:27/km 3 Frontrunners 5:33/mi 27:34
22 Steven Royer M35-39 3:27/km 3 Comox Valley Road Runners 5:33/mi 27:36
23 Kevin Morrison M30-34 3:28/km 4 5:35/mi 27:45
24 Trev Williams M25-29 3:29/km 9 UVic Tri Club 5:36/mi 27:52
25 Brodie Guild M30-34 3:30/km 5 Oceanside Running Club 5:37/mi 27:57
26 Hugh Trenchard M30-34 3:30/km 6 Island Road Racers 5:39/mi 28:03
27 Angus Errighton M20-24 3:31/km 4 5:40/mi 28:10
28 Carolyn Murray F25-29 3:32/km 1 National Triathlon Centre 5:41/mi 28:13
29 Rob Hasegawa M35-39 3:33/km 4 Cedar Hill Sports Therapy 5:42/mi 28:22
30 Darren Mealing M30-34 3:33/km 7 5:43/mi 28:24
31 Jason Carvalho M20-24 3:34/km 5 5:44/mi 28:30
32 Andreas Mehl M50-54 3:35/km 1 Team West Coast 5:46/mi 28:40
33 Nissim Abergel M30-34 3:35/km 8 5:46/mi 28:41
34 John Edgington M40-44 3:36/km 3 5:47/mi 28:47
35 Sandy Stewart M40-44 3:37/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 5:49/mi 28:53
36 Ken Chew M35-39 3:37/km 5 Island Road Racers 5:49/mi 28:57
37 Mike Coey M25-29 3:38/km 10 Cedar Hill Sports Therapy 5:50/mi 29:02
38 Tony Vandermeer M40-44 3:38/km 5 Campbell River Athletic Club 5:51/mi 29:04
39 Lisa Bentley F30-34 3:38/km 1 5:51/mi 29:05
40 Tim Hanley M35-39 3:39/km 6 Island Road Racers 5:52/mi 29:09
41 Brent Blackhall M35-39 3:39/km 7 Island Road Racers 5:52/mi 29:09
42 Ian Myerscough M40-44 3:39/km 6 Miscellaneous Archived Teams 5:52/mi 29:10
43 Shawn Nelson M16-19 3:39/km 4 Victoria Track and Field Club 5:52/mi 29:11
44 Hugh Jazz M30-34 3:39/km 9 Miscellaneous Archived Teams 5:53/mi 29:15
45 John Greaves M30-34 3:40/km 10 Island Road Racers 5:54/mi 29:19
46 Gillian Moody F25-29 3:40/km 2 National Triathlon Centre 5:54/mi 29:19
47 Todd Healy M35-39 3:41/km 8 Miscellaneous Archived Teams 5:55/mi 29:27
48 Tim Loewen M35-39 3:43/km 9 5:59/mi 29:43
49 Bill Corsan M25-29 3:43/km 11 5:59/mi 29:47
50 Steven Earle M45-49 3:44/km 1 Bastion Running Club 6:00/mi 29:51
51 Flemming Sorvin M30-34 3:44/km 11 6:00/mi 29:52
52 Liz Ramage F20-24 3:44/km 1 Pacific Athletics 6:01/mi 29:53
53 Ian Esplen M20-24 3:44/km 6 Team West Coast 6:01/mi 29:54
54 Nancy Baxendale F40-44 3:45/km 1 CeeVacs Running Club 6:01/mi 29:56
55 Matthew McHaffie M16-19 3:45/km 5 Victoria Track and Field Club 6:01/mi 29:56
56 Tony Parks M35-39 3:45/km 10 Team West Coast 6:02/mi 29:58
57 Rhys Harrison M55-59 3:45/km 1 Oceanside Running Club 6:02/mi 30:01
58 Steve McNamara M35-39 3:46/km 11 Miscellaneous Archived Teams 6:05/mi 30:12
59 Rob Dibden M40-44 3:47/km 7 Miscellaneous Archived Teams 6:06/mi 30:17
60 Bob Cook M50-54 3:47/km 2 Bastion Running Club 6:06/mi 30:19
61 Kathy Rung F25-29 3:48/km 3 Comox Valley Road Runners 6:07/mi 30:25
62 John Catterall M40-44 3:49/km 8 Team West Coast 6:08/mi 30:31
63 Kibben Guy M25-29 3:50/km 12 6:10/mi 30:37
64 Mark Butschler M35-39 3:50/km 12 6:10/mi 30:38
65 Christopher Kelsall M35-39 3:50/km 13 Prairie Inn Harriers Running Club 6:10/mi 30:40
66 Nicholas Bassett M50-54 3:50/km 3 Bastion Running Club 6:10/mi 30:41
67 Herb Phillips M60-64 3:50/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:11/mi 30:43
68 Steven Shelford M25-29 3:51/km 13 Prairie Inn Harriers Running Club 6:11/mi 30:45
69 Bruce Schlatter M35-39 3:51/km 14 6:11/mi 30:46
70 Ian Wilson M45-49 3:51/km 2 6:12/mi 30:47
71 Mark Jackman M50-54 3:51/km 4 Island Road Racers 6:12/mi 30:49
72 Jamie Haynes M20-24 3:51/km 7 6:12/mi 30:50
73 Lance Watson M30-34 3:52/km 12 National Triathlon Centre 6:13/mi 30:52
74 Dan Larche M30-34 3:53/km 13 6:14/mi 31:00
75 Mike Jorgensen M40-44 3:53/km 9 Bastion Running Club 6:14/mi 31:01
76 Don Peterson M30-34 3:53/km 14 6:15/mi 31:03
77 James Dooley M30-34 3:53/km 15 6:15/mi 31:04
78 Bob Flindell M45-49 3:53/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:15/mi 31:05
79 Carla Dunn F30-34 3:53/km 2 Oceanside Running Club 6:16/mi 31:07
80 Robin Arbuthnot M45-49 3:54/km 4 Bastion Running Club 6:16/mi 31:09
81 Ben Parfitt M40-44 3:54/km 10 6:16/mi 31:10
82 Paul Wood M50-54 3:54/km 5 6:17/mi 31:12
83 Nick Filipchuk M16-19 3:54/km 6 6:17/mi 31:13
84 John Quested M55-59 3:55/km 2 Team West Coast 6:18/mi 31:18
85 Sheron Chrysler F40-44 3:55/km 2 CeeVacs Running Club 6:18/mi 31:20
86 John Touliopoulos M35-39 3:55/km 15 Island Road Racers 6:18/mi 31:21
87 Kim Sorensen F25-29 3:55/km 4 National Triathlon Centre 6:19/mi 31:23
88 Bill Scriven M55-59 3:56/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:19/mi 31:25
89 Tony Marquardt M40-44 3:56/km 11 6:20/mi 31:29
90 Brad Grundy M35-39 3:56/km 16 Island Road Racers 6:20/mi 31:29
91 Graeme Benn M01-15 3:56/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:20/mi 31:30
92 Rob Grant M55-59 3:56/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:20/mi 31:30
93 Kevin Stenner M20-24 3:56/km 8 UVic Tri Club 6:20/mi 31:31
94 Ryan McCay M25-29 3:56/km 14 6:20/mi 31:31
95 John Botelho M40-44 3:56/km 12 Team West Coast 6:20/mi 31:31
96 Torben Lind M50-54 3:57/km 6 Team West Coast 6:21/mi 31:32
97 William Argue M45-49 3:57/km 5 6:21/mi 31:32
98 Morgan Harker M30-34 3:57/km 16 Miscellaneous Archived Teams 6:21/mi 31:32
99 Frank Graham M40-44 3:57/km 13 Comox Valley Road Runners 6:21/mi 31:33
100 Heather Bryan F20-24 3:57/km 2 UVic Tri Club 6:21/mi 31:33
  Rank Name Division Time
1 Jim Finlayson M30-34 25:11
2 Keith Butler M40-44 25:21
3 David Matte M25-29 25:26
4 James Davison M25-29 25:31
5 Rob Harmsworth M35-39 25:34
6 Richard Lee M40-44 25:38
7 Simon DeJongh M25-29 25:41
8 Don King M30-34 25:44
9 Peter Reid M30-34 25:55
10 Luke Dragstra M25-29 26:09
11 Nicholas Walker M16-19 26:28
12 Rumon Carter M25-29 26:52
13 Travis Chater M16-19 26:54
14 James Morrison M25-29 26:59
15 Colin Edwards M25-29 27:00
16 Greg Stubbs M20-24 27:04
17 Cliff Kennell M35-39 27:05
18 Geoffrey Dunbrack M16-19 27:05
19 Ruari Carther M20-24 27:20
20 Mark Creery M25-29 27:24
21 Ian Bullock M20-24 27:34
22 Steven Royer M35-39 27:36
23 Kevin Morrison M30-34 27:45
24 Trev Williams M25-29 27:52
25 Brodie Guild M30-34 27:57
26 Hugh Trenchard M30-34 28:03
27 Angus Errighton M20-24 28:10
28 Carolyn Murray F25-29 28:13
29 Rob Hasegawa M35-39 28:22
30 Darren Mealing M30-34 28:24
31 Jason Carvalho M20-24 28:30
32 Andreas Mehl M50-54 28:40
33 Nissim Abergel M30-34 28:41
34 John Edgington M40-44 28:47
35 Sandy Stewart M40-44 28:53
36 Ken Chew M35-39 28:57
37 Mike Coey M25-29 29:02
38 Tony Vandermeer M40-44 29:04
39 Lisa Bentley F30-34 29:05
40 Tim Hanley M35-39 29:09
41 Brent Blackhall M35-39 29:09
42 Ian Myerscough M40-44 29:10
43 Shawn Nelson M16-19 29:11
44 Hugh Jazz M30-34 29:15
45 John Greaves M30-34 29:19
46 Gillian Moody F25-29 29:19
47 Todd Healy M35-39 29:27
48 Tim Loewen M35-39 29:43
49 Bill Corsan M25-29 29:47
50 Steven Earle M45-49 29:51
51 Flemming Sorvin M30-34 29:52
52 Liz Ramage F20-24 29:53
53 Ian Esplen M20-24 29:54
54 Nancy Baxendale F40-44 29:56
55 Matthew McHaffie M16-19 29:56
56 Tony Parks M35-39 29:58
57 Rhys Harrison M55-59 30:01
58 Steve McNamara M35-39 30:12
59 Rob Dibden M40-44 30:17
60 Bob Cook M50-54 30:19
61 Kathy Rung F25-29 30:25
62 John Catterall M40-44 30:31
63 Kibben Guy M25-29 30:37
64 Mark Butschler M35-39 30:38
65 Christopher Kelsall M35-39 30:40
66 Nicholas Bassett M50-54 30:41
67 Herb Phillips M60-64 30:43
68 Steven Shelford M25-29 30:45
69 Bruce Schlatter M35-39 30:46
70 Ian Wilson M45-49 30:47
71 Mark Jackman M50-54 30:49
72 Jamie Haynes M20-24 30:50
73 Lance Watson M30-34 30:52
74 Dan Larche M30-34 31:00
75 Mike Jorgensen M40-44 31:01
76 Don Peterson M30-34 31:03
77 James Dooley M30-34 31:04
78 Bob Flindell M45-49 31:05
79 Carla Dunn F30-34 31:07
80 Robin Arbuthnot M45-49 31:09
81 Ben Parfitt M40-44 31:10
82 Paul Wood M50-54 31:12
83 Nick Filipchuk M16-19 31:13
84 John Quested M55-59 31:18
85 Sheron Chrysler F40-44 31:20
86 John Touliopoulos M35-39 31:21
87 Kim Sorensen F25-29 31:23
88 Bill Scriven M55-59 31:25
89 Tony Marquardt M40-44 31:29
90 Brad Grundy M35-39 31:29
91 Graeme Benn M01-15 31:30
92 Rob Grant M55-59 31:30
93 Kevin Stenner M20-24 31:31
94 Ryan McCay M25-29 31:31
95 John Botelho M40-44 31:31
96 Torben Lind M50-54 31:32
97 William Argue M45-49 31:32
98 Morgan Harker M30-34 31:32
99 Frank Graham M40-44 31:33
100 Heather Bryan F20-24 31:33
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Liz Ramage F20-24 29:53.00 Andria Dyck 30:34.00 2000
Sandra Piggford F75-79 53:38.00 Rosamund Dashwood 1:09:09.00 1999
Keith Butler M40-44 25:21.00 Tom Michell 25:23.00 1996
Maurice Tarrant M70-74 33:57.00 Arthur Taylor 34:55.00 1997
Ken Arnott M75-79 41:37.00 Ken Arnott 41:46.00 2001
  Name Division Time
Liz Ramage F20-24 29:53.00
Previous Record Holder Andria Dyck
Previous Record 30:34.00
Year of Record 2000
Sandra Piggford F75-79 53:38.00
Previous Record Holder Rosamund Dashwood
Previous Record 1:09:09.00
Year of Record 1999
Keith Butler M40-44 25:21.00
Previous Record Holder Tom Michell
Previous Record 25:23.00
Year of Record 1996
Maurice Tarrant M70-74 33:57.00
Previous Record Holder Arthur Taylor
Previous Record 34:55.00
Year of Record 1997
Ken Arnott M75-79 41:37.00
Previous Record Holder Ken Arnott
Previous Record 41:46.00
Year of Record 2001
Name Results
2019 Pioneer 8K Results
2018 Pioneer 8K Results
2017 Pioneer 8K Results
2015 Harriers Pioneer 8k Results
2014 Harriers Pioneer 8k Results
2013 Harriers Pioneer 8k Results
2012 Harriers Pioneer 8k Results
2011 Harriers Pioneer 8k Results
2010 Harriers Pioneer 8k Results
2009 Harriers Pioneer 8k Results
2008 Harriers Pioneer 8k Results
2007 Harriers Pioneer 8k Results
2006 Harriers Pioneer 8k Results
2005 Harriers Pioneer 8k Results
2004 Harriers Pioneer 8k Results
2003 Harriers Pioneer 8k Results
2001 Harriers Pioneer 8k Results
2000 Harriers Pioneer 8k Results
1999 Harriers Pioneer 8k Results
1998 Harriers Pioneer 8k Results
1997 Harriers Pioneer 8k Results
1996 Harriers Pioneer 8k Results
1995 Harriers Pioneer 8k Results
1994 Harriers Pioneer 8k Results
1993 Harriers Pioneer 8k Results
1992 Harriers Pioneer 8k Results
1988 Harriers Pioneer 8k Results
1987 Harriers Pioneer 8k Results
1986 Harriers Pioneer 8k Results
1985 Brentwood 8k Results
Pioneer 8k - Old Records Results