2011 Yeti Whistler Enduro

|

Whistler, BC
Feb 19, 2011
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Time  
1 Shaun Stephens-Whale M2039 1:07:54
Net Time 1:07:54 Lap1 35:33 Lap2 32:21
Div. Pl. 1 Div. Total 6 Team View full
results
2 Colin Kerr M2039 1:16:54
Net Time 1:16:53 Lap1 39:11 Lap2 37:42
Div. Pl. 2 Div. Total 6 Team View full
results
3 Norman Tinkham M4049 1:17:22
Net Time 1:17:22 Lap1 38:35 Lap2 38:47
Div. Pl. 1 Div. Total 7 Team View full
results
4 Doug Giles M2039 1:17:31
Net Time 1:17:29 Lap1 39:27 Lap2 38:02
Div. Pl. 3 Div. Total 6 Team View full
results
5 John Dove M4049 1:19:45
Net Time 1:19:42 Lap1 40:55 Lap2 38:47
Div. Pl. 2 Div. Total 7 Team View full
results
6 Ray Barrett M2039 1:20:08
Net Time 1:20:06 Lap1 40:36 Lap2 39:31
Div. Pl. 4 Div. Total 6 Team Team Tequila View full
results
7 Andreas Hestler M4049 1:22:24
Net Time 1:22:24 Lap1 41:26 Lap2 40:58
Div. Pl. 3 Div. Total 7 Team View full
results
8 Tom Barichello M5059 1:22:29
Net Time 1:22:26 Lap1 41:24 Lap2 41:03
Div. Pl. 1 Div. Total 4 Team View full
results
9 Jim Swadling M6069 1:23:43
Net Time 1:23:41 Lap1 42:02 Lap2 41:40
Div. Pl. 1 Div. Total 1 Team Team Tequila View full
results
10 Garry Rathbone M5059 1:27:32
Net Time 1:27:29 Lap1 44:01 Lap2 43:29
Div. Pl. 2 Div. Total 4 Team View full
results
11 Matt Sessions M4049 1:28:30
Net Time 1:28:28 Lap1 42:55 Lap2 45:33
Div. Pl. 4 Div. Total 7 Team View full
results
12 Katie Wadden F2039 1:29:46
Net Time 1:29:42 Lap1 45:26 Lap2 44:16
Div. Pl. 1 Div. Total 13 Team View full
results
13 Peter Poland M4049 1:34:30
Net Time 1:34:28 Lap1 46:23 Lap2 48:05
Div. Pl. 5 Div. Total 7 Team View full
results
14 Jackie Muir F2039 1:35:58
Net Time 1:35:52 Lap1 49:05 Lap2 46:47
Div. Pl. 2 Div. Total 13 Team Team Tequila View full
results
15 Jaroslav Jakubec M5059 1:37:02
Net Time 1:36:59 Lap1 48:45 Lap2 48:15
Div. Pl. 3 Div. Total 4 Team View full
results
16 Jackie Spencer F2039 1:38:22
Net Time 1:38:16 Lap1 48:55 Lap2 49:22
Div. Pl. 3 Div. Total 13 Team Team Tequila View full
results
17 Deb Poland F4049 1:40:31
Net Time 1:40:28 Lap1 49:49 Lap2 50:40
Div. Pl. 1 Div. Total 6 Team View full
results
18 Liz Chamberlain F4049 1:46:37
Net Time 1:46:33 Lap1 53:32 Lap2 53:01
Div. Pl. 2 Div. Total 6 Team View full
results
19 Jennifer Thompson F4049 1:48:04
Net Time 1:47:55 Lap1 53:37 Lap2 54:18
Div. Pl. 3 Div. Total 6 Team Yeti's Angels View full
results
20 Owen Watson M2039 1:50:00
Net Time 1:49:55 Lap1 53:29 Lap2 56:26
Div. Pl. 5 Div. Total 6 Team Team Tequila View full
results
21 Eric Lorenz M2039 1:51:41
Net Time 1:51:34 Lap1 54:31 Lap2 57:04
Div. Pl. 6 Div. Total 6 Team Team Tequila View full
results
22 Jenny MacPhee F2039 1:53:42
Net Time 1:53:34 Lap1 55:07 Lap2 58:27
Div. Pl. 4 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
23 Shannon Turner F2039 1:54:02
Net Time 1:53:53 Lap1 55:06 Lap2 58:48
Div. Pl. 5 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
24 Anne Wong F2039 1:54:02
Net Time 1:53:53 Lap1 55:05 Lap2 58:49
Div. Pl. 6 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
25 Shannen Eis F2039 1:54:37
Net Time 1:54:30 Lap1 56:34 Lap2 57:57
Div. Pl. 7 Div. Total 13 Team Team Tequila View full
results
26 David Lindsay M4049 1:54:37
Net Time 1:54:29 Lap1 56:32 Lap2 57:58
Div. Pl. 6 Div. Total 7 Team Team Tequila View full
results
27 Betty Wiens F6069 1:55:11
Net Time 1:55:04 Lap1 57:40 Lap2 57:25
Div. Pl. 1 Div. Total 2 Team View full
results
28 Mandy MacIver F4049 1:55:12
Net Time 1:55:05 Lap1 55:35 Lap2 59:30
Div. Pl. 4 Div. Total 6 Team View full
results
29 Jenn Thiel F2039 1:59:14
Net Time 1:59:06 Lap1 56:01 Lap2 1:03:05
Div. Pl. 8 Div. Total 13 Team View full
results
30 Steph Corker Irwin F2039 1:59:14
Net Time 1:59:06 Lap1 56:02 Lap2 1:03:05
Div. Pl. 9 Div. Total 13 Team View full
results
31 Louisa Lorimer F5059 2:06:43
Net Time 2:06:35 Lap1 1:01:50 Lap2 1:04:46
Div. Pl. 1 Div. Total 1 Team View full
results
32 Tara Cain F2039 2:07:39
Net Time 2:07:29 Lap1 1:02:34 Lap2 1:04:55
Div. Pl. 10 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
33 Sherri Muir F2039 2:23:02
Net Time 2:22:50 Lap1 1:07:20 Lap2 1:15:30
Div. Pl. 11 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
34 Allie Humphrey F2039 2:23:05
Net Time 2:22:53 Lap1 1:07:20 Lap2 1:15:33
Div. Pl. 12 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
35 Tina Plumb F4049 2:23:06
Net Time 2:22:55 Lap1 1:09:33 Lap2 1:13:23
Div. Pl. 5 Div. Total 6 Team Yeti's Angels View full
results
36 Kathy Purves F2039 2:23:08
Net Time 2:22:56 Lap1 1:09:30 Lap2 1:13:26
Div. Pl. 13 Div. Total 13 Team Yeti's Angels View full
results
37 Kathy Cormack F4049 2:25:39
Net Time 2:25:27 Lap1 1:09:35 Lap2 1:15:52
Div. Pl. 6 Div. Total 6 Team Yeti's Angels View full
results
38 Danielle MacDougall F6069 2:49:25
Net Time 2:49:21 Lap1 1:12:18 Lap2 1:37:04
Div. Pl. 2 Div. Total 2 Team View full
results
39 Colin Dignum M4049 DNF
Net Time Lap1 58:31 Lap2
Div. Pl. 7 Div. Total 7 Team View full
results
40 Robert Stephenson M5059 DNF
Net Time Lap1 1:01:43 Lap2
Div. Pl. 4 Div. Total 4 Team View full
results
  Rank Name Division Time
1 Shaun Stephens-Whale M2039 1:07:54
Net Time 1:07:54
Lap1 35:33
Lap2 32:21
Div. Pl. 1
Div. Total 6
Team
View full
results
2 Colin Kerr M2039 1:16:54
Net Time 1:16:53
Lap1 39:11
Lap2 37:42
Div. Pl. 2
Div. Total 6
Team
View full
results
3 Norman Tinkham M4049 1:17:22
Net Time 1:17:22
Lap1 38:35
Lap2 38:47
Div. Pl. 1
Div. Total 7
Team
View full
results
4 Doug Giles M2039 1:17:31
Net Time 1:17:29
Lap1 39:27
Lap2 38:02
Div. Pl. 3
Div. Total 6
Team
View full
results
5 John Dove M4049 1:19:45
Net Time 1:19:42
Lap1 40:55
Lap2 38:47
Div. Pl. 2
Div. Total 7
Team
View full
results
6 Ray Barrett M2039 1:20:08
Net Time 1:20:06
Lap1 40:36
Lap2 39:31
Div. Pl. 4
Div. Total 6
Team Team Tequila
View full
results
7 Andreas Hestler M4049 1:22:24
Net Time 1:22:24
Lap1 41:26
Lap2 40:58
Div. Pl. 3
Div. Total 7
Team
View full
results
8 Tom Barichello M5059 1:22:29
Net Time 1:22:26
Lap1 41:24
Lap2 41:03
Div. Pl. 1
Div. Total 4
Team
View full
results
9 Jim Swadling M6069 1:23:43
Net Time 1:23:41
Lap1 42:02
Lap2 41:40
Div. Pl. 1
Div. Total 1
Team Team Tequila
View full
results
10 Garry Rathbone M5059 1:27:32
Net Time 1:27:29
Lap1 44:01
Lap2 43:29
Div. Pl. 2
Div. Total 4
Team
View full
results
11 Matt Sessions M4049 1:28:30
Net Time 1:28:28
Lap1 42:55
Lap2 45:33
Div. Pl. 4
Div. Total 7
Team
View full
results
12 Katie Wadden F2039 1:29:46
Net Time 1:29:42
Lap1 45:26
Lap2 44:16
Div. Pl. 1
Div. Total 13
Team
View full
results
13 Peter Poland M4049 1:34:30
Net Time 1:34:28
Lap1 46:23
Lap2 48:05
Div. Pl. 5
Div. Total 7
Team
View full
results
14 Jackie Muir F2039 1:35:58
Net Time 1:35:52
Lap1 49:05
Lap2 46:47
Div. Pl. 2
Div. Total 13
Team Team Tequila
View full
results
15 Jaroslav Jakubec M5059 1:37:02
Net Time 1:36:59
Lap1 48:45
Lap2 48:15
Div. Pl. 3
Div. Total 4
Team
View full
results
16 Jackie Spencer F2039 1:38:22
Net Time 1:38:16
Lap1 48:55
Lap2 49:22
Div. Pl. 3
Div. Total 13
Team Team Tequila
View full
results
17 Deb Poland F4049 1:40:31
Net Time 1:40:28
Lap1 49:49
Lap2 50:40
Div. Pl. 1
Div. Total 6
Team
View full
results
18 Liz Chamberlain F4049 1:46:37
Net Time 1:46:33
Lap1 53:32
Lap2 53:01
Div. Pl. 2
Div. Total 6
Team
View full
results
19 Jennifer Thompson F4049 1:48:04
Net Time 1:47:55
Lap1 53:37
Lap2 54:18
Div. Pl. 3
Div. Total 6
Team Yeti's Angels
View full
results
20 Owen Watson M2039 1:50:00
Net Time 1:49:55
Lap1 53:29
Lap2 56:26
Div. Pl. 5
Div. Total 6
Team Team Tequila
View full
results
21 Eric Lorenz M2039 1:51:41
Net Time 1:51:34
Lap1 54:31
Lap2 57:04
Div. Pl. 6
Div. Total 6
Team Team Tequila
View full
results
22 Jenny MacPhee F2039 1:53:42
Net Time 1:53:34
Lap1 55:07
Lap2 58:27
Div. Pl. 4
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
23 Shannon Turner F2039 1:54:02
Net Time 1:53:53
Lap1 55:06
Lap2 58:48
Div. Pl. 5
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
24 Anne Wong F2039 1:54:02
Net Time 1:53:53
Lap1 55:05
Lap2 58:49
Div. Pl. 6
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
25 Shannen Eis F2039 1:54:37
Net Time 1:54:30
Lap1 56:34
Lap2 57:57
Div. Pl. 7
Div. Total 13
Team Team Tequila
View full
results
26 David Lindsay M4049 1:54:37
Net Time 1:54:29
Lap1 56:32
Lap2 57:58
Div. Pl. 6
Div. Total 7
Team Team Tequila
View full
results
27 Betty Wiens F6069 1:55:11
Net Time 1:55:04
Lap1 57:40
Lap2 57:25
Div. Pl. 1
Div. Total 2
Team
View full
results
28 Mandy MacIver F4049 1:55:12
Net Time 1:55:05
Lap1 55:35
Lap2 59:30
Div. Pl. 4
Div. Total 6
Team
View full
results
29 Jenn Thiel F2039 1:59:14
Net Time 1:59:06
Lap1 56:01
Lap2 1:03:05
Div. Pl. 8
Div. Total 13
Team
View full
results
30 Steph Corker Irwin F2039 1:59:14
Net Time 1:59:06
Lap1 56:02
Lap2 1:03:05
Div. Pl. 9
Div. Total 13
Team
View full
results
31 Louisa Lorimer F5059 2:06:43
Net Time 2:06:35
Lap1 1:01:50
Lap2 1:04:46
Div. Pl. 1
Div. Total 1
Team
View full
results
32 Tara Cain F2039 2:07:39
Net Time 2:07:29
Lap1 1:02:34
Lap2 1:04:55
Div. Pl. 10
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
33 Sherri Muir F2039 2:23:02
Net Time 2:22:50
Lap1 1:07:20
Lap2 1:15:30
Div. Pl. 11
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
34 Allie Humphrey F2039 2:23:05
Net Time 2:22:53
Lap1 1:07:20
Lap2 1:15:33
Div. Pl. 12
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
35 Tina Plumb F4049 2:23:06
Net Time 2:22:55
Lap1 1:09:33
Lap2 1:13:23
Div. Pl. 5
Div. Total 6
Team Yeti's Angels
View full
results
36 Kathy Purves F2039 2:23:08
Net Time 2:22:56
Lap1 1:09:30
Lap2 1:13:26
Div. Pl. 13
Div. Total 13
Team Yeti's Angels
View full
results
37 Kathy Cormack F4049 2:25:39
Net Time 2:25:27
Lap1 1:09:35
Lap2 1:15:52
Div. Pl. 6
Div. Total 6
Team Yeti's Angels
View full
results
38 Danielle MacDougall F6069 2:49:25
Net Time 2:49:21
Lap1 1:12:18
Lap2 1:37:04
Div. Pl. 2
Div. Total 2
Team
View full
results
39 Colin Dignum M4049 DNF
Net Time
Lap1 58:31
Lap2
Div. Pl. 7
Div. Total 7
Team
View full
results
40 Robert Stephenson M5059 DNF
Net Time
Lap1 1:01:43
Lap2
Div. Pl. 4
Div. Total 4
Team
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Results