2011 Sooke River 10K

Sooke, BC
Apr 17, 2011
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
301 Debbie Walsh F45-49 5:53/km 14 Royal Roads Running Club 9:28/mi 58:49
302 Charmaine Munro F45-49 5:54/km 15 9:29/mi 58:56
303 Liz Belcher F50-54 5:55/km 14 9:31/mi 59:05
304 Linda Finlayson F45-49 5:55/km 16 9:31/mi 59:08
305 Mary Dillon F30-34 5:55/km 13 9:32/mi 59:13
306 Laura Barnes F30-34 5:56/km 14 9:32/mi 59:16
307 Diana Baldwin F65-69 5:57/km 1 Frontrunners Victoria 9:35/mi 59:32
308 Staci Crosbie F30-34 5:58/km 15 Comox Valley Road Runners 9:36/mi 59:39
309 Christine Rodgers F70-74 5:58/km 1 Bastion Running Club 9:36/mi 59:41
310 Allison Ducluzeau F45-49 5:59/km 17 9:38/mi 59:50
311 Barbara Gergel F50-54 6:00/km 15 Frontrunners Victoria 9:39/mi 59:56
312 Mei-Sheng Shanks F65-69 6:01/km 2 9:41/mi 1:00:12
313 Jill Blacklock F65-69 6:02/km 3 9:42/mi 1:00:18
314 Maree Kennell F65-69 6:02/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 9:43/mi 1:00:21
315 Rintje Raap M70-74 6:02/km 7 Sooke Trail and Road Runners 9:43/mi 1:00:23
316 Carol Schwall F40-44 6:03/km 15 9:45/mi 1:00:32
317 Sarah Lancaster F35-39 6:05/km 13 9:47/mi 1:00:47
318 May Hao F25-29 6:05/km 14 9:48/mi 1:00:52
319 Diane Palmason F70-74 6:06/km 2 Comox Valley Road Runners 9:49/mi 1:01:01
320 Carol Judd F65-69 6:09/km 5 Lakeside Trail Runners 9:54/mi 1:01:31
321 Anne Mackay F50-54 6:09/km 16 Running Room 9:54/mi 1:01:34
322 Pat Tosczak F50-54 6:10/km 17 Frontrunners Westshore 9:56/mi 1:01:42
323 Tanis Wilson F45-49 6:10/km 18 9:56/mi 1:01:44
324 Sarah Temple F30-34 6:11/km 16 9:56/mi 1:01:45
325 Helen Bell F50-54 6:12/km 18 Laker Girls 9:59/mi 1:02:01
326 John Paterson M55-59 6:17/km 15 Sooke Trail and Road Runners 10:07/mi 1:02:49
327 Carole Phee F50-54 6:20/km 19 Runners of Compassion Nanaimo 10:11/mi 1:03:15
328 Nichole Tipper F35-39 6:23/km 14 10:16/mi 1:03:46
329 Don Blacklock M65-69 6:24/km 15 Comox Valley Road Runners 10:18/mi 1:03:57
330 Anne Murfitt F50-54 6:26/km 20 Team West Coast 10:20/mi 1:04:15
331 Cheryl Hayes F60-64 6:28/km 4 10:25/mi 1:04:44
332 Barb Benson F45-49 6:37/km 19 10:38/mi 1:06:07
333 Susanne Fordham F35-39 6:38/km 15 Miscellaneous Archived Teams 10:40/mi 1:06:17
334 Gloria Sherwood F70-74 6:39/km 3 10:42/mi 1:06:31
335 Rebecca Kornelsen F16-19 6:42/km 3 Miscellaneous Archived Teams 10:47/mi 1:07:02
336 Ross Palfery M50-54 6:45/km 31 Bastion Running Club 10:52/mi 1:07:31
337 Ashley Close F16-19 6:46/km 4 Comox Valley Road Runners 10:53/mi 1:07:36
338 Sylvia Jones F60-64 6:46/km 5 Royal Roads Running Club 10:53/mi 1:07:40
339 Heather Lippingwell F50-54 6:48/km 21 Bastion Running Club 10:56/mi 1:07:56
340 Janice McCarthy F55-59 6:48/km 11 Comox Valley Road Runners 10:57/mi 1:08:04
341 Jack Smith M70-74 6:50/km 8 11:00/mi 1:08:18
342 Eric Sherwood M65-69 6:51/km 16 Prairie Inn Harriers Running Club 11:02/mi 1:08:34
343 Jane McDonald F50-54 6:52/km 22 Prairie Inn Harriers Running Club 11:03/mi 1:08:40
344 Sandra Fawcett F55-59 6:54/km 12 11:05/mi 1:08:55
345 Jacqui Coulson F60-64 6:55/km 6 Team West Coast 11:07/mi 1:09:06
346 Ann Kask F65-69 6:55/km 6 River Runners 11:08/mi 1:09:13
347 David Bitonti M30-34 7:00/km 15 11:16/mi 1:10:00
348 Christopher Irvine M50-54 7:00/km 32 11:17/mi 1:10:04
349 Kim Kenyon F45-49 7:01/km 20 Lakeside Trail Runners 11:18/mi 1:10:13
350 Peggy Sherwood F60-64 7:16/km 7 Prairie Inn Harriers Running Club 11:42/mi 1:12:40
351 Annemarie Delorey F50-54 7:31/km 23 12:05/mi 1:15:08
352 Ray Owens M70-74 8:37/km 9 Comox Valley Road Runners 13:53/mi 1:26:14
353 Elaina Stetson F50-54 8:52/km 24 14:16/mi 1:28:41
354 Darlene Befus F55-59 8:53/km 13 14:18/mi 1:28:51
355 Elaine Iverson F25-29 9:08/km 15 14:42/mi 1:31:20
356 John Botelho M50-54 9:10/km 33 Team West Coast 14:45/mi 1:31:37
357 Carol Myers F55-59 9:24/km 14 15:07/mi 1:33:57
358 Linda Munro F65-69 10:44/km 7 Comox Valley Road Runners 17:17/mi 1:47:24
359 Tom Munro M70-74 11:56/km 10 Comox Valley Road Runners 19:13/mi 1:59:23
  Rank Name Division Time
301 Debbie Walsh F45-49 58:49
302 Charmaine Munro F45-49 58:56
303 Liz Belcher F50-54 59:05
304 Linda Finlayson F45-49 59:08
305 Mary Dillon F30-34 59:13
306 Laura Barnes F30-34 59:16
307 Diana Baldwin F65-69 59:32
308 Staci Crosbie F30-34 59:39
309 Christine Rodgers F70-74 59:41
310 Allison Ducluzeau F45-49 59:50
311 Barbara Gergel F50-54 59:56
312 Mei-Sheng Shanks F65-69 1:00:12
313 Jill Blacklock F65-69 1:00:18
314 Maree Kennell F65-69 1:00:21
315 Rintje Raap M70-74 1:00:23
316 Carol Schwall F40-44 1:00:32
317 Sarah Lancaster F35-39 1:00:47
318 May Hao F25-29 1:00:52
319 Diane Palmason F70-74 1:01:01
320 Carol Judd F65-69 1:01:31
321 Anne Mackay F50-54 1:01:34
322 Pat Tosczak F50-54 1:01:42
323 Tanis Wilson F45-49 1:01:44
324 Sarah Temple F30-34 1:01:45
325 Helen Bell F50-54 1:02:01
326 John Paterson M55-59 1:02:49
327 Carole Phee F50-54 1:03:15
328 Nichole Tipper F35-39 1:03:46
329 Don Blacklock M65-69 1:03:57
330 Anne Murfitt F50-54 1:04:15
331 Cheryl Hayes F60-64 1:04:44
332 Barb Benson F45-49 1:06:07
333 Susanne Fordham F35-39 1:06:17
334 Gloria Sherwood F70-74 1:06:31
335 Rebecca Kornelsen F16-19 1:07:02
336 Ross Palfery M50-54 1:07:31
337 Ashley Close F16-19 1:07:36
338 Sylvia Jones F60-64 1:07:40
339 Heather Lippingwell F50-54 1:07:56
340 Janice McCarthy F55-59 1:08:04
341 Jack Smith M70-74 1:08:18
342 Eric Sherwood M65-69 1:08:34
343 Jane McDonald F50-54 1:08:40
344 Sandra Fawcett F55-59 1:08:55
345 Jacqui Coulson F60-64 1:09:06
346 Ann Kask F65-69 1:09:13
347 David Bitonti M30-34 1:10:00
348 Christopher Irvine M50-54 1:10:04
349 Kim Kenyon F45-49 1:10:13
350 Peggy Sherwood F60-64 1:12:40
351 Annemarie Delorey F50-54 1:15:08
352 Ray Owens M70-74 1:26:14
353 Elaina Stetson F50-54 1:28:41
354 Darlene Befus F55-59 1:28:51
355 Elaine Iverson F25-29 1:31:20
356 John Botelho M50-54 1:31:37
357 Carol Myers F55-59 1:33:57
358 Linda Munro F65-69 1:47:24
359 Tom Munro M70-74 1:59:23
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Care Wakely F25-29 37:42.00 Melissa Ross 37:44.00 2010
Nancy Baxendale F50-54 40:32.00 Gwyn Woodson 40:32.00 2002
Ernie Lucas M45-49 35:14.00 Andreas Mehl 35:15.00 2001
  Name Division Time
Care Wakely F25-29 37:42.00
Previous Record Holder Melissa Ross
Previous Record 37:44.00
Year of Record 2010
Nancy Baxendale F50-54 40:32.00
Previous Record Holder Gwyn Woodson
Previous Record 40:32.00
Year of Record 2002
Ernie Lucas M45-49 35:14.00
Previous Record Holder Andreas Mehl
Previous Record 35:15.00
Year of Record 2001
Name Results
2019 Sooke River 10K Results
2018 Sooke River 10K Results
2017 Sooke River 10K Results
2016 Sooke River 10K Results
2015 Sooke River 10K Results
2014 Sooke River 10k Results
2013 Sooke River 10k Results
2012 Sooke River 10k Results
2010 Sooke River 10K Results
2009 Sooke River 10K Results
2008 Sooke River 10K Results
2007 Sooke River 10K Results
2006 Sooke River 10K Results
2005 Sooke River 10K Results
2004 Sooke River 10K Results
2003 Sooke River 10K Results
2002 Sooke River 10K Results
2001 Sooke River 10K Results