2010 Sooke River 10K

Sooke, BC
Apr 18, 2010
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Mark Nelson M25-29 3:21/km 1 Frontrunners Westshore 5:23/mi 33:25
2 Nicholas Walker M25-29 3:21/km 2 Frontrunners Westshore 5:23/mi 33:29
3 Simon-Pierre Landry M20-24 3:21/km 1 Westwood Running Club 5:23/mi 33:30
4 Shawn Nelson M20-24 3:22/km 2 Frontrunners Westshore 5:24/mi 33:36
5 Carlos Lesser M20-24 3:25/km 3 LiveFit Coaching 5:30/mi 34:13
6 Kelly Guest M30-34 3:26/km 1 Frontrunners Westshore 5:31/mi 34:16
7 Hugh Trenchard M40-44 3:27/km 1 5:34/mi 34:33
8 Shelby Drope M20-24 3:30/km 4 Westwood Running Club 5:38/mi 34:58
9 Eric Findlay M25-29 3:32/km 3 Frontrunners Westshore 5:41/mi 35:17
10 Richard Light M35-39 3:39/km 1 CeeVacs Running Club 5:52/mi 36:28
11 Lowell Rockliffe M20-24 3:40/km 5 LiveFit Coaching 5:54/mi 36:39
12 Logan Roots M16-19 3:41/km 1 Shawnigan Lake Athletic Club 5:56/mi 36:50
13 Dan McKean M25-29 3:41/km 4 Frontrunners Westshore 5:56/mi 36:51
14 Patrick Paquette M20-24 3:42/km 6 Westwood Running Club 5:56/mi 36:55
15 David Depasquale M45-49 3:42/km 1 Bastion Running Club 5:57/mi 36:57
16 Wayne Crowe M55-59 3:44/km 1 Comox Valley Road Runners 6:00/mi 37:15
17 Philip Birrer M25-29 3:44/km 5 Westwood Running Club 6:01/mi 37:23
18 Brodie Elder M20-24 3:45/km 7 6:03/mi 37:33
19 Judd Levins M20-24 3:46/km 8 6:04/mi 37:40
20 Keith Wakelin M50-54 3:46/km 1 Comox Valley Road Runners 6:04/mi 37:42
21 Melissa Ross F25-29 3:46/km 1 Oceanside Running Club 6:04/mi 37:44
22 Gary Duncan M50-54 3:47/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:05/mi 37:46
23 Craig Payne M40-44 3:47/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:05/mi 37:47
24 Care Wakely F25-29 3:47/km 2 Frontrunners Westshore 6:05/mi 37:49
25 Mike Chandler M25-29 3:49/km 6 Frontrunners Westshore 6:09/mi 38:10
26 Brad Crowe M25-29 3:49/km 7 Comox Valley Road Runners 6:09/mi 38:11
27 Blake Poirier M35-39 3:50/km 2 Island Road Racers 6:10/mi 38:19
28 Erin Burrett F25-29 3:50/km 3 Westwood Running Club 6:10/mi 38:20
29 Shawn Boyd M35-39 3:51/km 3 Westwood Running Club 6:11/mi 38:28
30 Michael Arensen M35-39 3:51/km 4 TNLW 6:12/mi 38:30
31 Edwin Johnston M40-44 3:52/km 3 Westwood Running Club 6:13/mi 38:39
32 Travis Pirozzini M20-24 3:53/km 9 Westwood Running Club 6:15/mi 38:53
33 Roger Plamondon M50-54 3:54/km 3 Comox Valley Road Runners 6:16/mi 38:56
34 John Catterall M45-49 3:54/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:16/mi 38:56
35 Larry Ness M55-59 3:56/km 2 River Runners 6:20/mi 39:19
36 Anton Rabien M35-39 3:57/km 5 6:21/mi 39:25
37 Yuki Otsubo M50-54 3:57/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:21/mi 39:30
38 Dan Larche M35-39 3:57/km 6 Team X Triathlon Club 6:22/mi 39:34
39 David Hoskins M60-64 3:58/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:23/mi 39:37
40 Steven Royer M40-44 4:00/km 4 Comox Valley Road Runners 6:25/mi 39:55
41 Buddy Bhandar M55-59 4:00/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:26/mi 39:59
42 Patrick Clair M25-29 4:01/km 8 6:28/mi 40:09
43 Matt Leroy M30-34 4:02/km 2 6:29/mi 40:16
44 Chris Day M30-34 4:02/km 3 6:29/mi 40:19
45 Bryan Crerar M30-34 4:02/km 4 River Runners 6:30/mi 40:23
46 Jessalyn O'Donnell F30-34 4:04/km 1 Island Road Racers 6:32/mi 40:35
47 Stephen Bonn M35-39 4:05/km 7 6:34/mi 40:46
48 John Thompson M50-54 4:05/km 5 Arrowsmith Radical Runners 6:34/mi 40:49
49 John Herron M45-49 4:05/km 3 6:35/mi 40:53
50 Ian Skelton M45-49 4:08/km 4 Miscellaneous Archived Teams 6:39/mi 41:19
51 Dave Kelsey M40-44 4:08/km 5 6:40/mi 41:23
52 John Cliff M65-69 4:08/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:40/mi 41:24
53 Ben Ahier M16-19 4:08/km 2 Miscellaneous Archived Teams 6:40/mi 41:24
54 Don Gill M50-54 4:08/km 6 Sooke Trail and Road Runners 6:40/mi 41:24
55 Aaron Braun M20-24 4:08/km 10 Miscellaneous Archived Teams 6:40/mi 41:25
56 Greg Leiman M50-54 4:09/km 7 Team West Coast 6:40/mi 41:26
57 Angela Plamondon F45-49 4:09/km 1 Comox Valley Road Runners 6:41/mi 41:34
58 David Schmidt M50-54 4:10/km 8 CeeVacs Running Club 6:43/mi 41:44
59 Valerie Bell F45-49 4:11/km 2 Island Road Racers 6:43/mi 41:47
60 Richard Bellizz M40-44 4:11/km 6 Frontrunners Westshore 6:44/mi 41:52
61 Brad Holmes M55-59 4:12/km 4 Bastion Running Club 6:46/mi 42:02
62 Sean Reilly M30-34 4:13/km 5 Westwood Running Club 6:47/mi 42:11
63 Simon Timmer M65-69 4:13/km 2 Ladysmith Striders 6:48/mi 42:15
64 Roger White M55-59 4:14/km 5 6:49/mi 42:21
65 Matthew Allardyce M40-44 4:14/km 7 Westwood Running Club 6:49/mi 42:22
66 Derek Hall M20-24 4:14/km 11 6:49/mi 42:24
67 Rhonda Callender F35-39 4:15/km 1 Island Road Racers 6:50/mi 42:29
68 Dewain Emrich M45-49 4:15/km 5 LifeSport 6:51/mi 42:34
69 Henry Thom M45-49 4:16/km 6 6:52/mi 42:40
70 Tony Abbis M45-49 4:16/km 7 Juan de Fuca Funrunners 6:52/mi 42:40
71 Gary Vermette M60-64 4:17/km 2 Ladysmith Striders 6:53/mi 42:46
72 Stuart White M25-29 4:17/km 9 6:54/mi 42:52
73 Mike Thibodeau M40-44 4:17/km 8 Westwood Running Club 6:54/mi 42:54
74 Frank Towler M65-69 4:18/km 3 6:54/mi 42:55
75 Gabriela Balanos F16-19 4:18/km 1 LifeSport 6:54/mi 42:55
76 Kirsten Arensen F35-39 4:18/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:55/mi 42:59
77 Peter Richardson M40-44 4:18/km 9 6:55/mi 43:01
78 Jeff Evernden M40-44 4:18/km 10 Westshore Motocross 6:56/mi 43:02
79 Jane Campbell Arnold F45-49 4:18/km 3 Westwood Running Club 6:56/mi 43:04
80 Pete Langelo M45-49 4:19/km 8 CeeVacs Running Club 6:56/mi 43:07
81 Terry Riggins M60-64 4:21/km 3 Oceanside Running Club 6:59/mi 43:25
82 Mark Vondrasek M25-29 4:21/km 10 Frontrunners Westshore 7:00/mi 43:27
83 Sara Gans F30-34 4:21/km 2 7:00/mi 43:29
84 Dave Small M40-44 4:22/km 11 7:02/mi 43:44
85 Mark Ziegler M55-59 4:23/km 6 Sooke Trail and Road Runners 7:03/mi 43:48
86 John Dutchak M35-39 4:23/km 8 7:03/mi 43:49
87 Charlene Waldner F40-44 4:23/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 7:03/mi 43:51
88 Julie Van Veelen F30-34 4:23/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 7:04/mi 43:52
89 Zlatko Zvekich M60-64 4:24/km 4 Bastion Running Club 7:04/mi 43:56
90 Patti Rogers F50-54 4:24/km 1 Oceanside Running Club 7:05/mi 43:58
91 Christian Zinser M20-24 4:25/km 12 Miscellaneous Archived Teams 7:06/mi 44:07
92 Peter Freeman M55-59 4:25/km 7 7:07/mi 44:14
93 Agnes Stansfield F55-59 4:26/km 1 7:08/mi 44:18
94 Alana McMullen F16-19 4:26/km 2 Shawnigan Lake Athletic Club 7:08/mi 44:19
95 Mark Serfas M35-39 4:26/km 9 Island Road Racers 7:08/mi 44:22
96 Jacquie Neligan F35-39 4:26/km 3 7:08/mi 44:22
97 Trevor Avender M25-29 4:26/km 11 Westwood Running Club 7:09/mi 44:25
98 Michael Greenly M45-49 4:26/km 9 Peninsula Plodders 7:09/mi 44:25
99 Michael Lawless M40-44 4:27/km 12 Tripleshot Cycling 7:10/mi 44:32
100 Mike Thomsen M50-54 4:27/km 9 7:10/mi 44:35
  Rank Name Division Time
1 Mark Nelson M25-29 33:25
2 Nicholas Walker M25-29 33:29
3 Simon-Pierre Landry M20-24 33:30
4 Shawn Nelson M20-24 33:36
5 Carlos Lesser M20-24 34:13
6 Kelly Guest M30-34 34:16
7 Hugh Trenchard M40-44 34:33
8 Shelby Drope M20-24 34:58
9 Eric Findlay M25-29 35:17
10 Richard Light M35-39 36:28
11 Lowell Rockliffe M20-24 36:39
12 Logan Roots M16-19 36:50
13 Dan McKean M25-29 36:51
14 Patrick Paquette M20-24 36:55
15 David Depasquale M45-49 36:57
16 Wayne Crowe M55-59 37:15
17 Philip Birrer M25-29 37:23
18 Brodie Elder M20-24 37:33
19 Judd Levins M20-24 37:40
20 Keith Wakelin M50-54 37:42
21 Melissa Ross F25-29 37:44
22 Gary Duncan M50-54 37:46
23 Craig Payne M40-44 37:47
24 Care Wakely F25-29 37:49
25 Mike Chandler M25-29 38:10
26 Brad Crowe M25-29 38:11
27 Blake Poirier M35-39 38:19
28 Erin Burrett F25-29 38:20
29 Shawn Boyd M35-39 38:28
30 Michael Arensen M35-39 38:30
31 Edwin Johnston M40-44 38:39
32 Travis Pirozzini M20-24 38:53
33 Roger Plamondon M50-54 38:56
34 John Catterall M45-49 38:56
35 Larry Ness M55-59 39:19
36 Anton Rabien M35-39 39:25
37 Yuki Otsubo M50-54 39:30
38 Dan Larche M35-39 39:34
39 David Hoskins M60-64 39:37
40 Steven Royer M40-44 39:55
41 Buddy Bhandar M55-59 39:59
42 Patrick Clair M25-29 40:09
43 Matt Leroy M30-34 40:16
44 Chris Day M30-34 40:19
45 Bryan Crerar M30-34 40:23
46 Jessalyn O'Donnell F30-34 40:35
47 Stephen Bonn M35-39 40:46
48 John Thompson M50-54 40:49
49 John Herron M45-49 40:53
50 Ian Skelton M45-49 41:19
51 Dave Kelsey M40-44 41:23
52 John Cliff M65-69 41:24
53 Ben Ahier M16-19 41:24
54 Don Gill M50-54 41:24
55 Aaron Braun M20-24 41:25
56 Greg Leiman M50-54 41:26
57 Angela Plamondon F45-49 41:34
58 David Schmidt M50-54 41:44
59 Valerie Bell F45-49 41:47
60 Richard Bellizz M40-44 41:52
61 Brad Holmes M55-59 42:02
62 Sean Reilly M30-34 42:11
63 Simon Timmer M65-69 42:15
64 Roger White M55-59 42:21
65 Matthew Allardyce M40-44 42:22
66 Derek Hall M20-24 42:24
67 Rhonda Callender F35-39 42:29
68 Dewain Emrich M45-49 42:34
69 Henry Thom M45-49 42:40
70 Tony Abbis M45-49 42:40
71 Gary Vermette M60-64 42:46
72 Stuart White M25-29 42:52
73 Mike Thibodeau M40-44 42:54
74 Frank Towler M65-69 42:55
75 Gabriela Balanos F16-19 42:55
76 Kirsten Arensen F35-39 42:59
77 Peter Richardson M40-44 43:01
78 Jeff Evernden M40-44 43:02
79 Jane Campbell Arnold F45-49 43:04
80 Pete Langelo M45-49 43:07
81 Terry Riggins M60-64 43:25
82 Mark Vondrasek M25-29 43:27
83 Sara Gans F30-34 43:29
84 Dave Small M40-44 43:44
85 Mark Ziegler M55-59 43:48
86 John Dutchak M35-39 43:49
87 Charlene Waldner F40-44 43:51
88 Julie Van Veelen F30-34 43:52
89 Zlatko Zvekich M60-64 43:56
90 Patti Rogers F50-54 43:58
91 Christian Zinser M20-24 44:07
92 Peter Freeman M55-59 44:14
93 Agnes Stansfield F55-59 44:18
94 Alana McMullen F16-19 44:19
95 Mark Serfas M35-39 44:22
96 Jacquie Neligan F35-39 44:22
97 Trevor Avender M25-29 44:25
98 Michael Greenly M45-49 44:25
99 Michael Lawless M40-44 44:32
100 Mike Thomsen M50-54 44:35
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Melissa Ross F25-29 37:44.00 Kathy Rung 38:27.00 2001
Roslyn Smith F60-64 46:59.00 Roslyn Smith 47:01.00 2008
Pauline Naidoo F65-69 52:55.00 Georgie Clapham 57:54.00 2007
Wayne Crowe M55-59 37:15.00 Rhys Harrison 37:43.00 2003
Maurice Tarrant M80+ 50:56.00 Ron Welch 56:44.00 2008
  Name Division Time
Melissa Ross F25-29 37:44.00
Previous Record Holder Kathy Rung
Previous Record 38:27.00
Year of Record 2001
Roslyn Smith F60-64 46:59.00
Previous Record Holder Roslyn Smith
Previous Record 47:01.00
Year of Record 2008
Pauline Naidoo F65-69 52:55.00
Previous Record Holder Georgie Clapham
Previous Record 57:54.00
Year of Record 2007
Wayne Crowe M55-59 37:15.00
Previous Record Holder Rhys Harrison
Previous Record 37:43.00
Year of Record 2003
Maurice Tarrant M80+ 50:56.00
Previous Record Holder Ron Welch
Previous Record 56:44.00
Year of Record 2008
Name Results
2019 Sooke River 10K Results
2018 Sooke River 10K Results
2017 Sooke River 10K Results
2016 Sooke River 10K Results
2015 Sooke River 10K Results
2014 Sooke River 10k Results
2013 Sooke River 10k Results
2012 Sooke River 10k Results
2011 Sooke River 10K Results
2009 Sooke River 10K Results
2008 Sooke River 10K Results
2007 Sooke River 10K Results
2006 Sooke River 10K Results
2005 Sooke River 10K Results
2004 Sooke River 10K Results
2003 Sooke River 10K Results
2002 Sooke River 10K Results
2001 Sooke River 10K Results