2006 Sooke River 10K

Sooke, BC
Apr 02, 2006
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Jim Finlayson M30-34 3:07/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:01/mi 31:11
2 Dave Jackson M30-34 3:08/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:02/mi 31:19
3 Nicholas Walker M20-24 3:15/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:14/mi 32:34
4 Eric Findlay M20-24 3:21/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:23/mi 33:26
5 Mark Cryderman M30-34 3:21/km 3 River Runners 5:23/mi 33:28
6 Todd Healy M40-44 3:23/km 1 Team West Coast 5:26/mi 33:45
7 Royd Burkart M35-39 3:25/km 1 5:31/mi 34:15
8 Silas Wiefelspuett M20-24 3:27/km 3 Team X Triathlon Club 5:33/mi 34:27
9 Michael Lord M35-39 3:31/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:40/mi 35:14
10 Mike Stone M30-34 3:32/km 4 Comox Valley Road Runners 5:41/mi 35:16
11 Dave Reed M50-54 3:33/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:43/mi 35:34
12 Tina Connelly F35-39 3:35/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:45/mi 35:46
13 Chris Moore M30-34 3:35/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 5:46/mi 35:53
14 Rob Hasegawa M40-44 3:35/km 2 Cedar Hill Sports Therapy 5:47/mi 35:54
15 Kevin Searle M45-49 3:36/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:47/mi 35:57
16 Shane Ruljancich M30-34 3:36/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 5:47/mi 35:57
17 Cheryl Murphy F35-39 3:36/km 2 Peninsula Runners 5:48/mi 36:01
18 David Matthew M35-39 3:36/km 3 5:48/mi 36:04
19 Rob Leather M25-29 3:41/km 1 5:56/mi 36:53
20 Don Eby M40-44 3:41/km 3 Island Road Racers 5:56/mi 36:53
21 Michael Gill M45-49 3:43/km 2 Bastion Running Club 5:59/mi 37:08
22 Roger Plamondon M45-49 3:43/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:00/mi 37:14
23 Andrew Green M45-49 3:44/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:00/mi 37:16
24 Marilyn Arsenault F35-39 3:45/km 3 Island Road Racers 6:01/mi 37:25
25 Quentin Pollock M50-54 3:45/km 2 6:03/mi 37:33
26 Joan McGrath F45-49 3:45/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:03/mi 37:34
27 Kate Sloan F20-24 3:47/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:06/mi 37:52
28 John Greaves M30-34 3:47/km 7 Island Road Racers 6:06/mi 37:53
29 Ian Perriman M30-34 3:48/km 8 6:07/mi 38:03
30 John Thompson M45-49 3:48/km 5 CeeVacs Running Club 6:08/mi 38:05
31 Gary Duncan M45-49 3:49/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:08/mi 38:07
32 Chris Luneburg M35-39 3:49/km 4 6:08/mi 38:09
33 Greg Leiman M45-49 3:49/km 7 Team West Coast 6:09/mi 38:10
34 Anne-Marie Madden F25-29 3:51/km 1 Team X Triathlon Club 6:12/mi 38:32
35 Aaron Thomas M16-19 3:52/km 1 Pacific Athletics 6:13/mi 38:38
36 Trevor Dow M25-29 3:52/km 2 6:14/mi 38:42
37 Allen Wootton M20-24 3:53/km 4 6:14/mi 38:47
38 Derek Niziol M25-29 3:53/km 3 Peninsula Runners 6:15/mi 38:49
39 Jerry Loeb M30-34 3:53/km 9 River Runners 6:15/mi 38:51
40 Nancy Fedoruk F20-24 3:53/km 2 Pacific Athletics 6:15/mi 38:53
41 Burton Dow M50-54 3:53/km 3 6:15/mi 38:53
42 Dan Frey M20-24 3:54/km 5 Frontrunners 6:16/mi 38:57
43 Nancy Baxendale F45-49 3:55/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:18/mi 39:08
44 Connor Taiji M16-19 3:55/km 2 6:18/mi 39:11
45 Adrian Brady M16-19 3:56/km 3 6:20/mi 39:20
46 Brian Connon M60-64 3:56/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:20/mi 39:22
47 Claire Jean F16-19 3:57/km 1 6:21/mi 39:25
48 Wayne Bates-Smith M55-59 3:57/km 1 Island Road Racers 6:21/mi 39:26
49 Christopher Kelsall M40-44 3:57/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:21/mi 39:28
50 Fergus Bagley M20-24 3:57/km 6 6:22/mi 39:32
51 Sheldon Croden M35-39 3:58/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:22/mi 39:35
52 Jun Yokota M30-34 3:58/km 10 6:23/mi 39:40
53 Dan McGrade M45-49 3:58/km 8 6:23/mi 39:41
54 Angela Plamondon F40-44 3:59/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:25/mi 39:51
55 Mike Fast M20-24 4:00/km 7 6:25/mi 39:55
56 Bill Boothman M40-44 4:00/km 5 Team West Coast 6:27/mi 40:03
57 Todd Humen M35-39 4:01/km 6 CeeVacs Running Club 6:28/mi 40:08
58 John Ingram M55-59 4:02/km 2 Comox Valley Road Runners 6:29/mi 40:17
59 Kathy Rung F30-34 4:02/km 1 Comox Valley Road Runners 6:29/mi 40:20
60 Robert Thibodeau M40-44 4:02/km 6 Peninsula Runners 6:30/mi 40:22
61 Delbert Horrocks M55-59 4:04/km 3 Bastion Running Club 6:32/mi 40:36
62 Taylor Termes M16-19 4:04/km 4 Shawnigan Lake Athletic Club 6:33/mi 40:40
63 Jered Edwardsen M16-19 4:04/km 5 Shawnigan Lake Athletic Club 6:33/mi 40:40
64 Ross Pettit M40-44 4:05/km 7 6:33/mi 40:45
65 Derek Richmond M55-59 4:06/km 4 Comox Valley Road Runners 6:36/mi 40:59
66 Sean Cunningham M40-44 4:07/km 8 Team West Coast 6:38/mi 41:10
67 Jon Bird M35-39 4:07/km 7 6:38/mi 41:12
68 Graham Fisher M45-49 4:08/km 9 Team West Coast 6:38/mi 41:16
69 Jeff Duyndam M25-29 4:08/km 4 6:39/mi 41:17
70 Larry Puszka M40-44 4:08/km 9 6:39/mi 41:22
71 Robert Townsend M50-54 4:09/km 4 6:40/mi 41:26
72 Richard Avedon-Savage M25-29 4:09/km 5 6:40/mi 41:27
73 Ron Mierau M45-49 4:09/km 10 6:41/mi 41:29
74 Paul Gowland M55-59 4:09/km 5 CeeVacs Running Club 6:41/mi 41:31
75 Melissa Ross F20-24 4:09/km 3 Oceanside Running Club 6:41/mi 41:32
76 Brad Moffit M40-44 4:09/km 10 6:42/mi 41:35
77 Kim Beare F25-29 4:10/km 2 Peninsula Runners 6:42/mi 41:38
78 Thomas Arkinstall M40-44 4:10/km 11 6:42/mi 41:40
79 Henry Thom M40-44 4:10/km 12 6:42/mi 41:41
80 Bill Hollingshead M65-69 4:10/km 1 Bastion Running Club 6:43/mi 41:43
81 Tim Storm M50-54 4:11/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:45/mi 41:55
82 Camie Bentham F35-39 4:12/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:45/mi 41:57
83 Robert Prins M55-59 4:12/km 6 Team West Coast 6:46/mi 42:03
84 Larissa Shumuk F25-29 4:13/km 3 Team X Triathlon Club 6:48/mi 42:13
85 Sammy Saleh M35-39 4:14/km 8 Island Road Racers 6:48/mi 42:16
86 David Vanderlinde M50-54 4:14/km 6 CeeVacs Running Club 6:48/mi 42:17
87 Dan Briche M40-44 4:14/km 13 6:48/mi 42:18
88 John Botelho M45-49 4:14/km 11 Team West Coast 6:49/mi 42:22
89 Neil Kemp M55-59 4:14/km 7 6:49/mi 42:23
90 Cory Horner M25-29 4:15/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:50/mi 42:29
91 Bill Scriven M60-64 4:15/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:51/mi 42:31
92 Paul Smith M45-49 4:16/km 12 6:51/mi 42:36
93 Sandi Heal F30-34 4:16/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:51/mi 42:36
94 Craig Rinald M45-49 4:16/km 13 Peninsula Runners 6:52/mi 42:39
95 Adam Lawrence M35-39 4:16/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 6:52/mi 42:43
96 Matt Husband M20-24 4:17/km 8 6:53/mi 42:46
97 Lukasz Awlasiewicz M20-24 4:17/km 9 6:54/mi 42:54
98 Murray Stech M50-54 4:18/km 7 CeeVacs Running Club 6:55/mi 42:59
99 Jill Olson F25-29 4:18/km 4 6:55/mi 43:00
100 Dan Ehle M40-44 4:18/km 14 Prairie Inn Harriers Running Club 6:56/mi 43:03
  Rank Name Division Time
1 Jim Finlayson M30-34 31:11
2 Dave Jackson M30-34 31:19
3 Nicholas Walker M20-24 32:34
4 Eric Findlay M20-24 33:26
5 Mark Cryderman M30-34 33:28
6 Todd Healy M40-44 33:45
7 Royd Burkart M35-39 34:15
8 Silas Wiefelspuett M20-24 34:27
9 Michael Lord M35-39 35:14
10 Mike Stone M30-34 35:16
11 Dave Reed M50-54 35:34
12 Tina Connelly F35-39 35:46
13 Chris Moore M30-34 35:53
14 Rob Hasegawa M40-44 35:54
15 Kevin Searle M45-49 35:57
16 Shane Ruljancich M30-34 35:57
17 Cheryl Murphy F35-39 36:01
18 David Matthew M35-39 36:04
19 Rob Leather M25-29 36:53
20 Don Eby M40-44 36:53
21 Michael Gill M45-49 37:08
22 Roger Plamondon M45-49 37:14
23 Andrew Green M45-49 37:16
24 Marilyn Arsenault F35-39 37:25
25 Quentin Pollock M50-54 37:33
26 Joan McGrath F45-49 37:34
27 Kate Sloan F20-24 37:52
28 John Greaves M30-34 37:53
29 Ian Perriman M30-34 38:03
30 John Thompson M45-49 38:05
31 Gary Duncan M45-49 38:07
32 Chris Luneburg M35-39 38:09
33 Greg Leiman M45-49 38:10
34 Anne-Marie Madden F25-29 38:32
35 Aaron Thomas M16-19 38:38
36 Trevor Dow M25-29 38:42
37 Allen Wootton M20-24 38:47
38 Derek Niziol M25-29 38:49
39 Jerry Loeb M30-34 38:51
40 Nancy Fedoruk F20-24 38:53
41 Burton Dow M50-54 38:53
42 Dan Frey M20-24 38:57
43 Nancy Baxendale F45-49 39:08
44 Connor Taiji M16-19 39:11
45 Adrian Brady M16-19 39:20
46 Brian Connon M60-64 39:22
47 Claire Jean F16-19 39:25
48 Wayne Bates-Smith M55-59 39:26
49 Christopher Kelsall M40-44 39:28
50 Fergus Bagley M20-24 39:32
51 Sheldon Croden M35-39 39:35
52 Jun Yokota M30-34 39:40
53 Dan McGrade M45-49 39:41
54 Angela Plamondon F40-44 39:51
55 Mike Fast M20-24 39:55
56 Bill Boothman M40-44 40:03
57 Todd Humen M35-39 40:08
58 John Ingram M55-59 40:17
59 Kathy Rung F30-34 40:20
60 Robert Thibodeau M40-44 40:22
61 Delbert Horrocks M55-59 40:36
62 Taylor Termes M16-19 40:40
63 Jered Edwardsen M16-19 40:40
64 Ross Pettit M40-44 40:45
65 Derek Richmond M55-59 40:59
66 Sean Cunningham M40-44 41:10
67 Jon Bird M35-39 41:12
68 Graham Fisher M45-49 41:16
69 Jeff Duyndam M25-29 41:17
70 Larry Puszka M40-44 41:22
71 Robert Townsend M50-54 41:26
72 Richard Avedon-Savage M25-29 41:27
73 Ron Mierau M45-49 41:29
74 Paul Gowland M55-59 41:31
75 Melissa Ross F20-24 41:32
76 Brad Moffit M40-44 41:35
77 Kim Beare F25-29 41:38
78 Thomas Arkinstall M40-44 41:40
79 Henry Thom M40-44 41:41
80 Bill Hollingshead M65-69 41:43
81 Tim Storm M50-54 41:55
82 Camie Bentham F35-39 41:57
83 Robert Prins M55-59 42:03
84 Larissa Shumuk F25-29 42:13
85 Sammy Saleh M35-39 42:16
86 David Vanderlinde M50-54 42:17
87 Dan Briche M40-44 42:18
88 John Botelho M45-49 42:22
89 Neil Kemp M55-59 42:23
90 Cory Horner M25-29 42:29
91 Bill Scriven M60-64 42:31
92 Paul Smith M45-49 42:36
93 Sandi Heal F30-34 42:36
94 Craig Rinald M45-49 42:39
95 Adam Lawrence M35-39 42:43
96 Matt Husband M20-24 42:46
97 Lukasz Awlasiewicz M20-24 42:54
98 Murray Stech M50-54 42:59
99 Jill Olson F25-29 43:00
100 Dan Ehle M40-44 43:03
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Claire Jean F16-19 39:25.00 Shalane Carlson 41:33.00 2005
Kate Sloan F20-24 37:52.00 Natasha Filliol 39:17.00 2004
Tina Connelly F35-39 35:46.00 Cheryl Murphy 36:32.00 2005
Joan McGrath F45-49 37:34.00 Debbie Scott 37:34.00 2004
Georgie Clapham F65-69 58:11.00 Georgie Clapham 59:16.00 2005
Jim Finlayson M30-34 31:11.00 Stefan Jakobsen 32:56.00 2005
Todd Healy M40-44 33:45.00 Kelvin Broad 33:46.00 2003
Dave Reed M50-54 35:34.00 Andreas Mehl 36:10.00 2002
Bill Hollingshead M65-69 41:43.00 Mike Ellis 42:50.00 2003
  Name Division Time
Claire Jean F16-19 39:25.00
Previous Record Holder Shalane Carlson
Previous Record 41:33.00
Year of Record 2005
Kate Sloan F20-24 37:52.00
Previous Record Holder Natasha Filliol
Previous Record 39:17.00
Year of Record 2004
Tina Connelly F35-39 35:46.00
Previous Record Holder Cheryl Murphy
Previous Record 36:32.00
Year of Record 2005
Joan McGrath F45-49 37:34.00
Previous Record Holder Debbie Scott
Previous Record 37:34.00
Year of Record 2004
Georgie Clapham F65-69 58:11.00
Previous Record Holder Georgie Clapham
Previous Record 59:16.00
Year of Record 2005
Jim Finlayson M30-34 31:11.00
Previous Record Holder Stefan Jakobsen
Previous Record 32:56.00
Year of Record 2005
Todd Healy M40-44 33:45.00
Previous Record Holder Kelvin Broad
Previous Record 33:46.00
Year of Record 2003
Dave Reed M50-54 35:34.00
Previous Record Holder Andreas Mehl
Previous Record 36:10.00
Year of Record 2002
Bill Hollingshead M65-69 41:43.00
Previous Record Holder Mike Ellis
Previous Record 42:50.00
Year of Record 2003
Name Results
2019 Sooke River 10K Results
2018 Sooke River 10K Results
2017 Sooke River 10K Results
2016 Sooke River 10K Results
2015 Sooke River 10K Results
2014 Sooke River 10k Results
2013 Sooke River 10k Results
2012 Sooke River 10k Results
2011 Sooke River 10K Results
2010 Sooke River 10K Results
2009 Sooke River 10K Results
2008 Sooke River 10K Results
2007 Sooke River 10K Results
2005 Sooke River 10K Results
2004 Sooke River 10K Results
2003 Sooke River 10K Results
2002 Sooke River 10K Results
2001 Sooke River 10K Results