2011 Oak Bay Half-Marathon

|

Victoria, BC
May 15, 2011
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Time  
1 Gilbert Kiptoo M2529 1:06:50
Net Time 1:06:49 Halfway 33:17 Div. Pl. 1
Div. Total 22 City View full
results
2 Jim Finlayson M3539 1:07:57
Net Time 1:07:57 Halfway 33:28 Div. Pl. 1
Div. Total 49 City Victoria View full
results
3 Adam O'Meara M3034 1:14:53
Net Time 1:14:52 Halfway 36:37 Div. Pl. 1
Div. Total 32 City Victoria View full
results
4 Logan Roots M0119 1:16:14
Net Time 1:16:13 Halfway 37:41 Div. Pl. 1
Div. Total 8 City Shawnigan Lake View full
results
5 Robert Hasegawa M4549 1:16:33
Net Time 1:16:31 Halfway 37:40 Div. Pl. 1
Div. Total 34 City Victoria View full
results
6 Mike Chandler M3034 1:17:40
Net Time 1:17:38 Halfway 38:55 Div. Pl. 2
Div. Total 32 City Victoria View full
results
7 Jeremy Hopwood M3034 1:18:26
Net Time 1:18:25 Halfway 39:33 Div. Pl. 3
Div. Total 32 City Vancouver View full
results
8 Ian Ackroyd M4549 1:20:42
Net Time 1:20:40 Halfway 39:59 Div. Pl. 2
Div. Total 34 City Victoria View full
results
9 Tim Hurley M2529 1:21:07
Net Time 1:21:04 Halfway 41:13 Div. Pl. 2
Div. Total 22 City Victoria View full
results
10 Care Wakely F2529 1:22:05
Net Time 1:22:03 Halfway 41:06 Div. Pl. 1
Div. Total 64 City Victoria View full
results
11 Chris Jones M3034 1:22:22
Net Time 1:22:20 Halfway Div. Pl. 4
Div. Total 32 City Victoria View full
results
12 Michael Lord M4044 1:22:39
Net Time 1:22:38 Halfway 40:29 Div. Pl. 1
Div. Total 44 City Victoria View full
results
13 Jiri Pika M3539 1:23:09
Net Time 1:23:05 Halfway 41:44 Div. Pl. 2
Div. Total 49 City Victoria View full
results
14 Sara Gross F3539 1:23:17
Net Time 1:23:14 Halfway 40:36 Div. Pl. 1
Div. Total 67 City Victoria View full
results
15 Michael Cullen M3539 1:23:32
Net Time 1:23:25 Halfway 41:37 Div. Pl. 3
Div. Total 49 City Toronto View full
results
16 Jeff Hunt M3539 1:23:41
Net Time 1:23:40 Halfway 41:31 Div. Pl. 4
Div. Total 49 City Victoria View full
results
17 Andrew Jirasek M4044 1:23:46
Net Time 1:23:41 Halfway 41:55 Div. Pl. 2
Div. Total 44 City Victoria View full
results
18 Marc Trudel M4044 1:24:05
Net Time 1:23:59 Halfway 41:23 Div. Pl. 3
Div. Total 44 City Victoria View full
results
19 Matt Leroy M3539 1:24:19
Net Time 1:24:16 Halfway 41:53 Div. Pl. 5
Div. Total 49 City Victoria View full
results
20 Claire Morgan F3539 1:24:27
Net Time 1:24:25 Halfway 42:30 Div. Pl. 2
Div. Total 67 City Victoria View full
results
21 Roger Plamondon M5054 1:24:41
Net Time 1:24:39 Halfway 42:08 Div. Pl. 1
Div. Total 39 City Courtenay View full
results
22 Alan Osland M3539 1:25:48
Net Time 1:25:37 Halfway 41:50 Div. Pl. 6
Div. Total 49 City Saanichton View full
results
23 Nino Samson M2024 1:26:13
Net Time 1:26:11 Halfway 43:11 Div. Pl. 1
Div. Total 23 City Victoria View full
results
24 Laura Schwertfeger F2529 1:26:30
Net Time 1:26:27 Halfway 42:34 Div. Pl. 2
Div. Total 64 City Victoria View full
results
25 Zeke Cabell M3034 1:26:35
Net Time 1:26:27 Halfway 41:47 Div. Pl. 5
Div. Total 32 City Victoria View full
results
26 Tim Robinson M2529 1:26:52
Net Time 1:26:49 Halfway 41:13 Div. Pl. 3
Div. Total 22 City Victoria View full
results
27 Felipe Edora M4044 1:26:52
Net Time 1:26:48 Halfway 45:11 Div. Pl. 4
Div. Total 44 City Victoria View full
results
28 Julien Marceau M2529 1:26:58
Net Time 1:26:55 Halfway 43:08 Div. Pl. 4
Div. Total 22 City Victoria View full
results
29 Jun Yokota M3539 1:27:07
Net Time 1:27:01 Halfway 42:25 Div. Pl. 7
Div. Total 49 City Victoria View full
results
30 Greg Leiman M5054 1:27:23
Net Time 1:27:19 Halfway 42:06 Div. Pl. 2
Div. Total 39 City Victoria View full
results
31 Cal Faber M4549 1:27:45
Net Time 1:27:06 Halfway Div. Pl. 3
Div. Total 34 City Victoria View full
results
32 Myke Labelle M2024 1:28:06
Net Time 1:28:00 Halfway 41:42 Div. Pl. 2
Div. Total 23 City Victoria View full
results
33 Bruce Kuklinski M4549 1:28:16
Net Time 1:28:10 Halfway 43:33 Div. Pl. 4
Div. Total 34 City Victoria View full
results
34 Yuki Otsubo M5054 1:28:26
Net Time 1:28:22 Halfway 45:11 Div. Pl. 3
Div. Total 39 City Victoria View full
results
35 Rachel Kiers F3034 1:28:36
Net Time 1:28:33 Halfway 44:04 Div. Pl. 1
Div. Total 67 City Vancouver View full
results
36 Robin Fraser M4044 1:28:43
Net Time 1:28:40 Halfway 43:11 Div. Pl. 5
Div. Total 44 City North Saanich View full
results
37 Howard Manderson M4044 1:29:22
Net Time 1:29:18 Halfway 44:14 Div. Pl. 6
Div. Total 44 City Sooke View full
results
38 Scott Renton M3034 1:30:01
Net Time 1:29:52 Halfway 44:50 Div. Pl. 6
Div. Total 32 City Victoria View full
results
39 Karen Laberee F4044 1:30:31
Net Time 1:30:28 Halfway 44:30 Div. Pl. 1
Div. Total 62 City Victoria View full
results
40 Andrea Galloway F3539 1:31:05
Net Time 1:31:02 Halfway 45:45 Div. Pl. 3
Div. Total 67 City Nanaimo View full
results
41 Adam McQuaig M2529 1:31:25
Net Time 1:31:20 Halfway 45:07 Div. Pl. 5
Div. Total 22 City Victoria View full
results
42 Katrina Bencsics F4044 1:31:26
Net Time 1:31:19 Halfway 45:48 Div. Pl. 2
Div. Total 62 City Sidney View full
results
43 Clayton Hiltz M2529 1:31:29
Net Time 1:30:48 Halfway 48:07 Div. Pl. 6
Div. Total 22 City Victoria View full
results
44 Cyril Indome M2024 1:31:35
Net Time 1:31:31 Halfway 45:08 Div. Pl. 3
Div. Total 23 City Winnipeg View full
results
45 Jacqui Sullivan F2529 1:31:48
Net Time 1:31:46 Halfway 45:15 Div. Pl. 3
Div. Total 64 City Victoria View full
results
46 Ray Connor M4044 1:31:55
Net Time 1:31:49 Halfway 44:49 Div. Pl. 7
Div. Total 44 City Victoria View full
results
47 James Morley M4044 1:32:06
Net Time 1:31:46 Halfway 45:35 Div. Pl. 8
Div. Total 44 City Victoria View full
results
48 Ryan Panton M3034 1:32:22
Net Time 1:32:07 Halfway 45:44 Div. Pl. 7
Div. Total 32 City Shawnigan Lake View full
results
49 Kate Soles F3034 1:32:25
Net Time 1:32:22 Halfway 46:29 Div. Pl. 2
Div. Total 67 City Victoria View full
results
50 Ryan Derry M2529 1:32:30
Net Time 1:32:12 Halfway 46:30 Div. Pl. 7
Div. Total 22 City Victoria View full
results
51 Valerie Bell F4549 1:32:33
Net Time 1:32:14 Halfway 46:32 Div. Pl. 1
Div. Total 73 City Victoria View full
results
52 Nicholas Manley M3034 1:32:54
Net Time 1:32:49 Halfway 45:28 Div. Pl. 8
Div. Total 32 City Victoria View full
results
53 Nick Cunningham M3539 1:33:32
Net Time 1:33:23 Halfway 46:08 Div. Pl. 8
Div. Total 49 City Victoria View full
results
54 Richard Slocomb M4044 1:33:33
Net Time 1:33:23 Halfway 46:44 Div. Pl. 9
Div. Total 44 City Victoria View full
results
55 Simon Robinson M3539 1:33:38
Net Time 1:33:09 Halfway 46:57 Div. Pl. 9
Div. Total 49 City Victoria View full
results
56 Peter Herschmiller M3539 1:33:44
Net Time 1:33:39 Halfway 46:06 Div. Pl. 10
Div. Total 49 City Victoria View full
results
57 Chris Watt M4044 1:33:45
Net Time 1:32:55 Halfway 48:40 Div. Pl. 10
Div. Total 44 City Victoria View full
results
58 Roger White M5559 1:34:04
Net Time 1:33:58 Halfway 46:41 Div. Pl. 1
Div. Total 20 City Victoria View full
results
59 Kevin Volk M3539 1:34:05
Net Time 1:33:46 Halfway 46:14 Div. Pl. 11
Div. Total 49 City Victoria View full
results
60 Hayley Winters F3034 1:34:19
Net Time 1:34:09 Halfway 46:27 Div. Pl. 3
Div. Total 67 City Whistler View full
results
61 Jason Ball M3539 1:34:31
Net Time 1:34:27 Halfway 47:36 Div. Pl. 12
Div. Total 49 City Victoria View full
results
62 Douglas Brown M3539 1:34:34
Net Time 1:34:04 Halfway 48:48 Div. Pl. 13
Div. Total 49 City Vancouver View full
results
63 Alex Bradley M5054 1:34:57
Net Time 1:34:40 Halfway 47:21 Div. Pl. 4
Div. Total 39 City Vernon View full
results
64 Jim Deas M6064 1:35:22
Net Time 1:35:01 Halfway 46:10 Div. Pl. 1
Div. Total 19 City North Saanich View full
results
65 Lindsay Erickson F2529 1:35:24
Net Time 1:35:21 Halfway 47:14 Div. Pl. 4
Div. Total 64 City Victoria View full
results
66 Mike Yarish M3034 1:35:25
Net Time 1:35:23 Halfway 47:15 Div. Pl. 9
Div. Total 32 City Victoria View full
results
67 Mel Dawn Russell F2529 1:35:32
Net Time 1:35:29 Halfway 47:47 Div. Pl. 5
Div. Total 64 City Victoria View full
results
68 Brian Bayley NOAGE 1:35:35
Net Time Halfway Div. Pl. 1
Div. Total 4 City View full
results
69 Craig Rinald M5054 1:35:36
Net Time 1:35:19 Halfway 47:24 Div. Pl. 5
Div. Total 39 City Victoria View full
results
70 Scott Davis M4044 1:35:57
Net Time 1:35:51 Halfway 48:04 Div. Pl. 11
Div. Total 44 City Victoria View full
results
71 John Antill M3539 1:36:03
Net Time Halfway Div. Pl. 14
Div. Total 49 City Victoria View full
results
72 Ted Hill M3539 1:36:04
Net Time 1:35:56 Halfway 47:07 Div. Pl. 15
Div. Total 49 City Victoria View full
results
73 Ryan Brodie M3034 1:36:06
Net Time 1:36:01 Halfway 48:35 Div. Pl. 10
Div. Total 32 City Victoria View full
results
74 Gregory Robbins M3539 1:36:08
Net Time 1:36:01 Halfway 43:40 Div. Pl. 16
Div. Total 49 City Victoria View full
results
75 Allan Ozawa M4044 1:36:14
Net Time 1:35:51 Halfway 48:01 Div. Pl. 12
Div. Total 44 City Victoria View full
results
76 Jamie Weiss M3539 1:36:23
Net Time 1:36:20 Halfway 48:37 Div. Pl. 17
Div. Total 49 City Victoria View full
results
77 Steffen Hagen M5054 1:36:24
Net Time 1:36:16 Halfway 48:00 Div. Pl. 6
Div. Total 39 City Victoria View full
results
78 Graham Lamb M5054 1:36:32
Net Time 1:36:12 Halfway 48:27 Div. Pl. 7
Div. Total 39 City Victoria View full
results
79 Mark Haight M4549 1:36:36
Net Time 1:36:22 Halfway 47:56 Div. Pl. 5
Div. Total 34 City Victoria View full
results
80 Simon Brown M4044 1:36:49
Net Time 1:36:35 Halfway 48:17 Div. Pl. 13
Div. Total 44 City Victoria View full
results
81 Raven Clark M3034 1:36:58
Net Time 1:36:32 Halfway 48:44 Div. Pl. 11
Div. Total 32 City Victoria View full
results
82 Kevin Whiteside M3034 1:37:01
Net Time 1:36:57 Halfway 45:12 Div. Pl. 12
Div. Total 32 City Victoria View full
results
83 Mitchel Aikman M0119 1:37:05
Net Time 1:36:58 Halfway 47:12 Div. Pl. 2
Div. Total 8 City Victoria View full
results
84 Angela Plamondon F4549 1:37:07
Net Time 1:37:04 Halfway 47:25 Div. Pl. 2
Div. Total 73 City Courtenay View full
results
85 Robert Bryan M4549 1:37:40
Net Time 1:36:58 Halfway 46:46 Div. Pl. 6
Div. Total 34 City Oak Bay View full
results
86 Bree Archibald F3034 1:37:57
Net Time 1:37:36 Halfway 48:05 Div. Pl. 4
Div. Total 67 City Victoria View full
results
87 Andrew Fedoruk M4549 1:38:04
Net Time 1:38:00 Halfway 48:44 Div. Pl. 7
Div. Total 34 City Victoria View full
results
88 Thalia Castillo F3034 1:38:09
Net Time 1:38:05 Halfway 49:39 Div. Pl. 5
Div. Total 67 City Colwood View full
results
89 Diana Thaxter F4549 1:38:10
Net Time 1:38:03 Halfway 48:25 Div. Pl. 3
Div. Total 73 City Victoria View full
results
90 Derek Vally M2024 1:38:15
Net Time 1:38:02 Halfway 48:11 Div. Pl. 4
Div. Total 23 City Sooke View full
results
91 Kaylee Beales F2024 1:38:28
Net Time 1:38:25 Halfway 47:11 Div. Pl. 1
Div. Total 50 City Saanich View full
results
92 James Langley M5054 1:38:31
Net Time 1:38:14 Halfway 48:19 Div. Pl. 8
Div. Total 39 City Victoria View full
results
93 John Catterall M5054 1:38:34
Net Time 1:38:13 Halfway 49:30 Div. Pl. 9
Div. Total 39 City North Saanich View full
results
94 Daryl Thompson M2024 1:38:43
Net Time 1:38:28 Halfway 48:20 Div. Pl. 5
Div. Total 23 City Victoria View full
results
95 Peter White M0119 1:39:02
Net Time 1:38:21 Halfway 50:40 Div. Pl. 3
Div. Total 8 City Victoria View full
results
96 Heather Bretschneider F3034 1:39:13
Net Time 1:38:54 Halfway 48:56 Div. Pl. 6
Div. Total 67 City Victoria View full
results
97 Kara Williamson F3539 1:39:17
Net Time 1:39:14 Halfway 48:36 Div. Pl. 4
Div. Total 67 City Nanaimo View full
results
98 Kent Williamson M4044 1:39:17
Net Time 1:39:13 Halfway 48:35 Div. Pl. 14
Div. Total 44 City Nanaimo View full
results
99 David Vernon M5559 1:39:17
Net Time 1:39:10 Halfway 48:27 Div. Pl. 2
Div. Total 20 City Victoria View full
results
100 Suzanne Thorne F4549 1:39:22
Net Time 1:39:16 Halfway 49:39 Div. Pl. 4
Div. Total 73 City Victoria View full
results
  Rank Name Division Time
1 Gilbert Kiptoo M2529 1:06:50
Net Time 1:06:49
Halfway 33:17
Div. Pl. 1
Div. Total 22
City
View full
results
2 Jim Finlayson M3539 1:07:57
Net Time 1:07:57
Halfway 33:28
Div. Pl. 1
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
3 Adam O'Meara M3034 1:14:53
Net Time 1:14:52
Halfway 36:37
Div. Pl. 1
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
4 Logan Roots M0119 1:16:14
Net Time 1:16:13
Halfway 37:41
Div. Pl. 1
Div. Total 8
City Shawnigan Lake
View full
results
5 Robert Hasegawa M4549 1:16:33
Net Time 1:16:31
Halfway 37:40
Div. Pl. 1
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
6 Mike Chandler M3034 1:17:40
Net Time 1:17:38
Halfway 38:55
Div. Pl. 2
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
7 Jeremy Hopwood M3034 1:18:26
Net Time 1:18:25
Halfway 39:33
Div. Pl. 3
Div. Total 32
City Vancouver
View full
results
8 Ian Ackroyd M4549 1:20:42
Net Time 1:20:40
Halfway 39:59
Div. Pl. 2
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
9 Tim Hurley M2529 1:21:07
Net Time 1:21:04
Halfway 41:13
Div. Pl. 2
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
10 Care Wakely F2529 1:22:05
Net Time 1:22:03
Halfway 41:06
Div. Pl. 1
Div. Total 64
City Victoria
View full
results
11 Chris Jones M3034 1:22:22
Net Time 1:22:20
Halfway
Div. Pl. 4
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
12 Michael Lord M4044 1:22:39
Net Time 1:22:38
Halfway 40:29
Div. Pl. 1
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
13 Jiri Pika M3539 1:23:09
Net Time 1:23:05
Halfway 41:44
Div. Pl. 2
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
14 Sara Gross F3539 1:23:17
Net Time 1:23:14
Halfway 40:36
Div. Pl. 1
Div. Total 67
City Victoria
View full
results
15 Michael Cullen M3539 1:23:32
Net Time 1:23:25
Halfway 41:37
Div. Pl. 3
Div. Total 49
City Toronto
View full
results
16 Jeff Hunt M3539 1:23:41
Net Time 1:23:40
Halfway 41:31
Div. Pl. 4
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
17 Andrew Jirasek M4044 1:23:46
Net Time 1:23:41
Halfway 41:55
Div. Pl. 2
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
18 Marc Trudel M4044 1:24:05
Net Time 1:23:59
Halfway 41:23
Div. Pl. 3
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
19 Matt Leroy M3539 1:24:19
Net Time 1:24:16
Halfway 41:53
Div. Pl. 5
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
20 Claire Morgan F3539 1:24:27
Net Time 1:24:25
Halfway 42:30
Div. Pl. 2
Div. Total 67
City Victoria
View full
results
21 Roger Plamondon M5054 1:24:41
Net Time 1:24:39
Halfway 42:08
Div. Pl. 1
Div. Total 39
City Courtenay
View full
results
22 Alan Osland M3539 1:25:48
Net Time 1:25:37
Halfway 41:50
Div. Pl. 6
Div. Total 49
City Saanichton
View full
results
23 Nino Samson M2024 1:26:13
Net Time 1:26:11
Halfway 43:11
Div. Pl. 1
Div. Total 23
City Victoria
View full
results
24 Laura Schwertfeger F2529 1:26:30
Net Time 1:26:27
Halfway 42:34
Div. Pl. 2
Div. Total 64
City Victoria
View full
results
25 Zeke Cabell M3034 1:26:35
Net Time 1:26:27
Halfway 41:47
Div. Pl. 5
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
26 Tim Robinson M2529 1:26:52
Net Time 1:26:49
Halfway 41:13
Div. Pl. 3
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
27 Felipe Edora M4044 1:26:52
Net Time 1:26:48
Halfway 45:11
Div. Pl. 4
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
28 Julien Marceau M2529 1:26:58
Net Time 1:26:55
Halfway 43:08
Div. Pl. 4
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
29 Jun Yokota M3539 1:27:07
Net Time 1:27:01
Halfway 42:25
Div. Pl. 7
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
30 Greg Leiman M5054 1:27:23
Net Time 1:27:19
Halfway 42:06
Div. Pl. 2
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
31 Cal Faber M4549 1:27:45
Net Time 1:27:06
Halfway
Div. Pl. 3
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
32 Myke Labelle M2024 1:28:06
Net Time 1:28:00
Halfway 41:42
Div. Pl. 2
Div. Total 23
City Victoria
View full
results
33 Bruce Kuklinski M4549 1:28:16
Net Time 1:28:10
Halfway 43:33
Div. Pl. 4
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
34 Yuki Otsubo M5054 1:28:26
Net Time 1:28:22
Halfway 45:11
Div. Pl. 3
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
35 Rachel Kiers F3034 1:28:36
Net Time 1:28:33
Halfway 44:04
Div. Pl. 1
Div. Total 67
City Vancouver
View full
results
36 Robin Fraser M4044 1:28:43
Net Time 1:28:40
Halfway 43:11
Div. Pl. 5
Div. Total 44
City North Saanich
View full
results
37 Howard Manderson M4044 1:29:22
Net Time 1:29:18
Halfway 44:14
Div. Pl. 6
Div. Total 44
City Sooke
View full
results
38 Scott Renton M3034 1:30:01
Net Time 1:29:52
Halfway 44:50
Div. Pl. 6
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
39 Karen Laberee F4044 1:30:31
Net Time 1:30:28
Halfway 44:30
Div. Pl. 1
Div. Total 62
City Victoria
View full
results
40 Andrea Galloway F3539 1:31:05
Net Time 1:31:02
Halfway 45:45
Div. Pl. 3
Div. Total 67
City Nanaimo
View full
results
41 Adam McQuaig M2529 1:31:25
Net Time 1:31:20
Halfway 45:07
Div. Pl. 5
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
42 Katrina Bencsics F4044 1:31:26
Net Time 1:31:19
Halfway 45:48
Div. Pl. 2
Div. Total 62
City Sidney
View full
results
43 Clayton Hiltz M2529 1:31:29
Net Time 1:30:48
Halfway 48:07
Div. Pl. 6
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
44 Cyril Indome M2024 1:31:35
Net Time 1:31:31
Halfway 45:08
Div. Pl. 3
Div. Total 23
City Winnipeg
View full
results
45 Jacqui Sullivan F2529 1:31:48
Net Time 1:31:46
Halfway 45:15
Div. Pl. 3
Div. Total 64
City Victoria
View full
results
46 Ray Connor M4044 1:31:55
Net Time 1:31:49
Halfway 44:49
Div. Pl. 7
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
47 James Morley M4044 1:32:06
Net Time 1:31:46
Halfway 45:35
Div. Pl. 8
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
48 Ryan Panton M3034 1:32:22
Net Time 1:32:07
Halfway 45:44
Div. Pl. 7
Div. Total 32
City Shawnigan Lake
View full
results
49 Kate Soles F3034 1:32:25
Net Time 1:32:22
Halfway 46:29
Div. Pl. 2
Div. Total 67
City Victoria
View full
results
50 Ryan Derry M2529 1:32:30
Net Time 1:32:12
Halfway 46:30
Div. Pl. 7
Div. Total 22
City Victoria
View full
results
51 Valerie Bell F4549 1:32:33
Net Time 1:32:14
Halfway 46:32
Div. Pl. 1
Div. Total 73
City Victoria
View full
results
52 Nicholas Manley M3034 1:32:54
Net Time 1:32:49
Halfway 45:28
Div. Pl. 8
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
53 Nick Cunningham M3539 1:33:32
Net Time 1:33:23
Halfway 46:08
Div. Pl. 8
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
54 Richard Slocomb M4044 1:33:33
Net Time 1:33:23
Halfway 46:44
Div. Pl. 9
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
55 Simon Robinson M3539 1:33:38
Net Time 1:33:09
Halfway 46:57
Div. Pl. 9
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
56 Peter Herschmiller M3539 1:33:44
Net Time 1:33:39
Halfway 46:06
Div. Pl. 10
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
57 Chris Watt M4044 1:33:45
Net Time 1:32:55
Halfway 48:40
Div. Pl. 10
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
58 Roger White M5559 1:34:04
Net Time 1:33:58
Halfway 46:41
Div. Pl. 1
Div. Total 20
City Victoria
View full
results
59 Kevin Volk M3539 1:34:05
Net Time 1:33:46
Halfway 46:14
Div. Pl. 11
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
60 Hayley Winters F3034 1:34:19
Net Time 1:34:09
Halfway 46:27
Div. Pl. 3
Div. Total 67
City Whistler
View full
results
61 Jason Ball M3539 1:34:31
Net Time 1:34:27
Halfway 47:36
Div. Pl. 12
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
62 Douglas Brown M3539 1:34:34
Net Time 1:34:04
Halfway 48:48
Div. Pl. 13
Div. Total 49
City Vancouver
View full
results
63 Alex Bradley M5054 1:34:57
Net Time 1:34:40
Halfway 47:21
Div. Pl. 4
Div. Total 39
City Vernon
View full
results
64 Jim Deas M6064 1:35:22
Net Time 1:35:01
Halfway 46:10
Div. Pl. 1
Div. Total 19
City North Saanich
View full
results
65 Lindsay Erickson F2529 1:35:24
Net Time 1:35:21
Halfway 47:14
Div. Pl. 4
Div. Total 64
City Victoria
View full
results
66 Mike Yarish M3034 1:35:25
Net Time 1:35:23
Halfway 47:15
Div. Pl. 9
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
67 Mel Dawn Russell F2529 1:35:32
Net Time 1:35:29
Halfway 47:47
Div. Pl. 5
Div. Total 64
City Victoria
View full
results
68 Brian Bayley NOAGE 1:35:35
Net Time
Halfway
Div. Pl. 1
Div. Total 4
City
View full
results
69 Craig Rinald M5054 1:35:36
Net Time 1:35:19
Halfway 47:24
Div. Pl. 5
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
70 Scott Davis M4044 1:35:57
Net Time 1:35:51
Halfway 48:04
Div. Pl. 11
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
71 John Antill M3539 1:36:03
Net Time
Halfway
Div. Pl. 14
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
72 Ted Hill M3539 1:36:04
Net Time 1:35:56
Halfway 47:07
Div. Pl. 15
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
73 Ryan Brodie M3034 1:36:06
Net Time 1:36:01
Halfway 48:35
Div. Pl. 10
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
74 Gregory Robbins M3539 1:36:08
Net Time 1:36:01
Halfway 43:40
Div. Pl. 16
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
75 Allan Ozawa M4044 1:36:14
Net Time 1:35:51
Halfway 48:01
Div. Pl. 12
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
76 Jamie Weiss M3539 1:36:23
Net Time 1:36:20
Halfway 48:37
Div. Pl. 17
Div. Total 49
City Victoria
View full
results
77 Steffen Hagen M5054 1:36:24
Net Time 1:36:16
Halfway 48:00
Div. Pl. 6
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
78 Graham Lamb M5054 1:36:32
Net Time 1:36:12
Halfway 48:27
Div. Pl. 7
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
79 Mark Haight M4549 1:36:36
Net Time 1:36:22
Halfway 47:56
Div. Pl. 5
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
80 Simon Brown M4044 1:36:49
Net Time 1:36:35
Halfway 48:17
Div. Pl. 13
Div. Total 44
City Victoria
View full
results
81 Raven Clark M3034 1:36:58
Net Time 1:36:32
Halfway 48:44
Div. Pl. 11
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
82 Kevin Whiteside M3034 1:37:01
Net Time 1:36:57
Halfway 45:12
Div. Pl. 12
Div. Total 32
City Victoria
View full
results
83 Mitchel Aikman M0119 1:37:05
Net Time 1:36:58
Halfway 47:12
Div. Pl. 2
Div. Total 8
City Victoria
View full
results
84 Angela Plamondon F4549 1:37:07
Net Time 1:37:04
Halfway 47:25
Div. Pl. 2
Div. Total 73
City Courtenay
View full
results
85 Robert Bryan M4549 1:37:40
Net Time 1:36:58
Halfway 46:46
Div. Pl. 6
Div. Total 34
City Oak Bay
View full
results
86 Bree Archibald F3034 1:37:57
Net Time 1:37:36
Halfway 48:05
Div. Pl. 4
Div. Total 67
City Victoria
View full
results
87 Andrew Fedoruk M4549 1:38:04
Net Time 1:38:00
Halfway 48:44
Div. Pl. 7
Div. Total 34
City Victoria
View full
results
88 Thalia Castillo F3034 1:38:09
Net Time 1:38:05
Halfway 49:39
Div. Pl. 5
Div. Total 67
City Colwood
View full
results
89 Diana Thaxter F4549 1:38:10
Net Time 1:38:03
Halfway 48:25
Div. Pl. 3
Div. Total 73
City Victoria
View full
results
90 Derek Vally M2024 1:38:15
Net Time 1:38:02
Halfway 48:11
Div. Pl. 4
Div. Total 23
City Sooke
View full
results
91 Kaylee Beales F2024 1:38:28
Net Time 1:38:25
Halfway 47:11
Div. Pl. 1
Div. Total 50
City Saanich
View full
results
92 James Langley M5054 1:38:31
Net Time 1:38:14
Halfway 48:19
Div. Pl. 8
Div. Total 39
City Victoria
View full
results
93 John Catterall M5054 1:38:34
Net Time 1:38:13
Halfway 49:30
Div. Pl. 9
Div. Total 39
City North Saanich
View full
results
94 Daryl Thompson M2024 1:38:43
Net Time 1:38:28
Halfway 48:20
Div. Pl. 5
Div. Total 23
City Victoria
View full
results
95 Peter White M0119 1:39:02
Net Time 1:38:21
Halfway 50:40
Div. Pl. 3
Div. Total 8
City Victoria
View full
results
96 Heather Bretschneider F3034 1:39:13
Net Time 1:38:54
Halfway 48:56
Div. Pl. 6
Div. Total 67
City Victoria
View full
results
97 Kara Williamson F3539 1:39:17
Net Time 1:39:14
Halfway 48:36
Div. Pl. 4
Div. Total 67
City Nanaimo
View full
results
98 Kent Williamson M4044 1:39:17
Net Time 1:39:13
Halfway 48:35
Div. Pl. 14
Div. Total 44
City Nanaimo
View full
results
99 David Vernon M5559 1:39:17
Net Time 1:39:10
Halfway 48:27
Div. Pl. 2
Div. Total 20
City Victoria
View full
results
100 Suzanne Thorne F4549 1:39:22
Net Time 1:39:16
Halfway 49:39
Div. Pl. 4
Div. Total 73
City Victoria
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00