2005 Cedar 12k

Cedar, BC
Feb 13, 2005
TIMER -
  Rank Name Division Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
201 Douglas Watson M50-54 17 7:46/mi 57:52
Pace/km 4:49/km View full
results
202 Mike Cochlin M30-34 19 River Runners 7:46/mi 57:53
Pace/km 4:49/km View full
results
203 Kim Longmuir F50-54 5 Oceanside Running Club 7:46/mi 57:58
Pace/km 4:50/km View full
results
204 Murray Stech M50-54 18 CeeVacs Running Club 7:47/mi 57:59
Pace/km 4:50/km View full
results
205 Lorinda Raynor F50-54 6 Team West Coast 7:48/mi 58:09
Pace/km 4:51/km View full
results
206 Dan Ehle M40-44 25 7:48/mi 58:10
Pace/km 4:51/km View full
results
207 James Kuan M30-34 20 7:49/mi 58:14
Pace/km 4:51/km View full
results
208 Inge Hornby F45-49 6 Bastion Running Club 7:49/mi 58:16
Pace/km 4:51/km View full
results
209 Brandon DePol M35-39 20 Prairie Inn Harriers Running Club 7:50/mi 58:21
Pace/km 4:52/km View full
results
210 Kari Frazer F40-44 8 Prairie Inn Harriers Running Club 7:50/mi 58:23
Pace/km 4:52/km View full
results
211 Alene Ash F35-39 8 Team West Coast 7:50/mi 58:25
Pace/km 4:52/km View full
results
212 Carolyn Wilkie F40-44 9 Arrowsmith Radical Runners 7:50/mi 58:28
Pace/km 4:52/km View full
results
213 Selina Lew F40-44 10 7:51/mi 58:30
Pace/km 4:53/km View full
results
214 Rob Hare M45-49 18 Team West Coast 7:52/mi 58:38
Pace/km 4:53/km View full
results
215 Dean Derby M35-39 21 Miscellaneous Archived Teams 7:52/mi 58:40
Pace/km 4:53/km View full
results
216 Wendy McBride F50-54 7 Peninsula Plodders 7:53/mi 58:46
Pace/km 4:54/km View full
results
217 James Griffin M55-59 17 CeeVacs Running Club 7:55/mi 59:00
Pace/km 4:55/km View full
results
218 Chantal Webb F35-39 9 7:55/mi 59:03
Pace/km 4:55/km View full
results
219 Peter Schmitt M50-54 19 7:55/mi 59:04
Pace/km 4:55/km View full
results
220 Carene Booth F35-39 10 Bastion Running Club 7:56/mi 59:06
Pace/km 4:55/km View full
results
221 Ross Palfery M45-49 19 Bastion Running Club 7:56/mi 59:09
Pace/km 4:56/km View full
results
222 Liana McOrmond F20-24 5 Team West Coast 7:56/mi 59:11
Pace/km 4:56/km View full
results
223 Karl Hinderks M30-34 21 7:56/mi 59:12
Pace/km 4:56/km View full
results
224 Phil McOrmond M55-59 18 Team West Coast 7:56/mi 59:13
Pace/km 4:56/km View full
results
225 Stephanie Croft F30-34 11 Sooke Trail and Road Runners 7:56/mi 59:13
Pace/km 4:56/km View full
results
226 Dave Shillabeer M55-59 19 Bastion Running Club 7:57/mi 59:14
Pace/km 4:56/km View full
results
227 Seamus Howley M45-49 20 Prairie Inn Harriers Running Club 7:57/mi 59:17
Pace/km 4:56/km View full
results
228 Jason Shaw M30-34 22 7:57/mi 59:19
Pace/km 4:57/km View full
results
229 Steve Wilson M40-44 26 Prairie Inn Harriers Running Club 7:57/mi 59:20
Pace/km 4:57/km View full
results
230 Kelly Schellenberg F45-49 7 CeeVacs Running Club 7:58/mi 59:22
Pace/km 4:57/km View full
results
231 Chris Burnett M45-49 21 7:58/mi 59:24
Pace/km 4:57/km View full
results
232 Les MacNeill M65-69 4 Prairie Inn Harriers Running Club 7:59/mi 59:30
Pace/km 4:57/km View full
results
233 Christopher Pagan M50-54 20 8:00/mi 59:42
Pace/km 4:58/km View full
results
234 Russell Hoy M25-29 13 8:01/mi 59:46
Pace/km 4:59/km View full
results
235 Denise Howes F55-59 5 Royal Roads Running Club 8:02/mi 59:51
Pace/km 4:59/km View full
results
236 Erin Burrett F20-24 6 8:03/mi 1:00:01
Pace/km 5:00/km View full
results
237 Cheryl Jones F40-44 11 Runners of Compassion Nanaimo 8:03/mi 1:00:02
Pace/km 5:00/km View full
results
238 Catherine Brower F45-49 8 8:03/mi 1:00:03
Pace/km 5:00/km View full
results
239 Michelle Higgin F35-39 11 8:04/mi 1:00:12
Pace/km 5:01/km View full
results
240 Gregory Jones M55-59 20 Team West Coast 8:05/mi 1:00:15
Pace/km 5:01/km View full
results
241 Donald Jones M60-64 12 8:06/mi 1:00:27
Pace/km 5:02/km View full
results
242 Trevor Leduc M30-34 23 8:06/mi 1:00:27
Pace/km 5:02/km View full
results
243 Angela Puszka F16-19 2 8:08/mi 1:00:37
Pace/km 5:03/km View full
results
244 Guy Cookson M45-49 22 8:09/mi 1:00:44
Pace/km 5:04/km View full
results
245 Megan Slee F25-29 10 8:11/mi 1:00:58
Pace/km 5:05/km View full
results
246 Paul Grinder M60-64 13 Oceanside Running Club 8:11/mi 1:01:00
Pace/km 5:05/km View full
results
247 Jamie Aitken M30-34 24 8:11/mi 1:01:03
Pace/km 5:05/km View full
results
248 Denis Fortier M40-44 27 Arrowsmith Radical Runners 8:12/mi 1:01:05
Pace/km 5:05/km View full
results
249 Paolo Bauto M40-44 28 Arrowsmith Radical Runners 8:12/mi 1:01:06
Pace/km 5:06/km View full
results
250 Hazura Sangha M70-74 1 CeeVacs Running Club 8:12/mi 1:01:07
Pace/km 5:06/km View full
results
251 Patrick Brown M50-54 21 Team West Coast 8:13/mi 1:01:13
Pace/km 5:06/km View full
results
252 John Weiss M01-15 2 River Runners 8:14/mi 1:01:20
Pace/km 5:07/km View full
results
253 Kevin Suckling M30-34 25 8:15/mi 1:01:30
Pace/km 5:08/km View full
results
254 Keith Mernickle M60-64 14 Sooke Trail and Road Runners 8:15/mi 1:01:33
Pace/km 5:08/km View full
results
255 Randy Longmuir M50-54 22 Oceanside Running Club 8:16/mi 1:01:38
Pace/km 5:08/km View full
results
256 Beth Haysom F55-59 6 Team West Coast 8:16/mi 1:01:39
Pace/km 5:08/km View full
results
257 Margaret Merrett F50-54 8 8:18/mi 1:01:51
Pace/km 5:09/km View full
results
258 Bruce Hawkes M60-64 15 Prairie Inn Harriers Running Club 8:18/mi 1:01:54
Pace/km 5:09/km View full
results
259 Leanne Taylor F40-44 12 Arrowsmith Radical Runners 8:19/mi 1:02:03
Pace/km 5:10/km View full
results
260 John Lambert M55-59 21 Prairie Inn Harriers Running Club 8:20/mi 1:02:08
Pace/km 5:11/km View full
results
261 Mike Emerson M65-69 5 Prairie Inn Harriers Running Club 8:20/mi 1:02:08
Pace/km 5:11/km View full
results
262 Rintje Raap M65-69 6 Sooke Trail and Road Runners 8:22/mi 1:02:20
Pace/km 5:12/km View full
results
263 Nathan Sugden M25-29 14 8:22/mi 1:02:25
Pace/km 5:12/km View full
results
264 Terry Turcotte M50-54 23 Prairie Inn Harriers Running Club 8:22/mi 1:02:25
Pace/km 5:12/km View full
results
265 Suzanne Pederson F40-44 13 Arrowsmith Radical Runners 8:25/mi 1:02:42
Pace/km 5:13/km View full
results
266 Cindy Lew F30-34 12 8:26/mi 1:02:53
Pace/km 5:14/km View full
results
267 Danielle Holden F20-24 7 8:26/mi 1:02:53
Pace/km 5:14/km View full
results
268 Rosalie Stech F45-49 9 CeeVacs Running Club 8:26/mi 1:02:54
Pace/km 5:14/km View full
results
269 Brett Zwarych M50-54 24 8:26/mi 1:02:55
Pace/km 5:15/km View full
results
270 Rick Wilton M50-54 25 Prairie Inn Harriers Running Club 8:27/mi 1:03:03
Pace/km 5:15/km View full
results
271 Cameron Paugh M01-15 3 Bastion Running Club 8:28/mi 1:03:06
Pace/km 5:16/km View full
results
272 Jodie Lucas F25-29 11 Bastion Running Club 8:28/mi 1:03:07
Pace/km 5:16/km View full
results
273 Laura Ockenden F40-44 14 Apex Runners 8:28/mi 1:03:08
Pace/km 5:16/km View full
results
274 Costas Roussinos M50-54 26 8:28/mi 1:03:11
Pace/km 5:16/km View full
results
275 Joanne Cosby F35-39 12 Royal Roads Running Club 8:28/mi 1:03:11
Pace/km 5:16/km View full
results
276 Fiona Peters F30-34 13 8:29/mi 1:03:18
Pace/km 5:17/km View full
results
277 Susan Denny F50-54 9 Prairie Inn Harriers Running Club 8:30/mi 1:03:26
Pace/km 5:17/km View full
results
278 Bill McMillan M65-69 7 Team West Coast 8:31/mi 1:03:28
Pace/km 5:17/km View full
results
279 Trish Murphy F50-54 10 8:31/mi 1:03:32
Pace/km 5:18/km View full
results
280 John Woodall M70-74 2 Prairie Inn Harriers Running Club 8:34/mi 1:03:55
Pace/km 5:20/km View full
results
281 David MacLeod M50-54 27 8:34/mi 1:03:56
Pace/km 5:20/km View full
results
282 Laura Heaney F40-44 15 Miscellaneous Archived Teams 8:36/mi 1:04:06
Pace/km 5:21/km View full
results
283 Robin Dube F35-39 13 Arrowsmith Radical Runners 8:36/mi 1:04:11
Pace/km 5:21/km View full
results
284 Paula Donnachie F40-44 16 8:37/mi 1:04:16
Pace/km 5:21/km View full
results
285 Frank Jakobsen M60-64 16 8:38/mi 1:04:24
Pace/km 5:22/km View full
results
286 Jan Moller M55-59 22 8:38/mi 1:04:26
Pace/km 5:22/km View full
results
287 Monica Watt F50-54 11 CeeVacs Running Club 8:39/mi 1:04:27
Pace/km 5:22/km View full
results
288 Lana McKinnon F20-24 8 8:40/mi 1:04:40
Pace/km 5:23/km View full
results
289 Stephanie Brossard F20-24 9 8:41/mi 1:04:42
Pace/km 5:23/km View full
results
290 Louis Brossard M45-49 23 CeeVacs Running Club 8:41/mi 1:04:42
Pace/km 5:23/km View full
results
291 Tammy Lang F35-39 14 CeeVacs Running Club 8:42/mi 1:04:52
Pace/km 5:24/km View full
results
292 Dan Proulx M35-39 22 8:43/mi 1:04:58
Pace/km 5:25/km View full
results
293 Bob Walch M60-64 17 8:45/mi 1:05:14
Pace/km 5:26/km View full
results
294 Lorne Wiggins M65-69 8 8:46/mi 1:05:21
Pace/km 5:27/km View full
results
295 Susan Croskery F55-59 7 Oceanside Running Club 8:46/mi 1:05:22
Pace/km 5:27/km View full
results
296 Ann McDonald F35-39 15 Oceanside Running Club 8:47/mi 1:05:27
Pace/km 5:27/km View full
results
297 Valerie Gonzales F55-59 8 Miscellaneous Archived Teams 8:48/mi 1:05:36
Pace/km 5:28/km View full
results
298 Millie Stirling F35-39 16 Oceanside Running Club 8:48/mi 1:05:38
Pace/km 5:28/km View full
results
299 Randy Brown M50-54 28 8:49/mi 1:05:43
Pace/km 5:29/km View full
results
300 Caroline Waelti F50-54 12 Prairie Inn Harriers Running Club 8:51/mi 1:05:58
Pace/km 5:30/km View full
results
  Rank Name Division Time
201 Douglas Watson M50-54 57:52
Pace/km 4:49/km
View full
results
202 Mike Cochlin M30-34 57:53
Pace/km 4:49/km
View full
results
203 Kim Longmuir F50-54 57:58
Pace/km 4:50/km
View full
results
204 Murray Stech M50-54 57:59
Pace/km 4:50/km
View full
results
205 Lorinda Raynor F50-54 58:09
Pace/km 4:51/km
View full
results
206 Dan Ehle M40-44 58:10
Pace/km 4:51/km
View full
results
207 James Kuan M30-34 58:14
Pace/km 4:51/km
View full
results
208 Inge Hornby F45-49 58:16
Pace/km 4:51/km
View full
results
209 Brandon DePol M35-39 58:21
Pace/km 4:52/km
View full
results
210 Kari Frazer F40-44 58:23
Pace/km 4:52/km
View full
results
211 Alene Ash F35-39 58:25
Pace/km 4:52/km
View full
results
212 Carolyn Wilkie F40-44 58:28
Pace/km 4:52/km
View full
results
213 Selina Lew F40-44 58:30
Pace/km 4:53/km
View full
results
214 Rob Hare M45-49 58:38
Pace/km 4:53/km
View full
results
215 Dean Derby M35-39 58:40
Pace/km 4:53/km
View full
results
216 Wendy McBride F50-54 58:46
Pace/km 4:54/km
View full
results
217 James Griffin M55-59 59:00
Pace/km 4:55/km
View full
results
218 Chantal Webb F35-39 59:03
Pace/km 4:55/km
View full
results
219 Peter Schmitt M50-54 59:04
Pace/km 4:55/km
View full
results
220 Carene Booth F35-39 59:06
Pace/km 4:55/km
View full
results
221 Ross Palfery M45-49 59:09
Pace/km 4:56/km
View full
results
222 Liana McOrmond F20-24 59:11
Pace/km 4:56/km
View full
results
223 Karl Hinderks M30-34 59:12
Pace/km 4:56/km
View full
results
224 Phil McOrmond M55-59 59:13
Pace/km 4:56/km
View full
results
225 Stephanie Croft F30-34 59:13
Pace/km 4:56/km
View full
results
226 Dave Shillabeer M55-59 59:14
Pace/km 4:56/km
View full
results
227 Seamus Howley M45-49 59:17
Pace/km 4:56/km
View full
results
228 Jason Shaw M30-34 59:19
Pace/km 4:57/km
View full
results
229 Steve Wilson M40-44 59:20
Pace/km 4:57/km
View full
results
230 Kelly Schellenberg F45-49 59:22
Pace/km 4:57/km
View full
results
231 Chris Burnett M45-49 59:24
Pace/km 4:57/km
View full
results
232 Les MacNeill M65-69 59:30
Pace/km 4:57/km
View full
results
233 Christopher Pagan M50-54 59:42
Pace/km 4:58/km
View full
results
234 Russell Hoy M25-29 59:46
Pace/km 4:59/km
View full
results
235 Denise Howes F55-59 59:51
Pace/km 4:59/km
View full
results
236 Erin Burrett F20-24 1:00:01
Pace/km 5:00/km
View full
results
237 Cheryl Jones F40-44 1:00:02
Pace/km 5:00/km
View full
results
238 Catherine Brower F45-49 1:00:03
Pace/km 5:00/km
View full
results
239 Michelle Higgin F35-39 1:00:12
Pace/km 5:01/km
View full
results
240 Gregory Jones M55-59 1:00:15
Pace/km 5:01/km
View full
results
241 Donald Jones M60-64 1:00:27
Pace/km 5:02/km
View full
results
242 Trevor Leduc M30-34 1:00:27
Pace/km 5:02/km
View full
results
243 Angela Puszka F16-19 1:00:37
Pace/km 5:03/km
View full
results
244 Guy Cookson M45-49 1:00:44
Pace/km 5:04/km
View full
results
245 Megan Slee F25-29 1:00:58
Pace/km 5:05/km
View full
results
246 Paul Grinder M60-64 1:01:00
Pace/km 5:05/km
View full
results
247 Jamie Aitken M30-34 1:01:03
Pace/km 5:05/km
View full
results
248 Denis Fortier M40-44 1:01:05
Pace/km 5:05/km
View full
results
249 Paolo Bauto M40-44 1:01:06
Pace/km 5:06/km
View full
results
250 Hazura Sangha M70-74 1:01:07
Pace/km 5:06/km
View full
results
251 Patrick Brown M50-54 1:01:13
Pace/km 5:06/km
View full
results
252 John Weiss M01-15 1:01:20
Pace/km 5:07/km
View full
results
253 Kevin Suckling M30-34 1:01:30
Pace/km 5:08/km
View full
results
254 Keith Mernickle M60-64 1:01:33
Pace/km 5:08/km
View full
results
255 Randy Longmuir M50-54 1:01:38
Pace/km 5:08/km
View full
results
256 Beth Haysom F55-59 1:01:39
Pace/km 5:08/km
View full
results
257 Margaret Merrett F50-54 1:01:51
Pace/km 5:09/km
View full
results
258 Bruce Hawkes M60-64 1:01:54
Pace/km 5:09/km
View full
results
259 Leanne Taylor F40-44 1:02:03
Pace/km 5:10/km
View full
results
260 John Lambert M55-59 1:02:08
Pace/km 5:11/km
View full
results
261 Mike Emerson M65-69 1:02:08
Pace/km 5:11/km
View full
results
262 Rintje Raap M65-69 1:02:20
Pace/km 5:12/km
View full
results
263 Nathan Sugden M25-29 1:02:25
Pace/km 5:12/km
View full
results
264 Terry Turcotte M50-54 1:02:25
Pace/km 5:12/km
View full
results
265 Suzanne Pederson F40-44 1:02:42
Pace/km 5:13/km
View full
results
266 Cindy Lew F30-34 1:02:53
Pace/km 5:14/km
View full
results
267 Danielle Holden F20-24 1:02:53
Pace/km 5:14/km
View full
results
268 Rosalie Stech F45-49 1:02:54
Pace/km 5:14/km
View full
results
269 Brett Zwarych M50-54 1:02:55
Pace/km 5:15/km
View full
results
270 Rick Wilton M50-54 1:03:03
Pace/km 5:15/km
View full
results
271 Cameron Paugh M01-15 1:03:06
Pace/km 5:16/km
View full
results
272 Jodie Lucas F25-29 1:03:07
Pace/km 5:16/km
View full
results
273 Laura Ockenden F40-44 1:03:08
Pace/km 5:16/km
View full
results
274 Costas Roussinos M50-54 1:03:11
Pace/km 5:16/km
View full
results
275 Joanne Cosby F35-39 1:03:11
Pace/km 5:16/km
View full
results
276 Fiona Peters F30-34 1:03:18
Pace/km 5:17/km
View full
results
277 Susan Denny F50-54 1:03:26
Pace/km 5:17/km
View full
results
278 Bill McMillan M65-69 1:03:28
Pace/km 5:17/km
View full
results
279 Trish Murphy F50-54 1:03:32
Pace/km 5:18/km
View full
results
280 John Woodall M70-74 1:03:55
Pace/km 5:20/km
View full
results
281 David MacLeod M50-54 1:03:56
Pace/km 5:20/km
View full
results
282 Laura Heaney F40-44 1:04:06
Pace/km 5:21/km
View full
results
283 Robin Dube F35-39 1:04:11
Pace/km 5:21/km
View full
results
284 Paula Donnachie F40-44 1:04:16
Pace/km 5:21/km
View full
results
285 Frank Jakobsen M60-64 1:04:24
Pace/km 5:22/km
View full
results
286 Jan Moller M55-59 1:04:26
Pace/km 5:22/km
View full
results
287 Monica Watt F50-54 1:04:27
Pace/km 5:22/km
View full
results
288 Lana McKinnon F20-24 1:04:40
Pace/km 5:23/km
View full
results
289 Stephanie Brossard F20-24 1:04:42
Pace/km 5:23/km
View full
results
290 Louis Brossard M45-49 1:04:42
Pace/km 5:23/km
View full
results
291 Tammy Lang F35-39 1:04:52
Pace/km 5:24/km
View full
results
292 Dan Proulx M35-39 1:04:58
Pace/km 5:25/km
View full
results
293 Bob Walch M60-64 1:05:14
Pace/km 5:26/km
View full
results
294 Lorne Wiggins M65-69 1:05:21
Pace/km 5:27/km
View full
results
295 Susan Croskery F55-59 1:05:22
Pace/km 5:27/km
View full
results
296 Ann McDonald F35-39 1:05:27
Pace/km 5:27/km
View full
results
297 Valerie Gonzales F55-59 1:05:36
Pace/km 5:28/km
View full
results
298 Millie Stirling F35-39 1:05:38
Pace/km 5:28/km
View full
results
299 Randy Brown M50-54 1:05:43
Pace/km 5:29/km
View full
results
300 Caroline Waelti F50-54 1:05:58
Pace/km 5:30/km
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Jessica Kirkwood F20-24 44:37.00 Val Urchison 45:29.00 2000
MaryAnn Hartley F55-59 52:13.00 MaryAnn Hartley 53:47.00 2004
Christine Rodgers F65-69 1:09:00.00 Marie Fisher 1:09:49.00 2000
Robbie Cracknell M01-15 47:23.00 Reuben Jentink 48:19.00 2003
Craig Odermatt M35-39 39:25.00 Rob Harmsworth 39:57.00 2001
Todd Healy M40-44 41:43.00 David DePasquale 42:14.00 2004
Maurice Tarrant M75-79 53:45.00 Arthur Taylor 1:01:26.00 2003
  Name Division Time
Jessica Kirkwood F20-24 44:37.00
Previous Record Holder Val Urchison
Previous Record 45:29.00
Year of Record 2000
MaryAnn Hartley F55-59 52:13.00
Previous Record Holder MaryAnn Hartley
Previous Record 53:47.00
Year of Record 2004
Christine Rodgers F65-69 1:09:00.00
Previous Record Holder Marie Fisher
Previous Record 1:09:49.00
Year of Record 2000
Robbie Cracknell M01-15 47:23.00
Previous Record Holder Reuben Jentink
Previous Record 48:19.00
Year of Record 2003
Craig Odermatt M35-39 39:25.00
Previous Record Holder Rob Harmsworth
Previous Record 39:57.00
Year of Record 2001
Todd Healy M40-44 41:43.00
Previous Record Holder David DePasquale
Previous Record 42:14.00
Year of Record 2004
Maurice Tarrant M75-79 53:45.00
Previous Record Holder Arthur Taylor
Previous Record 1:01:26.00
Year of Record 2003
Name Results
2019 Cedar 12K Results
2018 Cedar 12K Results
2017 Cedar 12K Results
2016 Cedar 12K Results
2015 Cedar 12K Results
2014 Cedar 12k Results
2013 Cedar 12k Results
2011 Cedar 12k Results
2010 Cedar 12k Results
2009 Cedar 12k Results
2008 Cedar 12k Results
2007 Cedar 12k Results
2006 Cedar 12k Results
2004 Cedar 12K Results
2003 Cedar 12K Results
2002 Cedar 12K Results
2001 Cedar 12K Results
2000 Cedar 12K Results