2005 Cedar 12k

Cedar, BC
Feb 13, 2005
TIMER -
  Rank Name Division Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Steve Osaduik M25-29 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:05/mi 37:56
Pace/km 3:10/km View full
results
2 Kyle Jones M20-24 1 National Triathlon Centre 5:06/mi 38:05
Pace/km 3:10/km View full
results
3 Nicholas Hastie M20-24 2 National Triathlon Centre 5:16/mi 39:19
Pace/km 3:17/km View full
results
4 Craig Odermatt M35-39 1 Pacific Athletics 5:17/mi 39:25
Pace/km 3:17/km View full
results
5 David Matte M25-29 2 Bastion Running Club 5:19/mi 39:36
Pace/km 3:18/km View full
results
6 Hugh Trenchard M35-39 2 Island Road Racers 5:20/mi 39:47
Pace/km 3:19/km View full
results
7 Mark Cryderman M30-34 1 River Runners 5:21/mi 39:57
Pace/km 3:20/km View full
results
8 Ian Hallam M30-34 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:23/mi 40:11
Pace/km 3:21/km View full
results
9 Travis Chater M20-24 3 Team X Triathlon Club 5:32/mi 41:14
Pace/km 3:26/km View full
results
10 Todd Healy M40-44 1 Team West Coast 5:36/mi 41:43
Pace/km 3:29/km View full
results
11 Cliff Kennell M35-39 3 Island Runner 5:38/mi 42:01
Pace/km 3:30/km View full
results
12 Steve Mattina M35-39 4 Hershey Harriers 5:40/mi 42:15
Pace/km 3:31/km View full
results
13 David DePasquale M40-44 2 Bastion Running Club 5:46/mi 43:02
Pace/km 3:35/km View full
results
14 Terry Nielsen M40-44 3 Comox Valley Road Runners 5:49/mi 43:23
Pace/km 3:37/km View full
results
15 Matt McCarthy M25-29 3 Peninsula Runners 5:50/mi 43:27
Pace/km 3:37/km View full
results
16 Fabio Iskandarian M20-24 4 National Triathlon Centre 5:52/mi 43:41
Pace/km 3:38/km View full
results
17 Gary MacGregor M40-44 4 5:53/mi 43:49
Pace/km 3:39/km View full
results
18 Greg Leiman M45-49 1 Team West Coast 5:53/mi 43:54
Pace/km 3:39/km View full
results
19 Eric McCormick M30-34 3 Bastion Running Club 5:54/mi 43:56
Pace/km 3:40/km View full
results
20 Ken Chew M40-44 5 Island Road Racers 5:54/mi 43:59
Pace/km 3:40/km View full
results
21 Meghan Day F30-34 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:54/mi 44:03
Pace/km 3:40/km View full
results
22 Michael Lord M30-34 4 Prairie Inn Harriers Running Club 5:55/mi 44:04
Pace/km 3:40/km View full
results
23 Kevin Searle M40-44 6 Prairie Inn Harriers Running Club 5:56/mi 44:13
Pace/km 3:41/km View full
results
24 Shayne Stokes M30-34 5 Oceanside Running Club 5:57/mi 44:20
Pace/km 3:42/km View full
results
25 Raul Aguayo M25-29 4 National Triathlon Centre 5:57/mi 44:22
Pace/km 3:42/km View full
results
26 Steven Griffith-Cochrane M16-19 1 Comox Valley Road Runners 5:58/mi 44:27
Pace/km 3:42/km View full
results
27 Keith Wakelin M45-49 2 Comox Valley Road Runners 5:59/mi 44:34
Pace/km 3:43/km View full
results
28 Jessica Kirkwood F20-24 1 National Triathlon Centre 5:59/mi 44:37
Pace/km 3:43/km View full
results
29 Cheryl Murphy F35-39 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:00/mi 44:44
Pace/km 3:44/km View full
results
30 Zeke Cabell M25-29 5 6:02/mi 44:57
Pace/km 3:45/km View full
results
31 Chad dePol M30-34 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:03/mi 45:06
Pace/km 3:46/km View full
results
32 Mark Swannell M30-34 7 6:04/mi 45:14
Pace/km 3:46/km View full
results
33 Mike James M30-34 8 Vancouver Island University 6:05/mi 45:18
Pace/km 3:46/km View full
results
34 John Thompson M45-49 3 CeeVacs Running Club 6:07/mi 45:37
Pace/km 3:48/km View full
results
35 Byron Trajan M20-24 5 6:09/mi 45:49
Pace/km 3:49/km View full
results
36 Brett Ferguson M30-34 9 Team West Coast 6:10/mi 46:02
Pace/km 3:50/km View full
results
37 Brian MacDonald M50-54 1 Bastion Running Club 6:11/mi 46:08
Pace/km 3:51/km View full
results
38 Don Eby M35-39 5 Island Road Racers 6:12/mi 46:15
Pace/km 3:51/km View full
results
39 Frank Graham M45-49 4 Comox Valley Road Runners 6:12/mi 46:16
Pace/km 3:51/km View full
results
40 Matthew Usborne M25-29 6 6:14/mi 46:31
Pace/km 3:53/km View full
results
41 Gary Duncan M45-49 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:15/mi 46:38
Pace/km 3:53/km View full
results
42 Charlene Waldner F35-39 2 Frontrunners 6:17/mi 46:53
Pace/km 3:54/km View full
results
43 John Catterall M40-44 7 Team West Coast 6:17/mi 46:54
Pace/km 3:54/km View full
results
44 Peter Poland M40-44 8 Oceanside Running Club 6:19/mi 47:06
Pace/km 3:55/km View full
results
45 Sean Cunningham M40-44 9 6:20/mi 47:16
Pace/km 3:56/km View full
results
46 Robbie Cracknell M01-15 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:21/mi 47:23
Pace/km 3:57/km View full
results
47 Shannon Hodge F30-34 2 Island Road Racers 6:23/mi 47:36
Pace/km 3:58/km View full
results
48 Isao Hirayama M30-34 10 Prairie Inn Harriers Running Club 6:23/mi 47:39
Pace/km 3:58/km View full
results
49 Peter Moore M55-59 1 Comox Valley Road Runners 6:24/mi 47:42
Pace/km 3:59/km View full
results
50 Iain Brambell M30-34 11 6:24/mi 47:46
Pace/km 3:59/km View full
results
51 Tim Storm M45-49 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:25/mi 47:48
Pace/km 3:59/km View full
results
52 Kevin McFadzen M35-39 6 6:25/mi 47:49
Pace/km 3:59/km View full
results
53 Graeme Benn M16-19 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:25/mi 47:50
Pace/km 3:59/km View full
results
54 John Botelho M40-44 10 Team West Coast 6:26/mi 47:58
Pace/km 4:00/km View full
results
55 Mike Jorgensen M45-49 7 Bastion Running Club 6:26/mi 47:59
Pace/km 4:00/km View full
results
56 Normon Thibault M35-39 7 Frontrunners 6:27/mi 48:02
Pace/km 4:00/km View full
results
57 Claire Townsend F30-34 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:27/mi 48:05
Pace/km 4:00/km View full
results
58 Anne-Marie Madden F25-29 1 Team X Triathlon Club 6:28/mi 48:10
Pace/km 4:01/km View full
results
59 Paul Regensburg M35-39 8 Miscellaneous Archived Teams 6:28/mi 48:14
Pace/km 4:01/km View full
results
60 Steven Earle M50-54 2 Bastion Running Club 6:29/mi 48:23
Pace/km 4:02/km View full
results
61 Melanie McQuaid F30-34 4 National Triathlon Centre 6:30/mi 48:29
Pace/km 4:02/km View full
results
62 Donald Peterson M35-39 9 Island Road Racers 6:30/mi 48:31
Pace/km 4:03/km View full
results
63 Karen Warrendorf F30-34 5 6:31/mi 48:33
Pace/km 4:03/km View full
results
64 Brian Pavlicic M16-19 3 Peninsula Runners 6:31/mi 48:35
Pace/km 4:03/km View full
results
65 Kathy Rung F30-34 6 Comox Valley Road Runners 6:32/mi 48:44
Pace/km 4:04/km View full
results
66 Graham Fisher M40-44 11 Team West Coast 6:33/mi 48:49
Pace/km 4:04/km View full
results
67 Ken Bonner M60-64 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:33/mi 48:50
Pace/km 4:04/km View full
results
68 Buddy Bhandar M50-54 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:33/mi 48:51
Pace/km 4:04/km View full
results
69 Kim Gagliano F40-44 1 Bastion Running Club 6:33/mi 48:53
Pace/km 4:04/km View full
results
70 John Quested M55-59 2 Team West Coast 6:34/mi 48:57
Pace/km 4:05/km View full
results
71 Dharma Fontaine M30-34 12 6:34/mi 48:57
Pace/km 4:05/km View full
results
72 Colin Buss M40-44 12 River Runners 6:34/mi 48:58
Pace/km 4:05/km View full
results
73 Pano Skrivanos M25-29 7 Island Road Racers 6:34/mi 49:01
Pace/km 4:05/km View full
results
74 Norm Olsen M35-39 10 6:35/mi 49:05
Pace/km 4:05/km View full
results
75 Laurie Ritchie F40-44 2 Oceanside Running Club 6:36/mi 49:10
Pace/km 4:06/km View full
results
76 Robert Smith M50-54 4 Frontrunners 6:36/mi 49:12
Pace/km 4:06/km View full
results
77 Larissa Shumuk F25-29 2 Team X Triathlon Club 6:37/mi 49:20
Pace/km 4:07/km View full
results
78 Sarah Stewart F25-29 3 6:37/mi 49:21
Pace/km 4:07/km View full
results
79 Bobbie Jensen F35-39 3 Bastion Running Club 6:37/mi 49:22
Pace/km 4:07/km View full
results
80 Julia Desramaux F25-29 4 Frontrunners 6:37/mi 49:22
Pace/km 4:07/km View full
results
81 Karen Lawless F45-49 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:37/mi 49:23
Pace/km 4:07/km View full
results
82 Hubert Bunce M40-44 13 Bastion Running Club 6:40/mi 49:41
Pace/km 4:08/km View full
results
83 Rob Grant M60-64 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:40/mi 49:41
Pace/km 4:08/km View full
results
84 Steeve Julien M25-29 8 6:41/mi 49:47
Pace/km 4:09/km View full
results
85 Kevin Jones M55-59 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:41/mi 49:47
Pace/km 4:09/km View full
results
86 Melissa Ross F20-24 2 Oceanside Running Club 6:41/mi 49:48
Pace/km 4:09/km View full
results
87 Robert Prins M55-59 4 Team West Coast 6:41/mi 49:53
Pace/km 4:09/km View full
results
88 Sheila Dorman F45-49 2 Bastion Running Club 6:42/mi 49:54
Pace/km 4:09/km View full
results
89 Warren Williamson M35-39 11 6:42/mi 49:56
Pace/km 4:10/km View full
results
90 Zlatko Zvekich M55-59 5 Bastion Running Club 6:42/mi 49:57
Pace/km 4:10/km View full
results
91 Brent Stetchman M35-39 12 6:42/mi 49:58
Pace/km 4:10/km View full
results
92 David Mate M30-34 13 Island Road Racers 6:42/mi 50:00
Pace/km 4:10/km View full
results
93 Bill Hollingshead M60-64 3 Bastion Running Club 6:42/mi 50:01
Pace/km 4:10/km View full
results
94 Mark Allison M45-49 8 Royal Roads Running Club 6:43/mi 50:07
Pace/km 4:11/km View full
results
95 Kevin Wakelin M16-19 4 Comox Valley Road Runners 6:44/mi 50:09
Pace/km 4:11/km View full
results
96 Codie Ward F16-19 1 Frontrunners 6:44/mi 50:12
Pace/km 4:11/km View full
results
97 Rhys Harrison M55-59 6 Oceanside Running Club 6:45/mi 50:23
Pace/km 4:12/km View full
results
98 Mike Walsh M40-44 14 Team West Coast 6:46/mi 50:25
Pace/km 4:12/km View full
results
99 Derek Niziol M25-29 9 6:47/mi 50:37
Pace/km 4:13/km View full
results
100 Russ Kristensen M45-49 9 Arrowsmith Radical Runners 6:48/mi 50:42
Pace/km 4:13/km View full
results
  Rank Name Division Time
1 Steve Osaduik M25-29 37:56
Pace/km 3:10/km
View full
results
2 Kyle Jones M20-24 38:05
Pace/km 3:10/km
View full
results
3 Nicholas Hastie M20-24 39:19
Pace/km 3:17/km
View full
results
4 Craig Odermatt M35-39 39:25
Pace/km 3:17/km
View full
results
5 David Matte M25-29 39:36
Pace/km 3:18/km
View full
results
6 Hugh Trenchard M35-39 39:47
Pace/km 3:19/km
View full
results
7 Mark Cryderman M30-34 39:57
Pace/km 3:20/km
View full
results
8 Ian Hallam M30-34 40:11
Pace/km 3:21/km
View full
results
9 Travis Chater M20-24 41:14
Pace/km 3:26/km
View full
results
10 Todd Healy M40-44 41:43
Pace/km 3:29/km
View full
results
11 Cliff Kennell M35-39 42:01
Pace/km 3:30/km
View full
results
12 Steve Mattina M35-39 42:15
Pace/km 3:31/km
View full
results
13 David DePasquale M40-44 43:02
Pace/km 3:35/km
View full
results
14 Terry Nielsen M40-44 43:23
Pace/km 3:37/km
View full
results
15 Matt McCarthy M25-29 43:27
Pace/km 3:37/km
View full
results
16 Fabio Iskandarian M20-24 43:41
Pace/km 3:38/km
View full
results
17 Gary MacGregor M40-44 43:49
Pace/km 3:39/km
View full
results
18 Greg Leiman M45-49 43:54
Pace/km 3:39/km
View full
results
19 Eric McCormick M30-34 43:56
Pace/km 3:40/km
View full
results
20 Ken Chew M40-44 43:59
Pace/km 3:40/km
View full
results
21 Meghan Day F30-34 44:03
Pace/km 3:40/km
View full
results
22 Michael Lord M30-34 44:04
Pace/km 3:40/km
View full
results
23 Kevin Searle M40-44 44:13
Pace/km 3:41/km
View full
results
24 Shayne Stokes M30-34 44:20
Pace/km 3:42/km
View full
results
25 Raul Aguayo M25-29 44:22
Pace/km 3:42/km
View full
results
26 Steven Griffith-Cochrane M16-19 44:27
Pace/km 3:42/km
View full
results
27 Keith Wakelin M45-49 44:34
Pace/km 3:43/km
View full
results
28 Jessica Kirkwood F20-24 44:37
Pace/km 3:43/km
View full
results
29 Cheryl Murphy F35-39 44:44
Pace/km 3:44/km
View full
results
30 Zeke Cabell M25-29 44:57
Pace/km 3:45/km
View full
results
31 Chad dePol M30-34 45:06
Pace/km 3:46/km
View full
results
32 Mark Swannell M30-34 45:14
Pace/km 3:46/km
View full
results
33 Mike James M30-34 45:18
Pace/km 3:46/km
View full
results
34 John Thompson M45-49 45:37
Pace/km 3:48/km
View full
results
35 Byron Trajan M20-24 45:49
Pace/km 3:49/km
View full
results
36 Brett Ferguson M30-34 46:02
Pace/km 3:50/km
View full
results
37 Brian MacDonald M50-54 46:08
Pace/km 3:51/km
View full
results
38 Don Eby M35-39 46:15
Pace/km 3:51/km
View full
results
39 Frank Graham M45-49 46:16
Pace/km 3:51/km
View full
results
40 Matthew Usborne M25-29 46:31
Pace/km 3:53/km
View full
results
41 Gary Duncan M45-49 46:38
Pace/km 3:53/km
View full
results
42 Charlene Waldner F35-39 46:53
Pace/km 3:54/km
View full
results
43 John Catterall M40-44 46:54
Pace/km 3:54/km
View full
results
44 Peter Poland M40-44 47:06
Pace/km 3:55/km
View full
results
45 Sean Cunningham M40-44 47:16
Pace/km 3:56/km
View full
results
46 Robbie Cracknell M01-15 47:23
Pace/km 3:57/km
View full
results
47 Shannon Hodge F30-34 47:36
Pace/km 3:58/km
View full
results
48 Isao Hirayama M30-34 47:39
Pace/km 3:58/km
View full
results
49 Peter Moore M55-59 47:42
Pace/km 3:59/km
View full
results
50 Iain Brambell M30-34 47:46
Pace/km 3:59/km
View full
results
51 Tim Storm M45-49 47:48
Pace/km 3:59/km
View full
results
52 Kevin McFadzen M35-39 47:49
Pace/km 3:59/km
View full
results
53 Graeme Benn M16-19 47:50
Pace/km 3:59/km
View full
results
54 John Botelho M40-44 47:58
Pace/km 4:00/km
View full
results
55 Mike Jorgensen M45-49 47:59
Pace/km 4:00/km
View full
results
56 Normon Thibault M35-39 48:02
Pace/km 4:00/km
View full
results
57 Claire Townsend F30-34 48:05
Pace/km 4:00/km
View full
results
58 Anne-Marie Madden F25-29 48:10
Pace/km 4:01/km
View full
results
59 Paul Regensburg M35-39 48:14
Pace/km 4:01/km
View full
results
60 Steven Earle M50-54 48:23
Pace/km 4:02/km
View full
results
61 Melanie McQuaid F30-34 48:29
Pace/km 4:02/km
View full
results
62 Donald Peterson M35-39 48:31
Pace/km 4:03/km
View full
results
63 Karen Warrendorf F30-34 48:33
Pace/km 4:03/km
View full
results
64 Brian Pavlicic M16-19 48:35
Pace/km 4:03/km
View full
results
65 Kathy Rung F30-34 48:44
Pace/km 4:04/km
View full
results
66 Graham Fisher M40-44 48:49
Pace/km 4:04/km
View full
results
67 Ken Bonner M60-64 48:50
Pace/km 4:04/km
View full
results
68 Buddy Bhandar M50-54 48:51
Pace/km 4:04/km
View full
results
69 Kim Gagliano F40-44 48:53
Pace/km 4:04/km
View full
results
70 John Quested M55-59 48:57
Pace/km 4:05/km
View full
results
71 Dharma Fontaine M30-34 48:57
Pace/km 4:05/km
View full
results
72 Colin Buss M40-44 48:58
Pace/km 4:05/km
View full
results
73 Pano Skrivanos M25-29 49:01
Pace/km 4:05/km
View full
results
74 Norm Olsen M35-39 49:05
Pace/km 4:05/km
View full
results
75 Laurie Ritchie F40-44 49:10
Pace/km 4:06/km
View full
results
76 Robert Smith M50-54 49:12
Pace/km 4:06/km
View full
results
77 Larissa Shumuk F25-29 49:20
Pace/km 4:07/km
View full
results
78 Sarah Stewart F25-29 49:21
Pace/km 4:07/km
View full
results
79 Bobbie Jensen F35-39 49:22
Pace/km 4:07/km
View full
results
80 Julia Desramaux F25-29 49:22
Pace/km 4:07/km
View full
results
81 Karen Lawless F45-49 49:23
Pace/km 4:07/km
View full
results
82 Hubert Bunce M40-44 49:41
Pace/km 4:08/km
View full
results
83 Rob Grant M60-64 49:41
Pace/km 4:08/km
View full
results
84 Steeve Julien M25-29 49:47
Pace/km 4:09/km
View full
results
85 Kevin Jones M55-59 49:47
Pace/km 4:09/km
View full
results
86 Melissa Ross F20-24 49:48
Pace/km 4:09/km
View full
results
87 Robert Prins M55-59 49:53
Pace/km 4:09/km
View full
results
88 Sheila Dorman F45-49 49:54
Pace/km 4:09/km
View full
results
89 Warren Williamson M35-39 49:56
Pace/km 4:10/km
View full
results
90 Zlatko Zvekich M55-59 49:57
Pace/km 4:10/km
View full
results
91 Brent Stetchman M35-39 49:58
Pace/km 4:10/km
View full
results
92 David Mate M30-34 50:00
Pace/km 4:10/km
View full
results
93 Bill Hollingshead M60-64 50:01
Pace/km 4:10/km
View full
results
94 Mark Allison M45-49 50:07
Pace/km 4:11/km
View full
results
95 Kevin Wakelin M16-19 50:09
Pace/km 4:11/km
View full
results
96 Codie Ward F16-19 50:12
Pace/km 4:11/km
View full
results
97 Rhys Harrison M55-59 50:23
Pace/km 4:12/km
View full
results
98 Mike Walsh M40-44 50:25
Pace/km 4:12/km
View full
results
99 Derek Niziol M25-29 50:37
Pace/km 4:13/km
View full
results
100 Russ Kristensen M45-49 50:42
Pace/km 4:13/km
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Jessica Kirkwood F20-24 44:37.00 Val Urchison 45:29.00 2000
MaryAnn Hartley F55-59 52:13.00 MaryAnn Hartley 53:47.00 2004
Christine Rodgers F65-69 1:09:00.00 Marie Fisher 1:09:49.00 2000
Robbie Cracknell M01-15 47:23.00 Reuben Jentink 48:19.00 2003
Craig Odermatt M35-39 39:25.00 Rob Harmsworth 39:57.00 2001
Todd Healy M40-44 41:43.00 David DePasquale 42:14.00 2004
Maurice Tarrant M75-79 53:45.00 Arthur Taylor 1:01:26.00 2003
  Name Division Time
Jessica Kirkwood F20-24 44:37.00
Previous Record Holder Val Urchison
Previous Record 45:29.00
Year of Record 2000
MaryAnn Hartley F55-59 52:13.00
Previous Record Holder MaryAnn Hartley
Previous Record 53:47.00
Year of Record 2004
Christine Rodgers F65-69 1:09:00.00
Previous Record Holder Marie Fisher
Previous Record 1:09:49.00
Year of Record 2000
Robbie Cracknell M01-15 47:23.00
Previous Record Holder Reuben Jentink
Previous Record 48:19.00
Year of Record 2003
Craig Odermatt M35-39 39:25.00
Previous Record Holder Rob Harmsworth
Previous Record 39:57.00
Year of Record 2001
Todd Healy M40-44 41:43.00
Previous Record Holder David DePasquale
Previous Record 42:14.00
Year of Record 2004
Maurice Tarrant M75-79 53:45.00
Previous Record Holder Arthur Taylor
Previous Record 1:01:26.00
Year of Record 2003
Name Results
2019 Cedar 12K Results
2018 Cedar 12K Results
2017 Cedar 12K Results
2016 Cedar 12K Results
2015 Cedar 12K Results
2014 Cedar 12k Results
2013 Cedar 12k Results
2011 Cedar 12k Results
2010 Cedar 12k Results
2009 Cedar 12k Results
2008 Cedar 12k Results
2007 Cedar 12k Results
2006 Cedar 12k Results
2004 Cedar 12K Results
2003 Cedar 12K Results
2002 Cedar 12K Results
2001 Cedar 12K Results
2000 Cedar 12K Results