2008 Hatley Castle 8k

Colwood, BC
Feb 24, 2008
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Eric Findlay M25-29 3:18/km 1 Frontrunners Westshore 5:19/mi 26:28
2 Nicholas Walker M25-29 3:18/km 2 Frontrunners Westshore 5:19/mi 26:28
3 Stephen Kilshaw M20-24 3:21/km 1 National Triathlon Centre 5:24/mi 26:51
4 Jeff Phillips M16-19 3:27/km 1 National Triathlon Centre 5:33/mi 27:36
5 Shane Ruljancich M30-34 3:32/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:41/mi 28:17
6 Nick Best M20-24 3:33/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:42/mi 28:22
7 Shawn Nelson M20-24 3:34/km 3 Frontrunners Westshore 5:44/mi 28:30
8 Adam O'Meara M25-29 3:34/km 3 Peninsula Runners 5:44/mi 28:31
9 Kirsty Smith F25-29 3:35/km 1 National Triathlon Centre 5:46/mi 28:40
10 Matt Sharpe M16-19 3:38/km 2 National Triathlon Centre 5:50/mi 29:00
11 Kevin Searle M45-49 3:38/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:51/mi 29:04
12 Bruce Martell M35-39 3:38/km 1 Cook St. Village Health 5:51/mi 29:07
13 Terry Nielsen M40-44 3:39/km 1 Comox Valley Road Runners 5:52/mi 29:11
14 Todd Nowack M30-34 3:40/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:54/mi 29:21
15 Marilyn Arsenault F40-44 3:41/km 1 Island Road Racers 5:56/mi 29:30
16 Gord Christie M45-49 3:42/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:57/mi 29:35
17 Allan Boos M35-39 3:43/km 2 Human Powered Racing 5:58/mi 29:41
18 Ian Perriman M30-34 3:45/km 3 6:03/mi 30:03
19 Jeremy Watts M30-34 3:47/km 4 Island Road Racers 6:05/mi 30:15
20 Garth Campbell M45-49 3:47/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:05/mi 30:16
21 Gary Duncan M50-54 3:47/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:06/mi 30:17
22 Craig Payne M35-39 3:48/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:07/mi 30:23
23 Wayne Crowe M50-54 3:49/km 2 Comox Valley Road Runners 6:08/mi 30:30
24 Dean Kerpan M35-39 3:51/km 4 6:11/mi 30:45
25 Ming Kang M25-29 3:51/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:47
26 Ken Chew M40-44 3:52/km 2 Island Road Racers 6:13/mi 30:55
27 Pier-Adam Turcotte M20-24 3:52/km 4 6:14/mi 30:57
28 Tony Parks M40-44 3:52/km 3 Victoria Police Athletics 6:14/mi 30:59
29 Chris Luneburg M40-44 3:53/km 4 Island Runner 6:15/mi 31:05
30 Mark Ritchie M40-44 3:54/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:16/mi 31:08
31 Jun Yokota M30-34 3:54/km 5 6:17/mi 31:13
32 Andrew Green M45-49 3:54/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:17/mi 31:14
33 Nancy Baxendale F45-49 3:55/km 1 Island Road Racers 6:18/mi 31:20
34 Daniel Murphy M25-29 3:55/km 5 6:19/mi 31:24
35 Peter Holmes M45-49 3:57/km 5 6:21/mi 31:33
36 Frank Graham M50-54 3:57/km 3 Comox Valley Road Runners 6:21/mi 31:35
37 Catrin Jones F25-29 3:57/km 2 Frontrunners 6:21/mi 31:36
38 Richard Light M35-39 3:58/km 5 CeeVacs Running Club 6:23/mi 31:45
39 Alex Coates F16-19 3:59/km 1 National Triathlon Centre 6:24/mi 31:49
40 Kyla Coates F16-19 3:59/km 2 National Triathlon Centre 6:24/mi 31:49
41 Tee Nickson M40-44 4:00/km 6 6:26/mi 31:58
42 Sheldon Croden M35-39 4:00/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:27/mi 32:02
43 Simon Pearson M30-34 4:01/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:27/mi 32:05
44 Aaron Thomas M16-19 4:01/km 3 National Triathlon Centre 6:27/mi 32:06
45 Greg Leiman M45-49 4:02/km 6 Team West Coast 6:29/mi 32:12
46 Dan McGrade M45-49 4:02/km 7 CeeVacs Running Club 6:29/mi 32:16
47 Rob Goetze M35-39 4:02/km 7 Island Road Racers 6:30/mi 32:18
48 Kent Butler M45-49 4:03/km 8 Prairie Inn Harriers Running Club 6:30/mi 32:20
49 Nancy Fedoruk F25-29 4:03/km 3 Vancouver Falcons Athletic Club 6:31/mi 32:22
50 Jon Bird M35-39 4:03/km 8 Runners of Compassion Nanaimo 6:31/mi 32:26
51 Stephen Sullivan M60-64 4:04/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:33/mi 32:33
52 Melissa Ross F25-29 4:04/km 4 Oceanside Running Club 6:33/mi 32:35
53 Ian Skelton M45-49 4:05/km 9 6:34/mi 32:39
54 Mike Janes M20-24 4:05/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:35/mi 32:42
55 Gabriela Bolanos F16-19 4:06/km 3 National Triathlon Centre 6:36/mi 32:47
56 Edwin Johnston M40-44 4:07/km 7 Frontrunners Nanaimo 6:38/mi 32:56
57 Richard Bellizz M40-44 4:09/km 8 Frontrunners Westshore 6:41/mi 33:12
58 Yuki Otsubo M45-49 4:10/km 10 6:42/mi 33:19
59 Christine Ridenour F16-19 4:11/km 4 Kelly's Kids 6:44/mi 33:27
60 Herb Phillips M65-69 4:11/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:44/mi 33:30
61 Bill Boothman M40-44 4:13/km 9 6:47/mi 33:45
62 Charlene Waldner F35-39 4:13/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:48/mi 33:47
63 Sean Windrum M40-44 4:13/km 10 Hapless Doofi 6:48/mi 33:47
64 Eric Martinat M40-44 4:14/km 11 Comox Valley Road Runners 6:49/mi 33:53
65 Jonathan Aumond M30-34 4:14/km 7 6:49/mi 33:54
66 Julie van Veelen F30-34 4:15/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:50/mi 33:59
67 Lehm Maguire M01-15 4:15/km 1 Kelly's Kids 6:50/mi 34:00
68 Patrick Maguire M50-54 4:16/km 4 Team West Coast 6:52/mi 34:10
69 Ric Perron M50-54 4:17/km 5 Frontrunners Westshore 6:53/mi 34:14
70 Chris Sundby M16-19 4:18/km 4 6:55/mi 34:21
71 Joanne Rosen F45-49 4:18/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:55/mi 34:23
72 Emily Solsberg F25-29 4:18/km 5 CeeVacs Running Club 6:55/mi 34:24
73 Jeremy Lawrence M30-34 4:19/km 8 6:57/mi 34:31
74 Terry Curley M20-24 4:19/km 6 6:57/mi 34:33
75 Joey Pietraroia M40-44 4:19/km 12 Island Road Racers 6:57/mi 34:33
76 Graham Fisher M45-49 4:20/km 11 Team West Coast 6:58/mi 34:37
77 Alex Bronson M25-29 4:21/km 6 6:59/mi 34:44
78 Nathan Kamell M30-34 4:21/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 7:00/mi 34:46
79 Jeff Lewis M40-44 4:21/km 13 7:00/mi 34:47
80 Mary Bridges F35-39 4:21/km 2 Comox Valley Road Runners 7:00/mi 34:49
81 Don Costello M40-44 4:22/km 14 Bin Tri'n 7:02/mi 34:57
82 Louis Beaudoin M35-39 4:22/km 9 Oceanside Running Club 7:02/mi 34:57
83 Paul Gowland M55-59 4:23/km 1 CeeVacs Running Club 7:02/mi 35:00
84 Pete Langelo M45-49 4:23/km 12 CeeVacs Running Club 7:03/mi 35:01
85 Karen Laberee F35-39 4:23/km 3 7:03/mi 35:04
86 Kathy Davidson F45-49 4:23/km 3 Team West Coast 7:04/mi 35:07
87 Monique Larche F35-39 4:24/km 4 Human Powered Racing 7:04/mi 35:10
88 Jasmin Fredette M30-34 4:25/km 10 7:06/mi 35:17
89 Jeff Evernden M40-44 4:25/km 15 Westshore Motocross 7:06/mi 35:18
90 Helena Watling F45-49 4:26/km 4 7:08/mi 35:26
91 Mark Vondrasek M25-29 4:26/km 7 Frontrunners Westshore 7:08/mi 35:27
92 Gwyn Woodson F55-59 4:26/km 1 Island Road Racers 7:09/mi 35:31
93 Andrew Fortune M20-24 4:27/km 7 7:10/mi 35:38
94 Darcy Richardson M30-34 4:28/km 11 7:11/mi 35:42
95 Paul Smith M50-54 4:28/km 6 Splish n Splash 7:11/mi 35:43
96 Sean Evans M35-39 4:28/km 10 7:12/mi 35:45
97 Kim Shockey F35-39 4:29/km 5 CeeVacs Running Club 7:12/mi 35:49
98 Dennis Frey M50-54 4:29/km 7 Runners of Compassion Nanaimo 7:14/mi 35:56
99 Kevin Suckling M35-39 4:30/km 11 Human Powered Racing 7:15/mi 36:01
100 Stephen Church M35-39 4:30/km 12 7:15/mi 36:02
  Rank Name Division Time
1 Eric Findlay M25-29 26:28
2 Nicholas Walker M25-29 26:28
3 Stephen Kilshaw M20-24 26:51
4 Jeff Phillips M16-19 27:36
5 Shane Ruljancich M30-34 28:17
6 Nick Best M20-24 28:22
7 Shawn Nelson M20-24 28:30
8 Adam O'Meara M25-29 28:31
9 Kirsty Smith F25-29 28:40
10 Matt Sharpe M16-19 29:00
11 Kevin Searle M45-49 29:04
12 Bruce Martell M35-39 29:07
13 Terry Nielsen M40-44 29:11
14 Todd Nowack M30-34 29:21
15 Marilyn Arsenault F40-44 29:30
16 Gord Christie M45-49 29:35
17 Allan Boos M35-39 29:41
18 Ian Perriman M30-34 30:03
19 Jeremy Watts M30-34 30:15
20 Garth Campbell M45-49 30:16
21 Gary Duncan M50-54 30:17
22 Craig Payne M35-39 30:23
23 Wayne Crowe M50-54 30:30
24 Dean Kerpan M35-39 30:45
25 Ming Kang M25-29 30:47
26 Ken Chew M40-44 30:55
27 Pier-Adam Turcotte M20-24 30:57
28 Tony Parks M40-44 30:59
29 Chris Luneburg M40-44 31:05
30 Mark Ritchie M40-44 31:08
31 Jun Yokota M30-34 31:13
32 Andrew Green M45-49 31:14
33 Nancy Baxendale F45-49 31:20
34 Daniel Murphy M25-29 31:24
35 Peter Holmes M45-49 31:33
36 Frank Graham M50-54 31:35
37 Catrin Jones F25-29 31:36
38 Richard Light M35-39 31:45
39 Alex Coates F16-19 31:49
40 Kyla Coates F16-19 31:49
41 Tee Nickson M40-44 31:58
42 Sheldon Croden M35-39 32:02
43 Simon Pearson M30-34 32:05
44 Aaron Thomas M16-19 32:06
45 Greg Leiman M45-49 32:12
46 Dan McGrade M45-49 32:16
47 Rob Goetze M35-39 32:18
48 Kent Butler M45-49 32:20
49 Nancy Fedoruk F25-29 32:22
50 Jon Bird M35-39 32:26
51 Stephen Sullivan M60-64 32:33
52 Melissa Ross F25-29 32:35
53 Ian Skelton M45-49 32:39
54 Mike Janes M20-24 32:42
55 Gabriela Bolanos F16-19 32:47
56 Edwin Johnston M40-44 32:56
57 Richard Bellizz M40-44 33:12
58 Yuki Otsubo M45-49 33:19
59 Christine Ridenour F16-19 33:27
60 Herb Phillips M65-69 33:30
61 Bill Boothman M40-44 33:45
62 Charlene Waldner F35-39 33:47
63 Sean Windrum M40-44 33:47
64 Eric Martinat M40-44 33:53
65 Jonathan Aumond M30-34 33:54
66 Julie van Veelen F30-34 33:59
67 Lehm Maguire M01-15 34:00
68 Patrick Maguire M50-54 34:10
69 Ric Perron M50-54 34:14
70 Chris Sundby M16-19 34:21
71 Joanne Rosen F45-49 34:23
72 Emily Solsberg F25-29 34:24
73 Jeremy Lawrence M30-34 34:31
74 Terry Curley M20-24 34:33
75 Joey Pietraroia M40-44 34:33
76 Graham Fisher M45-49 34:37
77 Alex Bronson M25-29 34:44
78 Nathan Kamell M30-34 34:46
79 Jeff Lewis M40-44 34:47
80 Mary Bridges F35-39 34:49
81 Don Costello M40-44 34:57
82 Louis Beaudoin M35-39 34:57
83 Paul Gowland M55-59 35:00
84 Pete Langelo M45-49 35:01
85 Karen Laberee F35-39 35:04
86 Kathy Davidson F45-49 35:07
87 Monique Larche F35-39 35:10
88 Jasmin Fredette M30-34 35:17
89 Jeff Evernden M40-44 35:18
90 Helena Watling F45-49 35:26
91 Mark Vondrasek M25-29 35:27
92 Gwyn Woodson F55-59 35:31
93 Andrew Fortune M20-24 35:38
94 Darcy Richardson M30-34 35:42
95 Paul Smith M50-54 35:43
96 Sean Evans M35-39 35:45
97 Kim Shockey F35-39 35:49
98 Dennis Frey M50-54 35:56
99 Kevin Suckling M35-39 36:01
100 Stephen Church M35-39 36:02
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Kirsty Smith F25-29 28:40.00 Judith LeRoy 29:01.00 2000
  Name Division Time
Kirsty Smith F25-29 28:40.00
Previous Record Holder Judith LeRoy
Previous Record 29:01.00
Year of Record 2000
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Alex Coates F16-19 31:49.00 Kerry Spearing 32:13.00 2003
Kirsty Smith F25-29 28:40.00 Judith LeRoy 29:01.00 2000
Marilyn Arsenault F40-44 29:30.00 Ulla Marquette 29:43.00 1999
Judith Beaglehole F65-69 45:13.00 Judith Beaglehole 46:34.00 2007
Ron Welch M80+ 47:16.00 Jim Sargent 47:21.00 2005
  Name Division Time
Alex Coates F16-19 31:49.00
Previous Record Holder Kerry Spearing
Previous Record 32:13.00
Year of Record 2003
Kirsty Smith F25-29 28:40.00
Previous Record Holder Judith LeRoy
Previous Record 29:01.00
Year of Record 2000
Marilyn Arsenault F40-44 29:30.00
Previous Record Holder Ulla Marquette
Previous Record 29:43.00
Year of Record 1999
Judith Beaglehole F65-69 45:13.00
Previous Record Holder Judith Beaglehole
Previous Record 46:34.00
Year of Record 2007
Ron Welch M80+ 47:16.00
Previous Record Holder Jim Sargent
Previous Record 47:21.00
Year of Record 2005
Name Results
2019 Hatley Castle 8K Results
2018 Hatley Castle 8K Results
2017 Hatley Castle 8K Results
2016 Hatley Castle 8K Results
2015 Hatley Castle 8K Results
2014 Hatley Castle 8k Results
2013 Hatley Castle 8k Results
2012 Hatley Castle 8k Results
2011 Hatley Castle 8k Results
2010 Hatley Castle 8k Results
2009 Hatley Castle 8k Results
2007 Hatley Castle 8k Results
2006 Hatley Castle 8k Results
2005 Hatley Castle 8k Results
2004 Hatley Castle 8K Results
2003 Hatley Castle 8K Results
2002 Hatley Castle 8K Results
2001 Hatley Castle 8K Results
2000 Hatley Castle 8K Results
1999 Hatley Castle 8K Results