2006 Hatley Castle 8k

Colwood, BC
Feb 26, 2006
TIMER -
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Steve Osaduik M25-29 3:07/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:00/mi 24:52
2 Scott Simpson M25-29 3:11/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 5:07/mi 25:28
3 Nicholas Walker M20-24 3:21/km 1 Frontrunners 5:24/mi 26:49
4 Royd Burkart M35-39 3:29/km 1 5:37/mi 27:53
5 Silas Wiefelspuett M20-24 3:32/km 2 Team X Triathlon Club 5:42/mi 28:18
6 Rob Harmsworth M40-44 3:33/km 1 Island Road Racers 5:44/mi 28:28
7 Hicham Elamiri M35-39 3:34/km 2 Island Road Racers 5:45/mi 28:33
8 Dave Reed M50-54 3:35/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:45/mi 28:36
9 Bertrand Bozek M35-39 3:35/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 5:47/mi 28:43
10 Robbie Cracknell M16-19 3:39/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:52/mi 29:09
11 Michael Lord M35-39 3:40/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 5:54/mi 29:21
12 Eric McCormick M30-34 3:41/km 1 CeeVacs Running Club 5:55/mi 29:27
13 Kevin Searle M45-49 3:42/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 5:57/mi 29:35
14 Jeffrey Phillips M16-19 3:43/km 2 Miscellaneous Archived Teams 5:58/mi 29:40
15 Shane Ruljancich M30-34 3:45/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:01/mi 29:57
16 Chris Moore M30-34 3:46/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:03/mi 30:04
17 Rob Leather M25-29 3:47/km 3 6:05/mi 30:13
18 Rob Reid M50-54 3:47/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:05/mi 30:13
19 Michael Gill M45-49 3:47/km 2 Bastion Running Club 6:05/mi 30:16
20 David Matthew M35-39 3:47/km 5 6:06/mi 30:19
21 Andrew Green M45-49 3:47/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:06/mi 30:20
22 Kirsty Smith F20-24 3:48/km 1 6:07/mi 30:25
23 Steve Blacklock M30-34 3:50/km 4 Pacific Athletics 6:09/mi 30:36
24 Brad Cunningham M30-34 3:51/km 5 Frontrunners 6:11/mi 30:45
25 Roger Plamondon M45-49 3:51/km 4 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:48
26 Brian Hawes M20-24 3:51/km 3 Miscellaneous Archived Teams 6:12/mi 30:48
27 Gary Duncan M45-49 3:51/km 5 Prairie Inn Harriers Running Club 6:12/mi 30:49
28 Michael Jordan M20-24 3:51/km 4 UVic Tri Club 6:12/mi 30:49
29 Anne-Marie Madden F25-29 3:51/km 1 Team X Triathlon Club 6:12/mi 30:51
30 Marilyn Arsenault F35-39 3:52/km 1 Island Road Racers 6:13/mi 30:52
31 Anthony Yue M35-39 3:52/km 6 Island Road Racers 6:13/mi 30:54
32 Ryan Chapman M25-29 3:52/km 4 6:14/mi 30:57
33 Jeremy Watts M30-34 3:52/km 6 6:14/mi 30:58
34 Robert Flood M50-54 3:53/km 3 6:14/mi 31:01
35 Kate Sloan F20-24 3:53/km 2 Prairie Inn Harriers Running Club 6:14/mi 31:01
36 Larry Ness M50-54 3:53/km 4 River Runners 6:15/mi 31:02
37 Joan McGrath F45-49 3:54/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:16/mi 31:10
38 John Greaves M30-34 3:54/km 7 Island Road Racers 6:17/mi 31:13
39 Wayne Crowe M50-54 3:54/km 5 Comox Valley Road Runners 6:17/mi 31:16
40 Jerry Loeb M30-34 3:55/km 8 River Runners 6:19/mi 31:22
41 Chris Luneburg M35-39 3:58/km 7 6:24/mi 31:47
42 Frank Graham M45-49 3:59/km 6 Comox Valley Road Runners 6:24/mi 31:48
43 Shayne Stokes M30-34 3:59/km 9 Oceanside Running Club 6:25/mi 31:53
44 Brian MacDonald M50-54 4:00/km 6 Miscellaneous Archived Teams 6:26/mi 31:58
45 Burton Dow M50-54 4:01/km 7 6:28/mi 32:08
46 Dan Bodden M35-39 4:01/km 8 Comox Valley Road Runners 6:28/mi 32:10
47 Ben Kingstone M16-19 4:02/km 3 Prairie Inn Harriers Running Club 6:29/mi 32:12
48 Michael Lax M50-54 4:02/km 8 6:30/mi 32:17
49 Wayne Bates-Smith M55-59 4:03/km 1 Island Road Racers 6:31/mi 32:26
50 Wendy Cocksedge F35-39 4:03/km 2 Island Runner 6:31/mi 32:26
51 Ian Perriman M30-34 4:04/km 10 6:33/mi 32:32
52 Angela Plamondon F40-44 4:04/km 1 Prairie Inn Harriers Running Club 6:33/mi 32:35
53 Steven Shelford M25-29 4:06/km 5 6:35/mi 32:45
54 Denis Sutton M50-54 4:07/km 9 Team West Coast 6:37/mi 32:53
55 Kathy Rung F30-34 4:07/km 1 Comox Valley Road Runners 6:37/mi 32:55
56 John Botelho M45-49 4:07/km 7 Team West Coast 6:37/mi 32:55
57 Dan McGrade M45-49 4:08/km 8 6:39/mi 33:01
58 Jim Deas M55-59 4:08/km 2 6:39/mi 33:02
59 Cory Horner M25-29 4:08/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 6:40/mi 33:06
60 Rhys Harrison M55-59 4:09/km 3 Oceanside Running Club 6:40/mi 33:09
61 Jun Yokota M30-34 4:09/km 11 6:40/mi 33:09
62 John Ingram M55-59 4:09/km 4 Comox Valley Road Runners 6:41/mi 33:12
63 Sheldon Croden M35-39 4:09/km 9 Prairie Inn Harriers Running Club 6:41/mi 33:14
64 Bryan Lailey M20-24 4:10/km 5 UVic Tri Club 6:43/mi 33:23
65 Rene McKibbin F35-39 4:11/km 3 Lions Gate Road Runners 6:43/mi 33:25
66 Todd Humen M35-39 4:11/km 10 CeeVacs Running Club 6:44/mi 33:28
67 Kevin Murdoch M35-39 4:11/km 11 6:45/mi 33:32
68 Melissa Ross F20-24 4:11/km 3 Oceanside Running Club 6:45/mi 33:32
69 Steve Sullivan M55-59 4:12/km 5 6:45/mi 33:33
70 Delbert Horrocks M55-59 4:12/km 6 Bastion Running Club 6:46/mi 33:36
71 Shannon Hodge F30-34 4:12/km 2 Island Road Racers 6:46/mi 33:38
72 Graham Fisher M45-49 4:13/km 9 Team West Coast 6:48/mi 33:47
73 Jeff Lewis M35-39 4:15/km 12 6:50/mi 33:57
74 Ross Pettit M40-44 4:15/km 2 6:50/mi 33:57
75 Connor Taiji M16-19 4:15/km 4 6:51/mi 34:01
76 Dean Kerpan M35-39 4:15/km 13 6:51/mi 34:02
77 David Vanderlinde M50-54 4:15/km 10 CeeVacs Running Club 6:51/mi 34:03
78 Larry Puszka M40-44 4:16/km 3 6:51/mi 34:05
79 Sean Cunningham M40-44 4:16/km 4 Team West Coast 6:52/mi 34:10
80 Tony Pires M25-29 4:17/km 7 Runners of Compassion Nanaimo 6:53/mi 34:12
81 Richard Avedon-Savage M25-29 4:17/km 8 6:53/mi 34:12
82 Gwyn Woodson F55-59 4:17/km 1 Island Road Racers 6:53/mi 34:15
83 Robert Smith M50-54 4:18/km 11 Frontrunners 6:55/mi 34:21
84 Paul Lamoureux M35-39 4:18/km 14 6:56/mi 34:26
85 Kevin Johnson M20-24 4:20/km 6 6:58/mi 34:37
86 Bob Cook M55-59 4:20/km 7 Bastion Running Club 6:58/mi 34:39
87 Rob O'Dwyer M16-19 4:20/km 5 Shawnigan Lake Athletic Club 6:58/mi 34:40
88 Matt Husband M20-24 4:20/km 7 6:59/mi 34:42
89 Paul Gowland M55-59 4:21/km 8 CeeVacs Running Club 6:59/mi 34:44
90 Jed Grieve M30-34 4:21/km 12 7:00/mi 34:47
91 Rhonda Callender F35-39 4:22/km 4 7:01/mi 34:54
92 Donald Peterson M35-39 4:22/km 15 Island Road Racers 7:02/mi 34:59
93 Graeme Benn M16-19 4:23/km 6 Prairie Inn Harriers Running Club 7:03/mi 35:03
94 Adam Lawrence M35-39 4:23/km 16 Prairie Inn Harriers Running Club 7:03/mi 35:03
95 Robert Townsend M50-54 4:23/km 12 7:03/mi 35:04
96 Teslin Bruhn M16-19 4:23/km 7 Shawnigan Lake Athletic Club 7:04/mi 35:08
97 Dan Briche M40-44 4:24/km 5 7:04/mi 35:09
98 Henry Thom M40-44 4:24/km 6 7:04/mi 35:10
99 Ivan Oxford M40-44 4:25/km 7 7:06/mi 35:19
100 Dave Branson M45-49 4:25/km 10 7:07/mi 35:22
  Rank Name Division Time
1 Steve Osaduik M25-29 24:52
2 Scott Simpson M25-29 25:28
3 Nicholas Walker M20-24 26:49
4 Royd Burkart M35-39 27:53
5 Silas Wiefelspuett M20-24 28:18
6 Rob Harmsworth M40-44 28:28
7 Hicham Elamiri M35-39 28:33
8 Dave Reed M50-54 28:36
9 Bertrand Bozek M35-39 28:43
10 Robbie Cracknell M16-19 29:09
11 Michael Lord M35-39 29:21
12 Eric McCormick M30-34 29:27
13 Kevin Searle M45-49 29:35
14 Jeffrey Phillips M16-19 29:40
15 Shane Ruljancich M30-34 29:57
16 Chris Moore M30-34 30:04
17 Rob Leather M25-29 30:13
18 Rob Reid M50-54 30:13
19 Michael Gill M45-49 30:16
20 David Matthew M35-39 30:19
21 Andrew Green M45-49 30:20
22 Kirsty Smith F20-24 30:25
23 Steve Blacklock M30-34 30:36
24 Brad Cunningham M30-34 30:45
25 Roger Plamondon M45-49 30:48
26 Brian Hawes M20-24 30:48
27 Gary Duncan M45-49 30:49
28 Michael Jordan M20-24 30:49
29 Anne-Marie Madden F25-29 30:51
30 Marilyn Arsenault F35-39 30:52
31 Anthony Yue M35-39 30:54
32 Ryan Chapman M25-29 30:57
33 Jeremy Watts M30-34 30:58
34 Robert Flood M50-54 31:01
35 Kate Sloan F20-24 31:01
36 Larry Ness M50-54 31:02
37 Joan McGrath F45-49 31:10
38 John Greaves M30-34 31:13
39 Wayne Crowe M50-54 31:16
40 Jerry Loeb M30-34 31:22
41 Chris Luneburg M35-39 31:47
42 Frank Graham M45-49 31:48
43 Shayne Stokes M30-34 31:53
44 Brian MacDonald M50-54 31:58
45 Burton Dow M50-54 32:08
46 Dan Bodden M35-39 32:10
47 Ben Kingstone M16-19 32:12
48 Michael Lax M50-54 32:17
49 Wayne Bates-Smith M55-59 32:26
50 Wendy Cocksedge F35-39 32:26
51 Ian Perriman M30-34 32:32
52 Angela Plamondon F40-44 32:35
53 Steven Shelford M25-29 32:45
54 Denis Sutton M50-54 32:53
55 Kathy Rung F30-34 32:55
56 John Botelho M45-49 32:55
57 Dan McGrade M45-49 33:01
58 Jim Deas M55-59 33:02
59 Cory Horner M25-29 33:06
60 Rhys Harrison M55-59 33:09
61 Jun Yokota M30-34 33:09
62 John Ingram M55-59 33:12
63 Sheldon Croden M35-39 33:14
64 Bryan Lailey M20-24 33:23
65 Rene McKibbin F35-39 33:25
66 Todd Humen M35-39 33:28
67 Kevin Murdoch M35-39 33:32
68 Melissa Ross F20-24 33:32
69 Steve Sullivan M55-59 33:33
70 Delbert Horrocks M55-59 33:36
71 Shannon Hodge F30-34 33:38
72 Graham Fisher M45-49 33:47
73 Jeff Lewis M35-39 33:57
74 Ross Pettit M40-44 33:57
75 Connor Taiji M16-19 34:01
76 Dean Kerpan M35-39 34:02
77 David Vanderlinde M50-54 34:03
78 Larry Puszka M40-44 34:05
79 Sean Cunningham M40-44 34:10
80 Tony Pires M25-29 34:12
81 Richard Avedon-Savage M25-29 34:12
82 Gwyn Woodson F55-59 34:15
83 Robert Smith M50-54 34:21
84 Paul Lamoureux M35-39 34:26
85 Kevin Johnson M20-24 34:37
86 Bob Cook M55-59 34:39
87 Rob O'Dwyer M16-19 34:40
88 Matt Husband M20-24 34:42
89 Paul Gowland M55-59 34:44
90 Jed Grieve M30-34 34:47
91 Rhonda Callender F35-39 34:54
92 Donald Peterson M35-39 34:59
93 Graeme Benn M16-19 35:03
94 Adam Lawrence M35-39 35:03
95 Robert Townsend M50-54 35:04
96 Teslin Bruhn M16-19 35:08
97 Dan Briche M40-44 35:09
98 Henry Thom M40-44 35:10
99 Ivan Oxford M40-44 35:19
100 Dave Branson M45-49 35:22
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Steve Osaduik M25-29 24:52.00 Bruce Deacon 25:06.00 1999
  Name Division Time
Steve Osaduik M25-29 24:52.00
Previous Record Holder Bruce Deacon
Previous Record 25:06.00
Year of Record 1999
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Marilyn Arsenault F35-39 30:52.00 Charlene Waldner 31:49.00 2005
Gwyn Woodson F55-59 34:15.00 MaryAnn Hartley 35:49.00 2005
Sandra Bastedo F60-64 36:26.00 Sandra Bastedo 36:49.00 2005
Georgie Clapham F65-69 46:50.00 Georgie Clapham 47:12.00 2005
Steve Osaduik M25-29 24:52.00 Steve Osaduik 25:26.00 2004
Dave Reed M50-54 28:36.00 Dave Reed 28:50.00 2004
Maurice Tarrant M75-79 37:24.00 Maurice Tarrant 37:59.00 2005
  Name Division Time
Marilyn Arsenault F35-39 30:52.00
Previous Record Holder Charlene Waldner
Previous Record 31:49.00
Year of Record 2005
Gwyn Woodson F55-59 34:15.00
Previous Record Holder MaryAnn Hartley
Previous Record 35:49.00
Year of Record 2005
Sandra Bastedo F60-64 36:26.00
Previous Record Holder Sandra Bastedo
Previous Record 36:49.00
Year of Record 2005
Georgie Clapham F65-69 46:50.00
Previous Record Holder Georgie Clapham
Previous Record 47:12.00
Year of Record 2005
Steve Osaduik M25-29 24:52.00
Previous Record Holder Steve Osaduik
Previous Record 25:26.00
Year of Record 2004
Dave Reed M50-54 28:36.00
Previous Record Holder Dave Reed
Previous Record 28:50.00
Year of Record 2004
Maurice Tarrant M75-79 37:24.00
Previous Record Holder Maurice Tarrant
Previous Record 37:59.00
Year of Record 2005
Name Results
2019 Hatley Castle 8K Results
2018 Hatley Castle 8K Results
2017 Hatley Castle 8K Results
2016 Hatley Castle 8K Results
2015 Hatley Castle 8K Results
2014 Hatley Castle 8k Results
2013 Hatley Castle 8k Results
2012 Hatley Castle 8k Results
2011 Hatley Castle 8k Results
2010 Hatley Castle 8k Results
2009 Hatley Castle 8k Results
2008 Hatley Castle 8k Results
2007 Hatley Castle 8k Results
2005 Hatley Castle 8k Results
2004 Hatley Castle 8K Results
2003 Hatley Castle 8K Results
2002 Hatley Castle 8K Results
2001 Hatley Castle 8K Results
2000 Hatley Castle 8K Results
1999 Hatley Castle 8K Results