2021 Tour de Victoria - TT

160K | 140K | 100K | 60K | 45K | 30K | 15K | TT | KOM

Victoria, BC, CANADA
Oct 02, 2021
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division City KM/H Time  
1 Logan Edgar M30-34 Victoria 37.3 24:08
Rider # 4 Team Country CAN View full
results
2 Matthew Brown M50-54 Rudolfstetten 37.3 24:09
Rider # 38 Team Country CHE View full
results
3 Parker Swanstrom M16-18 Victoria 37.2 24:10
Rider # 250 Team Country CAN View full
results
4 Kevin Ford M50-54 Victoria 37.2 24:12
Rider # 249 Team Country CAN View full
results
5 Rafferty Baker M35-39 Vancouver 37.2 24:12
Rider # 137 Team Country CAN View full
results
6 Brian Dougherty M45-49 Surrey 37.2 24:13
Rider # 116 Team Country CAN View full
results
7 Graeme Hill M30-34 Victoria 37 24:19
Rider # 157 Team Bike Team! Country CAN View full
results
8 Andrew Merrick M40-44 Vancouver 37 24:19
Rider # 175 Team CAC Country CAN View full
results
9 Jon Greyell M45-49 West Vancouver 36.7 24:30
Rider # 237 Team Scotiabank Country CAN View full
results
10 Hamish Doughty M50-54 Vancouver 36.7 24:31
Rider # 69 Team Country CAN View full
results
11 Torin Halvorson M19-24 Vancouver 36.6 24:35
Rider # 231 Team Country CAN View full
results
12 Niall Conaty M25-29 Calgary 36.1 24:56
Rider # 2324 Team Country CAN View full
results
13 Kevin Dumaisnil M30-34 Victoria 36.1 24:57
Rider # 2323 Team Country CAN View full
results
14 "Jeff ""super Sauce"" Sparling" M35-39 Victoria 36 25:00
Rider # 2529 Team Trek Victoria/Pro City Country CAN View full
results
15 Robert Berry M30-34 Victoria 36 25:01
Rider # 260 Team Victoria Breakaway Cycling Club Country CAN View full
results
16 Barry Beck M60-64 Brentwood Bay 35.8 25:08
Rider # 1275 Team Country CAN View full
results
17 Eric Lorenz M45-49 Vancouver 35.8 25:08
Rider # 1041 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
18 Max Waibler M55-59 Vancouver 35.8 25:09
Rider # 1286 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
19 Colleen Gray-Hewett F50-54 North Vancouver 35.8 25:10
Rider # 1230 Team TaG Cycling Club Country CAN View full
results
20 Omar Elofir M45-49 Vancouver 35.8 25:10
Rider # 1082 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
21 Brian Vandegriend M45-49 Coquitlam 35.7 25:11
Rider # 1120 Team Country CAN View full
results
22 Mark Stephenson M35-39 Victoria 35.7 25:12
Rider # 1172 Team Country CAN View full
results
23 Stefan Boudreault M40-44 Vancouver 35.7 25:13
Rider # 1025 Team Country CAN View full
results
24 John Machielse M40-44 Victoria 35.3 25:30
Rider # 78 Team Country CAN View full
results
25 Chris Delabastide M30-34 Burnaby 35.3 25:31
Rider # 80 Team Country CAN View full
results
26 Jack Hindmarsh M30-34 Vancouver 35.3 25:31
Rider # 40 Team Country CAN View full
results
27 Matthew Van Nostrand M40-44 North Vancouver 35.2 25:32
Rider # 266 Team Country CAN View full
results
28 William Brown M40-44 Vancouver 35.2 25:33
Rider # 121 Team Country CAN View full
results
29 Kevin Laidman M35-39 Port Alberni 35.2 25:36
Rider # 176 Team Healthy Habits Country CAN View full
results
30 Michael Dawson M40-44 Victoria 35.1 25:38
Rider # 192 Team Country CAN View full
results
31 Jan Palaty M55-59 Vancouver 35.1 25:40
Rider # 133 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
32 Kirk Van Ludwig M50-54 Victoria 35 25:41
Rider # 273 Team Country CAN View full
results
33 Christopher Hill M35-39 Vancouver 35 25:42
Rider # 162 Team Bike Team! Country CAN View full
results
34 Heidi Ullrich F19-24 Victoria 35 25:43
Rider # 233 Team Oak Bay Bicycles Country CAN View full
results
35 Shea Godberson M35-39 Qualicum Beach 35 25:43
Rider # 146 Team Country CAN View full
results
36 Lazarus Difiore M50-54 Qualicum Beach 35 25:44
Rider # 128 Team Big Grin Bikes Country CAN View full
results
37 Brian Anderson M60-64 New Westminster 35 25:44
Rider # 144 Team Country CAN View full
results
38 Micha Theil M30-34 North Vancouver 35 25:45
Rider # 1265 Team Country CAN View full
results
39 Regis Denefle M50-54 Vancouver 34.9 25:47
Rider # 83 Team Country CAN View full
results
40 James Cassell M40-44 North Vancouver 34.9 25:49
Rider # 204 Team Country CAN View full
results
41 Michael Hamata M35-39 Vancouver 34.8 25:51
Rider # 104 Team Country CAN View full
results
42 Evan Russell M19-24 Mill Bay 34.8 25:53
Rider # 267 Team Country CAN View full
results
43 Derek Mineault M35-39 Whistler 34.8 25:53
Rider # 1114 Team Country CAN View full
results
44 Matthew Bennett M45-49 North Vancouver 34.7 25:54
Rider # 1248 Team Country CAN View full
results
45 Jordan Lamarche M35-39 Victoria 34.7 25:55
Rider # 1253 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
46 Matthew Decore M50-54 Edmonton 34.2 26:19
Rider # 2491 Team Country CAN View full
results
47 David Marshall M45-49 Cochrane 33.4 26:55
Rider # 2221 Team Country CAN View full
results
48 Andy Pitre M40-44 Victoria 33.4 26:57
Rider # 2532 Team Country CAN View full
results
49 Jeremy Couturier M19-24 Victoria 33.4 26:57
Rider # 218 Team Country CAN View full
results
50 Mark Keeley M50-54 Vancouver 33.4 26:58
Rider # 2422 Team Country CAN View full
results
51 Darren Meiner M40-44 Duncan 33.3 27:03
Rider # 7 Team Country CAN View full
results
52 David Bruce M45-49 Vancouver 33.3 27:04
Rider # 2424 Team Country CAN View full
results
53 Ian Duncan M30-34 Victoria 33.3 27:04
Rider # 262 Team Country CAN View full
results
54 Marc Walton M35-39 Calgary 33.2 27:05
Rider # 261 Team Country CAN View full
results
55 Tim Winter M50-54 Duncan 33.2 27:05
Rider # 22 Team Country CAN View full
results
56 Paul O'Callaghan M55-59 Victoria 33.2 27:06
Rider # 2519 Team Country CAN View full
results
57 Gary Denton M70-74 Penticton 33.2 27:08
Rider # 181 Team Country CAN View full
results
58 David Wight M35-39 Victoria 33.1 27:09
Rider # 1175 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
59 Michael Binstead M50-54 Victoria 33.1 27:09
Rider # 1170 Team Country CAN View full
results
60 Rob Fraser M30-34 Crd 33.1 27:09
Rider # 2444 Team Country CAN View full
results
61 Chris Swabb M45-49 Calgary 33.1 27:09
Rider # 1295 Team Country CAN View full
results
62 Robert Brunelle M40-44 Victoria 33.1 27:10
Rider # 2425 Team Country CAN View full
results
63 Sunil Jagadish M35-39 North Vancouver 33.1 27:11
Rider # 234 Team Country CAN View full
results
64 Carson Smith M19-24 Victoria 33.1 27:11
Rider # 255 Team Country CAN View full
results
65 Michael Mulholland M45-49 Victoria 33.1 27:12
Rider # 1174 Team Country CAN View full
results
66 Alexander Castagna M25-29 Victoria 33 27:15
Rider # 31 Team FreeSpeed Country CAN View full
results
67 Chris Downey M50-54 Nanaimo 33 27:16
Rider # 1231 Team Country CAN View full
results
68 Kirk Draper M50-54 Cochrane 33 27:18
Rider # 2384 Team Country CAN View full
results
69 Cooper Langard M19-24 North Saanich 32.9 27:22
Rider # 3335 Team Country CAN View full
results
70 Matt Paone M30-34 Colwood 32.7 27:29
Rider # 1251 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
71 Jason Harris M50-54 Surrey 32.7 27:33
Rider # 68 Team Country CAN View full
results
72 Ian Gray M35-39 Vancouver 32.6 27:35
Rider # 89 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
73 Arndt Brettschneider M45-49 North Vancouver 32.6 27:36
Rider # 1285 Team Country CAN View full
results
74 Brian Jeffery M55-59 West Vancouver 32.6 27:37
Rider # 1274 Team Country CAN View full
results
75 Scott Bohachyk M35-39 Vancouver 32.6 27:37
Rider # 211 Team Country CAN View full
results
76 Benoit Detering M30-34 Victoria 32.5 27:39
Rider # 3399 Team Country CAN View full
results
77 Marek Dutkiewicz M55-59 Vancouver 32.5 27:40
Rider # 205 Team Meraloma Team 2 Country CAN View full
results
78 Scott Thompson M50-54 Victoria 32.5 27:40
Rider # 2291 Team Country CAN View full
results
79 Julie Leblanc F45-49 Duncan 32.5 27:43
Rider # 141 Team TaG Cycling Club Country CAN View full
results
80 Silken Laumann F55-59 Saanichton 32.5 27:44
Rider # 2469 Team Element Race Team Country CAN View full
results
81 Mikayla Neal F25-29 Saanichton 32.5 27:44
Rider # 2536 Team Country CAN View full
results
82 Tenille Hoogland F40-44 Victoria 32.5 27:44
Rider # 2453 Team Element Race Team Country CAN View full
results
83 Stevan Wallenburg M60-64 Surrey 32.4 27:45
Rider # 2594 Team Country CAN View full
results
84 Brad Hoban M30-34 Victoria 32.4 27:46
Rider # 2093 Team Cycling Club Coastal Cadence Country CAN View full
results
85 Joe McMahen M35-39 Victoria 32.4 27:47
Rider # 203 Team Country CAN View full
results
86 Bernard Facundo M30-34 Vancouver 32.4 27:49
Rider # 229 Team The Last Drop Cycling Club Country CAN View full
results
87 Zachary Tom M30-34 Vancouver 32.3 27:50
Rider # 221 Team The Last Drop Cycling Club Country CAN View full
results
88 Mel Dutkiewicz F55-59 Vancouver 32.3 27:52
Rider # 206 Team Meraloma Team 2 Country CAN View full
results
89 Brad Smith M55-59 Delta 32.3 27:53
Rider # 19 Team Country CAN View full
results
90 Kristen Meindertsma F50-54 Abbotsford 32.3 27:53
Rider # 99 Team Country CAN View full
results
91 Andrew Siemens M35-39 Langley 32.3 27:54
Rider # 259 Team Country CAN View full
results
92 Pl Meindertsma M45-49 Abbotsford 32.2 27:56
Rider # 100 Team Country CAN View full
results
93 Tomasz Rinne M19-24 Vancouver 32.2 27:56
Rider # 2454 Team Opportunity International Country CAN View full
results
94 Vince Geisler M50-54 Victoria 32.2 27:56
Rider # 3304 Team Country CAN View full
results
95 David Karn M55-59 Victoria 32.2 27:58
Rider # 2157 Team Country CAN View full
results
96 Hugh Hart M55-59 Victoria 32.2 27:59
Rider # 2531 Team Country CAN View full
results
97 James Ainsworth M50-54 Shawnigan Lake 32.1 28:00
Rider # 180 Team Country CAN View full
results
98 Scott Woolley M55-59 Squamish 32.1 28:01
Rider # 1191 Team Country CAN View full
results
99 Glennon Rosenbloom M45-49 Victoria 32.1 28:01
Rider # 1250 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
100 Oliver Wood M19-24 North Vancouver 32.1 28:03
Rider # 84 Team Country CAN View full
results
  Rank Name Division Time
1 Logan Edgar M30-34 24:08
Rider # 4
Team
Country CAN
View full
results
2 Matthew Brown M50-54 24:09
Rider # 38
Team
Country CHE
View full
results
3 Parker Swanstrom M16-18 24:10
Rider # 250
Team
Country CAN
View full
results
4 Kevin Ford M50-54 24:12
Rider # 249
Team
Country CAN
View full
results
5 Rafferty Baker M35-39 24:12
Rider # 137
Team
Country CAN
View full
results
6 Brian Dougherty M45-49 24:13
Rider # 116
Team
Country CAN
View full
results
7 Graeme Hill M30-34 24:19
Rider # 157
Team Bike Team!
Country CAN
View full
results
8 Andrew Merrick M40-44 24:19
Rider # 175
Team CAC
Country CAN
View full
results
9 Jon Greyell M45-49 24:30
Rider # 237
Team Scotiabank
Country CAN
View full
results
10 Hamish Doughty M50-54 24:31
Rider # 69
Team
Country CAN
View full
results
11 Torin Halvorson M19-24 24:35
Rider # 231
Team
Country CAN
View full
results
12 Niall Conaty M25-29 24:56
Rider # 2324
Team
Country CAN
View full
results
13 Kevin Dumaisnil M30-34 24:57
Rider # 2323
Team
Country CAN
View full
results
14 "Jeff ""super Sauce"" Sparling" M35-39 25:00
Rider # 2529
Team Trek Victoria/Pro City
Country CAN
View full
results
15 Robert Berry M30-34 25:01
Rider # 260
Team Victoria Breakaway Cycling Club
Country CAN
View full
results
16 Barry Beck M60-64 25:08
Rider # 1275
Team
Country CAN
View full
results
17 Eric Lorenz M45-49 25:08
Rider # 1041
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
18 Max Waibler M55-59 25:09
Rider # 1286
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
19 Colleen Gray-Hewett F50-54 25:10
Rider # 1230
Team TaG Cycling Club
Country CAN
View full
results
20 Omar Elofir M45-49 25:10
Rider # 1082
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
21 Brian Vandegriend M45-49 25:11
Rider # 1120
Team
Country CAN
View full
results
22 Mark Stephenson M35-39 25:12
Rider # 1172
Team
Country CAN
View full
results
23 Stefan Boudreault M40-44 25:13
Rider # 1025
Team
Country CAN
View full
results
24 John Machielse M40-44 25:30
Rider # 78
Team
Country CAN
View full
results
25 Chris Delabastide M30-34 25:31
Rider # 80
Team
Country CAN
View full
results
26 Jack Hindmarsh M30-34 25:31
Rider # 40
Team
Country CAN
View full
results
27 Matthew Van Nostrand M40-44 25:32
Rider # 266
Team
Country CAN
View full
results
28 William Brown M40-44 25:33
Rider # 121
Team
Country CAN
View full
results
29 Kevin Laidman M35-39 25:36
Rider # 176
Team Healthy Habits
Country CAN
View full
results
30 Michael Dawson M40-44 25:38
Rider # 192
Team
Country CAN
View full
results
31 Jan Palaty M55-59 25:40
Rider # 133
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
32 Kirk Van Ludwig M50-54 25:41
Rider # 273
Team
Country CAN
View full
results
33 Christopher Hill M35-39 25:42
Rider # 162
Team Bike Team!
Country CAN
View full
results
34 Heidi Ullrich F19-24 25:43
Rider # 233
Team Oak Bay Bicycles
Country CAN
View full
results
35 Shea Godberson M35-39 25:43
Rider # 146
Team
Country CAN
View full
results
36 Lazarus Difiore M50-54 25:44
Rider # 128
Team Big Grin Bikes
Country CAN
View full
results
37 Brian Anderson M60-64 25:44
Rider # 144
Team
Country CAN
View full
results
38 Micha Theil M30-34 25:45
Rider # 1265
Team
Country CAN
View full
results
39 Regis Denefle M50-54 25:47
Rider # 83
Team
Country CAN
View full
results
40 James Cassell M40-44 25:49
Rider # 204
Team
Country CAN
View full
results
41 Michael Hamata M35-39 25:51
Rider # 104
Team
Country CAN
View full
results
42 Evan Russell M19-24 25:53
Rider # 267
Team
Country CAN
View full
results
43 Derek Mineault M35-39 25:53
Rider # 1114
Team
Country CAN
View full
results
44 Matthew Bennett M45-49 25:54
Rider # 1248
Team
Country CAN
View full
results
45 Jordan Lamarche M35-39 25:55
Rider # 1253
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
46 Matthew Decore M50-54 26:19
Rider # 2491
Team
Country CAN
View full
results
47 David Marshall M45-49 26:55
Rider # 2221
Team
Country CAN
View full
results
48 Andy Pitre M40-44 26:57
Rider # 2532
Team
Country CAN
View full
results
49 Jeremy Couturier M19-24 26:57
Rider # 218
Team
Country CAN
View full
results
50 Mark Keeley M50-54 26:58
Rider # 2422
Team
Country CAN
View full
results
51 Darren Meiner M40-44 27:03
Rider # 7
Team
Country CAN
View full
results
52 David Bruce M45-49 27:04
Rider # 2424
Team
Country CAN
View full
results
53 Ian Duncan M30-34 27:04
Rider # 262
Team
Country CAN
View full
results
54 Marc Walton M35-39 27:05
Rider # 261
Team
Country CAN
View full
results
55 Tim Winter M50-54 27:05
Rider # 22
Team
Country CAN
View full
results
56 Paul O'Callaghan M55-59 27:06
Rider # 2519
Team
Country CAN
View full
results
57 Gary Denton M70-74 27:08
Rider # 181
Team
Country CAN
View full
results
58 David Wight M35-39 27:09
Rider # 1175
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
59 Michael Binstead M50-54 27:09
Rider # 1170
Team
Country CAN
View full
results
60 Rob Fraser M30-34 27:09
Rider # 2444
Team
Country CAN
View full
results
61 Chris Swabb M45-49 27:09
Rider # 1295
Team
Country CAN
View full
results
62 Robert Brunelle M40-44 27:10
Rider # 2425
Team
Country CAN
View full
results
63 Sunil Jagadish M35-39 27:11
Rider # 234
Team
Country CAN
View full
results
64 Carson Smith M19-24 27:11
Rider # 255
Team
Country CAN
View full
results
65 Michael Mulholland M45-49 27:12
Rider # 1174
Team
Country CAN
View full
results
66 Alexander Castagna M25-29 27:15
Rider # 31
Team FreeSpeed
Country CAN
View full
results
67 Chris Downey M50-54 27:16
Rider # 1231
Team
Country CAN
View full
results
68 Kirk Draper M50-54 27:18
Rider # 2384
Team
Country CAN
View full
results
69 Cooper Langard M19-24 27:22
Rider # 3335
Team
Country CAN
View full
results
70 Matt Paone M30-34 27:29
Rider # 1251
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
71 Jason Harris M50-54 27:33
Rider # 68
Team
Country CAN
View full
results
72 Ian Gray M35-39 27:35
Rider # 89
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
73 Arndt Brettschneider M45-49 27:36
Rider # 1285
Team
Country CAN
View full
results
74 Brian Jeffery M55-59 27:37
Rider # 1274
Team
Country CAN
View full
results
75 Scott Bohachyk M35-39 27:37
Rider # 211
Team
Country CAN
View full
results
76 Benoit Detering M30-34 27:39
Rider # 3399
Team
Country CAN
View full
results
77 Marek Dutkiewicz M55-59 27:40
Rider # 205
Team Meraloma Team 2
Country CAN
View full
results
78 Scott Thompson M50-54 27:40
Rider # 2291
Team
Country CAN
View full
results
79 Julie Leblanc F45-49 27:43
Rider # 141
Team TaG Cycling Club
Country CAN
View full
results
80 Silken Laumann F55-59 27:44
Rider # 2469
Team Element Race Team
Country CAN
View full
results
81 Mikayla Neal F25-29 27:44
Rider # 2536
Team
Country CAN
View full
results
82 Tenille Hoogland F40-44 27:44
Rider # 2453
Team Element Race Team
Country CAN
View full
results
83 Stevan Wallenburg M60-64 27:45
Rider # 2594
Team
Country CAN
View full
results
84 Brad Hoban M30-34 27:46
Rider # 2093
Team Cycling Club Coastal Cadence
Country CAN
View full
results
85 Joe McMahen M35-39 27:47
Rider # 203
Team
Country CAN
View full
results
86 Bernard Facundo M30-34 27:49
Rider # 229
Team The Last Drop Cycling Club
Country CAN
View full
results
87 Zachary Tom M30-34 27:50
Rider # 221
Team The Last Drop Cycling Club
Country CAN
View full
results
88 Mel Dutkiewicz F55-59 27:52
Rider # 206
Team Meraloma Team 2
Country CAN
View full
results
89 Brad Smith M55-59 27:53
Rider # 19
Team
Country CAN
View full
results
90 Kristen Meindertsma F50-54 27:53
Rider # 99
Team
Country CAN
View full
results
91 Andrew Siemens M35-39 27:54
Rider # 259
Team
Country CAN
View full
results
92 Pl Meindertsma M45-49 27:56
Rider # 100
Team
Country CAN
View full
results
93 Tomasz Rinne M19-24 27:56
Rider # 2454
Team Opportunity International
Country CAN
View full
results
94 Vince Geisler M50-54 27:56
Rider # 3304
Team
Country CAN
View full
results
95 David Karn M55-59 27:58
Rider # 2157
Team
Country CAN
View full
results
96 Hugh Hart M55-59 27:59
Rider # 2531
Team
Country CAN
View full
results
97 James Ainsworth M50-54 28:00
Rider # 180
Team
Country CAN
View full
results
98 Scott Woolley M55-59 28:01
Rider # 1191
Team
Country CAN
View full
results
99 Glennon Rosenbloom M45-49 28:01
Rider # 1250
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
100 Oliver Wood M19-24 28:03
Rider # 84
Team
Country CAN
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results