2021 Tour de Victoria - Hill Climb

160K | 140K | 100K | 60K | 45K | 30K | 15K | TT | KOM

Victoria, BC, CANADA
Oct 02, 2021
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division City KM/H Time  
1 Torin Halvorson M19-24 Vancouver 25.3 8:19
Rider # 231 Team Country CAN View full
results
2 Graeme Hill M30-34 Victoria 23.5 8:56
Rider # 157 Team Bike Team! Country CAN View full
results
3 Logan Edgar M30-34 Victoria 22.9 9:10
Rider # 4 Team Country CAN View full
results
4 Parker Swanstrom M16-18 Victoria 22.9 9:10
Rider # 250 Team Country CAN View full
results
5 Andrew Merrick M40-44 Vancouver 22.9 9:11
Rider # 175 Team CAC Country CAN View full
results
6 Michael Martin M40-44 Vancouver 22.8 9:13
Rider # 235 Team Scotiabank Country CAN View full
results
7 Evan Russell M19-24 Mill Bay 22.7 9:14
Rider # 267 Team Country CAN View full
results
8 Robert Berry M30-34 Victoria 22.7 9:15
Rider # 260 Team Victoria Breakaway Cycling Club Country CAN View full
results
9 Daniel Wilson M40-44 Vancouver 22.6 9:18
Rider # 251 Team Country CAN View full
results
10 Jon Greyell M45-49 West Vancouver 22.3 9:26
Rider # 237 Team Scotiabank Country CAN View full
results
11 John Machielse M40-44 Victoria 22.1 9:30
Rider # 78 Team Country CAN View full
results
12 Derek Baggerly M50-54 Missoula 22.1 9:31
Rider # 61 Team Country USA View full
results
13 Brian Dougherty M45-49 Surrey 22 9:32
Rider # 116 Team Country CAN View full
results
14 Matthew Brown M50-54 Rudolfstetten 22 9:32
Rider # 38 Team Country CHE View full
results
15 Luke Ghyselincks M35-39 Victoria 22 9:33
Rider # 177 Team Country CAN View full
results
16 Geoff Ruddick M40-44 North Saanich 22 9:33
Rider # 9 Team Country CAN View full
results
17 Rafferty Baker M35-39 Vancouver 21.9 9:36
Rider # 137 Team Country CAN View full
results
18 Hamish Doughty M50-54 Vancouver 21.9 9:36
Rider # 69 Team Country CAN View full
results
19 William Brown M40-44 Vancouver 21.9 9:36
Rider # 121 Team Country CAN View full
results
20 Kevin Ford M50-54 Victoria 21.8 9:37
Rider # 249 Team Country CAN View full
results
21 Fabian Jankovic M30-34 Richmond 21.8 9:39
Rider # 2428 Team Country CAN View full
results
22 Brian Anderson M60-64 New Westminster 21.7 9:41
Rider # 144 Team Country CAN View full
results
23 Chris Delabastide M30-34 Burnaby 21.4 9:49
Rider # 80 Team Country CAN View full
results
24 "Jeff ""super Sauce"" Sparling" M35-39 Victoria 21.4 9:50
Rider # 2529 Team Trek Victoria/Pro City Country CAN View full
results
25 Jason Harris M50-54 Surrey 21.3 9:51
Rider # 68 Team Country CAN View full
results
26 Andy Pitre M40-44 Victoria 21.3 9:52
Rider # 2532 Team Country CAN View full
results
27 Matt Hulse M30-34 Victoria 21.3 9:52
Rider # 1217 Team Country CAN View full
results
28 Benjamin Kassem M25-29 Vancouver 21.1 9:56
Rider # 244 Team Country CAN View full
results
29 Micha Theil M30-34 North Vancouver 21.1 9:57
Rider # 1265 Team Country CAN View full
results
30 Matthew Van Nostrand M40-44 North Vancouver 21.1 9:58
Rider # 266 Team Country CAN View full
results
31 Matthew Bennett M45-49 North Vancouver 21 9:59
Rider # 1248 Team Country CAN View full
results
32 Derek Mineault M35-39 Whistler 21 10:01
Rider # 1114 Team Country CAN View full
results
33 Scott Thompson M50-54 Victoria 20.8 10:06
Rider # 2291 Team Country CAN View full
results
34 Daniel Varga M25-29 Vancouver 20.7 10:08
Rider # 60 Team Country CAN View full
results
35 Jack Hindmarsh M30-34 Vancouver 20.6 10:11
Rider # 40 Team Country CAN View full
results
36 Oliver Wood M19-24 North Vancouver 20.6 10:11
Rider # 84 Team Country CAN View full
results
37 Nick McLeod M25-29 Vancouver 20.6 10:11
Rider # 114 Team Country CAN View full
results
38 Kevin Smith M30-34 Victoria 20.5 10:14
Rider # 167 Team Country CAN View full
results
39 Heidi Ullrich F19-24 Victoria 20.5 10:15
Rider # 233 Team Oak Bay Bicycles Country CAN View full
results
40 Alexander Castagna M25-29 Victoria 20.5 10:15
Rider # 31 Team FreeSpeed Country CAN View full
results
41 James Cassell M40-44 North Vancouver 20.4 10:19
Rider # 204 Team Country CAN View full
results
42 Chad Petersmeyer M45-49 Victoria 20.3 10:21
Rider # 2002 Team Country CAN View full
results
43 Kirk Van Ludwig M50-54 Victoria 20.3 10:22
Rider # 273 Team Country CAN View full
results
44 Sunil Jagadish M35-39 North Vancouver 20.2 10:24
Rider # 234 Team Country CAN View full
results
45 Kevin Laidman M35-39 Port Alberni 20.2 10:25
Rider # 176 Team Healthy Habits Country CAN View full
results
46 Michael Hamata M35-39 Vancouver 20.1 10:26
Rider # 104 Team Country CAN View full
results
47 Chris Cunningham M35-39 Victoria 20.1 10:27
Rider # 2363 Team Country CAN View full
results
48 Ian Duncan M30-34 Victoria 20.1 10:28
Rider # 262 Team Country CAN View full
results
49 Marc Walton M35-39 Calgary 20.1 10:28
Rider # 261 Team Country CAN View full
results
50 David Marshall M45-49 Cochrane 20 10:30
Rider # 2221 Team Country CAN View full
results
51 Joel Alleyn M35-39 Victoria 20 10:31
Rider # 1299 Team Country CAN View full
results
52 Mark Stephenson M35-39 Victoria 19.8 10:35
Rider # 1172 Team Country CAN View full
results
53 Brian Vandegriend M45-49 Coquitlam 19.8 10:36
Rider # 1120 Team Country CAN View full
results
54 Paul O'Callaghan M55-59 Victoria 19.8 10:37
Rider # 2519 Team Country CAN View full
results
55 Ander Monro M40-44 Victoria 19.8 10:37
Rider # 2316 Team Country CAN View full
results
56 Christopher Hill M35-39 Vancouver 19.7 10:39
Rider # 162 Team Bike Team! Country CAN View full
results
57 Dean Steinke M40-44 Victoria 19.7 10:39
Rider # 1296 Team Country CAN View full
results
58 Matt Paone M30-34 Colwood 19.7 10:39
Rider # 1251 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
59 Nels Anvik M40-44 Victoria 19.7 10:41
Rider # 1169 Team Country CAN View full
results
60 Chris Downey M50-54 Nanaimo 19.7 10:41
Rider # 1231 Team Country CAN View full
results
61 Jordan Lamarche M35-39 Victoria 19.6 10:43
Rider # 1253 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
62 Niall Conaty M25-29 Calgary 19.6 10:44
Rider # 2324 Team Country CAN View full
results
63 Kevin Dumaisnil M30-34 Victoria 19.5 10:45
Rider # 2323 Team Country CAN View full
results
64 Jordan Ericksen M35-39 Victoria 19.4 10:50
Rider # 1252 Team GableCraft Homes Country CAN View full
results
65 Carson Smith M19-24 Victoria 19.4 10:51
Rider # 255 Team Country CAN View full
results
66 Chris Ferguson-Martin M30-34 Victoria 19.4 10:51
Rider # 257 Team Country CAN View full
results
67 Rory Tyler M60-64 Kelowna 19.3 10:53
Rider # 1207 Team Country CAN View full
results
68 Michael Dawson M40-44 Victoria 19.3 10:53
Rider # 192 Team Country CAN View full
results
69 Lazarus Difiore M50-54 Qualicum Beach 19.3 10:53
Rider # 128 Team Big Grin Bikes Country CAN View full
results
70 Unknown Rider NOAGE Victoria 19.3 10:54
Rider # 223 Team Country View full
results
71 Owen Sales M16-18 Ottawa 19.3 10:54
Rider # 1262 Team Country CAN View full
results
72 Stefan Boudreault M40-44 Vancouver 19.3 10:54
Rider # 1025 Team Country CAN View full
results
73 Colleen Gray-Hewett F50-54 North Vancouver 19.2 10:55
Rider # 1230 Team TaG Cycling Club Country CAN View full
results
74 Jonathan Watkin M45-49 Victoria 19.2 10:55
Rider # 1281 Team Country CAN View full
results
75 Matthew Decore M50-54 Edmonton 19.2 10:55
Rider # 2491 Team Country CAN View full
results
76 Shea Godberson M35-39 Qualicum Beach 19.2 10:56
Rider # 146 Team Country CAN View full
results
77 Eric Lorenz M45-49 Vancouver 19.1 10:58
Rider # 1041 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
78 Bryan Rehill M45-49 Nanaimo 19.1 10:59
Rider # 129 Team Country CAN View full
results
79 Jan Palaty M55-59 Vancouver 19.1 11:01
Rider # 133 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
80 Marcel Studer M45-49 North Vancouver 19.1 11:01
Rider # 1199 Team TaG Cycling Club Country CAN View full
results
81 Christopher Slattery M40-44 Vancouver 19 11:02
Rider # 1301 Team Quarante Vitesse Country CAN View full
results
82 Barry Beck M60-64 Brentwood Bay 19 11:03
Rider # 1275 Team Country CAN View full
results
83 Sasa Fazlagic M45-49 Victoria 19 11:04
Rider # 1259 Team Country CAN View full
results
84 Roy Pat M30-34 Vancouver 19 11:04
Rider # 1123 Team Country CAN View full
results
85 Steve Wiseman M55-59 Vancouver 18.9 11:06
Rider # 1106 Team Country CAN View full
results
86 David Jackson M25-29 Victoria 18.9 11:08
Rider # 199 Team Country CAN View full
results
87 Arndt Brettschneider M45-49 North Vancouver 18.8 11:09
Rider # 1285 Team Country CAN View full
results
88 Omar Elofir M45-49 Vancouver 18.8 11:09
Rider # 1082 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
89 Max Waibler M55-59 Vancouver 18.8 11:09
Rider # 1286 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
90 Rob McCulloch M35-39 Calgary 18.8 11:10
Rider # 2450 Team Country CAN View full
results
91 Robert Brunelle M40-44 Victoria 18.8 11:12
Rider # 2425 Team Country CAN View full
results
92 Sam Tsang M30-34 Burnaby 18.7 11:13
Rider # 1269 Team Country CAN View full
results
93 Jean-Philippe Dubouchard M30-34 Victoria 18.7 11:14
Rider # 1288 Team Country CAN View full
results
94 Mike Sanders M50-54 Victoria 18.7 11:14
Rider # 2596 Team Country CAN View full
results
95 Seamus McGrath M45-49 Victoria 18.6 11:18
Rider # 2 Team Tour de Victoria Country CAN View full
results
96 Tara Rosenberg F35-39 Vancouver 18.5 11:22
Rider # 1272 Team Lotus Cycling Club Country CAN View full
results
97 Shane McClymont M35-39 Victoria 18.4 11:26
Rider # 2242 Team Country CAN View full
results
98 Neil Riphagen M40-44 North Saanich 18.3 11:27
Rider # 1158 Team Country CAN View full
results
99 Shane Pask M45-49 Victoria 18.3 11:28
Rider # 2432 Team Country CAN View full
results
100 Jeremy Couturier M19-24 Victoria 18.3 11:30
Rider # 218 Team Country CAN View full
results
  Rank Name Division Time
1 Torin Halvorson M19-24 8:19
Rider # 231
Team
Country CAN
View full
results
2 Graeme Hill M30-34 8:56
Rider # 157
Team Bike Team!
Country CAN
View full
results
3 Logan Edgar M30-34 9:10
Rider # 4
Team
Country CAN
View full
results
4 Parker Swanstrom M16-18 9:10
Rider # 250
Team
Country CAN
View full
results
5 Andrew Merrick M40-44 9:11
Rider # 175
Team CAC
Country CAN
View full
results
6 Michael Martin M40-44 9:13
Rider # 235
Team Scotiabank
Country CAN
View full
results
7 Evan Russell M19-24 9:14
Rider # 267
Team
Country CAN
View full
results
8 Robert Berry M30-34 9:15
Rider # 260
Team Victoria Breakaway Cycling Club
Country CAN
View full
results
9 Daniel Wilson M40-44 9:18
Rider # 251
Team
Country CAN
View full
results
10 Jon Greyell M45-49 9:26
Rider # 237
Team Scotiabank
Country CAN
View full
results
11 John Machielse M40-44 9:30
Rider # 78
Team
Country CAN
View full
results
12 Derek Baggerly M50-54 9:31
Rider # 61
Team
Country USA
View full
results
13 Brian Dougherty M45-49 9:32
Rider # 116
Team
Country CAN
View full
results
14 Matthew Brown M50-54 9:32
Rider # 38
Team
Country CHE
View full
results
15 Luke Ghyselincks M35-39 9:33
Rider # 177
Team
Country CAN
View full
results
16 Geoff Ruddick M40-44 9:33
Rider # 9
Team
Country CAN
View full
results
17 Rafferty Baker M35-39 9:36
Rider # 137
Team
Country CAN
View full
results
18 Hamish Doughty M50-54 9:36
Rider # 69
Team
Country CAN
View full
results
19 William Brown M40-44 9:36
Rider # 121
Team
Country CAN
View full
results
20 Kevin Ford M50-54 9:37
Rider # 249
Team
Country CAN
View full
results
21 Fabian Jankovic M30-34 9:39
Rider # 2428
Team
Country CAN
View full
results
22 Brian Anderson M60-64 9:41
Rider # 144
Team
Country CAN
View full
results
23 Chris Delabastide M30-34 9:49
Rider # 80
Team
Country CAN
View full
results
24 "Jeff ""super Sauce"" Sparling" M35-39 9:50
Rider # 2529
Team Trek Victoria/Pro City
Country CAN
View full
results
25 Jason Harris M50-54 9:51
Rider # 68
Team
Country CAN
View full
results
26 Andy Pitre M40-44 9:52
Rider # 2532
Team
Country CAN
View full
results
27 Matt Hulse M30-34 9:52
Rider # 1217
Team
Country CAN
View full
results
28 Benjamin Kassem M25-29 9:56
Rider # 244
Team
Country CAN
View full
results
29 Micha Theil M30-34 9:57
Rider # 1265
Team
Country CAN
View full
results
30 Matthew Van Nostrand M40-44 9:58
Rider # 266
Team
Country CAN
View full
results
31 Matthew Bennett M45-49 9:59
Rider # 1248
Team
Country CAN
View full
results
32 Derek Mineault M35-39 10:01
Rider # 1114
Team
Country CAN
View full
results
33 Scott Thompson M50-54 10:06
Rider # 2291
Team
Country CAN
View full
results
34 Daniel Varga M25-29 10:08
Rider # 60
Team
Country CAN
View full
results
35 Jack Hindmarsh M30-34 10:11
Rider # 40
Team
Country CAN
View full
results
36 Oliver Wood M19-24 10:11
Rider # 84
Team
Country CAN
View full
results
37 Nick McLeod M25-29 10:11
Rider # 114
Team
Country CAN
View full
results
38 Kevin Smith M30-34 10:14
Rider # 167
Team
Country CAN
View full
results
39 Heidi Ullrich F19-24 10:15
Rider # 233
Team Oak Bay Bicycles
Country CAN
View full
results
40 Alexander Castagna M25-29 10:15
Rider # 31
Team FreeSpeed
Country CAN
View full
results
41 James Cassell M40-44 10:19
Rider # 204
Team
Country CAN
View full
results
42 Chad Petersmeyer M45-49 10:21
Rider # 2002
Team
Country CAN
View full
results
43 Kirk Van Ludwig M50-54 10:22
Rider # 273
Team
Country CAN
View full
results
44 Sunil Jagadish M35-39 10:24
Rider # 234
Team
Country CAN
View full
results
45 Kevin Laidman M35-39 10:25
Rider # 176
Team Healthy Habits
Country CAN
View full
results
46 Michael Hamata M35-39 10:26
Rider # 104
Team
Country CAN
View full
results
47 Chris Cunningham M35-39 10:27
Rider # 2363
Team
Country CAN
View full
results
48 Ian Duncan M30-34 10:28
Rider # 262
Team
Country CAN
View full
results
49 Marc Walton M35-39 10:28
Rider # 261
Team
Country CAN
View full
results
50 David Marshall M45-49 10:30
Rider # 2221
Team
Country CAN
View full
results
51 Joel Alleyn M35-39 10:31
Rider # 1299
Team
Country CAN
View full
results
52 Mark Stephenson M35-39 10:35
Rider # 1172
Team
Country CAN
View full
results
53 Brian Vandegriend M45-49 10:36
Rider # 1120
Team
Country CAN
View full
results
54 Paul O'Callaghan M55-59 10:37
Rider # 2519
Team
Country CAN
View full
results
55 Ander Monro M40-44 10:37
Rider # 2316
Team
Country CAN
View full
results
56 Christopher Hill M35-39 10:39
Rider # 162
Team Bike Team!
Country CAN
View full
results
57 Dean Steinke M40-44 10:39
Rider # 1296
Team
Country CAN
View full
results
58 Matt Paone M30-34 10:39
Rider # 1251
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
59 Nels Anvik M40-44 10:41
Rider # 1169
Team
Country CAN
View full
results
60 Chris Downey M50-54 10:41
Rider # 1231
Team
Country CAN
View full
results
61 Jordan Lamarche M35-39 10:43
Rider # 1253
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
62 Niall Conaty M25-29 10:44
Rider # 2324
Team
Country CAN
View full
results
63 Kevin Dumaisnil M30-34 10:45
Rider # 2323
Team
Country CAN
View full
results
64 Jordan Ericksen M35-39 10:50
Rider # 1252
Team GableCraft Homes
Country CAN
View full
results
65 Carson Smith M19-24 10:51
Rider # 255
Team
Country CAN
View full
results
66 Chris Ferguson-Martin M30-34 10:51
Rider # 257
Team
Country CAN
View full
results
67 Rory Tyler M60-64 10:53
Rider # 1207
Team
Country CAN
View full
results
68 Michael Dawson M40-44 10:53
Rider # 192
Team
Country CAN
View full
results
69 Lazarus Difiore M50-54 10:53
Rider # 128
Team Big Grin Bikes
Country CAN
View full
results
70 Unknown Rider NOAGE 10:54
Rider # 223
Team
Country
View full
results
71 Owen Sales M16-18 10:54
Rider # 1262
Team
Country CAN
View full
results
72 Stefan Boudreault M40-44 10:54
Rider # 1025
Team
Country CAN
View full
results
73 Colleen Gray-Hewett F50-54 10:55
Rider # 1230
Team TaG Cycling Club
Country CAN
View full
results
74 Jonathan Watkin M45-49 10:55
Rider # 1281
Team
Country CAN
View full
results
75 Matthew Decore M50-54 10:55
Rider # 2491
Team
Country CAN
View full
results
76 Shea Godberson M35-39 10:56
Rider # 146
Team
Country CAN
View full
results
77 Eric Lorenz M45-49 10:58
Rider # 1041
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
78 Bryan Rehill M45-49 10:59
Rider # 129
Team
Country CAN
View full
results
79 Jan Palaty M55-59 11:01
Rider # 133
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
80 Marcel Studer M45-49 11:01
Rider # 1199
Team TaG Cycling Club
Country CAN
View full
results
81 Christopher Slattery M40-44 11:02
Rider # 1301
Team Quarante Vitesse
Country CAN
View full
results
82 Barry Beck M60-64 11:03
Rider # 1275
Team
Country CAN
View full
results
83 Sasa Fazlagic M45-49 11:04
Rider # 1259
Team
Country CAN
View full
results
84 Roy Pat M30-34 11:04
Rider # 1123
Team
Country CAN
View full
results
85 Steve Wiseman M55-59 11:06
Rider # 1106
Team
Country CAN
View full
results
86 David Jackson M25-29 11:08
Rider # 199
Team
Country CAN
View full
results
87 Arndt Brettschneider M45-49 11:09
Rider # 1285
Team
Country CAN
View full
results
88 Omar Elofir M45-49 11:09
Rider # 1082
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
89 Max Waibler M55-59 11:09
Rider # 1286
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
90 Rob McCulloch M35-39 11:10
Rider # 2450
Team
Country CAN
View full
results
91 Robert Brunelle M40-44 11:12
Rider # 2425
Team
Country CAN
View full
results
92 Sam Tsang M30-34 11:13
Rider # 1269
Team
Country CAN
View full
results
93 Jean-Philippe Dubouchard M30-34 11:14
Rider # 1288
Team
Country CAN
View full
results
94 Mike Sanders M50-54 11:14
Rider # 2596
Team
Country CAN
View full
results
95 Seamus McGrath M45-49 11:18
Rider # 2
Team Tour de Victoria
Country CAN
View full
results
96 Tara Rosenberg F35-39 11:22
Rider # 1272
Team Lotus Cycling Club
Country CAN
View full
results
97 Shane McClymont M35-39 11:26
Rider # 2242
Team
Country CAN
View full
results
98 Neil Riphagen M40-44 11:27
Rider # 1158
Team
Country CAN
View full
results
99 Shane Pask M45-49 11:28
Rider # 2432
Team
Country CAN
View full
results
100 Jeremy Couturier M19-24 11:30
Rider # 218
Team
Country CAN
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results