2021 Finlayson Arm Ultras - 100km

DOUBLE | 100KM | 50KM | 28KM

Victoria, BC
Sep 12, 2021
TIMER -
  Rank Name Division Time  
1 Ihor Verys M20-29 15:36:20
Bib# 103 Div. Pl. 1 Div. Total. 7
City Chilliwack View full
results
2 Charles Perin M30-39 16:18:54
Bib# 24 Div. Pl. 1 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
3 Dave Neal M40-49 16:22:28
Bib# 86 Div. Pl. 1 Div. Total. 12
City Lake Country View full
results
4 Rob Clemens M40-49 16:38:05
Bib# 109 Div. Pl. 2 Div. Total. 12
City Comox View full
results
5 Jed Grieve M40-49 17:04:40
Bib# 12 Div. Pl. 3 Div. Total. 12
City Victoria View full
results
6 Devan Chi M30-39 17:29:51
Bib# 6 Div. Pl. 2 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
7 Gregory Lariviere M20-29 17:32:45
Bib# 17 Div. Pl. 2 Div. Total. 7
City Edmonton View full
results
8 David Lariviere M30-39 17:49:02
Bib# 112 Div. Pl. 3 Div. Total. 13
City Salt Spring Island View full
results
9 Elliot Brady M30-39 17:51:12
Bib# 3 Div. Pl. 4 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
10 Chris Walsh M20-29 18:02:43
Bib# 29 Div. Pl. 3 Div. Total. 7
City Chilliwack View full
results
11 Chris O'sullivan M30-39 18:05:29
Bib# 88 Div. Pl. 5 Div. Total. 13
City Chilliwack View full
results
12 Ryland Horvat M20-29 18:16:45
Bib# 66 Div. Pl. 4 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
13 Hilary Spires F30-39 18:25:09
Bib# 26 Div. Pl. 1 Div. Total. 5
City Kelowna View full
results
14 Alexa Johnston F30-39 18:57:18
Bib# 15 Div. Pl. 2 Div. Total. 5
City Qualicum Beach View full
results
15 Joshua Walters M40-49 19:20:10
Bib# 30 Div. Pl. 4 Div. Total. 12
City Victoria View full
results
16 Emily Sabo F30-39 19:35:02
Bib# 96 Div. Pl. 3 Div. Total. 5
City Nanaimo View full
results
17 Khai Foo M50-59 19:48:18
Bib# 110 Div. Pl. 1 Div. Total. 10
City Courtenay View full
results
18 Simon Widmann M20-29 19:51:38
Bib# 31 Div. Pl. 5 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
19 Hong Sara Li F50-59 20:21:07
Bib# 97 Div. Pl. 1 Div. Total. 7
City Burnaby View full
results
20 Simon Hinton M30-39 20:29:01
Bib# 65 Div. Pl. 6 Div. Total. 13
City North Vancouver View full
results
21 Kenny Panza M20-29 20:55:41
Bib# 89 Div. Pl. 6 Div. Total. 7
City Port Alberni View full
results
22 Chris Macintyre M40-49 20:59:55
Bib# 81 Div. Pl. 5 Div. Total. 12
City Black Creek View full
results
23 Andre Erlank M40-49 21:08:35
Bib# 9 Div. Pl. 6 Div. Total. 12
City North Saanich View full
results
24 Sandy Hilton M50-59 21:14:33
Bib# 111 Div. Pl. 2 Div. Total. 10
City Victoria View full
results
25 Christine Almond F30-39 21:24:35
Bib# 51 Div. Pl. 4 Div. Total. 5
City Victoria View full
results
26 Adam Johannson M30-39 21:25:17
Bib# 68 Div. Pl. 7 Div. Total. 13
City New Westminster View full
results
27 Dave Small M50-59 21:25:52
Bib# 25 Div. Pl. 3 Div. Total. 10
City Victoria View full
results
28 Mark Allison M40-49 21:42:16
Bib# 50 Div. Pl. 7 Div. Total. 12
City Mission View full
results
29 Geoff Pye M30-39 21:42:59
Bib# 38 Div. Pl. 8 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
30 Martha Grant F50-59 21:46:49
Bib# 61 Div. Pl. 2 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
31 Alec Myring M30-39 22:14:03
Bib# 85 Div. Pl. 9 Div. Total. 12
City Reigate View full
results
32 Kieran Quan M20-29 22:21:49
Bib# 91 Div. Pl. 7 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
33 Derek Kaufman M40-49 22:50:06
Bib# 16 Div. Pl. 8 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
34 Meryn Corkery F20-29 23:00:41
Bib# 56 Div. Pl. 1 Div. Total. 2
City Qualicum Bay View full
results
35 Emma Nunn F20-29 23:00:44
Bib# 87 Div. Pl. 2 Div. Total. 2
City Victoria View full
results
36 Charlene Waldner F50-59 23:00:54
Bib# 28 Div. Pl. 3 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
37 Marion Bryan F40-49 23:02:59
Bib# 54 Div. Pl. 1 Div. Total. 3
City Victoria View full
results
38 Kathleen Quast F40-49 23:29:07
Bib# 92 Div. Pl. 2 Div. Total. 3
City Sooke View full
results
39 Darren Tannas M30-39 23:30:18
Bib# 113 Div. Pl. 10 Div. Total. 13
City Vancouver View full
results
40 David Marlor M50-59 23:55:59
Bib# 18 Div. Pl. 4 Div. Total. 10
City Victoria View full
results
41 Pete Dumbelton M50-59 23:56:00
Bib# 57 Div. Pl. 5 Div. Total. 10
City Victoria View full
results
42 Jon Fisher M40-49 23:59:42
Bib# 10 Div. Pl. 9 Div. Total. 12
City Surrey View full
results
43 Mike Hepting M30-39 23:59:44
Bib# Div. Pl. 11 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
43 Greg Balchin M60-99 24:07:43
Bib# 2 Div. Pl. 1 Div. Total. 1
City Victoria View full
results
44 Miguel Soto M30-39 24:08:34
Bib# 100 Div. Pl. 12 Div. Total. 13
City Victoria View full
results
45 Pauline Nielsen F50-59 24:09:09
Bib# 22 Div. Pl. 4 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
46 Max Seeley M30-39 24:15:17
Bib# 98 Div. Pl. 13 Div. Total. 13
City Comox View full
results
47 Sabina Tolean F50-59 24:19:34
Bib# 101 Div. Pl. 5 Div. Total. 7
City Langford View full
results
48 Jeff McLaren M50-59 24:21:40
Bib# 36 Div. Pl. 6 Div. Total. 10
City Victoria View full
results
49 Tanya Donais F50-59 24:30:14
Bib# 8 Div. Pl. 6 Div. Total. 7
City Victoria View full
results
50 Markus Wipfli M50-59 24:38:24
Bib# 32 Div. Pl. 7 Div. Total. 10
City Calgary View full
results
51 Karen Laberee F50-59 24:40:20
Bib# 72 Div. Pl. 7 Div. Total. 7
City Sooke View full
results
52 Conrad Easby M40-49 24:47:41
Bib# 35 Div. Pl. 10 Div. Total. 12
City Victoria View full
results
53 David Tuckey M40-49 24:59:34
Bib# 102 Div. Pl. 11 Div. Total. 12
City Sooke View full
results
54 James Gardner M50-59 25:01:43
Bib# 11 Div. Pl. 8 Div. Total. 10
City Maple Ridge View full
results
55 Jennifer Woo F30-39 25:01:56
Bib# 33 Div. Pl. 5 Div. Total. 5
City Abbotsford View full
results
56 Scott McCready M50-59 25:02:15
Bib# 19 Div. Pl. 9 Div. Total. 10
City Calgary View full
results
57 Paul Reader M50-59 25:24:03
Bib# 118 Div. Pl. 10 Div. Total. 10
City Burnaby View full
results
58 Patrick Vincentine M40-49 25:38:35
Bib# 27 Div. Pl. 12 Div. Total. 12
City Tofino View full
results
59 Melanie Leeder F40-49 25:45:42
Bib# 75 Div. Pl. 3 Div. Total. 3
City Victoria View full
results
  Rank Name Division Time
1 Ihor Verys M20-29 15:36:20
Bib# 103
Div. Pl. 1
Div. Total. 7
City Chilliwack
View full
results
2 Charles Perin M30-39 16:18:54
Bib# 24
Div. Pl. 1
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
3 Dave Neal M40-49 16:22:28
Bib# 86
Div. Pl. 1
Div. Total. 12
City Lake Country
View full
results
4 Rob Clemens M40-49 16:38:05
Bib# 109
Div. Pl. 2
Div. Total. 12
City Comox
View full
results
5 Jed Grieve M40-49 17:04:40
Bib# 12
Div. Pl. 3
Div. Total. 12
City Victoria
View full
results
6 Devan Chi M30-39 17:29:51
Bib# 6
Div. Pl. 2
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
7 Gregory Lariviere M20-29 17:32:45
Bib# 17
Div. Pl. 2
Div. Total. 7
City Edmonton
View full
results
8 David Lariviere M30-39 17:49:02
Bib# 112
Div. Pl. 3
Div. Total. 13
City Salt Spring Island
View full
results
9 Elliot Brady M30-39 17:51:12
Bib# 3
Div. Pl. 4
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
10 Chris Walsh M20-29 18:02:43
Bib# 29
Div. Pl. 3
Div. Total. 7
City Chilliwack
View full
results
11 Chris O'sullivan M30-39 18:05:29
Bib# 88
Div. Pl. 5
Div. Total. 13
City Chilliwack
View full
results
12 Ryland Horvat M20-29 18:16:45
Bib# 66
Div. Pl. 4
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
13 Hilary Spires F30-39 18:25:09
Bib# 26
Div. Pl. 1
Div. Total. 5
City Kelowna
View full
results
14 Alexa Johnston F30-39 18:57:18
Bib# 15
Div. Pl. 2
Div. Total. 5
City Qualicum Beach
View full
results
15 Joshua Walters M40-49 19:20:10
Bib# 30
Div. Pl. 4
Div. Total. 12
City Victoria
View full
results
16 Emily Sabo F30-39 19:35:02
Bib# 96
Div. Pl. 3
Div. Total. 5
City Nanaimo
View full
results
17 Khai Foo M50-59 19:48:18
Bib# 110
Div. Pl. 1
Div. Total. 10
City Courtenay
View full
results
18 Simon Widmann M20-29 19:51:38
Bib# 31
Div. Pl. 5
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
19 Hong Sara Li F50-59 20:21:07
Bib# 97
Div. Pl. 1
Div. Total. 7
City Burnaby
View full
results
20 Simon Hinton M30-39 20:29:01
Bib# 65
Div. Pl. 6
Div. Total. 13
City North Vancouver
View full
results
21 Kenny Panza M20-29 20:55:41
Bib# 89
Div. Pl. 6
Div. Total. 7
City Port Alberni
View full
results
22 Chris Macintyre M40-49 20:59:55
Bib# 81
Div. Pl. 5
Div. Total. 12
City Black Creek
View full
results
23 Andre Erlank M40-49 21:08:35
Bib# 9
Div. Pl. 6
Div. Total. 12
City North Saanich
View full
results
24 Sandy Hilton M50-59 21:14:33
Bib# 111
Div. Pl. 2
Div. Total. 10
City Victoria
View full
results
25 Christine Almond F30-39 21:24:35
Bib# 51
Div. Pl. 4
Div. Total. 5
City Victoria
View full
results
26 Adam Johannson M30-39 21:25:17
Bib# 68
Div. Pl. 7
Div. Total. 13
City New Westminster
View full
results
27 Dave Small M50-59 21:25:52
Bib# 25
Div. Pl. 3
Div. Total. 10
City Victoria
View full
results
28 Mark Allison M40-49 21:42:16
Bib# 50
Div. Pl. 7
Div. Total. 12
City Mission
View full
results
29 Geoff Pye M30-39 21:42:59
Bib# 38
Div. Pl. 8
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
30 Martha Grant F50-59 21:46:49
Bib# 61
Div. Pl. 2
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
31 Alec Myring M30-39 22:14:03
Bib# 85
Div. Pl. 9
Div. Total. 12
City Reigate
View full
results
32 Kieran Quan M20-29 22:21:49
Bib# 91
Div. Pl. 7
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
33 Derek Kaufman M40-49 22:50:06
Bib# 16
Div. Pl. 8
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
34 Meryn Corkery F20-29 23:00:41
Bib# 56
Div. Pl. 1
Div. Total. 2
City Qualicum Bay
View full
results
35 Emma Nunn F20-29 23:00:44
Bib# 87
Div. Pl. 2
Div. Total. 2
City Victoria
View full
results
36 Charlene Waldner F50-59 23:00:54
Bib# 28
Div. Pl. 3
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
37 Marion Bryan F40-49 23:02:59
Bib# 54
Div. Pl. 1
Div. Total. 3
City Victoria
View full
results
38 Kathleen Quast F40-49 23:29:07
Bib# 92
Div. Pl. 2
Div. Total. 3
City Sooke
View full
results
39 Darren Tannas M30-39 23:30:18
Bib# 113
Div. Pl. 10
Div. Total. 13
City Vancouver
View full
results
40 David Marlor M50-59 23:55:59
Bib# 18
Div. Pl. 4
Div. Total. 10
City Victoria
View full
results
41 Pete Dumbelton M50-59 23:56:00
Bib# 57
Div. Pl. 5
Div. Total. 10
City Victoria
View full
results
42 Jon Fisher M40-49 23:59:42
Bib# 10
Div. Pl. 9
Div. Total. 12
City Surrey
View full
results
43 Mike Hepting M30-39 23:59:44
Bib#
Div. Pl. 11
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
43 Greg Balchin M60-99 24:07:43
Bib# 2
Div. Pl. 1
Div. Total. 1
City Victoria
View full
results
44 Miguel Soto M30-39 24:08:34
Bib# 100
Div. Pl. 12
Div. Total. 13
City Victoria
View full
results
45 Pauline Nielsen F50-59 24:09:09
Bib# 22
Div. Pl. 4
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
46 Max Seeley M30-39 24:15:17
Bib# 98
Div. Pl. 13
Div. Total. 13
City Comox
View full
results
47 Sabina Tolean F50-59 24:19:34
Bib# 101
Div. Pl. 5
Div. Total. 7
City Langford
View full
results
48 Jeff McLaren M50-59 24:21:40
Bib# 36
Div. Pl. 6
Div. Total. 10
City Victoria
View full
results
49 Tanya Donais F50-59 24:30:14
Bib# 8
Div. Pl. 6
Div. Total. 7
City Victoria
View full
results
50 Markus Wipfli M50-59 24:38:24
Bib# 32
Div. Pl. 7
Div. Total. 10
City Calgary
View full
results
51 Karen Laberee F50-59 24:40:20
Bib# 72
Div. Pl. 7
Div. Total. 7
City Sooke
View full
results
52 Conrad Easby M40-49 24:47:41
Bib# 35
Div. Pl. 10
Div. Total. 12
City Victoria
View full
results
53 David Tuckey M40-49 24:59:34
Bib# 102
Div. Pl. 11
Div. Total. 12
City Sooke
View full
results
54 James Gardner M50-59 25:01:43
Bib# 11
Div. Pl. 8
Div. Total. 10
City Maple Ridge
View full
results
55 Jennifer Woo F30-39 25:01:56
Bib# 33
Div. Pl. 5
Div. Total. 5
City Abbotsford
View full
results
56 Scott McCready M50-59 25:02:15
Bib# 19
Div. Pl. 9
Div. Total. 10
City Calgary
View full
results
57 Paul Reader M50-59 25:24:03
Bib# 118
Div. Pl. 10
Div. Total. 10
City Burnaby
View full
results
58 Patrick Vincentine M40-49 25:38:35
Bib# 27
Div. Pl. 12
Div. Total. 12
City Tofino
View full
results
59 Melanie Leeder F40-49 25:45:42
Bib# 75
Div. Pl. 3
Div. Total. 3
City Victoria
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results