2021 BC X-Country Championships Race 5 - 8 km

R4 - 8 KM | R5 - 8 KM | R4 - 6 KM | R5 - 6 KM | R10 - 5 KM | R9 - 4 KM | R6 - 3 KM | R7 - 3 KM | R8 - 3 KM | R2 - 2 KM | R3 - 2 KM | R1 - 1.5 KM

Beaver Lake, Victoria, BC
Oct 23, 2021
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Age Division Team Time  
1 John Gay 25 M-SEN Vancouver Thunderbirds 23:26
Bib# 30 Div. Pl. 1 Div. Total. 30 View full
results
2 Thomas Nobbs 22 M-SEN UBC Thunderbirds 23:37
Bib# 61 Div. Pl. 2 Div. Total. 30 View full
results
3 Cameron Proceviat 28 M-SEN Simon Fraser University Athletics 23:39
Bib# 65 Div. Pl. 3 Div. Total. 30 View full
results
4 Tyler Dozzi 22 M-SEN UBC Thunderbirds 23:48
Bib# 25 Div. Pl. 4 Div. Total. 30 View full
results
5 Thomas Broatch 23 M-SEN Vancouver Thunderbirds 24:27
Bib# 7 Div. Pl. 5 Div. Total. 30 View full
results
6 Cole Dinsdale 23 M-SEN 24:31
Bib# 24 Div. Pl. 6 Div. Total. 30 View full
results
7 Brendan Wong 27 M-SEN Coquitlam Cheetahs 24:35
Bib# 91 Div. Pl. 7 Div. Total. 30 View full
results
8 Theo Hunt 33 M-SEN Mile2Marathon 24:35
Bib# 40 Div. Pl. 8 Div. Total. 30 View full
results
9 Christian Gravel 27 M-SEN Vancouver Thunderbirds 24:37
Bib# 32 Div. Pl. 9 Div. Total. 30 View full
results
10 Joshua Kozelj 23 M-SEN UBC Thunderbirds 24:39
Bib# 47 Div. Pl. 10 Div. Total. 30 View full
results
11 Reid Muller 24 M-SEN 25:04
Bib# 58 Div. Pl. 11 Div. Total. 30 View full
results
12 Mathieu Gauthier 26 M-SEN Toronto West Athletics 25:20
Bib# 29 Div. Pl. 12 Div. Total. 30 View full
results
13 Jonah Brost 20 M-SEN UBC Thunderbirds 25:23
Bib# 8 Div. Pl. 13 Div. Total. 30 View full
results
14 Dylan Uhrich 19 M-U20 UBC Thunderbirds 25:25
Bib# 80 Div. Pl. 1 Div. Total. 21 View full
results
15 Liam Kramer 20 M-SEN UBC Thunderbirds 25:27
Bib# 48 Div. Pl. 14 Div. Total. 30 View full
results
16 Liam Dwyer 20 M-SEN UBC Thunderbirds 25:28
Bib# 27 Div. Pl. 15 Div. Total. 30 View full
results
17 Jaiveer Tiwana 19 M-U20 UBC Thunderbirds 25:36
Bib# 79 Div. Pl. 2 Div. Total. 21 View full
results
18 Alexander Nemethy 24 M-SEN 25:38
Bib# 60 Div. Pl. 16 Div. Total. 30 View full
results
19 Bill Makwae 20 M-SEN UBC Thunderbirds 25:42
Bib# 52 Div. Pl. 17 Div. Total. 30 View full
results
20 Jacob Wadhwani 18 M-U20 UBC Thunderbirds 25:44
Bib# 82 Div. Pl. 3 Div. Total. 21 View full
results
21 Riley Miller 21 M-SEN UBC Thunderbirds 25:45
Bib# 55 Div. Pl. 18 Div. Total. 30 View full
results
22 Owen Harris 22 M-SEN UBC Thunderbirds 25:45
Bib# 37 Div. Pl. 19 Div. Total. 30 View full
results
23 Connor Block 20 M-SEN UBC Thunderbirds 25:50
Bib# 6 Div. Pl. 20 Div. Total. 30 View full
results
24 Matthew Sharpe 30 M-SEN RUNNING ROOM ATHLETIC CLUB ALBERTA 26:04
Bib# 73 Div. Pl. 21 Div. Total. 30 View full
results
25 Aaron Holmgren 39 M-MAST Peninsula Track & Field Club 26:08
Bib# 39 Div. Pl. 1 Div. Total. 29 View full
results
26 Spencer Hardy 19 M-U20 UBC Thunderbirds 26:09
Bib# 36 Div. Pl. 4 Div. Total. 21 View full
results
27 Nicolas Jirot 39 M-MAST Valley Royals Track & Field Club 26:31
Bib# 43 Div. Pl. 2 Div. Total. 29 View full
results
28 Sebastian Cino 18 M-U20 Vancouver Thunderbirds 26:43
Bib# 17 Div. Pl. 5 Div. Total. 21 View full
results
29 Nicholas Walker 38 M-MAST 26:51
Bib# 84 Div. Pl. 3 Div. Total. 29 View full
results
30 Joseph Curtis 18 M-U20 Coquitlam Cheetahs 26:54
Bib# 21 Div. Pl. 6 Div. Total. 21 View full
results
31 Dayton Bath 22 M-SEN Vancouver Thunderbirds 27:01
Bib# 3 Div. Pl. 22 Div. Total. 30 View full
results
32 Benjamin Schoening 19 M-U20 27:02
Bib# 69 Div. Pl. 7 Div. Total. 21 View full
results
33 Zac Labrie 21 M-SEN Vancouver Thunderbirds 27:04
Bib# 49 Div. Pl. 23 Div. Total. 30 View full
results
34 Evan Miller 30 M-SEN Vancouver Thunderbirds 27:16
Bib# 56 Div. Pl. 24 Div. Total. 30 View full
results
35 Ammad Hussain 20 M-SEN Vancouver Thunderbirds 27:20
Bib# 42 Div. Pl. 25 Div. Total. 30 View full
results
36 David Waller 19 M-U20 UVIC Track Club 27:22
Bib# 85 Div. Pl. 8 Div. Total. 21 View full
results
37 Ian Sharp 42 M-MAST Trinity Western Spartans 27:27
Bib# 72 Div. Pl. 4 Div. Total. 29 View full
results
38 Yeabsira Davidoff 19 M-U20 Vancouver Thunderbirds 27:45
Bib# 23 Div. Pl. 9 Div. Total. 21 View full
results
39 Jack Screen 18 M-U20 Vernon Amateur Athletics Association 28:02
Bib# 71 Div. Pl. 10 Div. Total. 21 View full
results
40 Oliver Utting 48 M-MAST 28:09
Bib# 81 Div. Pl. 5 Div. Total. 29 View full
results
41 Kieran Baird 31 M-SEN 28:35
Bib# 2 Div. Pl. 26 Div. Total. 30 View full
results
42 Jacob Webster 18 M-U20 UVIC Track Club 28:43
Bib# 90 Div. Pl. 11 Div. Total. 21 View full
results
43 David Guss 61 M-MAST Kelowna Running Club 28:45
Bib# 34 Div. Pl. 6 Div. Total. 29 View full
results
44 James Sutherland 22 M-SEN UBC Thunderbirds 28:49
Bib# 78 Div. Pl. 27 Div. Total. 30 View full
results
45 Brett Kehler 18 M-U20 Valley Royals Track & Field Club 28:53
Bib# 44 Div. Pl. 12 Div. Total. 21 View full
results
46 Evan Wong 19 M-U20 Vancouver Thunderbirds 28:56
Bib# 92 Div. Pl. 13 Div. Total. 21 View full
results
47 Lucas Smith 20 M-SEN Trinity Western Spartans 29:00
Bib# 74 Div. Pl. 28 Div. Total. 30 View full
results
48 Lindsay Carswell 49 M-MAST 29:06
Bib# 11 Div. Pl. 7 Div. Total. 29 View full
results
49 Jonah Kirkham 18 M-U20 Trinity Western Spartans 29:12
Bib# 46 Div. Pl. 14 Div. Total. 21 View full
results
50 Daniel Marrett 40 M-MAST 29:15
Bib# 53 Div. Pl. 8 Div. Total. 29 View full
results
51 Liam Watson 44 M-MAST Vancouver Falcons Athletic Club 29:17
Bib# 89 Div. Pl. 9 Div. Total. 29 View full
results
52 Dave Cressman 53 M-MAST 29:25
Bib# 20 Div. Pl. 10 Div. Total. 29 View full
results
53 Lucas Robertson 18 M-U20 West Vancouver Track & Field club 29:25
Bib# 66 Div. Pl. 15 Div. Total. 21 View full
results
54 Chris Napier 43 M-MAST 29:29
Bib# 59 Div. Pl. 11 Div. Total. 29 View full
results
55 William Burke 18 M-U20 Valley Royals Track & Field Club 29:29
Bib# 9 Div. Pl. 16 Div. Total. 21 View full
results
56 Ethan Gremaud 18 M-U20 Kamloops Track & Field Club 29:35
Bib# 33 Div. Pl. 17 Div. Total. 21 View full
results
57 Kyran Alikamik 18 M-U20 Vancouver Thunderbirds 30:29
Bib# 1 Div. Pl. 18 Div. Total. 21 View full
results
58 Craig Odermatt 51 M-MAST Prairie Inn Harriers Racing Team 30:41
Bib# 62 Div. Pl. 12 Div. Total. 29 View full
results
59 Connor Byrne 20 M-SEN Trinity Western Spartans 31:00
Bib# 10 Div. Pl. 29 Div. Total. 30 View full
results
60 Marc Molgat 54 M-MAST Gatineau 31:19
Bib# 57 Div. Pl. 13 Div. Total. 29 View full
results
61 Jeff Hunt 48 M-MAST Prairie Inn Harriers Racing Team 32:10
Bib# 41 Div. Pl. 14 Div. Total. 29 View full
results
62 Guy Smith 65 M-MAST Vancouver Falcons Athletic Club 32:18
Bib# 75 Div. Pl. 15 Div. Total. 29 View full
results
63 Armel Castellan 43 M-MAST 32:43
Bib# 14 Div. Pl. 16 Div. Total. 29 View full
results
64 Hunter Gladstone 19 M-U20 West Vancouver Track & Field club 32:47
Bib# 31 Div. Pl. 19 Div. Total. 21 View full
results
65 Brian Stewart 62 M-MAST 32:49
Bib# 77 Div. Pl. 17 Div. Total. 29 View full
results
66 Brent Scott 65 M-MAST 33:15
Bib# 70 Div. Pl. 18 Div. Total. 29 View full
results
67 Keith Wakelin 63 M-MAST 33:44
Bib# 83 Div. Pl. 19 Div. Total. 29 View full
results
68 Blake Steel 18 M-U20 Mid Island Distance 33:56
Bib# 76 Div. Pl. 20 Div. Total. 21 View full
results
69 Jordan Cheung 24 M-SEN 34:06
Bib# 15 Div. Pl. 30 Div. Total. 30 View full
results
70 Gary Duncan 64 M-MAST Prairie Inn Harriers Racing Team 34:08
Bib# 26 Div. Pl. 20 Div. Total. 29 View full
results
71 Kennedy Okondo 37 M-MAST 34:56
Bib# 63 Div. Pl. 21 Div. Total. 29 View full
results
72 Fraser McKay 19 M-U20 Ocean Athletics Track & Field Club 35:20
Bib# 54 Div. Pl. 21 Div. Total. 21 View full
results
73 Jeff Beddoes 62 M-MAST Prairie Inn Harriers Racing Team 35:20
Bib# 4 Div. Pl. 22 Div. Total. 29 View full
results
74 Gwendal Castellan 45 M-MAST 35:49
Bib# 13 Div. Pl. 23 Div. Total. 29 View full
results
75 Lance Watson 53 M-MAST 36:19
Bib# 88 Div. Pl. 24 Div. Total. 29 View full
results
76 Mark Corbishley 38 M-MAST 36:20
Bib# 19 Div. Pl. 25 Div. Total. 29 View full
results
77 Doug Henderson 65 M-MAST Greyhounds Masters Track & Field Club 37:14
Bib# 38 Div. Pl. 26 Div. Total. 29 View full
results
78 Stephen Carter 41 M-MAST 38:18
Bib# 12 Div. Pl. 27 Div. Total. 29 View full
results
79 Robin Wark 46 M-MAST Sooke Trail and Road Runners 38:59
Bib# 87 Div. Pl. 28 Div. Total. 29 View full
results
80 Everett Romain 66 M-MAST 39:44
Bib# 67 Div. Pl. 29 Div. Total. 29 View full
results
  Rank Name Division Time
1 John Gay M-SEN 23:26
Bib# 30
Div. Pl. 1
Div. Total. 30
View full
results
2 Thomas Nobbs M-SEN 23:37
Bib# 61
Div. Pl. 2
Div. Total. 30
View full
results
3 Cameron Proceviat M-SEN 23:39
Bib# 65
Div. Pl. 3
Div. Total. 30
View full
results
4 Tyler Dozzi M-SEN 23:48
Bib# 25
Div. Pl. 4
Div. Total. 30
View full
results
5 Thomas Broatch M-SEN 24:27
Bib# 7
Div. Pl. 5
Div. Total. 30
View full
results
6 Cole Dinsdale M-SEN 24:31
Bib# 24
Div. Pl. 6
Div. Total. 30
View full
results
7 Brendan Wong M-SEN 24:35
Bib# 91
Div. Pl. 7
Div. Total. 30
View full
results
8 Theo Hunt M-SEN 24:35
Bib# 40
Div. Pl. 8
Div. Total. 30
View full
results
9 Christian Gravel M-SEN 24:37
Bib# 32
Div. Pl. 9
Div. Total. 30
View full
results
10 Joshua Kozelj M-SEN 24:39
Bib# 47
Div. Pl. 10
Div. Total. 30
View full
results
11 Reid Muller M-SEN 25:04
Bib# 58
Div. Pl. 11
Div. Total. 30
View full
results
12 Mathieu Gauthier M-SEN 25:20
Bib# 29
Div. Pl. 12
Div. Total. 30
View full
results
13 Jonah Brost M-SEN 25:23
Bib# 8
Div. Pl. 13
Div. Total. 30
View full
results
14 Dylan Uhrich M-U20 25:25
Bib# 80
Div. Pl. 1
Div. Total. 21
View full
results
15 Liam Kramer M-SEN 25:27
Bib# 48
Div. Pl. 14
Div. Total. 30
View full
results
16 Liam Dwyer M-SEN 25:28
Bib# 27
Div. Pl. 15
Div. Total. 30
View full
results
17 Jaiveer Tiwana M-U20 25:36
Bib# 79
Div. Pl. 2
Div. Total. 21
View full
results
18 Alexander Nemethy M-SEN 25:38
Bib# 60
Div. Pl. 16
Div. Total. 30
View full
results
19 Bill Makwae M-SEN 25:42
Bib# 52
Div. Pl. 17
Div. Total. 30
View full
results
20 Jacob Wadhwani M-U20 25:44
Bib# 82
Div. Pl. 3
Div. Total. 21
View full
results
21 Riley Miller M-SEN 25:45
Bib# 55
Div. Pl. 18
Div. Total. 30
View full
results
22 Owen Harris M-SEN 25:45
Bib# 37
Div. Pl. 19
Div. Total. 30
View full
results
23 Connor Block M-SEN 25:50
Bib# 6
Div. Pl. 20
Div. Total. 30
View full
results
24 Matthew Sharpe M-SEN 26:04
Bib# 73
Div. Pl. 21
Div. Total. 30
View full
results
25 Aaron Holmgren M-MAST 26:08
Bib# 39
Div. Pl. 1
Div. Total. 29
View full
results
26 Spencer Hardy M-U20 26:09
Bib# 36
Div. Pl. 4
Div. Total. 21
View full
results
27 Nicolas Jirot M-MAST 26:31
Bib# 43
Div. Pl. 2
Div. Total. 29
View full
results
28 Sebastian Cino M-U20 26:43
Bib# 17
Div. Pl. 5
Div. Total. 21
View full
results
29 Nicholas Walker M-MAST 26:51
Bib# 84
Div. Pl. 3
Div. Total. 29
View full
results
30 Joseph Curtis M-U20 26:54
Bib# 21
Div. Pl. 6
Div. Total. 21
View full
results
31 Dayton Bath M-SEN 27:01
Bib# 3
Div. Pl. 22
Div. Total. 30
View full
results
32 Benjamin Schoening M-U20 27:02
Bib# 69
Div. Pl. 7
Div. Total. 21
View full
results
33 Zac Labrie M-SEN 27:04
Bib# 49
Div. Pl. 23
Div. Total. 30
View full
results
34 Evan Miller M-SEN 27:16
Bib# 56
Div. Pl. 24
Div. Total. 30
View full
results
35 Ammad Hussain M-SEN 27:20
Bib# 42
Div. Pl. 25
Div. Total. 30
View full
results
36 David Waller M-U20 27:22
Bib# 85
Div. Pl. 8
Div. Total. 21
View full
results
37 Ian Sharp M-MAST 27:27
Bib# 72
Div. Pl. 4
Div. Total. 29
View full
results
38 Yeabsira Davidoff M-U20 27:45
Bib# 23
Div. Pl. 9
Div. Total. 21
View full
results
39 Jack Screen M-U20 28:02
Bib# 71
Div. Pl. 10
Div. Total. 21
View full
results
40 Oliver Utting M-MAST 28:09
Bib# 81
Div. Pl. 5
Div. Total. 29
View full
results
41 Kieran Baird M-SEN 28:35
Bib# 2
Div. Pl. 26
Div. Total. 30
View full
results
42 Jacob Webster M-U20 28:43
Bib# 90
Div. Pl. 11
Div. Total. 21
View full
results
43 David Guss M-MAST 28:45
Bib# 34
Div. Pl. 6
Div. Total. 29
View full
results
44 James Sutherland M-SEN 28:49
Bib# 78
Div. Pl. 27
Div. Total. 30
View full
results
45 Brett Kehler M-U20 28:53
Bib# 44
Div. Pl. 12
Div. Total. 21
View full
results
46 Evan Wong M-U20 28:56
Bib# 92
Div. Pl. 13
Div. Total. 21
View full
results
47 Lucas Smith M-SEN 29:00
Bib# 74
Div. Pl. 28
Div. Total. 30
View full
results
48 Lindsay Carswell M-MAST 29:06
Bib# 11
Div. Pl. 7
Div. Total. 29
View full
results
49 Jonah Kirkham M-U20 29:12
Bib# 46
Div. Pl. 14
Div. Total. 21
View full
results
50 Daniel Marrett M-MAST 29:15
Bib# 53
Div. Pl. 8
Div. Total. 29
View full
results
51 Liam Watson M-MAST 29:17
Bib# 89
Div. Pl. 9
Div. Total. 29
View full
results
52 Dave Cressman M-MAST 29:25
Bib# 20
Div. Pl. 10
Div. Total. 29
View full
results
53 Lucas Robertson M-U20 29:25
Bib# 66
Div. Pl. 15
Div. Total. 21
View full
results
54 Chris Napier M-MAST 29:29
Bib# 59
Div. Pl. 11
Div. Total. 29
View full
results
55 William Burke M-U20 29:29
Bib# 9
Div. Pl. 16
Div. Total. 21
View full
results
56 Ethan Gremaud M-U20 29:35
Bib# 33
Div. Pl. 17
Div. Total. 21
View full
results
57 Kyran Alikamik M-U20 30:29
Bib# 1
Div. Pl. 18
Div. Total. 21
View full
results
58 Craig Odermatt M-MAST 30:41
Bib# 62
Div. Pl. 12
Div. Total. 29
View full
results
59 Connor Byrne M-SEN 31:00
Bib# 10
Div. Pl. 29
Div. Total. 30
View full
results
60 Marc Molgat M-MAST 31:19
Bib# 57
Div. Pl. 13
Div. Total. 29
View full
results
61 Jeff Hunt M-MAST 32:10
Bib# 41
Div. Pl. 14
Div. Total. 29
View full
results
62 Guy Smith M-MAST 32:18
Bib# 75
Div. Pl. 15
Div. Total. 29
View full
results
63 Armel Castellan M-MAST 32:43
Bib# 14
Div. Pl. 16
Div. Total. 29
View full
results
64 Hunter Gladstone M-U20 32:47
Bib# 31
Div. Pl. 19
Div. Total. 21
View full
results
65 Brian Stewart M-MAST 32:49
Bib# 77
Div. Pl. 17
Div. Total. 29
View full
results
66 Brent Scott M-MAST 33:15
Bib# 70
Div. Pl. 18
Div. Total. 29
View full
results
67 Keith Wakelin M-MAST 33:44
Bib# 83
Div. Pl. 19
Div. Total. 29
View full
results
68 Blake Steel M-U20 33:56
Bib# 76
Div. Pl. 20
Div. Total. 21
View full
results
69 Jordan Cheung M-SEN 34:06
Bib# 15
Div. Pl. 30
Div. Total. 30
View full
results
70 Gary Duncan M-MAST 34:08
Bib# 26
Div. Pl. 20
Div. Total. 29
View full
results
71 Kennedy Okondo M-MAST 34:56
Bib# 63
Div. Pl. 21
Div. Total. 29
View full
results
72 Fraser McKay M-U20 35:20
Bib# 54
Div. Pl. 21
Div. Total. 21
View full
results
73 Jeff Beddoes M-MAST 35:20
Bib# 4
Div. Pl. 22
Div. Total. 29
View full
results
74 Gwendal Castellan M-MAST 35:49
Bib# 13
Div. Pl. 23
Div. Total. 29
View full
results
75 Lance Watson M-MAST 36:19
Bib# 88
Div. Pl. 24
Div. Total. 29
View full
results
76 Mark Corbishley M-MAST 36:20
Bib# 19
Div. Pl. 25
Div. Total. 29
View full
results
77 Doug Henderson M-MAST 37:14
Bib# 38
Div. Pl. 26
Div. Total. 29
View full
results
78 Stephen Carter M-MAST 38:18
Bib# 12
Div. Pl. 27
Div. Total. 29
View full
results
79 Robin Wark M-MAST 38:59
Bib# 87
Div. Pl. 28
Div. Total. 29
View full
results
80 Everett Romain M-MAST 39:44
Bib# 67
Div. Pl. 29
Div. Total. 29
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results
2018 BC X-Country Championships Race 5 - 8 km Results