2021 BC X-Country Championships Race 4 - 8 km

R4 - 8 KM | R5 - 8 KM | R4 - 6 KM | R5 - 6 KM | R10 - 5 KM | R9 - 4 KM | R6 - 3 KM | R7 - 3 KM | R8 - 3 KM | R2 - 2 KM | R3 - 2 KM | R1 - 1.5 KM

Beaver Lake, Victoria, BC
Oct 23, 2021
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Age Division Team Time  
1 Sarah Inglis 30 F-SEN 27:13
Bib# 28 Div. Pl. 1 Div. Total. 24 View full
results
2 Genevieve Lalonde 30 F-SEN 27:31
Bib# 33 Div. Pl. 2 Div. Total. 24 View full
results
3 Alycia Butterworth 29 F-SEN 27:58
Bib# 8 Div. Pl. 3 Div. Total. 24 View full
results
4 Lisa Brooking 34 F-SEN 28:00
Bib# 6 Div. Pl. 4 Div. Total. 24 View full
results
5 Lindsay Carson 32 F-SEN 28:02
Bib# 9 Div. Pl. 5 Div. Total. 24 View full
results
6 Rebecca Bassett 26 F-SEN 28:08
Bib# 5 Div. Pl. 6 Div. Total. 24 View full
results
7 Jenna Melanson 23 F-SEN 28:31
Bib# 38 Div. Pl. 7 Div. Total. 24 View full
results
8 Ally Ginther 26 F-SEN 28:35
Bib# 24 Div. Pl. 8 Div. Total. 24 View full
results
9 Sandra Kilmartin 28 F-SEN Vancouver Thunderbirds 28:49
Bib# 31 Div. Pl. 9 Div. Total. 24 View full
results
10 Katelyn Ayers 26 F-SEN 28:52
Bib# 4 Div. Pl. 10 Div. Total. 24 View full
results
11 Kirsten Lee 28 F-SEN Mile2Marathon 28:59
Bib# 35 Div. Pl. 11 Div. Total. 24 View full
results
12 Jamie Hennessey 22 F-SEN UBC Thunderbirds 29:06
Bib# 26 Div. Pl. 12 Div. Total. 24 View full
results
13 Madelyn Brunt 25 F-SEN Vancouver Thunderbirds 29:12
Bib# 7 Div. Pl. 13 Div. Total. 24 View full
results
14 Mikayla Tinkham 23 F-SEN Golden Ears Athletics 29:18
Bib# 49 Div. Pl. 14 Div. Total. 24 View full
results
15 Jen Millar 42 F-MAST 29:30
Bib# 39 Div. Pl. 1 Div. Total. 10 View full
results
16 Rachel Mortimer 20 F-SEN UBC Thunderbirds 29:51
Bib# 41 Div. Pl. 15 Div. Total. 24 View full
results
17 Katrina Allison 27 F-SEN Vancouver Thunderbirds 30:19
Bib# 1 Div. Pl. 16 Div. Total. 24 View full
results
18 Emma Jourdain 22 F-SEN Vancouver Falcons Athletic Club 30:22
Bib# 29 Div. Pl. 17 Div. Total. 24 View full
results
19 Keila Stark 25 F-SEN UBC Thunderbirds 30:24
Bib# 47 Div. Pl. 18 Div. Total. 24 View full
results
20 Amelia Pfohl 18 F-U20 UBC Thunderbirds 30:44
Bib# 42 Div. Pl. 1 Div. Total. 4 View full
results
21 Robyn Poulin 39 F-MAST Vernon Amateur Athletics Association 30:46
Bib# 43 Div. Pl. 2 Div. Total. 10 View full
results
22 Elysse Fleming 18 F-U20 UBC Thunderbirds 30:56
Bib# 19 Div. Pl. 2 Div. Total. 4 View full
results
23 Jouen Chang 22 F-SEN Trinity Western Spartans 30:59
Bib# 10 Div. Pl. 19 Div. Total. 24 View full
results
24 Kyra Gillette 18 F-U20 UBC Thunderbirds 31:11
Bib# 23 Div. Pl. 3 Div. Total. 4 View full
results
25 Heather MacDonald 44 F-MAST 31:17
Bib# 36 Div. Pl. 3 Div. Total. 10 View full
results
26 Sofia Donnecke 25 F-SEN UVIC Track Club 32:32
Bib# 16 Div. Pl. 20 Div. Total. 24 View full
results
27 Molly Strain 18 F-U20 UBC Thunderbirds 33:04
Bib# 48 Div. Pl. 4 Div. Total. 4 View full
results
28 Laura Kissack 24 F-SEN 33:28
Bib# 32 Div. Pl. 21 Div. Total. 24 View full
results
29 Alita Dommann 53 F-MAST West Vancouver Track & Field club 33:40
Bib# 15 Div. Pl. 4 Div. Total. 10 View full
results
30 Anna Goodwin 22 F-SEN 34:39
Bib# 25 Div. Pl. 22 Div. Total. 24 View full
results
31 Victoria Fiddick 56 F-MAST Nanaimo & District Track & Field Club 36:11
Bib# 18 Div. Pl. 5 Div. Total. 10 View full
results
32 Jill Delane 57 F-MAST Lions Gate Road Runners 36:13
Bib# 14 Div. Pl. 6 Div. Total. 10 View full
results
33 Kathy Andrews (Rung) 46 F-MAST 36:42
Bib# 2 Div. Pl. 7 Div. Total. 10 View full
results
34 Nuzhat Rahman 20 F-SEN Royal City Track & Field Club 38:21
Bib# 44 Div. Pl. 23 Div. Total. 24 View full
results
35 Sheila Gelinas 46 F-MAST NorWesters Track & Field Club 38:44
Bib# 20 Div. Pl. 8 Div. Total. 10 View full
results
36 Patricia Kearney 63 F-MAST 39:44
Bib# 30 Div. Pl. 9 Div. Total. 10 View full
results
37 Brigitte Larkin 21 F-SEN Victoria Vikes 39:55
Bib# 34 Div. Pl. 24 Div. Total. 24 View full
results
38 Wendy Davies 63 F-MAST Prairie Inn Harriers Racing Team 49:47
Bib# 13 Div. Pl. 10 Div. Total. 10 View full
results
  Rank Name Division Time
1 Sarah Inglis F-SEN 27:13
Bib# 28
Div. Pl. 1
Div. Total. 24
View full
results
2 Genevieve Lalonde F-SEN 27:31
Bib# 33
Div. Pl. 2
Div. Total. 24
View full
results
3 Alycia Butterworth F-SEN 27:58
Bib# 8
Div. Pl. 3
Div. Total. 24
View full
results
4 Lisa Brooking F-SEN 28:00
Bib# 6
Div. Pl. 4
Div. Total. 24
View full
results
5 Lindsay Carson F-SEN 28:02
Bib# 9
Div. Pl. 5
Div. Total. 24
View full
results
6 Rebecca Bassett F-SEN 28:08
Bib# 5
Div. Pl. 6
Div. Total. 24
View full
results
7 Jenna Melanson F-SEN 28:31
Bib# 38
Div. Pl. 7
Div. Total. 24
View full
results
8 Ally Ginther F-SEN 28:35
Bib# 24
Div. Pl. 8
Div. Total. 24
View full
results
9 Sandra Kilmartin F-SEN 28:49
Bib# 31
Div. Pl. 9
Div. Total. 24
View full
results
10 Katelyn Ayers F-SEN 28:52
Bib# 4
Div. Pl. 10
Div. Total. 24
View full
results
11 Kirsten Lee F-SEN 28:59
Bib# 35
Div. Pl. 11
Div. Total. 24
View full
results
12 Jamie Hennessey F-SEN 29:06
Bib# 26
Div. Pl. 12
Div. Total. 24
View full
results
13 Madelyn Brunt F-SEN 29:12
Bib# 7
Div. Pl. 13
Div. Total. 24
View full
results
14 Mikayla Tinkham F-SEN 29:18
Bib# 49
Div. Pl. 14
Div. Total. 24
View full
results
15 Jen Millar F-MAST 29:30
Bib# 39
Div. Pl. 1
Div. Total. 10
View full
results
16 Rachel Mortimer F-SEN 29:51
Bib# 41
Div. Pl. 15
Div. Total. 24
View full
results
17 Katrina Allison F-SEN 30:19
Bib# 1
Div. Pl. 16
Div. Total. 24
View full
results
18 Emma Jourdain F-SEN 30:22
Bib# 29
Div. Pl. 17
Div. Total. 24
View full
results
19 Keila Stark F-SEN 30:24
Bib# 47
Div. Pl. 18
Div. Total. 24
View full
results
20 Amelia Pfohl F-U20 30:44
Bib# 42
Div. Pl. 1
Div. Total. 4
View full
results
21 Robyn Poulin F-MAST 30:46
Bib# 43
Div. Pl. 2
Div. Total. 10
View full
results
22 Elysse Fleming F-U20 30:56
Bib# 19
Div. Pl. 2
Div. Total. 4
View full
results
23 Jouen Chang F-SEN 30:59
Bib# 10
Div. Pl. 19
Div. Total. 24
View full
results
24 Kyra Gillette F-U20 31:11
Bib# 23
Div. Pl. 3
Div. Total. 4
View full
results
25 Heather MacDonald F-MAST 31:17
Bib# 36
Div. Pl. 3
Div. Total. 10
View full
results
26 Sofia Donnecke F-SEN 32:32
Bib# 16
Div. Pl. 20
Div. Total. 24
View full
results
27 Molly Strain F-U20 33:04
Bib# 48
Div. Pl. 4
Div. Total. 4
View full
results
28 Laura Kissack F-SEN 33:28
Bib# 32
Div. Pl. 21
Div. Total. 24
View full
results
29 Alita Dommann F-MAST 33:40
Bib# 15
Div. Pl. 4
Div. Total. 10
View full
results
30 Anna Goodwin F-SEN 34:39
Bib# 25
Div. Pl. 22
Div. Total. 24
View full
results
31 Victoria Fiddick F-MAST 36:11
Bib# 18
Div. Pl. 5
Div. Total. 10
View full
results
32 Jill Delane F-MAST 36:13
Bib# 14
Div. Pl. 6
Div. Total. 10
View full
results
33 Kathy Andrews (Rung) F-MAST 36:42
Bib# 2
Div. Pl. 7
Div. Total. 10
View full
results
34 Nuzhat Rahman F-SEN 38:21
Bib# 44
Div. Pl. 23
Div. Total. 24
View full
results
35 Sheila Gelinas F-MAST 38:44
Bib# 20
Div. Pl. 8
Div. Total. 10
View full
results
36 Patricia Kearney F-MAST 39:44
Bib# 30
Div. Pl. 9
Div. Total. 10
View full
results
37 Brigitte Larkin F-SEN 39:55
Bib# 34
Div. Pl. 24
Div. Total. 24
View full
results
38 Wendy Davies F-MAST 49:47
Bib# 13
Div. Pl. 10
Div. Total. 10
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results
2019 BC X-Country Championships Race 4 - 8 km Results
2018 BC X-Country Championships Race 4 - 8 km Results