2019 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women

SR F | SR M | JR M | JR F

Victoria, BC, Canada
Oct 23, 2019
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name School Bib# Grade Time  
1 Ella Ballard Royal Bay 3288 9 16:34
2 Iris Tinmouth Mark Isfeld SS 1249 10 16:40
3 Heidi Henry Mt Doug 1256 9 17:24
4 Adrianna Hilton Stellys Secondary 2914 9 17:34
5 Naeva Scott Bouris Reynolds 2779 10 17:45
6 Emma Vizina Mt Doug 1267 10 17:51
7 Jada Kamerman NCS 1273 9 17:53
8 Jamie Harker SMS 2787 10 18:07
9 Sarah Roberts Mark Isfeld SS 1247 8 18:15
10 Peyton Harker Brentwood 239 8 18:16
11 Ellaina Coley Stellys Secondary 2908 9 18:23
12 Camellia Lagan Oak Bay 2166 9 18:25
13 Bailey Rossnagel NDSS 1844 10 18:27
14 Jenna Cook Mark Isfeld SS 1231 9 18:30
15 Carly Ram Mark Isfeld SS 1244 8 18:30
16 Annika Lundman Dover Bay 833 8 18:32
17 Katelyn Myint Dover Bay 841 8 18:35
18 Putz Katelyn John Barsby 1189 8 18:36
19 Avery Henderson NDSS 1397 8 18:46
20 Emily Hunt ADSS 45 10 18:50
21 Aynsley Norman NDSS 1781 8 19:10
22 Megan Saunders Aspengrove (AGS) 25 10 19:22
23 Anna Eigler Parkland 2287 10 19:30
24 Olivia Murphy Oak Bay 2245 10 19:36
25 Cleo Henry Oak Bay 2118 9 19:38
26 Chyvonne Borsa Wellington 2932 8 19:42
27 Lydia Paris NDSS 1789 8 19:42
28 Aragon-Scriven Trinity Lambrick Park 1226 10 19:47
29 Nora Prince CCSS 761 8 19:47
30 Alex Vinzenz Mark Isfeld SS 1252 10 19:48
31 Tessa Coyle Aspengrove (AGS) 15 8 19:49
32 Nicole Saunders Aspengrove (AGS) 27 8 19:52
33 Nadia Macluskie Mark Isfeld SS 1238 8 20:00
34 Cooper Sarah Wellington 2980 9 20:07
35 Olivia Dunkley Oak Bay 2060 9 20:12
36 Sophia Leddingham NDSS 1559 9 20:19
37 Zoe Morse KSS 1196 8 20:37
38 Maya Harbo Aspengrove (AGS) 23 9 20:48
39 Julianne Stanton Belmont Bulldogs 146 10 20:49
40 Jessie Bell KSS 1195 9 20:49
41 Hina Deguchi Royal Bay 3278 10 21:00
42 Ava Minler Mark Isfeld SS 1239 8 21:07
43 Paulina Morena Vega St. Michaels University School 2848 10 21:12
44 Claire Mount Oak Bay 2224 9 21:24
45 Jemima Mackey Mark Isfeld SS 1237 9 21:27
46 Luce Lietsoehn Brooks 403 8 21:27
47 Emma Campbell Vic High 2927 10 21:29
48 Margo Blumel Cowichan Secondary 811 10 21:32
49 Katie Lenarcic Brentwood 261 8 21:33
50 Julia Guarasci Oak Bay 2103 9 21:38
51 Isabelle Parsons NDSS 1793 10 21:40
52 Brooklyn Pedneault Oak Bay 2264 9 21:41
53 Sophia Rodgers Ucluelet 2925 8 21:50
54 Kalea Dupont NCS 1272 10 21:57
55 Jordan Connors NDSS 1372 10 22:00
56 Lucy Wiggers NDSS 1883 9 22:00
57 Alyssa Steel Dover Bay 848 8 22:01
58 Linnea Wiggers NDSS 1871 9 22:07
59 Ines Bosson Highland 985 10 22:09
60 Anouk Schoch St. Michaels University School 2855 10 22:10
61 Lilly Hallquist Quamichan 2385 9 22:19
62 Teagan Johnson Mark Isfeld SS 1235 10 22:21
63 Olivia Rhodes Ucluelet 2923 8 22:22
64 Sarah Swortz Wellington 3015 8 22:25
65 Ava Webb Highland 1088 10 22:28
66 Sadie Dickinson Oak Bay 2052 9 22:35
67 Emily McCallum Quamichan 2398 8 22:57
68 Marifer Valero St. Michaels University School 2857 10 23:11
69 Cassidy Parker ADSS 103 8 23:20
70 Matylda Rodgers Ucluelet 2924 8 23:31
71 Charlie Roberts Queen Margaret's 2514 10 23:44
72 Chloe Wilson Francis Kelsey 3021 24:08
73 Lamberton Emma Lambrick Park 1207 10 24:09
74 Lucia Adelaria Royal Bay 3279 10 24:10
75 Norah Lo St. Michaels University School 2827 9 24:24
76 Kaitlyn Shellenberg ADSS 31 8 24:35
77 Jadyn Tang Belmont Bulldogs 179 9 24:44
78 Payton Fralick Highland 995 10 24:48
79 Ava Shaw CCSS 762 8 24:58
80 Emma Vizoso Royal Bay 3264 9 25:09
81 Judy Zhu St. Michaels University School 2862 10 26:06
82 Lara Arno Royal Bay 3261 9 27:02
83 Priya Dhami Francis Kelsey 3024 28:00
84 Shayla Symes Francis Kelsey 3023 28:00
  Rank Name Division Time
1 Ella Ballard 16:34
2 Iris Tinmouth 16:40
3 Heidi Henry 17:24
4 Adrianna Hilton 17:34
5 Naeva Scott Bouris 17:45
6 Emma Vizina 17:51
7 Jada Kamerman 17:53
8 Jamie Harker 18:07
9 Sarah Roberts 18:15
10 Peyton Harker 18:16
11 Ellaina Coley 18:23
12 Camellia Lagan 18:25
13 Bailey Rossnagel 18:27
14 Jenna Cook 18:30
15 Carly Ram 18:30
16 Annika Lundman 18:32
17 Katelyn Myint 18:35
18 Putz Katelyn 18:36
19 Avery Henderson 18:46
20 Emily Hunt 18:50
21 Aynsley Norman 19:10
22 Megan Saunders 19:22
23 Anna Eigler 19:30
24 Olivia Murphy 19:36
25 Cleo Henry 19:38
26 Chyvonne Borsa 19:42
27 Lydia Paris 19:42
28 Aragon-Scriven Trinity 19:47
29 Nora Prince 19:47
30 Alex Vinzenz 19:48
31 Tessa Coyle 19:49
32 Nicole Saunders 19:52
33 Nadia Macluskie 20:00
34 Cooper Sarah 20:07
35 Olivia Dunkley 20:12
36 Sophia Leddingham 20:19
37 Zoe Morse 20:37
38 Maya Harbo 20:48
39 Julianne Stanton 20:49
40 Jessie Bell 20:49
41 Hina Deguchi 21:00
42 Ava Minler 21:07
43 Paulina Morena Vega 21:12
44 Claire Mount 21:24
45 Jemima Mackey 21:27
46 Luce Lietsoehn 21:27
47 Emma Campbell 21:29
48 Margo Blumel 21:32
49 Katie Lenarcic 21:33
50 Julia Guarasci 21:38
51 Isabelle Parsons 21:40
52 Brooklyn Pedneault 21:41
53 Sophia Rodgers 21:50
54 Kalea Dupont 21:57
55 Jordan Connors 22:00
56 Lucy Wiggers 22:00
57 Alyssa Steel 22:01
58 Linnea Wiggers 22:07
59 Ines Bosson 22:09
60 Anouk Schoch 22:10
61 Lilly Hallquist 22:19
62 Teagan Johnson 22:21
63 Olivia Rhodes 22:22
64 Sarah Swortz 22:25
65 Ava Webb 22:28
66 Sadie Dickinson 22:35
67 Emily McCallum 22:57
68 Marifer Valero 23:11
69 Cassidy Parker 23:20
70 Matylda Rodgers 23:31
71 Charlie Roberts 23:44
72 Chloe Wilson 24:08
73 Lamberton Emma 24:09
74 Lucia Adelaria 24:10
75 Norah Lo 24:24
76 Kaitlyn Shellenberg 24:35
77 Jadyn Tang 24:44
78 Payton Fralick 24:48
79 Ava Shaw 24:58
80 Emma Vizoso 25:09
81 Judy Zhu 26:06
82 Lara Arno 27:02
83 Priya Dhami 28:00
84 Shayla Symes 28:00
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time

Open

  Place Name Points Avg. Time Total Time Team Spread  
1 Mark Isfeld SS 18 17:58 1:11:55 01:50
Place Name Time
2 Iris Tinmouth 16:40
3 Sarah Roberts 18:15
6 Jenna Cook 18:30
7 Carly Ram 18:30
14 Alex Vinzenz 19:48
17 Nadia Macluskie 20:00
22 Ava Minler 21:07
2 NDSS 35 19:01 1:16:05 01:15
Place Name Time
5 Bailey Rossnagel 18:27
8 Avery Henderson 18:46
9 Aynsley Norman 19:10
13 Lydia Paris 19:42
19 Sophia Leddingham 20:19
26 Isabelle Parsons 21:40
28 Jordan Connors 22:00
3 Oak Bay 45 19:27 1:17:51 01:47
Place Name Time
4 Camellia Lagan 18:25
11 Olivia Murphy 19:36
12 Cleo Henry 19:38
18 Olivia Dunkley 20:12
24 Claire Mount 21:24
25 Julia Guarasci 21:38
27 Brooklyn Pedneault 21:41
4 Aspengrove (AGS) 61 19:57 1:19:51 01:26
Place Name Time
10 Megan Saunders 19:22
15 Tessa Coyle 19:49
16 Nicole Saunders 19:52
20 Maya Harbo 20:48
5 Royal Bay 86 21:43 1:26:53 08:35
Place Name Time
1 Ella Ballard 16:34
21 Hina Deguchi 21:00
31 Lucia Adelaria 24:10
33 Emma Vizoso 25:09
35 Lara Arno 27:02
6 St. Michaels University School 114 22:44 1:30:57 03:12
Place Name Time
23 Paulina Morena Vega 21:12
29 Anouk Schoch 22:10
30 Marifer Valero 23:11
32 Norah Lo 24:24
34 Judy Zhu 26:06

Open

  Place Name Points Avg. Time Total Time Team Spread
1 Mark Isfeld SS 18 17:58 1:11:55 01:50
2 Iris Tinmouth 16:40
3 Sarah Roberts 18:15
6 Jenna Cook 18:30
7 Carly Ram 18:30
14 Alex Vinzenz 19:48
17 Nadia Macluskie 20:00
22 Ava Minler 21:07
2 NDSS 35 19:01 1:16:05 01:15
5 Bailey Rossnagel 18:27
8 Avery Henderson 18:46
9 Aynsley Norman 19:10
13 Lydia Paris 19:42
19 Sophia Leddingham 20:19
26 Isabelle Parsons 21:40
28 Jordan Connors 22:00
3 Oak Bay 45 19:27 1:17:51 01:47
4 Camellia Lagan 18:25
11 Olivia Murphy 19:36
12 Cleo Henry 19:38
18 Olivia Dunkley 20:12
24 Claire Mount 21:24
25 Julia Guarasci 21:38
27 Brooklyn Pedneault 21:41
4 Aspengrove (AGS) 61 19:57 1:19:51 01:26
10 Megan Saunders 19:22
15 Tessa Coyle 19:49
16 Nicole Saunders 19:52
20 Maya Harbo 20:48
5 Royal Bay 86 21:43 1:26:53 08:35
1 Ella Ballard 16:34
21 Hina Deguchi 21:00
31 Lucia Adelaria 24:10
33 Emma Vizoso 25:09
35 Lara Arno 27:02
6 St. Michaels University School 114 22:44 1:30:57 03:12
23 Paulina Morena Vega 21:12
29 Anouk Schoch 22:10
30 Marifer Valero 23:11
32 Norah Lo 24:24
34 Judy Zhu 26:06
Name Results
2018 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women Results
2017 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women Results
2016 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women Results
2015 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women Results
2014 Vancouver Island X-Country Championships - Junior Women Results