2018 BC High School X-Country Championships - JR Boys (Lap 1)

FINAL | LAP 1

Nanaimo, BC, Canada
Nov 03, 2018
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name School Grade Count Back (Global) Time  
1 Matti Erickson LV Rogers 10 0.00 6:59
2 Jonathan Hofer South Delta 10 0.00 6:59
3 Jack Hardy Walnut Grove 10 0.00 6:59
4 Jacob Bonikowsky South Delta 10 +1 seconds 7:00
5 Jacob Wadhwani Terry Fox 10 +1 seconds 7:00
6 Gage Zanette John Barsby 10 +2 seconds 7:01
7 Liam Kirkendale Claremont Secondary 10 +4 seconds 7:03
8 James De Jager Abbotsford Christian 10 +9 seconds 7:08
9 Micah Logie Earl Marriott 10 +12 seconds 7:11
10 Aiden Grew Lambrick Park 9 +16 seconds 7:15
11 Gabe Liston Terry Fox 10 +19 seconds 7:18
12 Matthew Trent Abbotsford Christian 10 +22 seconds 7:21
13 Finn Longhurst Sardis 10 +23 seconds 7:22
14 Isaac Baker Elgin Park 9 +24 seconds 7:23
15 Caiden Lee SAIL Academy 8 +24 seconds 7:23
16 Jacob Mullin Summerland 10 +24 seconds 7:23
17 Davis Timko West Point Grey Academy 10 +24 seconds 7:23
Bib# 1010 View full
results
18 Jayden Watson John Barsby 9 +25 seconds 7:24
19 Ryan Goudron Burnaby Central SS 10 +26 seconds 7:25
20 Joseph Curtis Centennial 10 +26 seconds 7:25
21 Boston Migneault Archbishop Carney 9 +27 seconds 7:26
22 Mahad Amen Ali NWSS 10 +28 seconds 7:27
23 Torin Andrews W.L. Seaton 10 +29 seconds 7:28
24 Carter Leahy Vernon Secondary 9 +29 seconds 7:28
25 Paul Van Raamsdonk Eric Hamber 9 +30 seconds 7:29
26 Greyson Gould Smithers Secondary 10 +30 seconds 7:29
27 Paul Paetzel Lord Byng 10 +30 seconds 7:29
28 Jack Screen W.L. Seaton 10 +30 seconds 7:29
29 Henry Ruckman-Utting ALPHA 10 +31 seconds 7:30
30 Brody Wright Vernon Secondary 10 +31 seconds 7:30
31 Hudson Irvine Earl Marriott 8 +32 seconds 7:31
32 Dylan Gyr LV Rogers 10 +33 seconds 7:32
33 Gus Johnson NDSS 9 +33 seconds 7:32
34 Lachlan Pedersen Nechako Valley Sec 10 +33 seconds 7:32
35 Josh Carsience MEI 10 +34 seconds 7:33
36 Christopher Crowe South Kamloops 10 +34 seconds 7:33
37 Joel Worman Kelowna Secondary 10 +34 seconds 7:33
38 Samuel Misquitta Howe Sound 10 +35 seconds 7:34
39 Jack Johnston Sardis 10 +37 seconds 7:36
40 Cash Raymond Earl Marriott 10 +39 seconds 7:38
41 Jared Faw White Rock Christian Academy 9 +39 seconds 7:38
Bib# 1057 View full
results
42 Evan Slofstra White Rock Christian Academy 10 +39 seconds 7:38
Bib# 1058 View full
results
43 Max Whitehouse Cedars Christian 10 +40 seconds 7:39
44 Daylen Peterson Walnut Grove 9 +40 seconds 7:39
45 Gregory Baxter Smithers Secondary 10 +42 seconds 7:41
46 Owain Cormack Handsworth 10 +42 seconds 7:41
47 Aidan Hay Sutherland 9 +42 seconds 7:41
48 Kane Schreiner Bert Bowes 9 +42 seconds 7:41
49 James Sykes Sentinel 10 +42 seconds 7:41
50 Jake Putz John Barsby 9 +43 seconds 7:42
51 Theo Rhodes Handsworth 10 +43 seconds 7:42
52 Ivan Tse Lord Byng 10 +43 seconds 7:42
53 Jordan Price St. Andrew's Regional High School 10 +43 seconds 7:42
54 Mike Edwards John Barsby 9 +43 seconds 7:42
55 Matt MacLean Lord Byng 10 +44 seconds 7:43
56 Yabi Dabidoff Fraser Academy 10 +46 seconds 7:45
57 Cam Slaymaker Terry Fox 10 +47 seconds 7:46
58 Anthony Perera Burnaby Mountain 10 +48 seconds 7:47
59 Cyrus Young Handsworth 10 +48 seconds 7:47
60 Colin Brooks NWSS 10 +49 seconds 7:48
61 Patrick Canning John Barsby 8 +49 seconds 7:48
62 Mac Bryden Point Grey 9 +49 seconds 7:48
63 Gurman Ghuman Fleetwood Park 9 +50 seconds 7:49
64 Sonny Miller Oak Bay Secondary 10 +50 seconds 7:49
65 Miles Mantle Kitsilano 9 +50 seconds 7:49
66 Atkinson Kuo Walnut Grove 9 +51 seconds 7:50
67 Ethan Gremaud Westsyde 10 +52 seconds 7:51
Bib# 1052 View full
results
68 Raphael Dubouchet Sutherland 10 +52 seconds 7:51
69 Connor Crevier Sardis 10 +52 seconds 7:51
70 Olin Coates Clearwater 9 +53 seconds 7:52
71 Miller Cumming West Point Grey Academy 10 +53 seconds 7:52
Bib# 1013 View full
results
72 Cameron Healey West Point Grey Academy 10 +54 seconds 7:53
Bib# 1011 View full
results
73 Kaelem Dumont Elgin Park 9 +55 seconds 7:54
74 Lucas Robertson West Van 10 +56 seconds 7:55
Bib# 1034 View full
results
75 Matthe Kipferling Brown Vancouver College 10 +56 seconds 7:55
76 Tyson Carr KLO Middle 8 +57 seconds 7:56
77 Chase Williams St. Georges School 10 +57 seconds 7:56
78 Tate O'Brien Sutherland 8 +57 seconds 7:56
79 Rio Apt Lambrick Park 9 +57 seconds 7:56
80 Alan Zietlow Earl Marriott 10 +58 seconds 7:57
81 Colton Plummer Earl Marriott 9 +58 seconds 7:57
82 Jacob Webster Stelly's Secondary School 10 +58 seconds 7:57
83 Evan Gupta Summerland 9 +59 seconds 7:58
84 Chris Horwood Oak Bay Secondary 10 +59 seconds 7:58
85 John Horwood Oak Bay Secondary 10 +1:00 7:59
86 Matthew Yeung Point Grey 9 +1:00 7:59
87 Ryan Goodwin Handsworth 8 +1:01 8:00
88 Jeremiah Carruthers Port Moody 10 +1:01 8:00
89 Brandon Landa-Ahn Killarney 8 +1:02 8:01
90 Manu Moore Jules-Verne 9 +1:02 8:01
91 Kieran Healey West Point Grey Academy 10 +1:03 8:02
Bib# 1012 View full
results
92 Aidan Lavery Claremont Secondary 9 +1:03 8:02
93 Sam Byassee Britannia 9 +1:03 8:02
94 Zachary Mullin Lord Byng 10 +1:04 8:03
95 Liam Dachner West Point Grey Academy 8 +1:04 8:03
Bib# 1016 View full
results
96 Oscar Ryan Carson 10 +1:04 8:03
97 Pirro Ifti Prince of Wales 10 +1:06 8:05
98 Baden Closson Sparwood Secondary 10 +1:07 8:06
99 Matt Acob Kalamalka 8 +1:07 8:06
100 Jaxon Hay Okanagan Mission 9 +1:07 8:06
  Rank Name Division Time
1 Matti Erickson 6:59
2 Jonathan Hofer 6:59
3 Jack Hardy 6:59
4 Jacob Bonikowsky 7:00
5 Jacob Wadhwani 7:00
6 Gage Zanette 7:01
7 Liam Kirkendale 7:03
8 James De Jager 7:08
9 Micah Logie 7:11
10 Aiden Grew 7:15
11 Gabe Liston 7:18
12 Matthew Trent 7:21
13 Finn Longhurst 7:22
14 Isaac Baker 7:23
15 Caiden Lee 7:23
16 Jacob Mullin 7:23
17 Davis Timko 7:23
Bib# 1010
View full
results
18 Jayden Watson 7:24
19 Ryan Goudron 7:25
20 Joseph Curtis 7:25
21 Boston Migneault 7:26
22 Mahad Amen Ali 7:27
23 Torin Andrews 7:28
24 Carter Leahy 7:28
25 Paul Van Raamsdonk 7:29
26 Greyson Gould 7:29
27 Paul Paetzel 7:29
28 Jack Screen 7:29
29 Henry Ruckman-Utting 7:30
30 Brody Wright 7:30
31 Hudson Irvine 7:31
32 Dylan Gyr 7:32
33 Gus Johnson 7:32
34 Lachlan Pedersen 7:32
35 Josh Carsience 7:33
36 Christopher Crowe 7:33
37 Joel Worman 7:33
38 Samuel Misquitta 7:34
39 Jack Johnston 7:36
40 Cash Raymond 7:38
41 Jared Faw 7:38
Bib# 1057
View full
results
42 Evan Slofstra 7:38
Bib# 1058
View full
results
43 Max Whitehouse 7:39
44 Daylen Peterson 7:39
45 Gregory Baxter 7:41
46 Owain Cormack 7:41
47 Aidan Hay 7:41
48 Kane Schreiner 7:41
49 James Sykes 7:41
50 Jake Putz 7:42
51 Theo Rhodes 7:42
52 Ivan Tse 7:42
53 Jordan Price 7:42
54 Mike Edwards 7:42
55 Matt MacLean 7:43
56 Yabi Dabidoff 7:45
57 Cam Slaymaker 7:46
58 Anthony Perera 7:47
59 Cyrus Young 7:47
60 Colin Brooks 7:48
61 Patrick Canning 7:48
62 Mac Bryden 7:48
63 Gurman Ghuman 7:49
64 Sonny Miller 7:49
65 Miles Mantle 7:49
66 Atkinson Kuo 7:50
67 Ethan Gremaud 7:51
Bib# 1052
View full
results
68 Raphael Dubouchet 7:51
69 Connor Crevier 7:51
70 Olin Coates 7:52
71 Miller Cumming 7:52
Bib# 1013
View full
results
72 Cameron Healey 7:53
Bib# 1011
View full
results
73 Kaelem Dumont 7:54
74 Lucas Robertson 7:55
Bib# 1034
View full
results
75 Matthe Kipferling Brown 7:55
76 Tyson Carr 7:56
77 Chase Williams 7:56
78 Tate O'Brien 7:56
79 Rio Apt 7:56
80 Alan Zietlow 7:57
81 Colton Plummer 7:57
82 Jacob Webster 7:57
83 Evan Gupta 7:58
84 Chris Horwood 7:58
85 John Horwood 7:59
86 Matthew Yeung 7:59
87 Ryan Goodwin 8:00
88 Jeremiah Carruthers 8:00
89 Brandon Landa-Ahn 8:01
90 Manu Moore 8:01
91 Kieran Healey 8:02
Bib# 1012
View full
results
92 Aidan Lavery 8:02
93 Sam Byassee 8:02
94 Zachary Mullin 8:03
95 Liam Dachner 8:03
Bib# 1016
View full
results
96 Oscar Ryan 8:03
97 Pirro Ifti 8:05
98 Baden Closson 8:06
99 Matt Acob 8:06
100 Jaxon Hay 8:06
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time

JR Boys

  Place Name Points Avg. Time Total Time Team Spread  

JR Boys

  Place Name Points Avg. Time Total Time Team Spread
Name Results