2017 Prospera Valley GranFondo - Ryders Eyewear Hill Climb

GRANFONDO | MEDIOFONDO | PRESTOFONDO | HILL CLIMB

Fort Langley, BC
Jul 23, 2017
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Time  
1 Eric Hung M30-39 5:35
Bib# 179 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
2 Chris MacLeod M19-29 5:40
Bib# 627 City Team View full
results
3 Brett Boniface M30-39 5:41
Bib# 2 City Cloverdale Team Pender/Bicicletta View full
results
4 Steve Savage M30-39 5:50
Bib# 188 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
5 Matt Shandro M40-49 5:51
Bib# 503 City Vancouver Team View full
results
6 Sheldon Orr M50-59 6:01
Bib# 245 City Surrey Team United Velo View full
results
7 Paul Moffat M30-39 6:03
Bib# 248 City Vancouver Team Velosophy View full
results
8 Maurice Worsfold M40-49 6:03
Bib# 578 City Team TaGCycling View full
results
9 Carsten Ivany M30-39 6:04
Bib# 395 City Chilliwack Team View full
results
10 Esta Bovill F40-49 6:06
Bib# 273 City Vancouver Team WOWrideTaG View full
results
11 Benjamin Chaddock M30-39 6:09
Bib# 601 City Team View full
results
12 Jack McKillop M30-39 6:14
Bib# 184 City Squamish Team Steed Cycles View full
results
13 Mark Longpre M40-49 6:17
Bib# 182 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
14 Travis Tomlin M19-29 6:23
Bib# 15 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
15 Jussi Jaakkola M40-49 6:24
Bib# 396 City North Vancouver Team View full
results
16 Bart Gould M50-59 6:24
Bib# 178 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
17 Geoff Watts M30-39 6:24
Bib# 541 City North Vancouver Team View full
results
18 Devin Woodland M19-29 6:25
Bib# 213 City Red Deer Team Team CanIL View full
results
19 Robin Young M40-49 6:26
Bib# 191 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
20 Ken Phillips M50-59 6:27
Bib# 101 City West Vancouver Team Glotman Simpson View full
results
21 Andrew Haughian M40-49 6:27
Bib# 116 City Vancouver Team Lotus Cycling Club View full
results
22 Lindsay Carswell M40-49 6:27
Bib# 131 City Vancouver Team PWC View full
results
23 Derek Slykerman M40-49 6:28
Bib# 510 City Port Coquitlam Team View full
results
24 Mick Bryson M50-59 6:28
Bib# 309 City Victoria Team View full
results
25 Chris Worsfold M40-49 6:28
Bib# 545 City Vancouver Team TaGCycling View full
results
26 Cesar Higoy M19-29 6:29
Bib# 65 City Surrey Team Echelon Velo racing View full
results
27 Liam Sullivan M40-49 6:30
Bib# 525 City Mill Bay Team View full
results
28 Marc Dupuis M19-29 6:35
Bib# 639 City Team View full
results
29 Steve Van Knotsenburg M30-39 6:37
Bib# 207 City Vancouver Team TaG Cycling View full
results
30 Joel Nitikman M50-59 6:41
Bib# 459 City Burnaby Team View full
results
31 Eric Tse M30-39 6:43
Bib# 17 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
32 David Partridge M40-49 6:46
Bib# 246 City Delta Team United Velo View full
results
33 Scott Inman M30-39 6:48
Bib# 633 City Team View full
results
34 John Barclay M30-39 6:55
Bib# 169 City North Vancouver Team Steed Cycles View full
results
35 Nathan McKay M30-39 6:58
Bib# 53 City Brackendale Team Corsa Cycles View full
results
36 Brian Geerts M40-49 6:59
Bib# 3 City White Rock Bc Team United Velo View full
results
37 Wayne Bradford M40-49 6:59
Bib# 242 City Maple Ridge Team United Velo View full
results
38 Albert Nomura M40-49 6:59
Bib# 461 City Burnaby Team View full
results
39 Shane Demsey M40-49 6:59
Bib# 114 City Richmond Team Lotus Cycling Club View full
results
40 Cesar Bautista M19-29 7:00
Bib# 61 City Vancouver Team Echelon Velo racing View full
results
41 Rory McAdams M40-49 7:01
Bib# 596 City Team View full
results
42 Matthew Hornland M30-39 7:02
Bib# 390 City Vancouver Team View full
results
43 Jay Menning M40-49 7:04
Bib# 645 City Team View full
results
44 Carolyn Russell F40-49 7:05
Bib# 12 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
45 Peter Hemstead M40-49 7:06
Bib# 135 City West Vancouver Team PWC View full
results
46 Dave Heisler M50-59 7:12
Bib# 50 City Squamish Team Corsa Cycles View full
results
47 Ted Battiston M40-49 7:14
Bib# 640 City Team View full
results
48 Lee Madruga M40-49 7:14
Bib# 119 City Vancouver Team Lotus Cycling Club View full
results
49 Steve Harms M40-49 7:14
Bib# 110 City Abbotsford Team Life Cycles View full
results
50 Terry Evans M40-49 7:18
Bib# 47 City Garibaldi Highlands Team Corsa Cycles View full
results
51 Philip Sangalang M30-39 7:19
Bib# 75 City Vancouver Team Echelon Velo racing View full
results
52 Jamie Henry M19-29 7:21
Bib# 383 City Edmonton Team View full
results
53 Andrew Ross M40-49 7:23
Bib# 11 City Richmond Team Pender/Bicicletta View full
results
54 Brennan Covey M40-49 7:24
Bib# 44 City Garibalid Highlands Team Corsa Cycles View full
results
55 Drew Nicholson M30-39 7:25
Bib# 581 City Team View full
results
56 Mike Starko M50-59 7:27
Bib# 517 City Delta Team View full
results
57 Tony Chow M30-39 7:28
Bib# 19 City Richmond Team Boxy Robot View full
results
58 David Roberts M40-49 7:30
Bib# 482 City Vancouver Team View full
results
59 Thomas Baker M40-49 7:31
Bib# 168 City Vancouver Team Steed Cycles View full
results
60 Robert Lang M60-99 7:31
Bib# 410 City Delta Team View full
results
61 Clement Lim M30-39 7:32
Bib# 232 City Coquitlam Team TriCity Cycling Club View full
results
62 Allan Holmes M50-59 7:35
Bib# 117 City Vancouver Team Lotus Cycling Club View full
results
63 Dwayne Kress M40-49 7:36
Bib# 52 City Garibaldi Highland Team Corsa Cycles View full
results
64 Roxanne Judson F30-39 7:36
Bib# 229 City Port Coquitlam Team TriCity Cycling Club View full
results
65 Michael Dhont M50-59 7:36
Bib# 115 City Vancouver Team Lotus Cycling Club View full
results
66 Gerald Sawatzky M50-59 7:36
Bib# 495 City Abbotsford Team View full
results
67 Michael Woods M30-39 7:38
Bib# 544 City Chilliwack Team View full
results
68 Michael Leggatt M30-39 7:39
Bib# 412 City Langley Team View full
results
69 Roy Millen M40-49 7:40
Bib# 143 City Vancouver Team PWC View full
results
70 Magnus Verbrugge M40-49 7:40
Bib# 154 City Vancouver Team PWC View full
results
71 Coby Cragg M40-49 7:41
Bib# 589 City Team United Velo View full
results
72 Alex Troy M40-49 7:41
Bib# 86 City Port Moody Team Escape Velocity - Devo pb Fortius View full
results
73 Simon Blithe M40-49 7:42
Bib# 615 City Team View full
results
74 Jonas Lam M30-39 7:42
Bib# 9 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
75 Shaun Greffard M40-49 7:43
Bib# 367 City Surrey Team View full
results
76 Giovanni Alfano M50-59 7:44
Bib# 287 City Newwestminster Team View full
results
77 Mike Woodbridge M50-59 7:46
Bib# 104 City Vancouver Team Glotman Simpson View full
results
78 Iain Shubart-Knapton M40-49 7:50
Bib# 506 City North Vancouver Team View full
results
79 Brad Bisset M40-49 7:53
Bib# 298 City Port Coquitlam Team View full
results
80 Stefan Moser M30-39 7:54
Bib# 446 City North Vancouver Team View full
results
81 David Lyall M50-59 7:55
Bib# 244 City Langley Team United Velo View full
results
82 Darius Meyer M19-29 7:56
Bib# 90 City Vancouver Team Georgia Cycling View full
results
83 Chris Guillemet M40-49 7:57
Bib# 373 City Vancouver Team View full
results
84 Ben Ng M30-39 7:57
Bib# 450 City New Westminster Team View full
results
85 Michael Robertson M40-49 7:58
Bib# 10 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
86 Ervin Ong M19-29 7:59
Bib# 84 City Richmond Team Escape Velocity - Devo pb Fortius View full
results
87 Kevin Cavanagh M30-39 7:59
Bib# 314 City Maple Ridge Team View full
results
88 Kevin Frudd M40-49 8:00
Bib# 195 City Kamloops Team Strap on Banana Tour View full
results
89 Maxime Parmentier M30-39 8:01
Bib# 464 City Vancouver Team View full
results
90 Drew Hemmingson M50-59 8:02
Bib# 8 City North Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
91 Neil Brown M30-39 8:04
Bib# 5 City Vancouver Team Pender/Bicicletta View full
results
92 Brandon Thomson M30-39 8:04
Bib# 526 City Squamish Team View full
results
93 Kristen Balcom F19-29 8:06
Bib# 128 City Vancouver Team PWC View full
results
94 Patrick Cox M30-39 8:06
Bib# 45 City Squamish Team Corsa Cycles View full
results
95 Chrissy Devall F50-59 8:06
Bib# 204 City Whistler Team TaG Cycling View full
results
96 John Bagasbas M50-59 8:06
Bib# 59 City Surrey Team Echelon Velo racing View full
results
97 Dale Braun M40-49 8:08
Bib# 214 City North Vancouver Team Team Finn View full
results
98 Chris Fraser M40-49 8:08
Bib# 361 City Vancouver Team View full
results
99 Nathan Vanderkuip M40-49 8:09
Bib# 218 City North Vancouver Team Team Finn View full
results
100 Les Bronee M50-59 8:10
Bib# 306 City Cobble Hill Team View full
results
  Rank Name Division Time
1 Eric Hung M30-39 5:35
Bib# 179
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
2 Chris MacLeod M19-29 5:40
Bib# 627
City
Team
View full
results
3 Brett Boniface M30-39 5:41
Bib# 2
City Cloverdale
Team Pender/Bicicletta
View full
results
4 Steve Savage M30-39 5:50
Bib# 188
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
5 Matt Shandro M40-49 5:51
Bib# 503
City Vancouver
Team
View full
results
6 Sheldon Orr M50-59 6:01
Bib# 245
City Surrey
Team United Velo
View full
results
7 Paul Moffat M30-39 6:03
Bib# 248
City Vancouver
Team Velosophy
View full
results
8 Maurice Worsfold M40-49 6:03
Bib# 578
City
Team TaGCycling
View full
results
9 Carsten Ivany M30-39 6:04
Bib# 395
City Chilliwack
Team
View full
results
10 Esta Bovill F40-49 6:06
Bib# 273
City Vancouver
Team WOWrideTaG
View full
results
11 Benjamin Chaddock M30-39 6:09
Bib# 601
City
Team
View full
results
12 Jack McKillop M30-39 6:14
Bib# 184
City Squamish
Team Steed Cycles
View full
results
13 Mark Longpre M40-49 6:17
Bib# 182
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
14 Travis Tomlin M19-29 6:23
Bib# 15
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
15 Jussi Jaakkola M40-49 6:24
Bib# 396
City North Vancouver
Team
View full
results
16 Bart Gould M50-59 6:24
Bib# 178
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
17 Geoff Watts M30-39 6:24
Bib# 541
City North Vancouver
Team
View full
results
18 Devin Woodland M19-29 6:25
Bib# 213
City Red Deer
Team Team CanIL
View full
results
19 Robin Young M40-49 6:26
Bib# 191
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
20 Ken Phillips M50-59 6:27
Bib# 101
City West Vancouver
Team Glotman Simpson
View full
results
21 Andrew Haughian M40-49 6:27
Bib# 116
City Vancouver
Team Lotus Cycling Club
View full
results
22 Lindsay Carswell M40-49 6:27
Bib# 131
City Vancouver
Team PWC
View full
results
23 Derek Slykerman M40-49 6:28
Bib# 510
City Port Coquitlam
Team
View full
results
24 Mick Bryson M50-59 6:28
Bib# 309
City Victoria
Team
View full
results
25 Chris Worsfold M40-49 6:28
Bib# 545
City Vancouver
Team TaGCycling
View full
results
26 Cesar Higoy M19-29 6:29
Bib# 65
City Surrey
Team Echelon Velo racing
View full
results
27 Liam Sullivan M40-49 6:30
Bib# 525
City Mill Bay
Team
View full
results
28 Marc Dupuis M19-29 6:35
Bib# 639
City
Team
View full
results
29 Steve Van Knotsenburg M30-39 6:37
Bib# 207
City Vancouver
Team TaG Cycling
View full
results
30 Joel Nitikman M50-59 6:41
Bib# 459
City Burnaby
Team
View full
results
31 Eric Tse M30-39 6:43
Bib# 17
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
32 David Partridge M40-49 6:46
Bib# 246
City Delta
Team United Velo
View full
results
33 Scott Inman M30-39 6:48
Bib# 633
City
Team
View full
results
34 John Barclay M30-39 6:55
Bib# 169
City North Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
35 Nathan McKay M30-39 6:58
Bib# 53
City Brackendale
Team Corsa Cycles
View full
results
36 Brian Geerts M40-49 6:59
Bib# 3
City White Rock Bc
Team United Velo
View full
results
37 Wayne Bradford M40-49 6:59
Bib# 242
City Maple Ridge
Team United Velo
View full
results
38 Albert Nomura M40-49 6:59
Bib# 461
City Burnaby
Team
View full
results
39 Shane Demsey M40-49 6:59
Bib# 114
City Richmond
Team Lotus Cycling Club
View full
results
40 Cesar Bautista M19-29 7:00
Bib# 61
City Vancouver
Team Echelon Velo racing
View full
results
41 Rory McAdams M40-49 7:01
Bib# 596
City
Team
View full
results
42 Matthew Hornland M30-39 7:02
Bib# 390
City Vancouver
Team
View full
results
43 Jay Menning M40-49 7:04
Bib# 645
City
Team
View full
results
44 Carolyn Russell F40-49 7:05
Bib# 12
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
45 Peter Hemstead M40-49 7:06
Bib# 135
City West Vancouver
Team PWC
View full
results
46 Dave Heisler M50-59 7:12
Bib# 50
City Squamish
Team Corsa Cycles
View full
results
47 Ted Battiston M40-49 7:14
Bib# 640
City
Team
View full
results
48 Lee Madruga M40-49 7:14
Bib# 119
City Vancouver
Team Lotus Cycling Club
View full
results
49 Steve Harms M40-49 7:14
Bib# 110
City Abbotsford
Team Life Cycles
View full
results
50 Terry Evans M40-49 7:18
Bib# 47
City Garibaldi Highlands
Team Corsa Cycles
View full
results
51 Philip Sangalang M30-39 7:19
Bib# 75
City Vancouver
Team Echelon Velo racing
View full
results
52 Jamie Henry M19-29 7:21
Bib# 383
City Edmonton
Team
View full
results
53 Andrew Ross M40-49 7:23
Bib# 11
City Richmond
Team Pender/Bicicletta
View full
results
54 Brennan Covey M40-49 7:24
Bib# 44
City Garibalid Highlands
Team Corsa Cycles
View full
results
55 Drew Nicholson M30-39 7:25
Bib# 581
City
Team
View full
results
56 Mike Starko M50-59 7:27
Bib# 517
City Delta
Team
View full
results
57 Tony Chow M30-39 7:28
Bib# 19
City Richmond
Team Boxy Robot
View full
results
58 David Roberts M40-49 7:30
Bib# 482
City Vancouver
Team
View full
results
59 Thomas Baker M40-49 7:31
Bib# 168
City Vancouver
Team Steed Cycles
View full
results
60 Robert Lang M60-99 7:31
Bib# 410
City Delta
Team
View full
results
61 Clement Lim M30-39 7:32
Bib# 232
City Coquitlam
Team TriCity Cycling Club
View full
results
62 Allan Holmes M50-59 7:35
Bib# 117
City Vancouver
Team Lotus Cycling Club
View full
results
63 Dwayne Kress M40-49 7:36
Bib# 52
City Garibaldi Highland
Team Corsa Cycles
View full
results
64 Roxanne Judson F30-39 7:36
Bib# 229
City Port Coquitlam
Team TriCity Cycling Club
View full
results
65 Michael Dhont M50-59 7:36
Bib# 115
City Vancouver
Team Lotus Cycling Club
View full
results
66 Gerald Sawatzky M50-59 7:36
Bib# 495
City Abbotsford
Team
View full
results
67 Michael Woods M30-39 7:38
Bib# 544
City Chilliwack
Team
View full
results
68 Michael Leggatt M30-39 7:39
Bib# 412
City Langley
Team
View full
results
69 Roy Millen M40-49 7:40
Bib# 143
City Vancouver
Team PWC
View full
results
70 Magnus Verbrugge M40-49 7:40
Bib# 154
City Vancouver
Team PWC
View full
results
71 Coby Cragg M40-49 7:41
Bib# 589
City
Team United Velo
View full
results
72 Alex Troy M40-49 7:41
Bib# 86
City Port Moody
Team Escape Velocity - Devo pb Fortius
View full
results
73 Simon Blithe M40-49 7:42
Bib# 615
City
Team
View full
results
74 Jonas Lam M30-39 7:42
Bib# 9
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
75 Shaun Greffard M40-49 7:43
Bib# 367
City Surrey
Team
View full
results
76 Giovanni Alfano M50-59 7:44
Bib# 287
City Newwestminster
Team
View full
results
77 Mike Woodbridge M50-59 7:46
Bib# 104
City Vancouver
Team Glotman Simpson
View full
results
78 Iain Shubart-Knapton M40-49 7:50
Bib# 506
City North Vancouver
Team
View full
results
79 Brad Bisset M40-49 7:53
Bib# 298
City Port Coquitlam
Team
View full
results
80 Stefan Moser M30-39 7:54
Bib# 446
City North Vancouver
Team
View full
results
81 David Lyall M50-59 7:55
Bib# 244
City Langley
Team United Velo
View full
results
82 Darius Meyer M19-29 7:56
Bib# 90
City Vancouver
Team Georgia Cycling
View full
results
83 Chris Guillemet M40-49 7:57
Bib# 373
City Vancouver
Team
View full
results
84 Ben Ng M30-39 7:57
Bib# 450
City New Westminster
Team
View full
results
85 Michael Robertson M40-49 7:58
Bib# 10
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
86 Ervin Ong M19-29 7:59
Bib# 84
City Richmond
Team Escape Velocity - Devo pb Fortius
View full
results
87 Kevin Cavanagh M30-39 7:59
Bib# 314
City Maple Ridge
Team
View full
results
88 Kevin Frudd M40-49 8:00
Bib# 195
City Kamloops
Team Strap on Banana Tour
View full
results
89 Maxime Parmentier M30-39 8:01
Bib# 464
City Vancouver
Team
View full
results
90 Drew Hemmingson M50-59 8:02
Bib# 8
City North Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
91 Neil Brown M30-39 8:04
Bib# 5
City Vancouver
Team Pender/Bicicletta
View full
results
92 Brandon Thomson M30-39 8:04
Bib# 526
City Squamish
Team
View full
results
93 Kristen Balcom F19-29 8:06
Bib# 128
City Vancouver
Team PWC
View full
results
94 Patrick Cox M30-39 8:06
Bib# 45
City Squamish
Team Corsa Cycles
View full
results
95 Chrissy Devall F50-59 8:06
Bib# 204
City Whistler
Team TaG Cycling
View full
results
96 John Bagasbas M50-59 8:06
Bib# 59
City Surrey
Team Echelon Velo racing
View full
results
97 Dale Braun M40-49 8:08
Bib# 214
City North Vancouver
Team Team Finn
View full
results
98 Chris Fraser M40-49 8:08
Bib# 361
City Vancouver
Team
View full
results
99 Nathan Vanderkuip M40-49 8:09
Bib# 218
City North Vancouver
Team Team Finn
View full
results
100 Les Bronee M50-59 8:10
Bib# 306
City Cobble Hill
Team
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results
2018 Prospera Valley GranFondo - Ryders Eyewear Hill Climb Results
2016 Prospera Valley GranFondo - Ryders Eyewear Hill Climb Results