2013 Harriers Bob Reid Magical Mile

Victoria, BC, Canada
Apr 13, 2013
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Team 1st Half 2nd Half Time  
1 Geoff Martinson M2029 Prairie Inn Harriers 2:09 2:06 4:14.38
Div. Pl. 1 Div. Total. 13 View full
results
2 Karl Robertson M2029 UVic Track Club 2:19 2:05 4:23.14
Div. Pl. 2 Div. Total. 13 View full
results
3 Clifford Childs M2029 UVic Track Club 2:16 2:09 4:23.65
Div. Pl. 3 Div. Total. 13 View full
results
4 Thomas Riva M2029 UVic Track Club 2:25 2:06 4:29.90
Div. Pl. 4 Div. Total. 13 View full
results
5 Thomas Getty M1319 2:24 2:15 4:37.75
Div. Pl. 1 Div. Total. 5 View full
results
6 Trevor Schiavone M2029 UVic Track Club 2:23 2:19 4:41.23
Div. Pl. 5 Div. Total. 13 View full
results
7 Jonathan Gendron M2029 2:25 2:18 4:42.25
Div. Pl. 6 Div. Total. 13 View full
results
8 Kyle Irvine M2029 UVic Track Club 2:26 2:18 4:43.73
Div. Pl. 7 Div. Total. 13 View full
results
9 Byron Trajan M3039 Bastion Running Club 2:24 2:22 4:44.93
Div. Pl. 1 Div. Total. 6 View full
results
10 Shane Ruljancich M3039 Prairie Inn Harriers 2:31 2:21 4:51.03
Div. Pl. 2 Div. Total. 6 View full
results
11 Matthew Winkler M2029 Uvic Track Club 2:24 2:32 4:54.99
Div. Pl. 8 Div. Total. 13 View full
results
12 Robin Poirier M2029 2:28 2:30 4:57.37
Div. Pl. 9 Div. Total. 13 View full
results
13 Cobus De Klerk M3039 2:34 2:30 5:03.54
Div. Pl. 3 Div. Total. 6 View full
results
14 Chris Callendar M3039 Prairie Inn Harriers 2:39 2:29 5:06.92
Div. Pl. 4 Div. Total. 6 View full
results
15 Brittany Therrien F2029 UVic Track Club 2:41 2:28 5:07.26
Div. Pl. 1 Div. Total. 8 View full
results
16 J-F Gagne M3039 Prairie Inn Harriers 2:35 2:37 5:10.52
Div. Pl. 5 Div. Total. 6 View full
results
17 Shauna McInnis F2029 UVic Track Club 2:38 2:35 5:12.40
Div. Pl. 2 Div. Total. 8 View full
results
18 Stan Lorenzo M3039 Leading Edge 2:45 2:31 5:14.69
Div. Pl. 6 Div. Total. 6 View full
results
19 Julien Marceau M2029 2:40 2:35 5:14.75
Div. Pl. 10 Div. Total. 13 View full
results
20 Austin MacDonald M1319 TriStars 2:33 2:43 5:15.24
Div. Pl. 2 Div. Total. 5 View full
results
21 Melissa Ross F2029 Oceanside Running Club 2:40 2:36 5:15.26
Div. Pl. 3 Div. Total. 8 View full
results
22 Gary Barber M4049 Prairie Inn Harriers 2:38 2:42 5:18.75
Div. Pl. 1 Div. Total. 5 View full
results
23 Peter Holmes M5059 2:45 2:35 5:18.75
Div. Pl. 1 Div. Total. 8 View full
results
24 Claire Morgan F3039 Prairie Inn Harriers 2:45 2:36 5:19.74
Div. Pl. 1 Div. Total. 2 View full
results
25 Kendra Pomfret F2029 UVic Track Club 2:39 2:43 5:20.76
Div. Pl. 4 Div. Total. 8 View full
results
26 Max McCulloch M1319 2:45 2:38 5:21.72
Div. Pl. 3 Div. Total. 5 View full
results
27 Garth Campbell M5059 Prairie Inn Harriers 5:25.26
Div. Pl. 2 Div. Total. 8 View full
results
28 Stephanie Trenholm F2029 UVic Track Club 2:45 2:41 5:25.52
Div. Pl. 5 Div. Total. 8 View full
results
29 Emma Bibault F1319 UVic Track Club 2:50 2:41 5:29.74
Div. Pl. 1 Div. Total. 2 View full
results
30 Lauren Babineau F2029 Leading Edge 2:50 2:42 5:30.63
Div. Pl. 6 Div. Total. 8 View full
results
31 Grace Annear F2029 UVic Track Club 2:48 2:44 5:31.14
Div. Pl. 7 Div. Total. 8 View full
results
32 Gary Duncan M5059 Prairie Inn Harriers 2:46 2:47 5:32.50
Div. Pl. 3 Div. Total. 8 View full
results
33 Desirae Ridenour F1319 2:48 2:46 5:32.98
Div. Pl. 2 Div. Total. 2 View full
results
34 Roger Plamondon M5059 Comox Valley Road Runners 2:52 2:43 5:34.02
Div. Pl. 4 Div. Total. 8 View full
results
35 Jim Barwise M4049 2:48 2:48 5:34.52
Div. Pl. 2 Div. Total. 5 View full
results
36 Dwight Milford M4049 2:51 2:49 5:39.27
Div. Pl. 3 Div. Total. 5 View full
results
37 Garrett Therrien M2029 Prairie Inn Harriers 2:54 2:49 5:41.99
Div. Pl. 11 Div. Total. 13 View full
results
38 Matt Giles M2029 2:57 2:47 5:42.97
Div. Pl. 12 Div. Total. 13 View full
results
39 Finn Battersby M1319 Peninsula Track 2:56 2:50 5:45.46
Div. Pl. 4 Div. Total. 5 View full
results
40 Brent Scott M5059 Prairie Inn Harriers 2:54 2:54 5:47.26
Div. Pl. 5 Div. Total. 8 View full
results
41 Dane Skinner M1319 Prairie Inn Harriers 2:46 3:04 5:49.47
Div. Pl. 5 Div. Total. 5 View full
results
42 Peter Freeman M6069 2:53 2:57 5:49.74
Div. Pl. 1 Div. Total. 3 View full
results
43 Larry Nylen M5059 Prairie Inn Harriers 2:57 2:57 5:53.26
Div. Pl. 6 Div. Total. 8 View full
results
44 Michael Barber M1012 Prairie Inn Harriers 2:56 3:00 5:55.22
Div. Pl. 1 Div. Total. 2 View full
results
45 Andrew Forin M2029 2:59 3:00 5:58.25
Div. Pl. 13 Div. Total. 13 View full
results
46 David Baroff M5059 Prairie Inn Harriers 2:56 3:06 6:01.01
Div. Pl. 7 Div. Total. 8 View full
results
47 Jo Rosen F5059 Prairie Inn Harriers 3:06 3:05 6:09.49
Div. Pl. 1 Div. Total. 3 View full
results
48 Camie Bentham F4049 Prairie Inn Harriers 3:12 3:03 6:13.51
Div. Pl. 1 Div. Total. 5 View full
results
49 Stuart Allen M4049 Prairie Inn Harriers 3:09 3:07 6:14.50
Div. Pl. 4 Div. Total. 5 View full
results
50 Danielle Leipoldt F1012 Kelly's Kids 3:17 3:12 6:27.84
Div. Pl. 1 Div. Total. 3 View full
results
51 Frank Towler M6069 3:14 3:17 6:29.74
Div. Pl. 2 Div. Total. 3 View full
results
52 Jason Papich COMM 3:17 3:16 6:31.59
Div. Pl. 1 Div. Total. 5 View full
results
53 Sara Kelly F2029 3:09 3:26 6:34.17
Div. Pl. 8 Div. Total. 8 View full
results
54 Shannon Coutts F4049 Prairie Inn Harriers 3:26 3:13 6:38.49
Div. Pl. 2 Div. Total. 5 View full
results
55 Lori Bowden SPON Prairie Inn Harriers 3:13 3:28 6:39.43
Div. Pl. 1 Div. Total. 3 View full
results
56 Wendy Davies F5059 Prairie Inn Harriers 3:24 3:17 6:40.49
Div. Pl. 2 Div. Total. 3 View full
results
57 Angela Plamondon F4049 Prairie Inn Harriers 3:29 3:15 6:43.03
Div. Pl. 3 Div. Total. 5 View full
results
58 Dewain Emrich M5059 3:27 3:20 6:45.27
Div. Pl. 8 Div. Total. 8 View full
results
59 Ulla Hansen SPON Prairie Inn Harriers 3:39 3:08 6:46.49
Div. Pl. 2 Div. Total. 3 View full
results
60 Linda Ryall COMM 3:24 3:24 6:46.71
Div. Pl. 2 Div. Total. 5 View full
results
61 Debbie Scott SPON Prairie Inn Harriers 3:40 3:08 6:47.46
Div. Pl. 3 Div. Total. 3 View full
results
62 Norman Dolan M6069 Prairie Inn Harriers 3:28 3:22 6:49.73
Div. Pl. 3 Div. Total. 3 View full
results
63 Sonia Ryall-Ota COMM 3:25 3:27 6:51.64
Div. Pl. 3 Div. Total. 5 View full
results
64 Colette Reimer F1012 3:32 3:23 6:53.98
Div. Pl. 2 Div. Total. 3 View full
results
65 Cathy Noel F4049 Prairie Inn Harriers 3:38 3:23 6:59.75
Div. Pl. 4 Div. Total. 5 View full
results
66 Dee Ogden F4049 Prairie Inn Harriers 3:28 3:36 7:02.52
Div. Pl. 5 Div. Total. 5 View full
results
67 Kristi Koons F3039 3:33 3:34 7:06.22
Div. Pl. 2 Div. Total. 2 View full
results
68 Austin Moore M1012 3:37 3:36 7:12.00
Div. Pl. 2 Div. Total. 2 View full
results
69 Clint Lien M4049 3:44 3:34 7:16.75
Div. Pl. 5 Div. Total. 5 View full
results
70 Marcia Stromsmoe F6069 Prairie Inn Harriers 3:51 3:39 7:29.23
Div. Pl. 1 Div. Total. 2 View full
results
71 Mary Freeman F6069 3:51 3:48 7:37.72
Div. Pl. 2 Div. Total. 2 View full
results
72 Denise Tregear F5059 4:03 3:46 7:47.74
Div. Pl. 3 Div. Total. 3 View full
results
73 Garfield Saunders M7099 Prairie Inn Harriers 4:12 3:51 8:01.74
Div. Pl. 1 Div. Total. 1 View full
results
74 Marissa Murray F1012 4:07 4:01 8:06.85
Div. Pl. 3 Div. Total. 3 View full
results
75 Jane McDonald COMM Prairie Inn Harriers 4:55 4:17 9:11.24
Div. Pl. 4 Div. Total. 5 View full
results
76 Susan Jones COMM Prairie Inn Harriers 4:57 4:22 9:18.83
Div. Pl. 5 Div. Total. 5 View full
results
  Rank Name Division Time
1 Geoff Martinson M2029 4:14.38
Div. Pl. 1
Div. Total. 13
View full
results
2 Karl Robertson M2029 4:23.14
Div. Pl. 2
Div. Total. 13
View full
results
3 Clifford Childs M2029 4:23.65
Div. Pl. 3
Div. Total. 13
View full
results
4 Thomas Riva M2029 4:29.90
Div. Pl. 4
Div. Total. 13
View full
results
5 Thomas Getty M1319 4:37.75
Div. Pl. 1
Div. Total. 5
View full
results
6 Trevor Schiavone M2029 4:41.23
Div. Pl. 5
Div. Total. 13
View full
results
7 Jonathan Gendron M2029 4:42.25
Div. Pl. 6
Div. Total. 13
View full
results
8 Kyle Irvine M2029 4:43.73
Div. Pl. 7
Div. Total. 13
View full
results
9 Byron Trajan M3039 4:44.93
Div. Pl. 1
Div. Total. 6
View full
results
10 Shane Ruljancich M3039 4:51.03
Div. Pl. 2
Div. Total. 6
View full
results
11 Matthew Winkler M2029 4:54.99
Div. Pl. 8
Div. Total. 13
View full
results
12 Robin Poirier M2029 4:57.37
Div. Pl. 9
Div. Total. 13
View full
results
13 Cobus De Klerk M3039 5:03.54
Div. Pl. 3
Div. Total. 6
View full
results
14 Chris Callendar M3039 5:06.92
Div. Pl. 4
Div. Total. 6
View full
results
15 Brittany Therrien F2029 5:07.26
Div. Pl. 1
Div. Total. 8
View full
results
16 J-F Gagne M3039 5:10.52
Div. Pl. 5
Div. Total. 6
View full
results
17 Shauna McInnis F2029 5:12.40
Div. Pl. 2
Div. Total. 8
View full
results
18 Stan Lorenzo M3039 5:14.69
Div. Pl. 6
Div. Total. 6
View full
results
19 Julien Marceau M2029 5:14.75
Div. Pl. 10
Div. Total. 13
View full
results
20 Austin MacDonald M1319 5:15.24
Div. Pl. 2
Div. Total. 5
View full
results
21 Melissa Ross F2029 5:15.26
Div. Pl. 3
Div. Total. 8
View full
results
22 Gary Barber M4049 5:18.75
Div. Pl. 1
Div. Total. 5
View full
results
23 Peter Holmes M5059 5:18.75
Div. Pl. 1
Div. Total. 8
View full
results
24 Claire Morgan F3039 5:19.74
Div. Pl. 1
Div. Total. 2
View full
results
25 Kendra Pomfret F2029 5:20.76
Div. Pl. 4
Div. Total. 8
View full
results
26 Max McCulloch M1319 5:21.72
Div. Pl. 3
Div. Total. 5
View full
results
27 Garth Campbell M5059 5:25.26
Div. Pl. 2
Div. Total. 8
View full
results
28 Stephanie Trenholm F2029 5:25.52
Div. Pl. 5
Div. Total. 8
View full
results
29 Emma Bibault F1319 5:29.74
Div. Pl. 1
Div. Total. 2
View full
results
30 Lauren Babineau F2029 5:30.63
Div. Pl. 6
Div. Total. 8
View full
results
31 Grace Annear F2029 5:31.14
Div. Pl. 7
Div. Total. 8
View full
results
32 Gary Duncan M5059 5:32.50
Div. Pl. 3
Div. Total. 8
View full
results
33 Desirae Ridenour F1319 5:32.98
Div. Pl. 2
Div. Total. 2
View full
results
34 Roger Plamondon M5059 5:34.02
Div. Pl. 4
Div. Total. 8
View full
results
35 Jim Barwise M4049 5:34.52
Div. Pl. 2
Div. Total. 5
View full
results
36 Dwight Milford M4049 5:39.27
Div. Pl. 3
Div. Total. 5
View full
results
37 Garrett Therrien M2029 5:41.99
Div. Pl. 11
Div. Total. 13
View full
results
38 Matt Giles M2029 5:42.97
Div. Pl. 12
Div. Total. 13
View full
results
39 Finn Battersby M1319 5:45.46
Div. Pl. 4
Div. Total. 5
View full
results
40 Brent Scott M5059 5:47.26
Div. Pl. 5
Div. Total. 8
View full
results
41 Dane Skinner M1319 5:49.47
Div. Pl. 5
Div. Total. 5
View full
results
42 Peter Freeman M6069 5:49.74
Div. Pl. 1
Div. Total. 3
View full
results
43 Larry Nylen M5059 5:53.26
Div. Pl. 6
Div. Total. 8
View full
results
44 Michael Barber M1012 5:55.22
Div. Pl. 1
Div. Total. 2
View full
results
45 Andrew Forin M2029 5:58.25
Div. Pl. 13
Div. Total. 13
View full
results
46 David Baroff M5059 6:01.01
Div. Pl. 7
Div. Total. 8
View full
results
47 Jo Rosen F5059 6:09.49
Div. Pl. 1
Div. Total. 3
View full
results
48 Camie Bentham F4049 6:13.51
Div. Pl. 1
Div. Total. 5
View full
results
49 Stuart Allen M4049 6:14.50
Div. Pl. 4
Div. Total. 5
View full
results
50 Danielle Leipoldt F1012 6:27.84
Div. Pl. 1
Div. Total. 3
View full
results
51 Frank Towler M6069 6:29.74
Div. Pl. 2
Div. Total. 3
View full
results
52 Jason Papich COMM 6:31.59
Div. Pl. 1
Div. Total. 5
View full
results
53 Sara Kelly F2029 6:34.17
Div. Pl. 8
Div. Total. 8
View full
results
54 Shannon Coutts F4049 6:38.49
Div. Pl. 2
Div. Total. 5
View full
results
55 Lori Bowden SPON 6:39.43
Div. Pl. 1
Div. Total. 3
View full
results
56 Wendy Davies F5059 6:40.49
Div. Pl. 2
Div. Total. 3
View full
results
57 Angela Plamondon F4049 6:43.03
Div. Pl. 3
Div. Total. 5
View full
results
58 Dewain Emrich M5059 6:45.27
Div. Pl. 8
Div. Total. 8
View full
results
59 Ulla Hansen SPON 6:46.49
Div. Pl. 2
Div. Total. 3
View full
results
60 Linda Ryall COMM 6:46.71
Div. Pl. 2
Div. Total. 5
View full
results
61 Debbie Scott SPON 6:47.46
Div. Pl. 3
Div. Total. 3
View full
results
62 Norman Dolan M6069 6:49.73
Div. Pl. 3
Div. Total. 3
View full
results
63 Sonia Ryall-Ota COMM 6:51.64
Div. Pl. 3
Div. Total. 5
View full
results
64 Colette Reimer F1012 6:53.98
Div. Pl. 2
Div. Total. 3
View full
results
65 Cathy Noel F4049 6:59.75
Div. Pl. 4
Div. Total. 5
View full
results
66 Dee Ogden F4049 7:02.52
Div. Pl. 5
Div. Total. 5
View full
results
67 Kristi Koons F3039 7:06.22
Div. Pl. 2
Div. Total. 2
View full
results
68 Austin Moore M1012 7:12.00
Div. Pl. 2
Div. Total. 2
View full
results
69 Clint Lien M4049 7:16.75
Div. Pl. 5
Div. Total. 5
View full
results
70 Marcia Stromsmoe F6069 7:29.23
Div. Pl. 1
Div. Total. 2
View full
results
71 Mary Freeman F6069 7:37.72
Div. Pl. 2
Div. Total. 2
View full
results
72 Denise Tregear F5059 7:47.74
Div. Pl. 3
Div. Total. 3
View full
results
73 Garfield Saunders M7099 8:01.74
Div. Pl. 1
Div. Total. 1
View full
results
74 Marissa Murray F1012 8:06.85
Div. Pl. 3
Div. Total. 3
View full
results
75 Jane McDonald COMM 9:11.24
Div. Pl. 4
Div. Total. 5
View full
results
76 Susan Jones COMM 9:18.83
Div. Pl. 5
Div. Total. 5
View full
results
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
...
Rank Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00 Firstname Lastname 01:25:00 2012
  Name Division Time
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
Firstname Lastname M30-34 2:07:50
Previous Record Holder Firstname Lastname
Previous Record 5:45
Year of Record 2016
...
...
...
Name Results