2013 Dave Reed Spring Classic 5km

Vancouver, BC
Mar 02, 2013
TIMER - Mark Nelson
  Rank Name Division Pace/km Bib# Div. Pl. Team Net Time Pace/mi Time  
1 Matt Clout M20-34 3:01/km 622 1 15:05 4:52/mi 15:05
2 Mike Murphy M40-44 3:21/km 707 1 16:42 5:23/mi 16:42
3 Rowan Doherty M01-19 3:23/km 633 1 Vancouver RTC 16:53 5:26/mi 16:55
4 Donovan Watts M35-39 3:24/km 750 1 17:00 5:29/mi 17:00
5 Chris Napier M20-34 3:27/km 709 2 17:14 5:33/mi 17:14
6 Roy Millen M35-39 3:27/km 701 2 17:14 5:33/mi 17:14
7 Carsten Lapointe M01-19 3:28/km 688 2 17:20 5:35/mi 17:21
8 Adam Frilund M20-34 3:29/km 768 3 17:24 5:36/mi 17:24
9 Jordan Gin M01-19 3:29/km 651 3 17:25 5:37/mi 17:26
10 Larry Lorette M45-49 3:35/km 692 1 Phoenix Athletic Association 17:55 5:46/mi 17:56
11 Ryan Smiley M20-34 3:37/km 776 4 18:04 5:49/mi 18:06
12 Josh Kozelj M01-19 3:37/km 682 4 18:05 5:50/mi 18:07
13 Mark Pinckard M50-54 3:38/km 717 1 18:08 5:50/mi 18:08
14 David Kozely M45-49 3:38/km 684 2 Evergreen Runners 18:07 5:50/mi 18:09
15 James MacGregor M20-34 3:38/km 779 5 18:06 5:50/mi 18:10
16 Dakota McGovern M01-19 3:40/km 697 5 NorWesters Track & Field 18:16 5:53/mi 18:16
17 Robert Uebbing M45-49 3:39/km 746 3 Evergreen Runners 18:15 5:53/mi 18:17
18 Robert Watt M50-54 3:41/km 749 2 18:23 5:55/mi 18:24
19 Larry Nightingale M50-54 3:43/km 765 3 Sunshine Coast Athletics 18:32 5:58/mi 18:33
20 Patrick Jones M35-39 3:43/km 672 3 18:31 5:58/mi 18:33
21 Ben Hanke M20-34 3:43/km 656 6 18:32 5:58/mi 18:33
22 Stan Lorenzo M20-34 3:43/km 691 7 18:31 5:58/mi 18:36
23 Conor Doherty M01-19 3:44/km 634 6 Vancouver RTC 18:36 5:59/mi 18:37
24 Lauren Babineau F20-34 3:43/km 603 1 18:33 5:59/mi 18:38
25 Gil Korn M40-44 3:45/km 680 2 18:45 6:02/mi 18:46
26 Juliette Christie F50-54 3:46/km 621 1 18:47 6:03/mi 18:47
27 Kevin Zakreski M40-44 3:46/km 758 3 18:49 6:04/mi 18:53
28 Luke Byrd M20-34 3:47/km 612 8 18:52 6:05/mi 18:57
29 Davey Gin M50-54 3:49/km 650 4 19:03 6:08/mi 19:04
30 Mark Rowat M40-44 3:49/km 727 4 19:04 6:08/mi 19:06
31 Jordan Hurdal M35-39 3:50/km 662 4 19:08 6:10/mi 19:09
32 Sam Willett M01-19 3:50/km 752 7 19:09 6:10/mi 19:10
33 Chessa Adsit-Morris F20-34 3:50/km 766 2 19:10 6:11/mi 19:11
34 Dave Frilund M55-59 3:51/km 767 1 19:15 6:12/mi 19:16
35 Robert Smith M20-34 3:52/km 735 9 19:20 6:14/mi 19:21
36 Allison Ezzat F20-34 3:54/km 638 3 19:29 6:17/mi 19:31
37 Olivia Willett F01-19 3:57/km 751 1 19:44 6:22/mi 19:45
38 Mirabelle Tinio F35-39 3:58/km 742 1 19:47 6:22/mi 19:48
39 Dan Fortuna M20-34 3:58/km 645 10 19:48 6:23/mi 19:54
40 Jack MacDougall M55-59 4:03/km 693 2 20:14 6:31/mi 20:16
41 James Ingham M45-49 4:06/km 668 4 20:27 6:35/mi 20:32
42 Carie Moran F40-44 4:08/km 704 1 Evergreen Runners 20:39 6:39/mi 20:42
43 Cayman Cook M50-54 4:10/km 626 5 Evergreen Runners 20:47 6:42/mi 20:49
44 Megan Williams F20-34 4:11/km 754 4 20:53 6:44/mi 20:56
45 Bill Chang M50-54 4:11/km 616 6 20:54 6:44/mi 20:57
46 Rob Roberts M50-54 4:11/km 726 7 20:53 6:44/mi 20:57
47 Andrew Lai M50-54 4:12/km 685 8 20:58 6:45/mi 21:02
48 Vaughn Plant M45-49 4:12/km 718 5 21:00 6:46/mi 21:05
49 Charles Menzies M50-54 4:13/km 699 9 21:02 6:46/mi 21:06
50 Jeanie Bezdan F45-49 4:14/km 607 1 Ocean Athletics 21:07 6:48/mi 21:07
51 Gord Phillips M60-64 4:16/km 716 1 21:17 6:51/mi 21:21
52 Anna Hilborn F20-34 4:19/km 661 5 Phoenix Athletic Association 21:34 6:57/mi 21:36
53 Joey Gargaro M20-34 4:20/km 646 11 Phoenix Athletic Association 21:40 6:59/mi 21:40
54 Gordon Flett M50-54 4:21/km 641 10 21:45 7:00/mi 21:47
55 Julian Forman M35-39 4:21/km 644 5 21:44 7:00/mi 21:50
56 Tom Kozelj M40-44 4:24/km 683 5 21:57 7:04/mi 22:00
57 Vaclav Sladek M45-49 4:25/km 734 6 Phoenix Athletic Association 22:01 7:06/mi 22:06
58 Cathy Ngai F45-49 4:25/km 711 2 22:05 7:07/mi 22:10
59 Tyler Chapman M20-34 4:26/km 617 12 22:06 7:07/mi 22:13
60 Jillian Jackson F40-44 4:27/km 784 2 22:11 7:09/mi 22:13
61 Kevin McErlean M20-34 4:25/km 696 13 22:05 7:07/mi 22:14
62 Danielle Bradley F40-44 4:27/km 611 3 22:12 7:09/mi 22:14
63 Courtney Harcott F20-34 4:29/km 775 6 22:24 7:13/mi 22:25
64 Kyryll Laktionov M50-54 4:29/km 686 11 NorWesters Track & Field 22:24 7:13/mi 22:29
65 Junko Kosugi F40-44 4:29/km 681 4 22:24 7:13/mi 22:29
66 Corinna Carlson F35-39 4:33/km 614 2 22:43 7:19/mi 22:45
67 Kingsley Chong M40-44 4:33/km 619 6 22:43 7:19/mi 22:48
68 Lori Spence F50-54 4:35/km 783 2 22:53 7:22/mi 22:57
69 Darrell Sim M50-54 4:35/km 769 12 22:52 7:22/mi 23:00
70 Tom Motz M40-44 4:34/km 706 7 22:49 7:21/mi 23:01
71 Joel Deyoung M35-39 4:36/km 632 6 22:56 7:23/mi 23:03
72 Kevin Pattison M35-39 4:35/km 714 7 22:53 7:22/mi 23:03
73 Al Gillespie M60-64 4:36/km 780 2 22:56 7:23/mi 23:05
74 Dickson Choy M35-39 4:36/km 620 8 22:59 7:24/mi 23:10
75 Mario De Lemos M45-49 4:37/km 785 7 23:04 7:26/mi 23:13
76 Lynne Dueck F55-59 4:39/km 759 1 23:12 7:29/mi 23:17
77 Sarah Steer F20-34 4:38/km 738 7 23:10 7:28/mi 23:20
78 Steve Merrick M45-49 4:40/km 700 8 Sunshine Coast Athletics 23:18 7:30/mi 23:25
79 Irene Wingate F65-69 4:42/km 755 1 23:30 7:34/mi 23:34
80 Christy McTait F35-39 4:43/km 698 3 23:31 7:34/mi 23:37
81 Lindsay Darling M50-54 4:43/km 628 13 23:35 7:36/mi 23:43
82 Jake Madderom M65-69 4:45/km 694 1 Kajaks 23:44 7:39/mi 23:48
83 April Hazlett F20-34 4:45/km 659 8 23:44 7:39/mi 23:58
84 Ingo Jackisch M55-59 4:48/km 774 3 24:00 7:44/mi 24:04
85 Linda Ordowski F50-54 4:49/km 713 3 24:04 7:45/mi 24:11
86 Alex Chau M40-44 4:50/km 618 8 24:07 7:46/mi 24:12
87 Fearghal King M20-34 4:52/km 677 14 24:20 7:50/mi 24:33
88 Angela Huxham F55-59 4:55/km 665 2 24:35 7:55/mi 24:37
89 Suzette Narbonne F50-54 4:55/km 710 4 Sunshine Coast Athletics 24:31 7:54/mi 24:41
90 Akram Khan M70-99 4:56/km 676 1 24:39 7:56/mi 24:41
91 Lynsey Huxham F35-39 4:57/km 667 4 24:43 7:58/mi 24:51
92 John Pickering M65-69 4:58/km 761 2 24:49 8:00/mi 24:53
93 Colin Lamb M40-44 4:57/km 687 9 24:44 7:58/mi 24:55
94 Tracy Riggins F35-39 4:59/km 723 5 24:52 8:01/mi 24:59
95 Arnold Sikhakhane M50-54 4:59/km 770 14 24:53 8:01/mi 25:00
96 Cathy Morton F50-54 4:59/km 705 5 24:53 8:01/mi 25:02
97 Nicola Swain F45-49 5:02/km 740 3 25:07 8:05/mi 25:14
98 Melissa Lee F01-19 5:03/km 689 2 NorWesters Track & Field 25:11 8:07/mi 25:15
99 Jenna Dubois F01-19 5:03/km 635 3 25:11 8:07/mi 25:15
100 Kristi Koons F35-39 5:03/km 679 6 25:13 8:07/mi 25:20
  Rank Name Division Time
1 Matt Clout M20-34 15:05
2 Mike Murphy M40-44 16:42
3 Rowan Doherty M01-19 16:55
4 Donovan Watts M35-39 17:00
5 Chris Napier M20-34 17:14
6 Roy Millen M35-39 17:14
7 Carsten Lapointe M01-19 17:21
8 Adam Frilund M20-34 17:24
9 Jordan Gin M01-19 17:26
10 Larry Lorette M45-49 17:56
11 Ryan Smiley M20-34 18:06
12 Josh Kozelj M01-19 18:07
13 Mark Pinckard M50-54 18:08
14 David Kozely M45-49 18:09
15 James MacGregor M20-34 18:10
16 Dakota McGovern M01-19 18:16
17 Robert Uebbing M45-49 18:17
18 Robert Watt M50-54 18:24
19 Larry Nightingale M50-54 18:33
20 Patrick Jones M35-39 18:33
21 Ben Hanke M20-34 18:33
22 Stan Lorenzo M20-34 18:36
23 Conor Doherty M01-19 18:37
24 Lauren Babineau F20-34 18:38
25 Gil Korn M40-44 18:46
26 Juliette Christie F50-54 18:47
27 Kevin Zakreski M40-44 18:53
28 Luke Byrd M20-34 18:57
29 Davey Gin M50-54 19:04
30 Mark Rowat M40-44 19:06
31 Jordan Hurdal M35-39 19:09
32 Sam Willett M01-19 19:10
33 Chessa Adsit-Morris F20-34 19:11
34 Dave Frilund M55-59 19:16
35 Robert Smith M20-34 19:21
36 Allison Ezzat F20-34 19:31
37 Olivia Willett F01-19 19:45
38 Mirabelle Tinio F35-39 19:48
39 Dan Fortuna M20-34 19:54
40 Jack MacDougall M55-59 20:16
41 James Ingham M45-49 20:32
42 Carie Moran F40-44 20:42
43 Cayman Cook M50-54 20:49
44 Megan Williams F20-34 20:56
45 Bill Chang M50-54 20:57
46 Rob Roberts M50-54 20:57
47 Andrew Lai M50-54 21:02
48 Vaughn Plant M45-49 21:05
49 Charles Menzies M50-54 21:06
50 Jeanie Bezdan F45-49 21:07
51 Gord Phillips M60-64 21:21
52 Anna Hilborn F20-34 21:36
53 Joey Gargaro M20-34 21:40
54 Gordon Flett M50-54 21:47
55 Julian Forman M35-39 21:50
56 Tom Kozelj M40-44 22:00
57 Vaclav Sladek M45-49 22:06
58 Cathy Ngai F45-49 22:10
59 Tyler Chapman M20-34 22:13
60 Jillian Jackson F40-44 22:13
61 Kevin McErlean M20-34 22:14
62 Danielle Bradley F40-44 22:14
63 Courtney Harcott F20-34 22:25
64 Kyryll Laktionov M50-54 22:29
65 Junko Kosugi F40-44 22:29
66 Corinna Carlson F35-39 22:45
67 Kingsley Chong M40-44 22:48
68 Lori Spence F50-54 22:57
69 Darrell Sim M50-54 23:00
70 Tom Motz M40-44 23:01
71 Joel Deyoung M35-39 23:03
72 Kevin Pattison M35-39 23:03
73 Al Gillespie M60-64 23:05
74 Dickson Choy M35-39 23:10
75 Mario De Lemos M45-49 23:13
76 Lynne Dueck F55-59 23:17
77 Sarah Steer F20-34 23:20
78 Steve Merrick M45-49 23:25
79 Irene Wingate F65-69 23:34
80 Christy McTait F35-39 23:37
81 Lindsay Darling M50-54 23:43
82 Jake Madderom M65-69 23:48
83 April Hazlett F20-34 23:58
84 Ingo Jackisch M55-59 24:04
85 Linda Ordowski F50-54 24:11
86 Alex Chau M40-44 24:12
87 Fearghal King M20-34 24:33
88 Angela Huxham F55-59 24:37
89 Suzette Narbonne F50-54 24:41
90 Akram Khan M70-99 24:41
91 Lynsey Huxham F35-39 24:51
92 John Pickering M65-69 24:53
93 Colin Lamb M40-44 24:55
94 Tracy Riggins F35-39 24:59
95 Arnold Sikhakhane M50-54 25:00
96 Cathy Morton F50-54 25:02
97 Nicola Swain F45-49 25:14
98 Melissa Lee F01-19 25:15
99 Jenna Dubois F01-19 25:15
100 Kristi Koons F35-39 25:20
Women's performance (W25-29) Year Division Time
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Firstname Lastname 2017 W25-29 01:26:00
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Division Time Previous Record Holder Previous Record Year of Record
  Name Division Time
Name Results